Fakty i opinie

stat

Transportowiec Rusłan zabrał radioaktywne odpady do Rosji

Kołowanie transportowca Rusłan przed wylotem z Gdańska


An-124 Rusłan - jeden z największych transportowców świata - wylądował w sobotę przed godz. 15 na lotnisku w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. W poniedziałek w godzinach popołudniowych odleciał z wypalonym paliwem jądrowym do Ozierska w Rosji, gdzie takie odpady są utylizowane.To była druga wizyta Rusłana na lotnisku w Gdańsku w tym roku. Pierwszy raz lądował w czerwcu. Wtedy powód wizyty był owiany tajemnicą. Powód weekendowego pobytu na płycie lotniska w Gdańsku jest znany.

Od soboty maszyna wraz załogą czekała na transport wypalonego paliwa jądrowego.

Odpady do utylizacji były przewożone ciężarówkami w nocy z soboty na niedzielę do Warszawy. Trafiły tam ze Świerka koło Otwocka, gdzie działa ośrodek badawczy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Następnie ze stolicy pociągiem przyjechały do Gdańska, gdzie zostały przeładowane do samolotu.

Razem wyleciało z Polski 51 ogniw wypalonego paliwa. Takie transporty odbywają się od dłuższego czasu. Konwój i wylot zawsze były okryte tajemnicą, by - jak mówią specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych - nie wywoływać niepotrzebnego zamieszania wśród mieszkańców.

Przez sześć lat do Rosji wywieziono już bowiem ok. 2,5 tysiąca ogniw. Weekendowy transport był prawdopodobnie ostatnim, bo na terenie ośrodka nie ma już wypalonego paliwa jądrowego.

Zobacz film z czerwcowej wizyty Rusłana w Gdańsku

Opinie (83)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.