Fakty i opinie

stat

Remonty i inwestycje na trójmiejskich cmentarzach

Wydaje się, że na cmentarzach czas się zatrzymał, ale to nieprawda. Sprawdziliśmy co się na nich zmieniło od ostatniego roku.
Wydaje się, że na cmentarzach czas się zatrzymał, ale to nieprawda. Sprawdziliśmy co się na nich zmieniło od ostatniego roku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Dzień Wszystkich Świętych, jak co roku przyciągnie na cmentarze tłumy osób odwiedzających groby bliskich. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje zostały poczynione przez zarządców trójmiejskich nekropolii i co się na nich w ostatnich miesiącach zmieniło.Jak często odwiedzasz groby bliskich na cmentarzu?

raz w tygodniu 7%
raz na miesiąc 14%
kilka razy w roku 57%
tylko 1 listopada 22%
zakończona Łącznie głosów: 897
W Gdańsku remonty objęły prawie wszystkie z dziewięciu administrowanych przez miasto nekropolii. Najwięcej działo się na największych z nich, na cmentarzu Łostowice zobacz na mapie GdańskaSrebrzysku zobacz na mapie Gdańska.

- Na trawnikach i dojściach do alei nasadziliśmy cebule kwiatów, które będą zakwitały co roku na wiosnę. Na Srebrzysku pojawiła się geosiatka, mająca zapobiec obsuwaniu skarpy. Zagrożone były bowiem nowe kwatery grobów urnowych. Oprócz tego, na obydwu nekropoliach utwardziliśmy część dróg. Na Srebrzysku pojawiły się przy schodach balustrady, natomiast na nekropolii Łostowice ustawiliśmy ławki w głównej alei - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Dodatkowo na cmentarzu św. Ignacego zobacz na mapie Gdańska została zabezpieczona skarpa oraz poprawiony stan techniczny schodów. Oprócz tego został utwardzony odcinek drogi wjazdowej na cmentarz w Oliwie zobacz na mapie Gdańska. W Nowym Porcie z kolei pojawił się sanitariat.

To jednak nie koniec inwestycji zaplanowanych na ten rok.

- Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku uda się zakończyć wymianę ogrodzenia na Cmentarzu na Srebrzysku. W latach ubiegłych wymienialiśmy sukcesywnie fragmenty ogrodzenia, w chwili obecnej pozostał już tylko jeden fragment do wymiany. To, co pozostało, jest w fatalnym stanie technicznym, przedostają się tamtędy na teren cmentarza sarny i dziki, które niszczą nekropolię i rosnącą na niej zieleń. Być może uda się również rozpocząć wymianę ogrodzenia na cmentarzu w Sobieszewie, którego stan również pozostawia wiele do życzenia - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek.

Za kilkanaście dni ma zostać udostępniona wiernym nowa kaplica na cmentarzu witomińskim.
Za kilkanaście dni ma zostać udostępniona wiernym nowa kaplica na cmentarzu witomińskim. fot. Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl
W Gdyni w tym roku na nekropoliach przy ul. Witomińskiej zobacz na mapie GdyniSpokojnej zobacz na mapie Gdyni oraz w gminie Kosakowo zobacz na mapie Gdyni, którymi zarządza miasto, również działo się sporo. Mimo zapowiedzi, nie powstał jednak nowy parking na sto samochodów przy cmentarzu na Witominie.

- Parking jest dopiero w fazie projektowania. Ta inwestycja będzie realizowana prawdopodobnie w następnym roku - mówi Teresa Horiszna, naczelnik wydziału inwestycji w Gdyni.

Czytaj także: Miejsce nieopłacone, grób do likwidacji

Gotowa do użytkowania jest już nowa kaplica. Mają się tam znaleźć m.in. pomieszczenia techniczne i socjalno- gospodarcze. Sporo zmieniło się na samych cmentarzach. Na Witominie za ok. 500 tys. zł powstało nowe kolumbarium mogące pomieścić kilkaset urn, na pozostałych nekropoliach wybudowano kilkadziesiąt murowanych grobów.

- Udało się nam odnowić ścianę pamięci na cmentarzu na Witominie, w hołdzie dla tych, którzy nie mają swoich grobów, ponadto zakupiliśmy nowy sprzęt: ciągnik komunalny oraz maszynę do opróżniania odpadów, dzięki którym lepiej radzimy sobie z wywozem odpadów z pojemników. Ciągnik dodatkowo może służyć zimą jako maszyna do odśnieżania. Będzie używany głównie na Witominie, ale także na pozostałych dwóch nekropoliach - wyjaśnia Jan Kostrzyński, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

W Kosakowie ustawiono 20 nowych słupów oświetleniowych oraz wyremontowane mają zostać schody prowadzące pod kaplicę. Na Witominie pojawiły z kolei nowe poręcze na schodach, a także również nowe reflektory świetlne. Na cmentarzu na ul. Spokojnej z kolei za kilkadziesiąt tysięcy złotych wyremontowano główną droga prowadząca do krzyża.

Niewiele działo się w Sopocie. Na cmentarzu komunalnym zobacz na mapie Sopotu udało się utworzyć nowe alejki. Na widoczne inwestycje ma przyjść czas.

- Mamy niewielki budżet, który wystarczył tylko na drobne prace. Jeszcze w zeszłym tygodniu kończyliśmy ostatnie prace porządkowe. Za kilka miesięcy będziemy chcieli postawić nowy płot od strony ulicy i przedłużyć go w kierunku Brodwina - tłumaczy Barbara Szulc, kierownik sopockiego cmentarza komunalnego.

Na cmentarzu katolickim zobacz na mapie Sopotu wyremontowana została m.in. kaplica oraz plac przed budynkiem. Prace naprawcze dotyczyły również części schodów oraz drogi dojazdowej do kaplicy prowadzącej od tzw. mniejszej bramy.

Zobacz adresy wszystkich cmentarzy w Trójmieście

1 listopada święto Wszystkich Świętych

Test świec - specjalnie dla was sprawdziliśmy, które świece nagrobne palą się najdłużej. We wtorek pokażemy wam film z naszego eksperymentu.

Jak dostać się na cmentarz - w środę dowiecie się jak najlepiej dostać się na cmentarz, poznanie rozkład komunikacji miejskiej i rozlokowanie parkingów dla samochodów.Wyszukiwarka grobów

Żeby szybko zlokalizować kwaterę, przy której znajduje się grób warto skorzystać z wyszukiwarki grobów.

I tak w Gdyni wchodząc na www.polskie-cmentarze.com/gdynia po wpisaniu nazwiska znajdziemy nie tylko informację o lokalizacji z mapą włącznie, data urodzenia i śmierci, ale też zdjęcie grobu. Przez internetowy lokalizator można znaleźć w Gdyni 55 tys. nazwisk z trzech cmentarzy komunalnych przy ul. Witomińskiej, ul. Spokojnej i w Kosakowie

Co więcej, dzięki tej aplikacji nie tylko możemy znaleźć interesujący nas grób, ale też zapalić wirtualną świeczkę, która będzie "palić się" przez tydzień.

Taką samą wyszukiwarkę ma Sopot. Na stronie www.polskie-cmentarze.com/sopot znajdziemy takie same informacje jak w przypadku gdyńskich cmentarzy.

W Gdańsku natomiast działa inna aplikacja, którą można znaleźć na stronie ZDiZ www.zdiz.gda.pl/cmentarze. Baza obejmuje informacje dotyczące cmentarzy komunalnych w Gdańsku i Sobieszewie od 1945r.

Opinie (62) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.