• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o inwestycję w Dolinie Radości. Właściciel pokazuje dokumenty

Krzysztof Koprowski
22 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat NSA nakazuje usunąć tony piasku z Doliny Radości
  • Tak we wtorek prezentował się fragment działki, na którym wysypano piasek.
  • Tak we wtorek prezentował się fragment działki, na którym wysypano piasek.
  • Tak we wtorek prezentował się fragment działki, na którym wysypano hałdy piasku.
  • Zdjęcie sprzed dwóch tygodni, nadesłane przez czytelnika.

Czy prace prowadzone w Dolinie Radości są zgodne z prawem? Dwa tygodnie temu pisaliśmy o hałdach ziemi, które wysypano na podmokłym terenie. Sprawę badają urzędnicy oraz radni miasta z komisji zrównoważonego rozwoju.



Czy Dolina Radości to teren atrakcyjny rekreacyjnie?

Przypomnijmy, 8 kwietnia pisaliśmypracach prowadzonych przy ul. Bytowskiej zobacz na mapie Gdańska. Gdy na teren zwieziono piasek, sprawą zainteresowały się nie tylko media, ale także instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska.

- 7 kwietnia otrzymałem wiadomość na ten temat od portalu Trojmiasto.pl, a chwilę później wpłynęło do nas pismo od pana Michała Kochańczyka. W tym samym dniu pracownicy urzędu zapoznali się z terenem i rozpoczęli zdobywać informacje na temat prowadzonych prac - mówił podczas ostatniej komisji zrównoważonego rozwoju Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w gdańskim magistracie.

Wydział Środowiska postanowił sprawdzić, czy doszło do naruszenia stosunków wodnych, ponieważ piach został wysypany na podmokły teren celem jego przekształcenia pod "łąkę wielokwiatową".

- Po wizji lokalnej i analizie dokumentów stwierdzono, że nie doszło do naruszenia stosunków wodnych, które miałyby naruszać sąsiednie grunty. Nikt nie zgłaszał takich skarg, by np. zalewało mu teren lub doprowadzono do jego osuszenia - wyjaśniał Lorek.

Ale czy ingerencja w teren, polegająca na jego zasypaniu piaskiem, nie wymagała uzyskania pozwolenia?



- Nie chodzi nawet o to, by ukarać właściciela, ale nie można doprowadzić do legalizacji tak prowadzonej budowy. Jeżeli chodzi o piasek, to w opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska masy ziemne są odpadem i należy je usunąć - przekonuje Michał Kochańczyk, trójmiejski alpinista, żeglarz, miłośnik przyrody. Co ciekawe, gdy informował on o sprawie media, nie zdawał sobie sprawy, że sprawcą kontrowersyjnej inwestycji jest jego znajomy i współpracownik, wydawca miesięcznika, w którym Kochańczyk publikował relacje ze swoich podróży.

Zaświadczenie o pochodzeniu piasku, przedstawione na komisji. Zaświadczenie o pochodzeniu piasku, przedstawione na komisji.
Właściciel terenu nie zgadza się z opinią, że zniwelował teren piaskiem, który jest odpadem. Na poparcie swoich racji na obrady komisji przyniósł pismo potwierdzające zakup piasku w żwirowni.

- Kiedyś istniały tutaj betonowe baseny, które zasilano wodą z potoku i ze źródła poza działką [przez wiele lat funkcjonowała tutaj hodowla ryb - dop. red.]. Gdy je zasypano, zagrodzono możliwość spływu wody. Od tej pory woda rozlewała się na działce, tworząc kałuże i mokradła. Byłem w Państwowym Instytucie Geologii, by dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji. Doradzono mi, by przysypać rozlewisko piaskiem i poczekać aż "wyciśnie" on wodę, a ta powinna znaleźć sobie podziemne strumienie i swobodnie spłynąć z działki - wyjaśnia Roman Rojek, właściciel ok. 7-hektarowej działki w Dolinie Radości.

W opinii właściciela terenu utworzenie łąki nie może być traktowane jako budowa (sprawę bada jeszcze nadzór budowlany). Nie wymaga więc tym bardziej prowadzenia prac archeologicznych, gdyż nie powstanie tu żadna nowa zabudowa.

Kolejny zarzut dotyczący nielegalnej wycinki drzew na działce również został obalony przez inwestora. Właściciel uzyskał bowiem stosowane zezwolenia.

- W pełni rozumiem zainteresowanie miłośników Doliny Radości tym terenem, ale mam wrażenie, że mówimy o dwóch innych obszarach. Nabyłem ten teren cztery lata temu od prywatnego właściciela za cenę rynkową w sytuacji, gdy Skarb Państwa nie skorzystał z prawa pierwokupu. Zresztą nie dziwię się, bo ten teren w "Studium wartości krajobrazowych, historycznych oraz wytycznych konserwatorskich dla Zespołu Dolin Trójmiejskich w zespole rekreacyjnym Dolina Radości", przygotowanym przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, został określony jako zdegradowany krajobrazowo - zwraca uwagę Rojek.

Staw, o który toczy się spór ze Skarbem Państwa. Staw, o który toczy się spór ze Skarbem Państwa.
Rojek zapewnia, że wykonał sporo prac porządkowych - wywiózł kilka kontenerów gruzu i śmieci, otworzył teren dla zwiedzających, a także zaczął starania o oczyszczenie pobliskiego stawu, choć wciąż trwa spór prawny, czy należy on do Skarbu Państwa czy właściciela terenu (chodzi o wątpliwości, czy jest to woda stojąca czy płynąca, jako część Potoku Oliwskiego).

Co zatem chce tutaj zrobić właściciel działki? Na pewno nie zbuduje osiedla, bo nie pozwala na to plan zagospodarowania. Nie utworzy też pijalni wód, bo badania wykazały, że jest ona zanieczyszczona, w tym bakteriami Coli.

Na sprzedaż wystawił natomiast część działki, na której nie prowadzono żadnych prac poza geodezyjnymi pomiarami. Chodzi o obszar o pow. 2,5 hektara, na którym można postawić budynek o powierzchni do 450 m kw. Póki co nie ma jednak chętnego na zakup (Rojek jest gotów sprzedać grunt za 110 zł/m kw.).

Pozostała część terenu nie będzie wystawiona na sprzedaż.

Roman Rojek przez 18 lat był jednym z właścicieli firmy Atlas. Nz. z materiałami promocyjnymi producenta chemii budowlanej w 2005 r. (był wówczas wiceprezesem zarządu). Roman Rojek przez 18 lat był jednym z właścicieli firmy Atlas. Nz. z materiałami promocyjnymi producenta chemii budowlanej w 2005 r. (był wówczas wiceprezesem zarządu).
- Może trudno to zrozumieć, ale mój pomysł z założenia będzie raczej przynosił straty. Chcę tutaj zrobić letnie mieszkania na wynajem dla osób niepełnosprawnych lub z psami. Na ten cel zostaną wykorzystane istniejące zabudowania: w budynku bordowym będą cztery mieszkania, w żółtym - jedno, w niebieskim - jedno, w zielonym - jedno. Jak się uda przebudować stodołę, to będą jeszcze cztery - wylicza Roman Rojek.

I być może faktycznie byłoby trudno zrozumieć postępowanie właściciela, gdyby nie fakt, że Roman Rojek już od lat podejmuje działania o charakterze prospołecznym. Był on jednym ze wspólników firmy Atlas, znanej z produkcji chemii budowlanej. Odszedł z firmy po 18 latach pracy, w 2010 r. Działa jednak do dzisiaj (wraz z żoną) w Fundacji Dobroczynności Atlas, która przez prawie 20 lat przeznaczyła ponad 50 mln zł na cele dobroczynne, w tym pomagając finansowo w budowie hospicjum w Sopocie.

Roman Rojek jest także właścicielem czasopisma "Poznaj Świat" oraz konsulem honorowym Etiopii (jak sam mówi, nominację na to stanowisko otrzymał, gdy jeden z polskich ambasadorów pokazał książkę jego autorstwa "Etiopia na 21 dni lub na całe życie" urzędnikom etiopskiego MSZ). W 2015 r. magazyn Forbes sklasyfikował go z majątkiem szacowanym na 310 mln zł na 89. miejscu wśród stu najbogatszych Polaków.

Czytaj też: Tereny rekreacyjne powstaną wokół wejść do lasu TPK

Opinie (143) 7 zablokowanych

  • Panie Oliwiak masz rację.
    Ja zlikwidowałbym koszmarne działki w Dolinie. Oddałbym teren działek przyrodzie, która jak myślę z małą ingerencją człowieka (likwidacja) da sobie radę.

    • 10 3

  • Tony piasku. Na plażę z nim. (1)

    Patrzę na zdjęcie z tonami piasku. Takich "cudów" to wspaniałe miejsce nie zna od początku istnienia.
    Ale milioner może zamienić dolinę w plażę, tylko morza tu nie ma.

    • 11 3

    • minęły złote wieki Doliny Radości

      Dopiero PRL (tzw. pracownicze ogrody działkowe, ferma lisów) i III RP (najpierw Bejma, teraz Rojek, w międzyczasie Saur - szpetna infrastruktura ujęcia wody) położyły kres pięknu tej doliny, uznanej kiedyś przez słynnego podróżnika, Aleksandra von Humboldta, za trzeci cud świata... Wstyd dla Polski!

      • 0 0

  • A ja się dowiedziałam, że można stworzyć na poczekaniu łąkę "wielokwiatową" (2)

    W szkole mnie uczyli, że łąki to sztuczne twory istniejące dzięki koszeniu i wypasie zwierząt roślinożernych. Czyli właściciel chce odnaturalnić fragment Doliny Radości. Jest to niezgodne z zadaniami ochronnymi na obszarze parku krajobrazowego. Na to pozwolenia nie ma.

    • 11 8

    • Słuchaj słodka mało inteligenta osóbko.
      Skoro wrzucasz temat łąki wielokwiatowej, to weź pod uwagę że była to tzw dygresja na poniedziałkowym spotkaniu dotycząca rzekomego zezwolenia nadzoru budowlanego. Właściciel, co zabrzmi pewnie ironicznie, nie tyle zakpił z prawa, co wskazał na absurdalność obecnego, że nawet mając dobre intencje, wykonywane czynności są rozumiane jako przestępstwo, bowiem takiego sformułowania w którymś momencie użył Michał Kochańczyk.
      Jeszcze raz, masz wątpliwości, udaj się na teren Bytowska 5 B czyli jadąc między Rybakówką a dawnym stawem Waldkurortu, skręć w lewo.
      Przejdź się, zobacz co zostało zdewastowane, zrób zdjęcia, zawiadom prokuraturę i tyle. Nikt niczego więcej od ciebie jako obywatela nie wymaga.
      Masz wątpliwości pisz pozew, wszak w państwie prawa włos z głowy nie ma prawa tobie spaść.
      Skoro jednak nie masz odwagi pójść z skargą, to nie pluj.

      • 1 3

    • łąka naturalna a pastwisko !!!

      odróżnij łąkę naturalną - o złożonym ekosystemie, bogatą w gatunki traw, kwiatów itp od mono-trawnika założonego dla wypasu; oprócz tego są łąki naturalne użytkowane jako pastwisko, koszone np dwa razy w roku; łąki śródleśne, podgórskie, na terenach podmokłych...

      można poprzestać albo szukać...i pytań i odpowiedzi...

      jest w Bieszczadach pasjonat - botanik który stworzył mieszanki gatunków łąkowych dla kilku rodzajów gleb / warunków...po kilku miesiącach masz bogato kwitnącą naturalną łąkę kwietną ;)))))

      • 1 0

  • Tam bedą pi..lone bloki tak samo jak w wiekszości parku krajobrazowego

    żeby zdechli w bólach wszyscy którzy przykładają do tego swoje lepkie łapy i to do 7 pokolenia

    • 11 1

  • Niemcy lepiej dbali o te tereny

    • 10 0

  • Nigdy nie kupię już więcej żadnego wyrobu firmy ATLAS !!!

    ani żadnego czasopisma od tego kolesia.
    Będę kupował tylko od konkurencji

    • 11 3

  • spokojnie to tylko ciąg dalszy

    likwidacji TPK

    • 10 0

  • za chwilę zabiorą się za betonowanie

    Doliny Strzyży - wiadukt do lasu przy przystankuPKM już gotowy a drzewa już zaczęli wycinać

    • 12 0

  • Ludzie , Mieszkańcy Gdańska...

    My tu piszemy, wyrażamy swoje opinie.
    a 89 na liście bogaczy , robi co chce. I ma to w d*pie.
    tak wygląda demokracja.

    • 10 3

  • Niech teraz budyń zmieni nazwę tej doliny z Doliny Radości

    na Dolinę Smutku bo byłym TPK

    • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane