• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skarpy Biskupiej Górki doczekają się zabezpieczenia?

Katarzyna Moritz
24 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Osypujące się skarpy Biskupiej Górki od lat czekają na zabezpieczenie.
  • Osypujące się skarpy Biskupiej Górki od lat czekają na zabezpieczenie.
  • Osypujące się skarpy Biskupiej Górki od lat czekają na zabezpieczenie.
  • Osypujące się skarpy Biskupiej Górki od lat czekają na zabezpieczenie.
  • Tymczasowe zabezpieczenie skarpy przy ul. Biskupiej 19 i 20.
  • Biskupia 19 przed wykonaniem prac zabezpieczających.
  • Mieszkańcy przy ul. Na Stoku 12 C, boją się że zsunie się na nich kamienica powyżej przy Biskupiej.
  • Rozsypująca się ściana oporowa przy ul. Na Stoku 33.

Mieszkańcy Biskupiej Górki zobacz na mapie Gdańska od lat żyją w strachu, że kiedyś zaleje ich lawina błota lub ich domy osuną się ze zbocza. Miasto właśnie ogłosiło, że zostaną wykonane projekty na zabezpieczenie skarp - powstaną one jednak najwcześniej w 2015 roku. - Nasze domy mogą tego nie doczekać - mówi mieszkanka dzielnicy.



Czy warto wydawać tak duże pieniądze na zabezpieczenie skarp Biskupiej Górki?

Część mieszkańców Biskupiej Górki doskonale pamięta wydarzenia z 1981 roku - wtedy dzielnica przeżyła istne trzęsienie ziemi. Podskórne wody poruszyły skarpę i lawina błota oraz połamanych drzew wdarła się do domów przy ul. Spadzistej i Zaroślak, czyniąc olbrzymie szkody. Zwały ziemi wdarły się do mieszkań, nawet na pierwszym piętrze. Na szczęście nikt nie zginął.

Zobacz film Polskiej Kroniki Filmowej: "Inwazja Skarpy" z 1981 roku.

Po tym zdarzeniu długo trwało porządkowanie okolicy. Jednak pozostałe skarpy nigdy nie przeszły kompleksowego zabezpieczenia. Dały znać o sobie jeszcze kilka razy, ale w mniejszej skali. Ostatnio wiosną tego roku przy ul. Biskupiej 19 i 20 zobacz na mapie Gdańska. Mieszkańcy tych kamienic z przerażeniem obserwowali jak rozsypuje się mur zabezpieczający olbrzymią górę porośniętą drzewami. Prosili o naprawę od 14 lat. Po wielu prośbach miasto wiosną doraźnie zabezpieczyło to miejsce.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zapowiada trwałe zabezpieczenie skarp tej dzielnicy. Na początku tego roku złożono wniosek o dofinansowanie wykonania dokumentacji projektowej wzmocnienia skarp, w ramach programu realizowanego przez Departament Ochrony Ziemi Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Morskiej. Wniosek rozpatrzono pozytywnie, a przygotowania do utworzenia dokumentacji sfinansowanej przez NFOŚ mogą pochłonąć nawet 500 tys. zł. Ma ona powstać do końca 2015 roku. Dlaczego potrwa to tak długo?

- Przygotowanie dokumentacji wymagać będzie wcześniejszego wykonania skomplikowanych badań geologicznych oraz uzyskania licznych decyzji administracyjnych. Cały proces powinien zakończyć się więc pod koniec 2015 roku - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ. - Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej osuwisk powinien zostać ogłoszony najpóźniej w październiku.

Czytaj też: Bezpowrotnie znika część Biskupiej Górki.

Jednak aby projekt mógł wystartować, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska musi jednak najpierw przekazać środki do budżetu Gdańska. Procedura ta potrwać może kilka tygodni, ponadto zmiany w budżecie muszą zatwierdzić radni, a ci pierwszą powakacyjną sesję mają pod koniec sierpnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest szansa, że pierwsze prace na Biskupiej Górce rozpoczną się w 2016 roku.

Prace badawcze, a potem projektowe, obejmować będą sześć zidentyfikowanych obecnie osuwisk. Poza skarpą przy ul. Biskupiej 19 i 20, ledwo trzyma się też ta przy ul. Biskupiej 15, Na Stoku 25, 26, czy 12 C. W przypadku tej ostatniej lokalizacji, sytuacja jest wręcz katastrofalna, bo przemieszczanie ziemi grozi zawaleniem się kamienicy, która już zaczęła pękać. Nad tym domem jest kolejny dom posadowiony na wijącej się ul. Biskupiej, który napiera na kamienicę poniżej. Mieszkańcy boją się, że wkrótce na nich spadnie. Od wielu lat zgłaszają problem miastu.

- Kompleksowe zabezpieczenie tych skarp jest konieczne. Sytuacja jest dramatyczna i wielu z nas się zwyczajnie boi, bo żyjemy jak na bombie zegarowej - podkreśla Krystyna Ejsmont, mieszkanka Biskupiej Górki i działaczka ze stowarzyszenia Waga. - Nie można się do końca cieszyć z obecnie podjętych działań, bo zaczęły się za późno. Większość domów już się nawet nie nadaje do remontu przez to, że nacisk skarpy powoduje ich pęknięcia. Boję się też czy dom, w którym mieszkam, jak i pozostałe, wytrzymają proces tworzenia dokumentacji, starań o następną dotację na realizację, no i samą realizację. Oczywiście pod warunkiem, że Gdańsk otrzyma na nią dofinansowanie.

Kompleksowe zabezpieczenie skarp miasto oszacowało na ponad 12 mln zł, prace obejmowałyby także budowę kanalizacji deszczowej w ulicach Biskupiej, Na Stoku i Zaroślak, niezbędnej do odprowadzenia wód z drenaży, które będą elementami zabezpieczenia skarp.

Opinie (84) 3 zablokowane

  • wszytkich pijaczkow (1)

    zagonic do roboty a na czas pracy odebrac im renty ;) tepic menelstwo.

    Nie sztuka sr...ac pic i sik..ac tam gdzie sie stanie. Nieroby :P

    • 6 1

    • resocjalizacja po gdansku

      Przed wojna to aspolecznych i kryminalnych uczono przymusowo prac miejskich a trzymano w obozie na Zielonym Trojkacie...

      • 7 0

  • Biskupia za 20 lat będzie tak droga jak Oliwa czy Sopot ?? (1)

    Za max 3 lata. Za 20 lat będzie 3x droższa.

    Potężne centrum handlowe w budowie, które leży u podnóża Biskupiej wyniesię ją na szczyt , ale nie tylko to centrum handlowe. Z Biskupiej masz wszędzie blisko, na Długą szedłem w 4 minuty. To centrum miasta , wszędzie blisko , od Chełmu po Suchanino itd.
    Tramwaj , autobusy PKP a teraz jeszcze przystanek budują za 70 banieczek w miejscu starego przystanku Biskupia Górka - funkcjonował do lat 60 ub.w

    Na Biskupiej są m.in schrony przeciw atomowe , przy biurowcach , gdzie znajdował się urzad skaroby. Po spaleniu domu partii w 70r. tam miał być przeniesiony dom partii.

    Na Biskupiej sukcesywnie wyburzane są domy , Niebawem będą tam luksusowe wille albo jakieś usługi czy sklepy dla elit.

    Zabezpieczają Biskupią nie dla mieszkańców ale dla centrum handlowego i pod przyszłych mieszkańców Biskupiej , dzisiaj za komunalne pieniądze robi się " dobrze " wybrańcom i tym , z którymi mają udziały...
    Dlatego też powstaje i w/w przystanek kolejowy i dlatego też za 140 mln. zrobią wiadukt przy Biskupiej , ten przy wlocie na Petershagen czyli Zaroślak.

    Tiry zaopatrujące centrum handlowe muszą mieć dobry wiadukt...
    Tak się wspiere prywatne biznesy publicznymi pieniędzmi.

    Niech robią , biedacy mają zawsze to jakąś robotę...

    • 3 2

    • Ten wiadukt jest na Zaroślaku, dawniej Petershagen, poczytaj trochę to się dowiesz że wiadukt przeciął dawne Petershagen na pół, Biskupia jest przy wiadukcie trasy WZ, gdzie budowany jest przystanek SKM Śródmieście.

      • 2 0

  • I bardzo dobrze

    To mi się podoba, bardzo dobrze że Gdańsk dba o ludzi!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane