Fakty i opinie

stat

Te inwestycje drogowe mają szansę ruszyć w 2017 r.

Rok 2017 powinien obfitować w wielomilionowe kontrakty budowlane.
Rok 2017 powinien obfitować w wielomilionowe kontrakty budowlane. fot. Mateusz Ochocki/KFP

W nadchodzącym roku rozpocznie się wydawanie na dużą skalę pieniędzy pozyskiwanych z Unii Europejskiej. To oznacza, że wiele kosztownych inwestycji drogowych będzie mogło w końcu ruszyć. Gdzie w 2017 r. możemy spodziewać się wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty?Która inwestycja ma największe szanse rozpocząć się w 2017 roku?

Trasa Kaszubska 25%
Obwodnica Metropolitalna 18%
rozbudowa ul. Kartuskiej 6%
przebudowa wiaduktu Biskupia Górka 13%
Nowa Bulońska Północna 38%
zakończona Łącznie głosów: 2217
Budowa przystanków PKM w Gdyni, rozpoczęcie prac przy zwodzonym moście w Sobieszewie, realizacja kładki na Motławie - to główne inwestycje, które ruszyły w 2016 r. Wszystkie zamykały się w kwocie 100 mln zł. To niedużo, biorąc pod uwagę, jakie kontrakty podpisywano przed laty.

Jednak rok 2017 powinien przynieść zdecydowanie bardziej spektakularne przedsięwzięcia finansowane ze środków publicznych. Gdzie zatem możemy się spodziewać wbicia przysłowiowej "pierwszej łopaty" na budowie?

Nowa Bulońska Północna, Wiadukt Biskupia Górka

Zacznijmy od trasy, która ma połączyć Morenę z Jasieniem, czyli liczącej 2,8 km ul. Nowej Bulońskiej Północnej. Rozpocznie się na skrzyżowaniu ul. Bulońskiej i ul. Myśliwskiej zobacz na mapie Gdańska, skąd pobiegnie w kierunku południowym, by połączyć się na Jasieniu z ul. Kartuską zobacz na mapie Gdańska, przecinając wcześniej ul. Stolema zobacz na mapie Gdańska. Trasa będzie kończyć się węzłem przesiadkowym, który powstanie w rejonie skrzyżowania ulic Warszawskiej i Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska. Wzdłuż drogi powstanie też dwutorowa trasa tramwajowa.

Niestety, przesunął się termin konkursu na środki z ZIT-u organizowanego przez ministerstwo, z tego powodu rozpoczęcie prac zostało przesunięte na rok 2017. O tym, że budowa jest praktycznie przesądzona niech świadczy fakt, że miasto rozpoczęło wykupy gruntów pod planowaną drogę.

W przyszłym roku duże szanse na rozpoczęcie budowy ma również nowy wiadukt Biskupia Górka. zobacz na mapie Gdańska Projekt zakłada powstanie dwóch nowych wiaduktów w ciągu Traktu św. Wojciecha. Na każdym z nich znajdzie się jezdnia z trzema pasami ruchu (skraje zostaną wykorzystane jako buspas). Pierwsza nitka powstanie bliżej budynków urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, a druga pobiegnie w śladzie obecnie istniejącego wiaduktu.

Termin wbicia pierwszej łopaty zależy ostatecznie od rozstrzygnięcia konkursu na środki z UE w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Musi się on zmierzyć z kilkudziesięcioma innymi wnioskami.


Wątpliwa budowa ulicy Kartuskiej w Gdańsku

Pod znakiem zapytania pozostaje rozbudowa ul. Kartuskiej w Kokoszkach. Inwestycja nie przeszła jednak pozytywnej weryfikacji w CUPT. Miasto próbuje się odwołać od decyzji ministerialnych urzędników. Jeśli przedsięwzięcie zostanie włączone na listę, budowa rozpocznie się najpewniej jeszcze w 2017 roku.

Przypomnijmy, że chodzi o projekt, w ramach którego przebudowany miałby zostać 2,8-kilometrowy odcinek ul. Kartuskiej od ul. Otomińskiej zobacz na mapie Gdańska do granicy miasta z gminą Żukowo zobacz na mapie Gdańska. Istniejąca dziś jednopasmowa ulica miałaby zostać zastąpiona dwiema dwupasmowymi jezdniami, na których dopuszczalna prędkość wyniosłaby 70 km/h. W ramach tej samej inwestycji miałyby powstać drogi dojazdowe do rozbudowanej ulicy wraz ze skrzyżowaniami.

Planowana rozbudowa ul. Kartuskiej.
Planowana rozbudowa ul. Kartuskiej. graf. Trojmiasto.pl
Trasa Kaszubska i Obwodnica Metropolitalna

Wciąż nie wiadomo, jaki los czeka największe inwestycje drogowe, czyli liczącą 60 kilometrów Trasę Kaszubską i nieco ponad 30-kilometrową Obwodnicę Metropolitalną. Obie inwestycje od lat są na mapie pilnych przedsięwzięć planowanych na Pomorzu.

W przypadku Trasy Kaszubskiej gotowe są wszystkie dokumenty, brakuje jedynie zgody ministra na rozpoczęcie realizacji. Jej budowę wspierają lokalni samorządowcy.

W przypadku Obwodnicy Metropolitalnej pojawiły się problemy z uprawomocnieniem decyzji środowiskowej. Sprawa trafiła nawet do sądu administracyjnego. Dlatego z każdym dniem maleją szanse na rozpoczęcie realizacji drogi w 2017 roku.

Opinie (236) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.