• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stocznia i "Solidarność" znowu w roli głównej

Maciej Sandecki
31 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ordery i podziały
26 lat temu podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe. Wczoraj w Stoczni Gdańskiej też trwał strajk, tym razem na planie filmu o "Solidarności", który kręci Discovery Channel.

Pięćdziesięciu pięciu statystów - studentów, aktorów i stoczniowców, ubranych w kombinezony jak sprzed 26 lat, odegrało początek historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej z Sierpnia 1980 roku.
Film będzie nosił tytuł "Początek rewolucji", a Discovery wyemituje go na całym świecie w 25. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Historię gdańskiego Sierpnia zobaczymy w dwóch 45-minutowych odcinkach 12 i 13 grudnia.

Jest to pierwsza polska produkcja realizowana na zlecenie Discovery Networks Inc. Powstaje we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.
Na produkcję złożą się niepublikowane dotąd materiały archiwalne, wywiady z bohaterami i fabularyzowane scenki. W filmie pokazana zostanie też współczesna Polska i Gdańsk, w tym działająca na terenie Stoczni Gdańskiej Kolonia Artystów. Reżyserowi Andrzejowi Słodkowskiemu zależało, aby film był zrozumiały dla widzów na całym świecie. Chce także pokazać sierpniowy strajk z tej mniej znanej strony. Fabularyzowane scenki przypomną więc wydarzenia nigdy niezarejestrowane przez kamery - sam początek strajku czy robotników grających w piłkę na dachu jednej ze stoczniowych hal. Nakręcone zostaną specjalną techniką - mają wyglądać tak, jakby to były zdjęcia archiwalne. W filmie tamten okres wspominać będą bohaterowie Sierpnia - Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Ludwik Prądzyński, ale także przedstawiciele drugiej strony - Wojciech Jaruzelski, Mieczysław Rakowski czy Tadeusz Fiszbach. Zdjęcia mają się zakończyć za miesiąc.

Dzisiejsze obchody
godz. 12 - kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców złożą Lech Wałęsa, Donald Tusk i politycy PO
godz. 13 - przemówienia Janusza Śniadka oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (pod pomnikiem)
godz. 13.20 - przed historyczną Salą BHP stoczni prezydent Lech Kaczyński wręczy ordery i odznaczenia państwowe 76 działaczom antykomunistycznej opozycji
godz. 17 - msza w kościele św. Brygidy z udziałem prezydenta RP
godz. 19 - przemarsz z kościoła pod pomnik. Przemówienie prezydenta RP i modlitwa za Ojczyznę, którą poprowadzi abp Tadeusz Gocłowski
Kancelaria prezydenta nie ujawniła nam listy osób, które dziś zostaną odznaczone przez Lecha Kaczyńskiego. Dowiedzieliśmy się, że jest na niej 76 nazwisk, m.in. Roman Bartoszcze, Jerzy Kiszkis, Andrzej Kołodziej, Bogdan Lis, Jan Rulewski, Jadwiga Staniszkis, Alojzy Szablewski, Ludwik Prądzyński, Ewa Milewicz i Przemysław Gintrowski.

Solidarność przez duże i małe s


Maciej Sandecki: Dlaczego Discovery zdecydowało się nakręcić film o sierpniowych strajkach z 1980 roku?

Andrzej Słodkowski: Pracuję dla Discovery od wielu lat, kręciłem filmy podróżnicze, relacjonowałem też to wszystko, co działo się w Europie po polskim Okrągłym Stole. Stąd też zrodził się pomysł, aby pokazać sam początek tego okresu zmian - czyli polski Sierpień 1980 roku. Świat nie widział jeszcze takiego filmu, wszystkim upadek komunizmu kojarzy się ze zburzeniem muru berlińskiego albo "aksamitną rewolucją" w Czechosłowacji. Niewielu ludzi na świecie dostrzega, że rewolucja, która zmieniła świat, zaczęła się tutaj. Dlatego uznałem, że należy to światu uświadomić.
Alicja Niemiec-Borkowska w filmie "Początek rewolucji" gra Annę Walentynowicz Alicja Niemiec-Borkowska w filmie "Początek rewolucji" gra Annę Walentynowicz

Na czym skupia się Pan w filmie?
- Chcę pokazać zwykłych ludzi, stoczniowców, autentycznych bohaterów tamtych dni. Szczególnie chodzi mi tu o trzy osoby - Jerzego Borowczaka, Ludwika Prądzyńskiego i Bogdana Felskiego. To ta trójka tak naprawdę zaczęła strajk, wykazali się niezwykłą odwagą, ale również zapłacili za to swoistą cenę. Wszyscy o nich zapomnieli, nie stali się też beneficjentami odzyskanej wolności. Poza tym ich wspomnienia sprawiają, że film będzie zrozumiały dla ludzi z Meksyku czy Japonii. Oczywiście w filmie pojawia się też Lech Wałęsa, ale on wypowiada się jak mąż stanu, a oni opowiadają o tym, jak przemycano do stoczni jedzenie, co robotnicy robili, kiedy nie pracowali. Nie skupiamy się jednak tylko na samym strajku. Widzami tego filmu będą ludzie z całego świata, pokazujemy więc im całą Polskę i Gdańsk. Tłumaczymy, dlaczego rewolucja zrodziła się właśnie tutaj, przedstawiamy losy głównych bohaterów. W dokumencie podkreślona zostanie wyjątkowość i siła moralna tego ruchu społecznego, którego nawet bezwzględny terror stanu wojennego nie mógł złamać. Dziedzictwo solidarności tej przez duże i małe s! W podsumowaniu przedstawieni bohaterowie dochodzą także do zaskakujących wniosków i ocen współczesnej Polski i Polaków.

Czy miał Pan jakieś problemy podczas kręcenia filmu?
- Największym problemem okazały się fryzury! Moda zmieniła się bardzo i trudno nam było znaleźć statystów z włosami, jakie nosili stoczniowcy w 1980 roku.
Gazeta WyborczaMaciej Sandecki

Wydarzenia

Opinie (28) 7 zablokowanych

  • BEZNADZIEJA

    Po co obchodzić uroczystości rocznicowe skoro nic z tych postulatów już nie zostało,gdzie te wolne soboty,godne wynagrodzenie,tylko elity się nażarły/Wałęsa już nawet z SOLIDARNOŚCIĄ się nie chce utożsamiać/.Stoczniowiec pracując 250 godz. miesięcznie zarabia 2000 zł na ręke,bo brednie o kwotach brutto nikogo nie interesują,a biedny robotnik musi utrzymywać tą bande k*******ch nierobów którzy dziś będą składać wieńce pod nie swoim pomnikiem. I CO ROKU TA SAMA POKAZÓWKA.

    • 0 0

  • No fajnie...

    Mam pytanie: co dzieje się ze stoczniowcami, którzy wtedy strajkowali? Wiekszość na emeryturach, czasami rewelacyjnych, np. 1000,- zł netto miesięcznie.
    Wszystko jest fajnie, ale Polska jest dziś do d..y!

    • 0 0

  • Koszerna mogłaby nie robić błędów w nazwiskach

    Ludwik Prądziński, a nie Prądzyński panowie dziennikarze!

    Reszta mnie średnio obchodzi, a zwłaszcza news, że kwiaty złożą politycy PO i Janusz Śniadek, który protestuje przeciwko liberalizacji usług w Brukseli razem z innymi socjalistami z Europy!! i to pod flagami "S"!!

    • 0 1

  • I znów Gdańsk będzie sparalizowany!!!

    Kiedy wreszcie te "mury runą" .
    Kiedy wreszcie skupimy sie na: Polska >>>> Przyszłość

    • 0 0

  • wiecie dlaczego to Wałęsa a nie Kaczyński skakał przez płot?

    wystarczy popatrzeć - nigdy by mu się to nie udało - to samo z Gosiewskim..

    • 0 0

  • Jakiś czas temu byłem w Stoczni oblukać tą wystawę, najbardziej ciekawiły mnie te słynne tablice. O zgrozo, decydowana większość z tych postulatów jest dalej aktualna, mnie to przeraża. Kiedyś to może była SOLIDARNOŚĆ, można było to śmiało powiedzieć ale dzisiaj, nawet mi nie chodzi po głowie pomysł aby się zapisać do Związku, banda poklepujących się po plecach kolesi, rządzących i g...o wiedzących.

    • 0 0

  • :(

    układ, nie układ dzięki Bogu nie tkwimy już w tym socjalistycznym, ograniczającym, ubezwłasnowolniającym (trudne słowo) syfie. mam nadzieję, że film będzie odzwierciedlał sytuację panującą w tamtych czasach i skonfrontyje ją z rzeczywistością aby osoby nie mające pojęcia co się wydarzyło w polsce (mówię tu o społeszeństwie krajów starej uni) miały pogląd na zmiany jakie zaszły w naszym kraju przez ostatnie 16cie lat.

    • 0 0

  • 5 godzin i żadnego postu

    nie zamknąłem tego tematu;)

    • 0 0

  • co za głupoty

    Krytyka Solidarności jako postawy ludzkiej, postawy człowieka ( która w tamtych czasach miała miejsce ) jest przejawem małości ludzi, którzy nigdy o nic wielkiego nie walczyli. ( tylko nie zaśmiecać mi skrzynki jakimiś bzdurami ) :Ł-)))

    pozdrowienia !!!

    • 0 0

  • Kombatanci

    Wzorem radzieckich bohaterów wojennych,nasze nieroby każdego
    roku organizują spędy "zasłużonych do końca życia".Akademie "ku czci","pamięci ofiar","tych co za wolność"służą tylko kolesiom,kompletny brak "niezapro-
    szonych gości".Przemówienia te same,medale,dyplomy i coś
    jeszcze.Nieroby wszystkich krajów łączcie się.Styropianowcy zapraszajcie na gości komoluchów ,oni lubią akademie-i zrobią tłum.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane