• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Storczyki kontra rezydencje

(boj)
2 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wśród ekologicznie chronionych terenów Dąbrowy "wyrośnie" droga Nowa Wiczlińska. Potrzebna, ale czy musi iść przez najbardziej unikalne ekologicznie tereny? Na dodatek radna ma plany według których powstaną tu rezydencje. Wiceprezydent miasta twierdzi, że zabudowa jest tu wykluczona.

Rok temu Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę o przebiegu tzw. drogi zbiorczej przez użytki ekologiczne (określenie oznacza, że teren jest pod ochroną).

- Ta droga mogłaby iść spokojnie poza użytkami ekologicznymi naturalnym korytarzem, ale wtedy przebiegałaby przez działkę, na której według przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego mają powstać rezydencje - mówi Jolanta Kalinowska, radna opozycji, mieszkanka Dąbrowy. - Na tę działkę zaprowadzili mnie mieszkańcy. Okazało się, że jest ona już przygotowana pod zabudowę, bez planu. Wszystko jest splantowane, część drzew wycięta. Równiusieńki teren - a były piękne polany i kotliny. Nie wiadomo czyja ta działka jest. Wiadomo, że droga zniszczyłaby ją i chyba tylko dlatego ma przebiegać przez użytki ekologiczne.

Na terenach o które toczy się bój rośnie m.in. rosiczka okrągłolistna, którą minister ochrony środowiska objął w 2004 r. całkowitą ochroną oraz storczyki. Teraz, po ostrej dyskusji z opozycyjną radną Rada Miasta zdjęła ochronę z jednej z siedmiu zielonych enklaw, żeby nie było sprzeczności między budową drogi i ochroną przyrody. Argumenty: w wyniku działalności właściciela terenu pewien występujący tu gatunek zaniknął - jego ochrona stała się bezprzedmiotowa. Zdaniem radnej nie jest to prawdą, a uchwała o ewentualnej likwidacji unikalnych obszarów ekologicznych powinna być uchwalona rok temu, przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu drogi.

- Musieliśmy zrezygnować z jednego z użytków w związku z ustalonym jeszcze w ub.r. planem przebiegu zbiorczej ulicy Nowej Wiczlińskiej - przyznaje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Ale tam już nie ma co chronić! Przebieg drogi wybrano po burzliwej dyskusji z mieszkańcami Dąbrowy, którzy domagali się odsunięcia jej od osiedla. To wymagało wyboru między wersjami z których każda naruszała któryś z tych użytków. Plan zagospodarowania nad którym Rada Miasta będzie obradować w maju będzie dla tych terenów w dalszym ciągu przewidywał ochronę w postaci zakazu zabudowy.

- Tam była przewidziana zabudowa - zaplanowano teren sportowy i budynek o wymiarach 20 m na 12 m na 8 m - ripostuje Kalinowska. - A rezydencje? Są na planie. Wiem, że jakieś uwagi do niego zostały uwzględnione, ale ja do tej pory nie wiem które. Wiem, że plan przewidywał zabudowę.

Wiceprezydent ostro zareagował:
- Unikam słów nieparlamentarnych, więc jestem w kłopocie jak określić wypowiedź pani radnej sugerującej jakieś przygotowanie terenu po byłym użytku pod zabudowę. Tylko słowa nieparlamentarne mogłyby tę niegodziwą wypowiedź dosadnie określić. Powtarzam: zdjęcie ochrony ekologicznej nie zmienia faktu, że tereny pozostaną terenami zielonymi bez prawa zabudowy.

Czas pokaże kto w tym sporze ma rację, no i czy przetrwają rosiczki i storczyki.
(boj)

Opinie (124)

  • Storczyki kontra rezydencje

    Oczywiście,że Storczyki

    • 0 0

  • kolej metropolitalna a rośliny chronione

    Uwaga!!!Chcę opowiedzieć o terenie starego nasypu kolejowego odcinek:Morena-Osiedle Młodych.Idąc od Moreny nasypem wzdłuż ul.Potokowej spotykamy rośliny rzadkie takie jak:rokitnik,żarnowiec miotlasty,kserotermiczne:szczodrzeniec austriacki,rozchodnik wielki,cieciorka żółta(rzadkość),wilczomlecz,lnica pospolita(piękna ),jastrzębce,kozibród wielki,kocanki piaskowe,czosnek sinawy,mydlnica lekarska,poziomka twardawa,dziewięćsił pospolity,dzwonki,łubin trwały,fiołki,firletka poszarpana(ładna),wilżyna,wierzbówki,macierzanka,drzewa pomnikowe:dęby,brzozy,klony,jarzęby ,także chroniony :szwedzki.Warto zwrócić uwagę na storczyka kruszczyka szerokolistnego!(las przy Strzyży-tam też rydze!).Spotkałem też stare odmiany jabłoni i grusz(cenne genetycznie!).Zwierzęta:ptaki:dzięcioły,sowy-gniazdują!,sikory,wróble,drozdy, kaczki(też widziałem jaja),uwaga!:kuropatwy-kilka par,gady:jaszczurki:zwinka i żyworodna,wąż miedziany,płazy:żaby,ropuchy,ssaki:dziki,sarny,zające,lisy,myszowate.Po drugiej stronie Słowackiego jest wzgórze przy działkach(uważam go za przyszły użytek ekologiczny:jarząb szwedzki,paprotka zwyczajna,kruszczyk szerokolistny,kruszyna,widłak wroniec(stok północny),przy wale kokoryczka wielokwiatowa),przy wejściu na działki spotyka się purchawicę olbrzymią(chroniona!)Zaraz wchodząc do wąwozu za kościołem na stokach rośnie wspomniany kruszczyk ,jarząb szwedzki i zwykły,rydze,szmaciak gałęzisty(chroniony),w osikowym zagajniku gąska zielonka(coraz rzadsza)-lewy stok,powojnik prosty-szczyt prawego stoku(relikt atlantycki!).Są to trasy wędrówek zwierząt(żerowanie i legowiska).Las po szczyty idzie do wycięcia a skarpy do zaorania i wyrównania przez buldożery!(dwa tory, a dopuszczam 1 wąskotorowy na istniejącym nasypie bez niszczenia skarp)Pociągi mogłyby się mijać przy potokowej-tam gdzie była stacja benzynowa.Ciekawe czy projektując tą trasę wzęto pod uwagę jej wpływ na środowisko(np.spływ impregnatów z podkładów na pobliski rezerwat Dolina Strzyży i ostoję zwierząt i roślin chronionych)--ten raport dowodzi że nie!!!Niech ten raport posłuży do ratowania tego unikalnego zakątka!!!Pani Jolu prośba:proszę przedtawić tą treść włodażom Trójmiasta możliwie najszybciej! Z poważaniem: Piotr Chyła. Ludzie Trójmiasta!!! zablokujmy tą budowę!!!Darz Bór!!! Mój tel.:512483007(po 20-stej).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane