• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Supernowoczesne centrum do badania nanocząsteczek otwarto na Politechnice

Marzena Klimowicz-Sikorska
22 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Startuje budowa Centrum Ekoinnowacji PG

Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej już otwarte.



Wart kilkanaście milionów złotych sprzęt do badania nanocząsteczek i multimedialna sala z ogromnym tabletem zamiast tablicy znalazły się w otwartym w piątek Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.



Centrum Nanotechnologii to największa inwestycja ostatnich lat na PG i jedna z największych wśród trójmiejskich uczelni. Za kilkadziesiąt milionów złotych zbudowano i wyposażono przy ul. Narutowicza zobacz na mapie Gdańska budynek, w którym będą prowadzone prace nad nanocząsteczkami.

Efekty tych badań mogą zmienić naszą wiedzę o świecie.

Nanotechnologia to nauka o wykorzystywaniu najmniejszych znanych nam cząsteczek. Już dziś nanomateriały wykorzystuje się w przemyśle, zarówno spożywczym (antybakteryjne kartony), medycznym (środki opatrunkowe, niezwykle precyzyjne narzędzia) czy telekomunikacyjnym. W przyszłości ma zdominować modę: są już pomysły, by dzięki nanocząstkom ubrania zmieniały kolor w zależności od np. temperatury, a dzięki nanoimpregnatom były całkowicie odporne na brudzenie się.

Nanotechnologia podbija świat nauki i gospodarki, dlatego Centrum Nanotechnologii na PG otwarto w samą porę.

- W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów o innowacyjnych, użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania - mówi prof. Wojciech Sadowski, inicjator budowy obiektu. - Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe, takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i inne, zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.

Budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego trwała od końca lutego 2010 r. W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych. Do dyspozycji studentów i doktorantów jest mnóstwo sprzętu, w tym m.in. stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, nanoidentometry, mikrotwardościomierz, rentgenowski spektrometr fotoelektronów (XPS), spektrometr IR, analizatory termiczne DTA-DSC wraz ze spektrometrem masowym, zestaw aparaturowy do badań własności elektro-magnetycznych w zakresie 5-400K.

Jak rozkładać akcenty w kształceniu na kierunkach technicznych?

Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu, ma kosztować ponad 4,8 mln zł. Będzie to wysokospecjalistyczne, zintegrowane stanowisko badawczo-dydaktyczne AFM/STM/XPS, wyposażone w aparaturę ultrawysokopróżniową (UHV) przeznaczoną do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, modyfikacji i kompleksowej analizy powierzchni metodami z rodziny spektroskopii fotoelektronów PS oraz mikroskopii skaningowej SPM. Do centrum Nanotechnologii PG dotrze za pół roku.

Centrum ma też jedną z najlepiej wyposażonych auli na trójmiejskich uczelniach. Na ścianie zamiast kredowej tablicy wisi ogromny tablet. Cokolwiek wykładowca na nim napisze lub narysuje, wyświetli się też na ekranie jego komputera, dzięki czemu może być szybko zapisane i rozesłane studentom. Biurko wykładowcy wyposażone jest w multimedialny panel, z którego może sterować wszystkimi multimedialnymi urządzeniami na sali, w tym interaktywną tablicą i rzutnikiem, oświetleniem.

Sam budynek CN naszpikowany jest technicznymi nowinkami. Powietrze w pomieszczeniach filtrowane jest pięć razy w ciągu godziny, drzwi mają zabezpieczenia (nie można otworzyć więcej niż jednej pary naraz) i oczywiście kompletny monitoring. Do tego w podziemnych laboratoriach znajduje się clean room, czyli sterylne pomieszczenie, w którym nie ma ani pyłku kurzu. To tam przeprowadzane będą eksperymenty z wykorzystaniem nanomateriałów. W CN mieści się też Regionalna Biblioteka Nanotechnologii, a pod gmachem parking na 84 samochody.

Ale Politechnika już myśli o rozbudowie swojego centrum. Planowana jest budowa drugiego takiego budynku przy ul. Siedlickiej zobacz na mapie Gdańska, w którym skupi się 11 laboratoriów o powierzchni 540 m kw., audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki. Inwestycja planowana jest na przyszły rok.

Łączny koszt realizacji projektu (w tym budowy drugiego budynki i wyposażenia obu) wynosi 73, 6 mln zł i w całości zostanie sfinansowany z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (85 proc.) oraz z budżetu państwa - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15 proc.).

Także w piątek, poza CN, otwarto na PG wyposażone w nowoczesne multimedia audytorium dla 236 osób na Wydziale Mechanicznym, które wyremontowano w ramach projektu "Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej".

Miejsca

Opinie (97) 7 zablokowanych

  • kapłan chrześcijański? (1)

    Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej, to wydział, który jest chyba najbardziej sprzeczny z nauką Kościoła, np. Teoria Wielkiego Wybuchu i jej podobne. Czy zaproszenie arcybiskupa na otwarcie budynku NANOtechnologii to taki prztyczek w nos dla KK, bo nie rozumiem. :D
    ps. Moim zdaniem biskupa powinno nie być. Nauka i Technika to jedno a religia to drugie.

    • 4 7

    • Warto byłoby poznać naukę Kościoła, a potem się wypowiadać.

      Choćby fakt, że jednym z współautorów tej teorii jest Georges-Henri Lemaître, kapłan katolicki. (też obala to mit o ciemnocie Kościoła w tej materii).

      Niestety lwia część wierzących nawet nie wysiliła się na tyle by poznać naukę własnego Kościoła. Dla przykładu skrajny kreacjonizm nie był oficjalnym poglądem kościoła prawie nigdy (poza drobnym epizodem na przełomie średniowiecza i renesansu). Już w IV w. odrzucili go Ojcowie Kościoła z św. Augustynem na czele. Niestety wielu duchownych, samemu będąc niedouczonymi szło w średniowieczu czy odrodzeniu po najmniejszej linii oporu strasznie upraszczając przekazywaną naukę i stąd ta dzisiejsza niewiedza i zagubienie w prawdach wiary.

      • 0 0

  • Zbudowane za moje poprawki :(

    j.w

    • 6 0

  • do moderatora

    W Waszej ankiecie jest brzydka literówka: "trzena skupić się na nowoczesnych naukach".

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 0 0

  • duma i chwała (1)

    Budynek wygląda szkaradnie!!!Ważne jednak co jest w środku.

    • 1 1

    • jak to co

      powietrze i watolina!

      • 0 0

  • Super nowoczesne centrum do badania.......

    .....odbytu

    • 1 1

  • rezultaty?

    ja bym chcial zobaczyc rezultaty ich badan golym okiem... Jak nie widac to znaczy ze nic nie ma, nic nie robia i pieniadze wyrzucone w bloto
    :)

    • 0 0

  • 500 metrow zbuta zal

    o i rektor sie wykosztowal i teraz za parkingi proboje sciagac od pracownikow (dopiero co bunt podniesli w DB pisali)-a na pierwszej klatce filmu na pierwszym planie po lewej co stoi- toyota rektora........ smiech na sali

    • 0 0

  • FZdqFwlzUZM

    Nie szczepcie sie ldzuie ! W tych szczepionkach jest rtec, rozne wirusy ktore wcale nie maja w swoim dzialaniu poprawiac wam zdrowia tylko na odwrot ! Poczytajcie w internecie na temat szczepionek, co w nich tak naprawde jest i dlaczego lekarze nie szczepia wlasnych dzieci i rodzin

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane