• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór w Eko Dolinie: groźny czy groteskowy?

Wioletta Kakowska-Mehring, Michał Sielski
20 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Eko Dolina zainwestuje 120 mln zł
Władze Eko Doliny twierdzą, że zakład jest nowoczesny, a 50 proc. odpadów jest odzyskiwanych. Władze Eko Doliny twierdzą, że zakład jest nowoczesny, a 50 proc. odpadów jest odzyskiwanych.

- Składamy zawiadomienie do prokuratury. Po takich mailach obawiamy się eskalacji konfliktu - mówi Izabela Wołosiak, wiceprezes zarządu Eko Doliny. - Przygotowujemy pozew zbiorowy przeciwko zakładowi - ripostują przedstawiciele stowarzyszenia Ekopark.



Okoliczni mieszkańcy przekonują, że większość śmieci trafia na główną kwaterę bez segregacji, co powoduje zapach, którego nie da się znieść. Dyrekcja ripostuje: segregujemy śmieci! Okoliczni mieszkańcy przekonują, że większość śmieci trafia na główną kwaterę bez segregacji, co powoduje zapach, którego nie da się znieść. Dyrekcja ripostuje: segregujemy śmieci!
Eko Dolina to zakład zagospodarowania odpadów w Łężycach, który obsługuje Gdynię, Sopot, Rumię, Redę, Wejherowo, gminę Wejherowo i Kosakowo. Dla Ekoparku, organizacji społecznej, która dąży do zamknięcia zakładu, to zwykłe śmietnisko, które truje całą okolicę. Po decyzji o uruchomieniu nowej kawerny na składowanie odpadów, konflikt ostatnio znów rozgorzał, przybrał na sile i... formie.

"Zapraszam Al-Kaidę do zrobienia porządku z Ekodoliną. Wskazuję miejsca ataku: Urząd Gminy Wejherowo, Urząd Miejski w Gdyni, siedziba śmietniska, kompostownia, sortownia śmietnikowa" - tej treści e-mail trafił w ubiegłym tygodniu do pomorskich urzędów. Według władz Eko Doliny e-mail wysłał jeden z działaczy organizacji, która od lat wojuje z zakładem.

- Po 11 września e-maile tej treści nie powinny przejść niezauważone. Breivik, odpowiedzialny za masakrę w Norwegii, też uchodził za nieszkodliwego dziwaka. A potem wszyscy zastanawiali się jak to się mogło stać. Obawiamy się o bezpieczeństwo. Ten e-mail to przejaw nienawiści. Zresztą to nie wszystko. Autor maila publicznie wypowiadał się, że gdyby nie miał rodziny, to sam podłożyłby bombę pod nasz zakład - mówi Izabela Wołosiak, wiceprezes zarządu Eko Doliny.

Czy mieszkańcy Łężyc, Rumi, Gdyni i okolic Eko Doliny mają prawo żądać zamknięcia zakładu?

Prawnicy Eko Doliny przygotowują wniosek w tej sprawie. W grę wchodzi kierowanie gróźb karalnych, nawoływanie do zniszczenia mienia, a nawet nawoływanie do aktu terrorystycznego.

A o co tak właściwie chodzi? Obie strony mają swoje wersje, jak to w konflikcie bywa.

Wysypisko śmieci działało w Łężycach już od 1978 roku. Pod koniec lat 90. podjęto decyzję o przekształceniu go w zakład zagospodarowania odpadów. Przeprowadzono wtedy konsultacje społeczne z mieszkańcami wsi Łężyce, których wraz z dziećmi było ok. 330.

W 1998 roku podpisano porozumienie. W myśl niego zakład zobowiązał się m.in. do pierwszeństwa zatrudniania mieszkańców Łężyc, przyjmowania od nich śmieci za darmo, corocznej darowizny pieniężnej na rzecz wiejskiego stowarzyszenia "Szansa dla Nas". W tym roku było to 350 tys. zł.

Zakład oświetlił ulice, zbudował drogi, utrzymuje linię autobusową. Wszystko w zamian za zgodę na utrzymanie funkcji odpadowej. W 2003 roku powstał kawerna składowa, w 2005 roku instalacja do odzyskiwania odpadów.

- Wszystko pięknie wyglądało, przestało śmierdzieć i ludzie zaczęli się łudzić, że będzie nowocześnie i zdrowo - mówi Jerzy Smyczyński, prezes stowarzyszenia Ekopark. - A prawda jest taka, że zakupiliśmy stare niemieckie technologie. W efekcie wydobywają się stamtąd chemikalia - wystarczy zbadać powietrze lub to, co stamtąd wypływa. Dwa lata temu badaliśmy próbki wycieków z Eko Doliny, zanieczyszczenie kilkanaście tysięcy razy przekraczało normy. Eko Dolina nawiozła tam glebę i Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska stwierdził, że nie ma zanieczyszczenia. Ludzie dali się nabrać, bo przez 3-4 lata nie śmierdziało. Dopiero gdy beztlenowe bakterie zaczęły działać, zaczęły się problemy. Ale wtedy było już za późno, kolejni mieszkańcy zaczęli kupować grunty i się budować

- Ci ludzie wiedzieli, że kupują działki w sąsiedztwie zakładu utylizacji. Wiadomo, że nie jesteśmy perfumerią, ale staramy się, być jak najmniej uciążliwi - ripostuje wiceprezes Wołosiak. Dziś Łężyce liczą ok. 1 tys. dusz, czyli na zamieszkanie w okolicy zakładu zdecydowało się ok. 700 nowych osób.

Rozwija się wieś, rozwija się też zakład. Oprócz kawerny i sortowni zainstalowano stację waloryzacji biogazu, wybudowano kompostownię halową, która pozwala na ograniczenie składowania odpadów biodegradowalnych. Rozbudowano i zmodernizowano również istniejącą sortownię odpadów, dzięki czemu jej przepustowość zwiększyła się z 50 tys. ton do 100 tys. ton odpadów rocznie. Według władz Eko Doliny poziom odzysku odpadów przekroczył 50 proc. Inwestycje pochłonęły 140 mln zł, z czego 80 pochodziło z unijnych funduszy.

Spór jednak cały czas się zaognia. Plany budowy drugiej kawerny odpadów rozsierdziły mieszkańców. Nerwy puszczają też władzom Eko Doliny, które zapowiadają pozwy przeciwko protestującym.

- Na mnie też nasłali kancelarię prawną i mi grozili. Odpisałem im, że oczekuję czekoladek, kwiatów i przeprosin, bo dzięki moim działaniom władze spółki mogą wprowadzać projekty naprawcze - mówi Krzysztof Troka, który przygotował nawet film o "grzechach" Eko Doliny.

Widać na nim m.in. jak szambo wylewane jest bezpośrednio na grunt i ścieka wprost do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a ciężarówki wysypują gruz tuż przy ogrodzeniu, pyląc na las. Jest też rozmowa z anonimowym kierowcą ciężarówki, który opowiada jak zwoził papę i chemikalia z Warszawy, bo bardziej się opłaca zrzucenie śmieci w Eko Dolinie.

Jak rozwiązać ten konflikt? Eko Dolina chce się bronić za pomocą prawników, jej przeciwnicy właśnie odwołali się od decyzji marszałka województwa pomorskiego i ministra środowiska w sprawie wydania pozwolenia na budowę nowej kawerny na wysypisku.

Protestujących wspiera Zbigniew Bąkowski, były dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Na składowisko nie miały trafiać odpady organiczne. Teraz nową kwaterę B2 władze spółki chcą zasypać niesortowanymi odpadami. Plany rozbudowy są potężne, łączna pojemność kawern ma sięgnąć 15 mln ton odpadów. To niewyobrażalna reakcja chemiczna, która będzie docierać do naszych organizmów. W takiej formie tego składowiska tam być nie powinno - przekonuje Bąkowski.

Miejsca

Opinie (150) 5 zablokowanych

  • Zapraszam al kaidę (1)

    tego psychola co wysłał tego maila należy obserwować w szpitalu!

    • 9 5

    • pewnie siedzisz w zarzadzie i zarabiasz 20 tys miesiecznie, dlatego tak piszesz bo boisz sie o swoja posade

      • 1 2

  • ZAMKNAC TO !! SMIERDZI OD RUMI DO KOLECZKOWA I GDYNI

    • 16 5

  • Trybunał Konstytucyjny prowadzi postępowanie kontrolne w sprawie konstytucyjności EKO-DOLINY (2)

    Jeżeli sprawa trafi dodatkowo do prokuratury to będzie straszne zamieszanie, ale jak przed rozpoznaniem sprawy przez Trybunał Konstytucyjny prokuratura nie zdąży przeprowadzić czynności to będzie musiała umorzyć w związku z postanowieniem TK.

    • 4 5

    • Trybunał??? (1)

      Koles, najpierw sprawdź, czym sie zajmuje Trybunał Konstytucyjny, a potem pisz!Cos ci sie mocno pokróliczkowało.

      • 5 0

      • tak pajacu z nickiem TTKK !!! Trybunał prowadzi czynności w zw. tym czy powstanie EKO-DOLINY było zgodne z prawem

        • 0 2

  • No niestety , wraz z rozwojem zakładu rośnie poziom smrodi i gazowych wyziewów (1)

    Mieszkam na pustkach i niestety zajeżdża tam czasem metanem z wysypiska a kiedyś pachniało tam tylko lasem który otacza to osiedle. Myślę że jakieś wyższe władze niż gminne powinny zbadać ten problem.

    • 9 2

    • Metan jest bezwonny!!!!!

      1. "Metan, gaz błotny, gaz kopalniany, CH4, najprostszy węglowodór nasycony (z grupy alkanów, czyli parafin), gaz o temperaturze skraplania -164°C, bezbarwny, bez zapachu, palny (pali się niebieskim płomieniem, ciepło spalania 1 kg metanu - 55600 kJ; z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe)."2. "Metan jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, występującym głównie w złożach, jako podstawowy składnik gazu ziemnego oraz w pokładach węgla."3. "erowodorek węgla, gaz błotny) jest pierwszym i najprostszym związkiem z grupy węglowodorów alifatycznych - alkanów. Został odkryty w 1776 roku przez włoskiego fizyka Alessandro Volta. Metan jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, łatwopalnym, lżejszym od powietrza (prężność par metanu w temperaturze 00C i ciśnieniu 760 mm Hg wynosi 0,554; prężność par powietrza w tych samych warunkach wynosi 1)."Chyba starczy przykładów?

      • 0 1

  • z Pustek Cisowskich (1)

    Mnie sie nikt nie pytal, czy zezwalam na rozbudowe SMIERDZISKA, profitow w zamian nie obiecywal, pytam sie dlaczego? Czuje smrod przynajmniej raz dwa razy w tygodniu i zastanawiam sie jakie trucizny z soba niesie. Nie rozumiem dlaczego mam wdychac smrody Sopotu, Rumi i Wejherowa. Kto na to zezwolil? Jakim prawem i za jakie pieniadze panie Prezydencie Sz? Mam ogromny zal do Pana Wlodarza, ze zasmiecil nam Gdynie. Kazde miasto samo powinno sobie radzic ze swoimi odpadami. Paradoksem jest tez fakt, ze smietnisko jest na terenie Parku Krajobrazowego tuz obok rezerwatu!!!!! Skandal!!!

    • 14 4

    • smrody przywożą też z Gdyni

      Dlaczego? Bo robią to na swoim terenie i w swoim powiecie. Możesz dziękować, bo swoje smrody z Gdyni też są tam przewożone.

      • 1 0

  • Domyslam sie kto i z czyjej grupy, pod czyim przewodnictwem pisze te komentarze na niekorzyść ekodoliny (4)

    JAK zwykle od lat ci sami pieniacze.

    • 6 11

    • (2)

      Naleze do grupy mieszkancow ktorym smierdzi!!!!!!!!! zadnej innej.Wszystko w temacie

      • 7 2

      • A mnie nic nie śmierdzi. (1)

        Ani w Gdyni ani w Rumi. jesli coś śmierdzi to kłamstwem i naciągactwem.

        • 2 1

        • Widać tak ci dobrze

          Pewnie zam sie nie myjesz i twój smród zagłusza Łężyce

          • 0 0

    • Przyjedz na Pustki Cisowskie o poranku... wieczorem lub rano.. gdy temperatura spada poniżej 6 stopni Celcjusza... Odetchnij pełna piersią... i wtedy się wypowiedz co czujesz.... Smród i odór trujących gazów gwarantowany!!! ZAPRASZAMY

      • 4 0

  • zanim nauczymy się segregować odpady - minie pewno kilkadziesiąt lat, wystarczy spojrzeć za zachodnią granicę - tam każde opakowanie po napojach - czy to puszka, butelka, peta - jest kaucjonowane, stoją pojemniki na papier, makulaturę, odpady organiczne, tekstylia i Niemcy to robią a my nie - tylko biadolimy i protestujemy - bo Polak jest dumny i swoje wie

    • 4 0

  • Szadółki to jest dopiero EKO WZGÓRZE ale budyń ma sie dobrze.

    Te śmieci nas zabiją, albo już to robią tylko nikt o tym nie mówi......

    • 7 0

  • (1)

    straż miejska zamiast robić łapankę na źle zaparkowane samochody, powinna wlepiać mandaty za brak przydomowych pojemników do segregacji . Skoro sami ludzie się do tego nie poczuwają trzeba nad nimi bata. Na mojej ulicy sami przedsiębiorcy mieszkają, stać ich na drogie fury i wczasy 2 razy w roku za granice, a przy posesji jeden śmietniczek na wszystkie odpady. 6zł miesięcznie kosztuje dodatkowy kosz na plastik i makulaturę, ale to widocznie przekracza ich możliwości. Niech każdy zacznie od swojego podwórka.

    • 5 1

    • Ciekawostka dla Ciebie: W Irlandii nie płaci się za wywóz śmieci typu puszki, plastikowe butelki czy makulatury. Płaci się jedynie za odpady organiczne. Muszą być posegregowane, bo inaczej pomimo uiszczonej opłaty, śmieci nie zostaną zabrane z podwórka. W Polsce powinni iść tym tropem. Przede wszystkim przy każdym przyblokowym śmietniku powinny stać zamknięte pojemniki na makulaturę, plastik czy szkło a nie jak jest obecnie, pojemniki stoją przy co drugim.... co trzecim.... zbiorczym śmietniku. Nie widzę problemu w segregacji śmieci... ale nie mam czasu ani tez ochoty zasuwać ze śmieciami przez pół osiedla... W Polsce to jest jedna wielka Eko-prowizorka. Ludzie będą segregować śmieci, jeśli im się to umożliwi! !!!

      • 3 0

  • czy szczury lubią budyń ?

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane