• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sprawdziliśmy, co powstanie w sąsiedztwie ECS

Krzysztof Koprowski, EBu
24 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
ECS będzie otoczony nowymi budynkami. Na lewo od niego, na parkingu, plan dopuszcza zabudowę usługową. Po prawej stronie (za punktowcem) będzie się znajdowało centrum handlowe, zaś dźwigi budowlane widoczne w lewej części zdjęcia stoją na terenie budowy biurowca Tryton. ECS będzie otoczony nowymi budynkami. Na lewo od niego, na parkingu, plan dopuszcza zabudowę usługową. Po prawej stronie (za punktowcem) będzie się znajdowało centrum handlowe, zaś dźwigi budowlane widoczne w lewej części zdjęcia stoją na terenie budowy biurowca Tryton.

Europejskie Centrum Solidarności zdominowało Plac Solidarności, ale ten stan może wkrótce ulec zmianie. W planach są bowiem nowe budynki oraz korekta układu drogowego w tym rejonie. Naprzeciwko Placu Solidarności trwa już budowa biurowca Tryton.30 sierpnia br. odbyło się otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. Ciężka i monstrualna bryła tego gmachu na razie zdominowała Plac Solidarności zobacz na mapie Gdańska oraz oś widokową wzdłuż Wałów Piastowskich. Jednak już wkrótce może doczekać się nowego otoczenia.

Ze strony inwestycji samorządowych, najbardziej zaawansowany jest projekt nowej formy deptaka Droga do Wolności, który połączy ul. Łagiewniki zobacz na mapie Gdańska i Plac Solidarności z ul. Nową Wałową zobacz na mapie Gdańska oraz docelowo (II etap) z mostem pontonowym na Ostrów zobacz na mapie Gdańska.

W listopadzie ub. r. rozstrzygnięto konkurs na formę jego wykonania. Wygrała wówczas pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy, która zaproponowała nasadzenia jabłoni. Ten pomysł zupełnie przypadkowo nabrał niedawno dodatkowego, symbolicznego znaczenia w związku z embargiem nałożonym przez Rosję na warzywa i owoce. Czy nadal jest realny?

- Obecnie trwają negocjacje z zespołem, który wygrał konkurs, w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego - informuje Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Droga do Wolności to jednak na razie jedyny "pewniak" w bliskim otoczeniu ECS-u. Od strony północnej zobacz na mapie Gdańska Plac Solidarności ma także zyskać zabudowę. W planie zagospodarowania dla tego miejsca przewiduje się wyłącznie funkcję usługową z obiektem nie wyższym niż 30 metrów, tj. tyle samo, ile wynosi wysokość budynku Centrum Solidarności. Na razie jednak jest to tylko wizja urbanistów, bowiem grunt wciąż znajduje się władaniu miasta.

- Nie mamy w planach wystawienia na sprzedaż tej działki w najbliższym czasie - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego UMG.

W jej zagospodarowaniu przeszkadza nie tylko brak potencjalnego kupca, ale również świeżo wykonane prace budowlane. To właśnie na tej działce powstał "tymczasowy" parking, przez który możliwy jest przejazd z ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska do ul. Nowej Wałowej. Droga ta jest teoretycznie dwukierunkowa, ale w ostatnim czasie normą się stało, że parkują bezpośrednio na jezdni pojazdy pracowników firm budowlanych, dlatego też należy zachować tutaj szczególną ostrożność.

Warto przypomnieć, że infrastruktura drogowo-parkingowa powstała tuż obok wcześniej wyburzonych kamienic. Te jednak mogły stać w tym miejscu do dzisiaj, gdyż w żaden sposób nie przeszkadzały w realizacji tych zadań.

Dopiero w momencie, gdyby doszło do realizacji "wyprostowania" ulicy Nowomiejskiej, czyli łącznika Jana z Kolna - Nowa Wałowa, bezpośrednio do planowanego skrzyżowania z ul. Gdyńskich Kosynierów zobacz na mapie Gdańska (obecnie odciętą od ul. Jana z Kolna), ich usytuowanie sprawiałaby kłopoty inwestycyjne.

- Budowa brakującego odcinka ul. Nowomiejskiej jest funkcjonalnie powiązana z przebudową ul. Jana z Kolna i znajduje się w dokumentacji technicznej Jana z Kolna. Środki na ten projekt nie zostały zaplanowane. Decyzja o ew. przebudowie ul. Jana z Kolna na fragmencie od kładki pieszej zobacz na mapie Gdańska do ul. Łagiewniki, zapadnie po uruchomieniu Tunelu pod Martwą Wisłą w ciągu Trasy Słowackiego. Uruchomienie tunelu pozwoli określić obciążenie ul. Jana z Kolna, która obecnie jest główną drogą wyprowadzającą ruch kołowy z portu wewnętrznego - wyjaśnia Piotrowski.

Czytaj też: Niezagrożony termin budowy tunelu pod Martwą Wisłą

Nowa droga, choć w bardzo nietypowej formie, została natomiast zrealizowana między wspomnianym łącznikiem Jana z Kolna - Nowa Wałowa a ul. Robotniczą zobacz na mapie Gdańska. Choć przedłużenie ul. Jaracza liczy zaledwie ok. 110 metrów, to w połowie swojej długości nie ma jezdni, a jedynie chodnik.

Czytaj też: Na Młodym Mieście powstanie ulica. Częściowo bez jezdni

W obecnej formie stanowi ona wygodne połączenie piesze Instytutu Sztuki Wyspa zobacz na mapie Gdańska z ECS-em i pełni rolę zastępczą dla ul. Nowej Wałowej, gdzie na tym odcinku dla odmiany jest jezdnia, ale nie ma chodnika (nie uwzględniono go nawet w projekcie).

Czytaj też: Nowa Wałowa wizytówką dzielnicy dla samochodów

Oczywiście taki stan rzeczy jest tylko sytuacją tymczasową, bowiem docelowo ma być możliwość przejazdu autem na całej długości przedłużonej ul. Jaracza. Kiedy to nastąpi? - Na razie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel - odpowiada nam biuro prasowe.

Obecnie jezdnia pełni tutaj rolę kolejnego parkingu. Ciekawostką jest fakt, że w jezdni wzdłuż krawężników ułożono gładką kostkę, która ma ułatwić podróż rowerem. Niestety tę część zastawiają często kierowcy, zmuszając rowerzystów do jazdy środkiem ulicy.

Z kolei po drugiej stronie ECS-u zobacz na mapie Gdańska wciąż na rozpoczęcie faktycznych prac budowlanych (teoretycznie prace trwają już od 2010 r., kiedy założono dziennik budowy) czeka działka należąca do spółek kontrolowanych przez międzynarodowe konsorcjum, zajmujące się budową centrów handlowych - firmę Atrium European Real Estate Limited.

Plany liczącego już ponad siedem lat projektu centrum handlowego Stocznia są bardzo ambitnie - kino, liczne sklepy, dwa 27-kondygnacyjne wieżowce mieszkalne oraz jeden 25-kondygnacyjny biurowiec. Wątpliwości od lat jednak budzi realność tych zapowiedzi. W maju br. pytaliśmy dewelopera o to, kiedy planuje rozpoczęcie faktycznych prac budowlanych. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że termin jest uzależniony od zakończenia prac nad ul. Nową Wałową.

Czy budynki wokół ECS-u również powinny posiadać industrialny charakter?

Po ponad pół roku, gdy ulica jest już oddana do użytku, ponownie zadaliśmy pytanie o terminy. Tym razem na przeszkodzie stoi... dziura na skrzyżowaniu ul. Nowej Wałowej ze "starą" Wałową.

- O szczegółach dotyczących dalszego harmonogramu realizacji inwestycji będziemy mogli informować po pełnym zakończeniu realizacji ul. Nowej Wałowej oraz obustronnym połączeniu tej ulicy z drogami publicznymi - ucina wszelkie spekulacje Katarzyna Mituła z biura prasowego Atrium Poland Real Estate Management z Warszawy.

Bez większych problemów przebiega natomiast budowa biurowca Tryton, który znajduje się po drugiej stronie ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. We wtorek deweloper - kielecka firma Echo Investment - zamiast wmurowania kamienia węgielnego zorganizowała oficjalną prezentację projektu dla potencjalnych najemców i dziennikarzy. Data ukończenia biurowca nieco się przesunęła w związku z przeciąganiem się ostatecznych negocjacji z firmami wykonawczymi.

- Rozpoczęliśmy budowę w listopadzie 2013 roku, prace ziemne są na etapie ukończenia, więc w połowie października będzie już widoczny parter. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest na wrzesień przyszłego roku - poinformował Rafał Mazurczak, dyrektor działu biur w Echo Investment. - W tej chwili nie została podpisana jeszcze żadna umowa najmu, ale jesteśmy zadowoleni ze stanu negocjacji.

Budynek będzie miał 23 tys. m kw. powierzchni najmu. Według obliczeń inwestora może w nim pracować nawet trzy tysiące osób. W ramach projektu oddanych zostanie 755 miejsc parkingowych (493 w zewnętrznym budynku powstałym w miejscu zlikwidowanej pętli autobusowej Jana z Kolna, 145 w podziemnej hali biurowca i 117 miejsc naziemnych).

Przez budynek będzie prowadził wewnętrzny pasaż. W wyższej, jedenastokondygnacyjnej części, urozmaiceniem będzie wysoki na trzy kondygnacje prześwit zapewniający widok z wiaduktu Błędnik na Pomnik Poległych Stoczniowców (obecnie oś ta, wymagana przez plan zagospodarowania, jest w znacznej części przesłonięta drzewami). Budynek uzyska certyfikat BREEAM na poziomie Very Good lub Excellent. Jego zasilanie wspomagane będzie pompami ciepła. Projekt biurowca powstał w pracowni Arch Deco. Generalnym wykonawcą jest Allcon.

Materiał archiwalny

Zobacz ECS i okolice z perspektywy żurawia. Ujęcia wykonano w marcu br.

Miejsca

Opinie (218) 3 zablokowane

 • Na razie to tylko burzą, a z nowych inwestycji to postawili wielkie słupy pod billboardy wzdłuż Jana z Kolna (8)

  • 108 7

  • (7)

   Kiedy powstanie planowane Centrum Handlowe na Placu Zebrań Ludowych? Droga dojazdowa już jest, jeszcze tylko tunel pod Motławą.

   • 9 15

   • Tam tez ma byc centrum? (6)

    Pierwsze słysze. Tam zajezdnia miala być dla busow

    • 6 2

    • a na chu*** (5)

     nam znwou centrum handlowe ?!
     ludzie?!?!?!
     jesteśmy centrum outsorcingu (taniej sily roboczej, zapleczem dla europy)
     a i jeszcze te grosze które u nich zarobimy wydajemy u nich ?!
     znowu HM, McDonald, LPP w 5 markach ................................................
     to Cała warszaawa nie ma tyle CH co trójmiasto i okolice ! ! ! ! ! !

     • 31 7

     • (1)

      Rządząca tutaj PO ma taki pomysł na rozwój: sklepy?

      • 10 5

      • Lepsze sklepy, niż kolejne pomniki nielota.

       • 3 5

     • tradycja

      Na handlu Gdansk sie bogacil caly Zloty Wiek...;)

      • 1 0

     • (1)

      Mcdonalds to akurat franczyza. LPP to polska firma. Więc nie narzekaj, że wydajemy "u nich". A nawet jeżeli, to co w tym złego? Jakby ludzie nie chcieli ich produktów to by ich nie kupowali

      • 0 0

      • Polska firma tylko szkoda że podatków w Polsce nie płacą...

       • 0 0

 • a kiedy jakiś zakład produkcyjny? (35)

  • 210 31

  • dopiero po rozbiorze

   • 33 9

  • (9)

   naprawdę chcesz produkcji w centrum miasta ? Dostawcze tiry, kominy itp ?

   • 33 17

   • naprawde, w centrum niekoniecznie

    • 18 5

   • Faktycznie, po co w centrum miasta (3)

    Przecież stocznie można outsourceować do Żukowa i Kartuz

    • 12 5

    • (2)

     Ale po co ? Remontowa i Północna świetnie sobie radzą i dlatego istnieją. Specjalistów od opon, gwizdków i związkowej kasy nie życzę ani Kartuzom ani innym miejscowościom.

     • 14 6

     • (1)

      Kłamiesz. W Polsce nie ma już ani jednej stoczni, ani w ogóle żadnego przemysłu. Wszystko zżarli.

      • 3 10

      • Nie ma żadnego przemysłu? To ciekawe, bo przemysł w 2013 roku wyprodukował 300 mld dolarów PKB. Tylko ludziom się ubzdurało, że o sile przemysłu świadczą wielkie państwowe molochy.

       • 1 0

   • po co od razu ciężka produkcja? (3)

    nikt nie każe budować zakładu produkcji lokomotyw. Przy produkcji lekkiej (odzież, elektronika, spożywka etc.) nie ma kominów a ciężarówki nie muszą być większe, niż 3,5 tony.

    • 8 11

    • Rozumiem, że masz na myśli warsztaty rzemieślnicze. Normalna produkcja odzieży, spożywki i elektroniki to przy obecnych kosztach jednostkowych zupełnie inna skala niż to o czym piszesz.

     • 8 0

    • i będziesz sprzedawał t-shirty po 29 zł

     a pracownikom płacił 10Euro/godzinę. Jeszcze jakieś inne fajne socjalistyczne pomysły?

     • 5 5

    • Produkować odzież i elektronikę możesz, tylko potem to jeszcze sprzedaj i na tym zarób.

     • 1 2

  • Po jakiego grzyba kolejne CH? Mamy Mandison blisko, będzie ogromene na przeciwko lotu. (16)

   Takie tereny powinny zamienić się w zakład produkcyjny albo mieszkaniówkę.

   Centra handlowe w trójmiescie już są zbędne. Przecież w każdym są te same sieciowe sklepy z wygórowanymi cenami za marną jakość.

   • 35 9

   • Bo tylko to potrafi budowć obecny prezydent (4)

    Acha i jeszcze wielkie kosztochłonne inwestucje, jak: stadion, ECS, teatr. Najpierw na zakupy, potem się odchamić a rano do roboty w call center w jednym z biurowców. To jest wizja przyszłości naszych wladz. Dalej ich wzrok nie sięga.

    • 23 9

    • A niby czemu prezydent ma budowac zaklad produkcyjny (3)

     Czy Ty masz wewnetrzna potrzebe produkcji czegos - produkuj. Czemu oczekujesz, ze ktos zrobi i ci da?

     • 10 10

     • A niby czemu ma zmieniać plany zagospodarowania na rzecz galerii? (2)

      A tak się niestety dzieje: galerie powstają, bo im prezydent na to pozwala. Zakłady nie powstają, bo tych inicjatyw prezydent nie wspiera. Zamiast centów handlowych powinniśmy tworzyć centra badań i rozwoju: byłaby praca, byłyby (w końcu) innowacje, kapitał zostawiłby w kraju, podatki w mieście. Ale tak daleko wizja naszego rodzimego wizjonera nie sięga.

      • 10 3

      • a niby jak prezydent ma wspierać centra b&r, itp?? (1)

       też się zgadzam, że centrów mamy już dość, że błędem było ich wpuszczanie (a na pewno w takiej ilości) do ścisłych centrów miast :(

       ale skoro w władz miasta nie zgłasza się nikt inny zainteresowany innymi inwestycjami to niby jak władze mają takim "nieobecnym" sprzyjać?

       niestety - co smutne - niewidzialna ręka rynku powoduje że na handlu się, póki co jeszcze (...aczkolwiek jest światełko w tunelu, bo już pierwsze galerie w Polsce bankrutują) opierają władze przy takich inwestycjach... przede wszystkim dlatego że takie w ogóle się pojawiają, ale też i dlatego że i pewny kapitał i drogi wokół bez dyskusji zmodernizują, itp. itd).

       pobankrutują te galerie to się tam będzie fabryki wprowadzać za kilka lat :)

       tak jak w europie gdzie podatek kościelny wymiótł większość rzekomo wierzących (i żeby się nikt nie czepiał że antychrześcijańskie - bo dotyczy to wszystkich religii) i kościoły sprzedaje się na różne inne przeznaczenia

       • 1 1

       • Zgadza się, tylko daczego nie możemy uczyć się na błęach innych?

        Tylko z uporem maniaka wyważamy otwarte drzwi powtarzając błędy Zachodu? Bezmyślność czy celowa ignorancja? Ja myślę, że niestety jedno i drugie. Ponadto czekam na podatek kościelny i u nas (to oczekiwanie wobec rządu), tymczasem my (gdańszczanie) przekazujemy grunty za 1% wartości na cele sakralne w postaci sarnich kup (!).
        Twierdzenie, że do miasta się nikt nie zgłasza jest jednocześnie potwierdzeniem niekompetencji jego włodarzy: powinniśmy się tak promować, stwarzać takie warunki i tak zachęcać, żeby znaleźli się chętni. Tymczasem jedziemy po najmniejszej linii oporu. I ok, żeby chociaż miasto negocjowało bonusy dla mieszkańców przy okazji budowy: NIC TAKIEGO nie ma miejsca. Podam przykłady: przy budowie NEPTUNA można było wynegocjować dostępność ogólną i punkt widokowy na ostatniej kondygnacji: byłaby to atrakcja dla turystów i mieszkańców. Przy budowie GB można było wynegocjować miejsca parkingowe dla mieszkańców okolicznych kamienic (ale w zamian z premedytacją ZMIENIONO plan zagosp. zobowiązujący do tego inwestora), przy budowie Forum Radunia można byłoby wynegocjować jakieś benefity dla mieszkańców Biskupiej Górki itd itp. Inwestor zbytnio by nie zubożał, a i mieszkańcy przychylniej by patrzyli na te inwestycje. Z-ca Lisicki wprost i to niewybrednie mieszkańcom oznajmił, że miasto nie poprze mieszkańców w negocjacjach z inwestorami.
        To po co nam takie "miasto" ????

        • 3 3

   • (10)

    Inwestorzy są innego zdania. A i tłumy klientów też.

    • 10 10

    • inwestorzy myślą o zysku teraz, a nie o pracy dla następnego pokolenia (9)

     inwestorami kieruje chciwość i nic więcej. wbij sobie do pustej bani, ze Europa juz prawie niczego nie produkuje, dla de facto 70% mlodziezy nie ma pracy, a w tych centrach handlowych spuszczamy w kiblach dorobek pokolen. Nota bene to jest ostatnie pokolenie, ktore zyje bogato, bedzie tylko gorzej.

     ALe jak komus sie nie chce myslec i pracowac, laduje na ulicy.

     • 8 9

     • (8)

      Kto im ten zysk zapewni skoro ludzie nie mają pieniędzy i pracy ? Coś słabo z logiką. Jedynie z ostatnim zdaniem się zgadzam. Jak się komuś nie chce myśleć i pracować, ląduje na ulicy.

      • 9 1

      • zysk bierze się z produkcji a nie z konsumpcji (7)

       jak się zamyka zakłądy przemysłowe to takie są skutki. jeśli zakłąd, który w najlepszych latach zatrudniał 18 000 ludzi się rozwala zamiast naprawić, to 18 000 ludzi nei ma pracy. w centrum handlowym zatrudnienie znajdzie 100. i 10 000 w Korei.

       • 6 5

       • Produkcję się prowadzi nie tylko w zakładach przemysłowych.

        • 7 0

       • te 18 tys. zatrudnienia w stoczni to za Związku Radzieckiego

        który razem z RWPG zabierał ponad 90 proc. produkcji.

        • 3 2

       • poprzedni system padł bo nie dało się dłużej utrzymywać takich molochów po 18.000 ludzi

        • 5 2

       • (2)

        Produkować to nie problem. Firmę stawia się w jeden sezon. Dobrze sprzedać to jest sztuka.

        • 5 1

       • w świecie omamionym przez kłamstwo czyli marketing (1)

        istotnie moze się wydawać, że sprzedać można wszystko, ale prawdy nie da się oszukać marketingiem.

        statek ma pływać sprawnnie i bezawaryjnie. ni da sie tego zrobic ponizej kosztow jak to sie dzieje dzis przy przetargach.

        efektem myslenia kierowanego chciwoscia jest autostrada z piaskiem pod asfaltem i wiele innych oszustw. upadek cywilziacji zachodnie, ale to juz nie moj problem bedzie.

        • 3 3

       • Nie można sprzedać wszystkiego. Szczególnie tej produkcji, którą produkowało 18.000 ludzi.

        • 4 2

       • produkować dla samej produkcji???

        no to nic tylko wrócić do poprzedniej epoki gdzie się produkowało tylko po to żeby produkować, żeby ludzie mieli pracę ...ale czy ta praca ma sens, czy ktoś chce kupować co ci ludzie wyprodukują - to już bez znaczenia prawda?

        wszyscy tacy mądrzy żeby produkować, żeby polskie, itp. - ale jakoś nikt polonezami nie chciał jeździć, jakoś nie kupujecie polskich droższych czy gorszych produktów, chodzicie w chińskich ciuchach bo tańsze!

        każdy mordę drze, ale sprawdzianu tego rzekomego patriotyzmu przy najbliższej wizycie w supermarkecie czy warzywniaku nawet nie zda.
        kupi chiński czosnek bo tańszy, hiszpańskie jabłka bo ładniejsze.
        przecież gdyby to się nie sprzedawało (z pazerności czy wygody ludzi właśnie, a nie tych niedobrych krwiopijców inwestorów!) to by te sieci tego nie dystrybuowały!
        to nie kierownik sklepu decyduje tylko konsument!

        i to nie samorząd decyduje o tym co się opłaca i z czego będą podatki (a przecież każdy z nas rozliczy ich z wykonania budżetu)

        reasumując - sami jesteśmy sobie winni takiego obrotu rzeczy, nie inwestorzy, władza, itp., to my konsumenci gnamy za tańszym, wygodniejszym, ładniejszym

        • 7 1

  • To otwórz ....

   Cóż stoi na przeszkodzie.

   • 6 7

  • Jako zakład produkcyjny proponuję hutę... (1)

   ... albo koksownię. Będą pasowały w środku miasta.

   • 15 4

   • stocznie i port przeniesie się na Matarnię, bo kolesiowi musi się wydawać, że mieszka w Nowym Jorku

    • 7 8

  • Leon

   Nigdy , Polska ma być państwem konsumpcyjnym zależnym od zachodu !!!!!! to myśl przewodnia UE !!!!!

   • 3 1

  • Po co? I tak kupisz o 5 groszy chinszczyzne.

   • 0 1

  • Po co? I tak kupisz 5 groszy tańszą chińszczyznę.

   • 1 1

  • to są procesy których nie odwrócisz

   Europejczyk nie będzie pracował za miskę kaszy, bo wydaje mu się, że jest lepszy od gościa z Bangladeszu. I dopóki Europa ma jeszcze co wyprzedawać, tę socjalną iluzję politycy będą podtrzymywać.

   Aż wreszcie okaże się, ze kasa pusta, długi rosną i wszystko pieprznie z hukiem. gdy dym opadnie na zachód od Odry będzie Emirat, a na wschód kitajska prowincja Białej Rzeki.

   • 1 1

 • no tak, boża mało mamy centrów handlowych... (23)

  a może by tak basen, aquapark, hale sportowa dostępna dla każdego... przedszkole?

  • 194 14

  • (12)

   A kto Ci broni zainwestować w basen, aquapark czy przedszkole?

   • 25 28

   • a co szkodzi miastu zainwestować zamiast w szakespeare i ecs w zdrowie mieszkańców? (1)

    • 33 10

    • ale czy przypadkiem nie ma aquaparku w Sopocie?

     Czy jest tak oblegany, ze istnieje koniecznosc budowy nastepnego?

     • 6 8

   • (5)

    broni mi okupant urzędniczy tubylczy i europejski drenujący kieszenie obywateli

    • 11 10

    • to niech obywatele sami zainwestują zamiast na wódę i piwo (3)

     wydawać.
     Ach, rozumiem - "prawdziwi" obywatele wolą drenować kieszenie sąsiadów

     • 8 13

     • Ależ obywatele chcą inwestować (2)

      Przecież płacą podatki. Chcą też popływać w basenie, mieć miejsce w przedszkolu dla dzieci, udać się z pociechami do aquaparku. To wszystko mogłyby być inwestycje zbudowane z podatków. Tymczasem ta kasa została wpompowana w Ecs-y i pensje dla urzędasów zamiast wypłaty dla przedszkolanek czy ratowników. Z naszych podatkow będziemy konserwować chińską podróbkę kortenu na elewacji ECS i naprawiać posuty dach w teatrze szekspirowskim. I DODATKOWO bulić na prywatne przedszkola (gdzie nauczycielki zarobą grosze, bo właściciel musi zarobić) i karnety na prywatnych basenach. I kto na tym skorzyta: URZĘDAS i jego kumple.

      • 10 5

      • Poprosze ludzi wiecznie wolajacych o baseny, aby podpisywali sie (1)

       Bo chcialbym wiedziec, czy to jest wola 90% mieszkancow, czy jeden czlowiek tylko wiecznie o tym pisze. Jesli tylu Was jest, to czemu nie idziecie z tym do wlodarzy miasta, tylko wylewacie zale na trojmiascie. Jesli chodzi o mnie, nie brakuje mi zadnych takich przybytkow. Jesli jednak wy chcecie je miec - no ok.

       Jesli chodzi o baseny i karnety na nie. Mozesz zaplacic za to w cenie karnetu, albo reszta spoleczenstwa sie dorzuci w ramach podatkow.

       "Nie ma czegos takiego jak darmowy obiad".

       • 7 6

       • "Nie ma czegos takiego jak darmowy obiad".

        Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Dla mnie nie musi być więcej basenów. Nie zgadzam się jednak z przyzwolenie na wywalanie naszej kasy w mieszkańcom zbędne na tym etapie rozwoju miasta niby-inwestycje, jak wspomniany ECS czy teatr. Wolę więcej zieleni w centrum czy Wrzeszczu, działania na rzecz ograniczenia hałasu w mieście, niższe opłaty za śmieci, czy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Żadna z tych mega inwestycji nie spełnia tych kryteriów, a ich utrzymanie w długofalowej perspektywie blokuje realizację celów statutowych miasta: "bo miasto nie ma na to środków"

        • 5 3

    • a trzeba było wagarować ?

     • 4 1

   • zawsze mi się wydawało, że to miasto pobiera podatki i ma za zadanie budowę infrastruktury, socjalu itp a nie tylko piramid... (3)

    nie można wszystkiego, co dla ludzi zrzucać na inwestycje prywatne, bo wiele nie powstanie nigdy,bo za małe zyski. a miasto ma obowiązek.

    • 24 7

    • (2)

     Ale ja się z tym zgadzam, tyle że nie wiem, co to ma wspólnego z artykułem o prywatnych inwestycjach.

     • 8 3

     • Owszem ma. (1)

      Ponieważ to urzędnicy tworzą plany zagospodarowania przestrzeni, a niekiedy je po chamsku zmieniają pod deweleporów, tworząc warunki dokładnie odpowiadające inwestorom kolejnych galerii handlowych. Patrz casus rozbudowy Galerii Bałtyckiej

      • 9 4

      • Znaczy, lepszy zapuszczony plac niż centrum handlowe?

       Poza tym akurat najnowszy basen w Gdańsku wybudowano w biurowcach na Przymorzu.

       • 6 4

  • (9)

   Ciekawe kto chodzi do tych centrów handlowych. Wszyscy się martwią tym jak one się utrzymają, a tymczasem mają się znacznie lepiej od kopalni, które wszyscy chcą ratować.

   • 17 1

   • Jak o kto? Urzęnicy, przecież tych jest najwięcej (8)

    I ciągle się mnożą

    • 8 8

    • (7)

     prymitywne widzenie świata, ale skoro zwalnia z myślenia to pewnie świetnie się z tym czujesz :)

     • 7 3

     • Nie rozumiem, dlaczego prymitywne (6)

      Proszę zerknąć na średnie wynagodzenie urzędników zatrudnionych choćby w ECS. Ich będzie stać na zakupki w czasie pracy w CH Stocznia: W ECS ma być zatrudnionych 86 osób. Koszty wynagrodzeń to prawie 6,5 mln zł. Średnie wynagrodzenie: 6,6 tys. zł, co ma pozwolić na pozyskanie wysokiej klasy specjalistów.

      • 5 4

      • (5)

       Sugerujesz, że urzędnicy są najzamożniejszą grupą społeczną ?

       • 3 3

       • (1)

        Kolega sugeruje, że średnie wynagrodzenie 6,6 tys zł to sporo.

        • 3 2

       • a 10,5 tys to jeszcze więcej i co z tego wynika ?

        • 3 1

       • W tempie wykładniczym stają się najliczniejszą (zob. np. kolejne stanowisko "menedżer środmieścia") (2)

        To proste, mamy do czynienia z efektem skali.

        • 3 4

       • to taki sam mit jak szacowanie zamożności kasjerki zatrudnionej w banku na podstawie średniej zarobków w tymże

        • 3 3

       • Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś. Weź słownik. Sprawdź każdy wyraz z osobna. Zastanów się. Pomyśl. Może Ci się spodoba.

        • 2 0

 • wysokie drzewa posadzic (4)

  może zasłonią ten brzydki budynek

  • 159 28

  • najlepiej topole (3)

   szybko rosną i przypominają o tym, że polskie miasta powinny być nudne jak za komuny

   • 4 3

   • nuda za komuny ?! (2)

    to ty dziecko w którym roku się urodziłeś że takie rzeczy piszesz ? otóż wyobraż sobie że życie tętniło ! kawiarnie, kina były zapełnione po brzegi nawet w nocnych tramwajach był tłok ludzie wracali z imprez bawili się śpiewali spotykali !

    • 7 1

    • (1)

     Polska była za komuny krajem mlekiem o miodem płynącym. Żyło się lepiej, żyło się weselej.
     Aż przyszedł Tusk.

     • 3 1

     • Skoro było tak wspaniale

      Złoty pomnik Jaruzelskiemu stawiać! Bierutowi też!

      • 2 0

 • w powietrzu czuc wybory, bo... (1)

  dzień bez wizualizacji dniem straconym ;-)

  • 121 8

  • Walnąć

   malutki ECSsik w każdy mieście powinien stać ECS najlepiej w pobliżu kościułka !!!!

   • 4 1

 • (1)

  Czy wy tez zauważyliście znak zakaz skrętu w prawo i zakaz wjazdu (do ECS i tymczasowych parkingów) z Jana z Kolna (od strony centrum). Będąc już na prawoskręcie byłem zdumiony bo nie zdążyłem zinterpretować oznaczenia?

  • 21 3

  • tak!

   Tu jest sprzecznosc bo jednoczesnie prawoskret wskazuje na mozliwosc skretu.
   Zdaje sie, ze tam jest napisane ze dopuszcza sie skret dla pracownikow i sluzb?! Czyli TYLKO DLA SWOICH...

   • 4 0

 • Juz nic nie zmieni tego okropnego wrażenia - ecs to rdzawy sarkofag (4)

  Aktualnej władzy

  • 113 40

  • szkieletowiec (2)

   Gratuluję dobrego smaku i wyczucia stylu rzędasowi który zaakceptował postawienie parkingu na wałowej.Jego piękna industrialna forma idealnie komponuje się z tym miejscu.MASAKRA!!!
   Straszne co ci ludzie mają w głowie, i na domiar złego uszczęśliwiają innych

   • 23 4

   • (1)

    Przecież domagacie się parkingów w centrum, bo nie znacie innego środka komunikacji niż samochód. No to macie parking i też źle?

    • 10 8

    • Domagasz się aj fona 5 a ja ci dam fokie 3210 też telefon i co źle ?

     • 0 0

  • ...

   solidarności

   • 0 0

 • Jeszcze jedno centrum handlowe ?! (6)

  Czemu tylko jedno? a nie pięć, albo może dziesięć?
  Idioci. Uwielbiam to miasto, ale szybko je znienawidzę.

  • 108 15

  • (2)

   Gdańsk w swojej historii, w czasach dobrobytu, zawsze był jednym wielkim centrum handlowym. Może nie warto tego zmieniać.

   • 12 7

   • (1)

    Masz racje tylko,że towar do gdańska wpływał i kupowali go gdańszczanie i inni polanie a i to oni tym towarem dalej handlowali.

    • 1 1

    • a któż to byli ci "inni polanie" ??:)))) Mam nadzieję, że Rosjanie, Niemcy, Szwedzi i Finowie będą coraz liczniej odwiedzać nasze sklepy. Port Północny i skomunikowanie w kieruku południowym to kolejne atuty. Nie jest tak źle jak sugerują to wpisy. Gdańsk bogaci się i pięknieje z roku na rok.

     • 5 0

  • Będą nowe 3 w tym rejonie :) (1)

   Jedno na Gildii czyli Forum Radunia, drugie Stocznia za ECS, kolejne na Placu Zebrań Ludowych (ale nie mów nikomu bo to tajne plany), masz jeszcze Medisona. Dzięki temu dzielnica stanie się atrakcyjna i mniej zakorkowana, bo tak blisko położone CH zachęcają do pieszych wędrówek. Dodatkowy bonus to wzrost ilości galerianek na km2 w Śródmieściu.

   • 25 4

   • Centrum na centrum a w Levisie nadal nie maja wszystkich rozmiarów spodni

    • 7 0

  • Miasto kochaj. Włodarzy rozliczaj z decyzji

   • 7 1

 • (2)

  czekam na Imax

  • 19 0

  • monstrualna czy monumentalna?;-) (1)

   • 1 0

   • menstrualna

    • 0 0

 • Centrum Handlowe STOCZNIA (7)

  Znak przemian Wolnej Polski. Pieniądze są bezpartyjne.
  ZŁODZIEJE.
  A na drzewach zamiast wiśni wisieć będą ...............

  • 74 26

  • Gruszki? (1)

   • 6 6

   • Jablka

    zimowki

    • 2 2

  • (1)

   Dobrze, że wyjechałeś. Widzę, że jesteś potencjalnym kandydatem na mordercę

   • 15 13

   • Strach Ciebie obleciał. Czy Kościuszko też był mordercą? Wrócę wrócę!!!

    • 0 0

  • już byś zmienił płytę, dziadku... (1)

   • 6 13

   • fajne darmow wi fi w centrach mają co ? gimbilu i toaleta też za darmo

    a jak się postarasz to i na spodnie zarobisz

    • 1 0

  • Logo nowego CH

   A logiem nowego centrum handlowego "stocznia" będzie sierp i młot. Żeby w tak historycznym dla nas miejscy stawiać takie bezużyteczne molochy. Istna profanacja.

   • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane