• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Są pierwsze kary za brak segregacji śmieci

Michał Sielski, Ewelina Oleksy
6 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, że nie są one segregowane zgodnie z przepisami, konsekwencję ponoszą wszyscy, do których przypisany jest dany śmietnik. Jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, że nie są one segregowane zgodnie z przepisami, konsekwencję ponoszą wszyscy, do których przypisany jest dany śmietnik.

Niektórzy mieszkańcy Trójmiasta już płacą więcej za wywóz śmieci, bo nie segregują odpadów. W samej Gdyni, gdzie stawka rośnie 2,5-krotnie, wydano już 20 takich decyzji, a kolejnych kilkadziesiąt jest w przygotowaniu. - To niesprawiedliwe. Jest odpowiedzialność zbiorowa i nawet segregując śmieci, płacimy więcej za leniwych sąsiadów - denerwują się nasi czytelnicy.



Dokładnie segregujesz śmieci?

Przypomnijmy: od 1 stycznia 2020 roku w Trójmieście, jak i w całej Polsce, nie ma możliwości wyboru, czy śmieci się segreguje, czy nie. Segregacja odpadów jest obowiązkowa. To efekt znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w ramach której selektywne zbieranie odpadów komunalnych to już nie wybór, a konieczność.

Nie wszyscy się jednak z niego wywiązują. Sygnały o nieposegregowanych odpadach regularnie spływały od przedsiębiorstw wywozowych do gdyńskiego magistratu. Na początku nieliczne, ale z biegiem czasu było ich jednak tak dużo, że postanowiono działać.

20 kar, kolejne w kolejce



- W związku z dużą liczbą powiadomień od firm wywozowych o braku lub niepoprawnej segregacji odpadów w naszym mieście, rozpoczęto wydawanie decyzji o podwyższonej wysokości miesięcznej opłaty dla nieruchomości, które najczęściej pojawiają się w otrzymywanych wykazach od firm wywozowych. Do tej pory wydano 20 takich decyzji, a kolejne kilkadziesiąt jest przygotowywanych do wszczęcia postępowania podatkowego zakończonego wydaniem takiej decyzji - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego Urzędu Miasta.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście



W przypadku stwierdzonego braku segregacji nalicza się podwyższoną opłatę za miesiące, w których stwierdzono uchybienia. Wynosi ona 2,5-krotność stawki obowiązującej. Sęk w tym, że muszą ją zapłacić wszyscy mieszkańcy nieruchomości, w której stwierdzono brak lub niepoprawną segregację. Nawet jeśli winna jest jedna osoba z dużego bloku, zwiększenie opłaty nalicza się np. kilkudziesięciu właścicielom mieszkań.

Czytaj też: Nowe, wyższe stawki za śmieci w Gdyni i Sopocie

- Urząd Miasta Gdyni zmusza mnie do opłacania kary za kogoś innego, a na dodatek nie mam żadnej możliwości, żeby zmienić tę sytuację. W świetle obowiązującego prawa stosuje się zasadę odpowiedzialności zbiorowej i to nawet jeśli znajdzie się osobę, która mimo deklaracji o segregowaniu śmieci nie robi tego i można jej to udowodnić. Jest to głęboko niesprawiedliwe - podkreśla pani Ewa, mieszkanka Gdyni i nasza czytelniczka.
Od początku tego roku segregacja na tych pięć frakcji jest obowiązkiem. Od początku tego roku segregacja na tych pięć frakcji jest obowiązkiem.

W Gdańsku skala problemu większa



Podobnie jest w Gdańsku, ale tu skala upomnień jest znacznie większa.

- Segregacja nie jest już dla mieszkańców wyborem, a obowiązkiem. Wielu przedsiębiorców i mieszkańców dotychczas uczciwie deklarowało brak selektywnej zbiórki, po zmianie przepisów muszą wprowadzić osobne pojemniki i selektywnie gospodarować odpadami. W praktyce nie oznacza to, że wszyscy, którzy do tej pory deklarowali brak segregacji, będą mogli i chcieli dostosować się do nowych przepisów - mówi Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Od 1 stycznia do 26 sierpnia tego roku do właścicieli nieruchomości w Gdańsku wysłanych zostało 440 wezwań (dotyczących roku 2019 i stycznia 2020, kiedy jeszcze możliwe było deklarowanie niesegregowania odpadów) do skorygowania deklaracji i wybrania w deklaracjach nieselektywnego sposobu gromadzenia odpadów. Wezwania dotyczą stwierdzenia braku segregacji.

Czytaj też: Za śmieci w Gdańsku zapłacimy dwa razy więcej. Radni przyjęli podwyżki

- W wyniku wezwań podatnicy złożyli korekty deklaracji i wnieśli wyższą opłatę. W tym samym okresie wysłano też 173 postanowienia o wszczęciu postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeżeli pracownik firmy, która odbiera odpady, stwierdzi, że w pojemniku przeznaczonym do gromadzenia danej frakcji znajdują się odpady innej frakcji, powiadamia nas o tym. W efekcie, w stosunku do wszystkich podmiotów, które korzystają z wiaty śmietnikowej, wszczynane jest postępowanie podatkowe i naliczana opłata podwyższona. Opłata podwyższona stanowi dwukrotność opłaty podstawowej, czyli 1,76 zł od m kw. mieszkania - tłumaczy Bieganowska.

Miejsca

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

  • Smieciowy absurd

    Do mojej wiaty smietnikiwej teafiaja smieci z okolicznych blokow i nie tylko. Podjezdzaja samochodami i zostawiaja smieci...a my dostaliśmy kare za nie segregowanie odpadów. Nie segreguje bo i po co??? Po pierwsze w 27m2 mieszkaniu nie ma miejsca na kilka smietnikow a po drugie i tak stosuja odpowiedzialnosc zbiorowa

    • 8 1

  • Ilu tu durni dopiero widać. Całe stada baranów. (1)

    Gdybyś ośle wiejski jeden z drugim przeczytał cokolwiek, wbił w swój pusty łeb zasady nawet tu opisane przez internautów, to bys wszystko wiedział co i jak. Jeżeli jesteś nieukiem z wiochy, zawsze wyrzucałeś za oborę na gnojownik, to w mieście zapłacisz x 10 za niesegregowane i się ćwoku nauczysz. Dla takich ćwoków będzie wrzutnia na worki z kodem i kamery. Ty ośle niemyty tu się wymądrzający na wszystkie sposoby za to zapłacisz. Nie podoba się? Do ziemianki mieszkać, nie do kultury i cywilizacji baranie niedomyty.

    • 0 8

    • Opakowanie po kawie muszę rozdzielać na papier i folię alum.

      opakowania kosmet. a to metal, a to guma, a to plastyk. Aby zorientować się, czy to papier, to muszę kontrolnie przedrzeć - jeśli drze się to papier, jeśli nie, to plastyk. Ludzie, czyście powariowali?

      • 2 0

  • A mnie zastanawia (3)

    dlaczego opłaty są naliczane od metrażu, a nie np od ilości osób mieszkających w gospodarstwie domowym? ja rozumiem wynajmy, studenci itp więc to bardziej problematyczne... ale...praktycznie każdy jest gdzieś tam zameldowany. Moja mama np mieszka sama w bardzo dużym domu, żyje skromnie,nie produkuje dużoo odpadów, a płaci za śmieci jakieś horendalne sumy...

    • 7 2

    • A dlaczego (2)

      nie od ilości śmieci? Każda osoba też "produkuje" różne ilości śmieci...
      Pryz okazji, przypomnę, że przed tą tzw. reformą śmieciową płaciło się właśnie od ilości śmieci - zawierało się umowę z wybraną przez siebie firmą wywozową i płaciło za określoną wielkość pojemnika na śmieci w litrach, którego wielkość samemu się ustalało w umowie z firmą wywozową! Było to uczciwe, sprawiedliwe, zapewniało wolność wyboru i stawiało klienta na równi z firmą wywozową, a nie jak teraz w pozycji petenta w stosunku do gminy.

      • 0 0

      • (1)

        I powodowało że patologia umysłowa celem oszczędności wywoziła śmieci do lasu albo podrzucała sąsiadom

        • 1 0

        • A teraz nie wywozi?

          • 0 0

  • (1)

    W UK są 3 rodzaje śmieci i osobne śmieci z ogrodu. Papier, szkło i plastik w jednym koszu. A u nas jak zwykle jakiś matoł wymyślił 10 rodzajów odpadów to się dziwicie że ludzie nie segregują. Puknijcie się w te puste łby. Mam rozstawić 10 pojemników na śmieci w domu? Naprawdę. Walnijcie się w te wasze tępe łby.

    • 5 0

    • Skandaliczne kasowanie !

      Do Gdańszczanina : 100 % racji ! Z tym,że to nie są matoły, to wyrachowani cwaniacy , urzędasy, firmy produkujący śmieci i handel wciskający nam te śmieci ! To mafijna, zorganizowana zgraja cwaniaków żerujących na nas !

      • 4 0

  • Skandaliczne kasowanie !

    Tylko 5 pojemników ?? i**otyzm niespotykany ! Za rok wymyślą 2 następne ... Na tym polega ciągłe i wieczne cwaniactwo i niemal mafijne układy! Czemu mamy tyle plastyku ? Czemu producenci nie odbierają tych zbędnych opakowań, czemu do tej pory nie ma w Trójmieście centralnej segregacji i spalarni śmieci ? Odp.: bo łatwiej golić stado baranów i wmawiać nam co i jak mamy robić ! I o to właśnie chodzi ! Oczywiście wszystko dla naszego dobra !

    • 5 0

  • Jeśli szeleści, to pewnie celofan, czyli papier?

    jeśli nie szeleści to folia...

    • 0 1

  • skoro nie musimy oddzielać czarnej folii od kartonu pocztowego

    oraz folii od worka z cementu, bo to zrobi sortownia, to dlaczego sortowania nie może sortować wszystkich (trzech) surowców (papier, plastyk, metal)?

    • 5 0

  • Jeśli w autobusie złapią gapowicza, to wszyscy powinni zapłacić

    wespół za niego mandat.

    • 6 1

  • Czy są miasta na świecie, w których do jednego wora wrzuca się papiery, metale i plastyki?

    i kto je segreguje? jak rozumiem sortownia.

    • 5 0

  • przecież stawki za segregowane są też dużo większe niż jeszcze parę lat temu za niesegregowane.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane