Fakty i opinie

stat

Skrzyżowania równorzędne uspokoją ruch w centrum Gdyni

Skrzyżowania równorzędne mają zmusić kierowców do zwalniania w centrum Gdyni.
Skrzyżowania równorzędne mają zmusić kierowców do zwalniania w centrum Gdyni. fot. Trojmiasto.pl

W najbliższych dniach w śródmieściu Gdyni zacznie oficjalnie obowiązywać Strefa Tempo 30. Oprócz poziomych i pionowych znaków, kierowców do wolniejszej jazdy przymusi też zmiana skrzyżowań na równorzędne.



Czy wprowadzenie skrzyżowań równorzędnych w centrum Gdyni to dobry pomysł?

tak, zmusi kierowców do zachowania większej ostrożności 19%
to się okaże, na początku przewiduję spore zamieszanie 22%
nie, to pomysł, który jeszcze bardziej zakorkuje śródmiescie 59%
zakończona Łącznie głosów: 1205
O zmianach w ruchu w śródmieściu Gdyni polegających na wprowadzeniu Strefy Tempo 30 mówi się od kilkunastu miesięcy. W ostatnich tygodniach zapowiedzi zaczynają przybierać realny kształt. Nowe oznakowanie pojawiło się na części ulic, w tym ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni.

Zmiany na pokaz?

Niektórzy próbują łączyć tę aktywność urzędników z wizytą blisko 500 osób w ramach konferencji projektu Civitas Dyn@amo, z którego zmiany są zresztą finansowane. Ci zapewniają, że dynamika zmian po piątkowym wyjeździe specjalistów od transportu nie spadnie i zapowiadają konkretne rozwiązania. Uspokojenie ruchu w najbliższych dniach zostanie wprowadzone na wszystkich lokalnych i dojazdowych ulicach śródmieścia, w tym na ul. Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni.

Czytaj też: Gdynia stawia na parkowanie równoległe, ale powoli

W praktyce oznacza to, że na ulicach będzie można jeździć z maksymalną prędkością 30 km/h. Dla kierowców, którzy - w zakorkowanym przeważnie śródmieściu - na wąskich ulicach i tak nie jadą zwykle szybciej, ta zmiana nie będzie w znaczący sposób odczuwalna. Zwłaszcza że nie pojawią się środki ograniczające prędkość w postaci progów zwalniających.

Większą uwagę trzeba będzie zachować za to na skrzyżowaniach.

- Realizujemy za to inny środek fizycznego uspokojenia ruchu, jakim jest zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniach na skrzyżowania równorzędne. Zmiana ta powoduje konieczność upewnienia się o pierwszeństwie przed każdym skrzyżowaniem. Np. na ul. Abrahama, w myśl przepisów, pierwszeństwo ma pojazd jadący po prawej stronie, czyli działa tzw. zasada prawej wolnej ręki - opowiada Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
O zmianach informuje nowe oznakowanie.
O zmianach informuje nowe oznakowanie. fot. Trojmiasto.pl
Strefą nie zostaną objęte ulice 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni, Wójta Radtkego zobacz na mapie Gdyni, Jana z Kolna zobacz na mapie Gdyni, Władysława IV zobacz na mapie Gdyni, większa część 3 Maja zobacz na mapie Gdyni, ani al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni, natomiast skrzyżowania równorzędne nie będą obowiązywały na ul. Świętojańskiej.

Zaplanowano też rozwiązania dla rowerzystów, ale zaczną obowiązywać dopiero wiosną. Będzie to m.in. kontraruch na Starowiejskiej i okolicznych ulicach.

- Zdecydowaliśmy się przełożyć to na początek przyszłorocznego sezonu letniego. Sama strefa Tempo 30 wprowadzona zostanie na przełomie września i października tego roku - dodaje Drausal.
Czytaj również: Starowiejska może być jak Stągiewna?

Opinie (276) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.