• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiasto pomaga po nawałnicy na Pomorzu

Katarzyna Moritz
16 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 20:15 (16 sierpnia 2017)
Najnowszy artykuł na ten temat Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?
Skutki wichury będą jeszcze długo usuwane. Skutki wichury będą jeszcze długo usuwane.

Piły łańcuchowe, woda, benzyna, rękawice robocze, gwoździe czy suche skarpety na zmianę - te i wiele innych rzeczy potrzebnych jest po nawałnicy, która spowodowała ogromne straty w naszym regionie. Poza strażakami i wojskiem w pomoc angażują się też mieszkańcy i wolontariusze z Trójmiasta.Bierzesz udział w akcjach pomocy po klęskach żywiołowych?

Aktualizacja, godz. 20.15 Coraz więcej mieszkańców Trójmiasta włącza się do pomocy poszkodowanym na Pomorzu. Internauci organizują ją m.in. poprzez portale społecznościowe. Na Facebooku już tysiąc należy do grupy pod nazwą: Pomoc mieszkańcom Kaszub i Borów Tucholskich po huraganie, gdzie można dowiedzieć się o potrzebnych produktach, formach pomocy i organizowanych zbiórkach.

Aktualizacja, godz. 17.24 O pomocy dla poszkodowanych gmin poinformował oficjalnie Gdańsk.

- Podjąłem decyzję o przekazaniu 1 mln złotych na rzecz poszkodowanych gmin województwa pomorskiego. W trakcie najbliższej sesji zwrócę się do gdańskich radnych o poparcie stosownych uchwał - jestem przekonany o jednomyślności w trakcie głosowania. W ciągu kilku dni, w porozumieniu ze stosownymi służbami Marszałka Województwa i Wojewody ustalimy, które gminy i rejony wymagają najpilniejszej pomocy - poinformował Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.
Do poszkodowanych trafi również pomoc niesiona przez spółki miejskie - rzeczowa, ale również techniczna poprzez wsparcie specjalistycznych ekip służb remontowych i hydrotechnicznych.Po gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę, niszczycielską siłę przyrody najbardziej odczuli mieszkańcy Wielkopolski i my, mieszkańcy Pomorza. Tej nocy zginęło w sumie sześć osób, z tego pięć w naszym województwie. W miejscowości Suszek w powiecie chojnickim zginęły dwie harcerki, kilkudziesięciu harcerzy zostało rannych, a  obóz, na którym przebywali, kompletnie zniszczyły wiatrołomy.

Czytaj też: Trójmiasto po burzy. Powalone drzewa, brak prądu

W naszym województwie wichura dosłownie zmiotła z powierzchni ziemi 6 tysięcy hektarów lasów, zniszczyła setki domostw, a w wielu miejscach do tej pory nie ma wody i energii elektrycznej.

Sopoccy strażacy z OSP i pilarze z Zakładu Komunalnego wyruszyli w środę rano na pomoc do Rytla. Sopoccy strażacy z OSP i pilarze z Zakładu Komunalnego wyruszyli w środę rano na pomoc do Rytla.
W Rytlu we wtorek pojawili się przedstawiciele rządu, którzy zapewniają, że uruchomią 31 mln zł pomocy finansowej, która ma trafić do 6 tys. rodzin. Do tej pory przelano na rzecz poszkodowanych już 3 mln zł.

Pomoc płynie także z Trójmiasta

W Pomorskiem wichura zabiła pięć osób, zniszczyła tysiące hektarów lasu i uszkodziła setki domów. W Pomorskiem wichura zabiła pięć osób, zniszczyła tysiące hektarów lasu i uszkodziła setki domów.
Poszkodowanym pomoc niosą od kilku dni strażacy, mieszkańcy i wolontariusze. We wtorek do miejscowości Rytel, na terenie gminy Czersk, przyjechało wojsko z ciężkim sprzętem. 60 żołnierzy pomaga w likwidowaniu wiatrołomów na drogach dojazdowych. Priorytetem jest jednak usunięcie setek drzew, które po nawałnicy runęły do rzeki Brda i tamują przepływ wody, co może doprowadzić, szczególnie przy ulewie, do zalania okolicznych miejscowości.

W Rytlu we wtorek było 300 cywili, w tym około 60 pilarzy, przyjechało też sporo osób z Trójmiasta.

- Stworzyliśmy grupę 50 osób, nabraliśmy doświadczenia i w sobotę znów tam wracamy, bo okazało się, że zabraliśmy dużo, ale też niepotrzebnych rzeczy. Zbieramy obecnie to, co tam się rzeczywiście przyda, czyli nawet skarpetki na zmianę, kamizelki ratunkowe, benzynę do pił łańcuchowych, dobrze by było znaleźć koparko-spycharkę wraz operatorem. Mam firmę, która by nam ją przewiozła. To jest tam cenniejsze niż złoto - podkreśla Jarosław Kłodziński, radny z Gdyni.
Środowy wpis na FB z profilu sołectwa Rytel. Środowy wpis na FB z profilu sołectwa Rytel.
Potrzebne są też 25-centymetrowe gwoździe, duże, 5-kilogramowe młoty, benzyna, olej i łańcuchy do pił (40, 60 i 80 cm długości), a także grabie, szpadle, miotły, taczki czy rękawice robocze. Te rzeczy można dostarczać do piątku do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni przy ul. Pułkownika Dąbka 207 zobacz na mapie Gdyni. Lżejsze rzeczy - ręczniki papierowe, wodę gazowaną, owoce, ciastka paczkowane i mydło - można przywozić do Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27-31 zobacz na mapie Gdyni.

Dla chętnych do pomocy: wyjazd w sobotę o godz. 6 rano, zbiórka pod CKZiU, kontakt: klodzinski.jaroslaw@wp.pl lub pod nr telefonu do radnego Kłodzińskiego 601 65 88 12.

Pomoc przy wycince wiatrołomów na Brdzie.Ponadto władze Gdyni po kontakcie z wójtami poszkodowanych gmin i ustaleniu realnych potrzeb, wyślą transport kilkunastu agregatów prądotwórczych do Dziemian, gdyż poszkodowanym mieszkańcom w tej chwili najbardziej doskwiera właśnie brak prądu, szczególnie w gospodarstwach rolnych.

W gminie Czersk od środy rano jest grupa pomocowa z Sopotu, to pilarze (trzech z OSP Sopot i pięciu z ZDiZ). Wraz z nimi pojechali też przedstawiciele władz miasta. Prezydent Sopotu zadeklarował konkretną pomoc finansową w wysokości 100 tys. zł, w tym celu zawnioskował o zwołanie na piątek nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Pomagają też samorządy i instytucje

Po wichurze w Brdzie są dziesiątki drzew, które trzeba usunąć. Po wichurze w Brdzie są dziesiątki drzew, które trzeba usunąć.
Sopocki MOPS ogłasza zbiórkę niezbędnych rzeczy potrzebnych do usuwania skutków nawałnicy w Gminie Czersk - grabie, łopaty, wodery, rękawice, wiadra, miotły, ręczniki papierowe, worki na śmieci, środki czystości - mydła, proszki, płyny do czyszczenia, płyny do dezynfekcji itp. Można je zostawiać w Informacji Urzędu Miasta Sopotu, a  po godzinach pracy urzędu w dyżurce straży miejskiej.

Od trzech dni samochód Saur Neptun Gdańsk dostarcza wodę mieszkańcom województwa pomorskiego dotkniętym skutkami nawałnicy, głównie do gminy Lipusz - oddalonej od Gdańska o 75 km. W asyście straży pożarnej cysterna dociera do gospodarstw, które nadal wody w kranach nie mają.

Pomorska Kolej Metropolitalna wysłała do sołectw Rytel i Lotyń dwa agregaty prądotwórcze. Pomorska Kolej Metropolitalna wysłała do sołectw Rytel i Lotyń dwa agregaty prądotwórcze.
Pomorska Kolej Metropolitalna także włączyła się w akcję pomocy pomorskich samorządowców, którą koordynuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Poszkodowanym sołectwom Rytel i Lotyń PKM udostępnia dwa agregaty prądotwórcze.

W Gdańsku organizowana jest zbiórka potrzebnych rzeczy przez rady dzielnic. Rada Dzielnicy Aniołki przeprowadzi zbiórkę w najbliższą niedzielę podczas festynu w Zielonym Parku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w godzinach 11:00 - 15:00.

Od samego początku w Lotyniu i Rytlu w pomoc zaangażowali się też harcerze z Pomorskiego ZHR. Główne potrzeby i działania to pomoc przy oczyszczaniu ulic, pól, gospodarstw domowych. Od samego początku w Lotyniu i Rytlu w pomoc zaangażowali się też harcerze z Pomorskiego ZHR. Główne potrzeby i działania to pomoc przy oczyszczaniu ulic, pól, gospodarstw domowych.
Zbiórkę prowadzi także Rada Dzielnicy Przymorze Małe. Miejsce i godzina zbiórki: siedziba Rady Dzielnicy Przymorze Małe, ul. Czerwony Dwór 25 zobacz na mapie Gdyni (pok. 11) - środa w godz. 16:30-20:00 oraz czwartek w godz. 12:00-14:00.

Ponadto Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń w województwie pomorskim.

- Zależy nam na jak najszybszym dotarciu do jak największej liczby poszkodowanych. W związku z ogromną liczbą osób zwracających się do naszego oddziału oraz oddziałów powiatowych, podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wsparciu rzeczowym i organizacyjnym. Przekazaliśmy na tę chwile już 25 tys. zł na pomoc poszkodowanym w formie rzeczowej - poinformował Kamil Żuk, dyrektor pomorskiego oddziału okręgowego PCK w Gdańsku.
Poza strażakami i żołnierzami pomagają też cywile. Poza strażakami i żołnierzami pomagają też cywile.
PCK apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc zarówno rzeczową, jak i finansową. Wpłaty można kierować na specjalnie wyodrębnione konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Caritas Diecezji Pelplińskiej uruchomił specjalne subkonto o numerze 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003, na które wpłat należy dokonywać z dopiskiem "WICHURA". Z takim samym dopiskiem można dokonać wpłaty na konto Caritas Polska o numerze 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Aby pomóc poszkodowanym można wysłać SMS z hasłem "WICHURA" pod numer 72052 Caritas Polska (koszt 2,46 zł z VAT).

Miejsca

Opinie (525) ponad 50 zablokowanych

 • gdzie jest rząd??? (111)

  dlaczego tak mało jest tam wojska i innych służb mundurowych???

  • 330 91

  • (18)

   na paradzie.

   • 102 18

   • PO na plaży (15)

    Mucha w Operze

    • 24 26

    • Podpaska na rowerze (1)

     • 16 15

     • Petru z Joanna

      W Paryżu

      • 2 1

    • Dzwoń do Schetyny (8)

     Jest na plaży, i broni demokracji meduz

     • 25 23

     • (5)

      Czy warto i imię Jarosława się tak ośmieszać i upadlać? Nawet za kasę....

      • 13 18

      • Czy warto isc za Jaroslawem.. (3)

       ..czlowiekie ktory nie ma prawka a gada o podatku paliwowym..czlowieku ktory nigdy nie.byl w zwiazku z kobieta a gada o aborcji..czlowiekiem ktory od dawna jest ukrytym gejem a zabiega o elektorat i poparcie sympatykow Radia Maryja..Polska to narod glupcow popieracie najwiekszego hipokryte w histori Polski

       • 27 16

       • pieniadze z CDU nie smierdza co? (2)

        • 18 10

       • Pieniadze z cdu? (1)

        Zapytaj o to Jarka gdy pare lat temu dla swojej parti zabiegal o fundusze z tamtad.Platforma nie robi niczego czego nie probowal robic Kaczynski.Poczytaj doucz sie zanim cos napiszesz bo jak cala wasza smieszna partia walisz sb w kolano

        • 12 15

       • A o czym wy fanatycy tutaj sobie pierniczycie? Rece opadają.

        • 6 1

      • warto

       robić to nawet za darmo!!!

       • 2 0

     • pis dziel (1)

      Nie miałam pojęcia,że PO jest w rządzie.Dzięki za uświadomienie -tylko co tam robi broszka i spółka?

      • 6 2

      • Gabinet cieni powinien POjechac

       • 2 1

    • obudż się (2)

     od dwóch lat rządzi PiSlam - przespałeś ten czas ?
     Antoni robi pardy i apele smoleńskie, Płaszczak video konferencje, a Broszka lata między Warszawą i Oświęcimiem

     • 21 9

     • A ty latasz w panice z celi do celi w psychiatryku.

      • 8 16

     • Robią to dobrze. Patrz sondaże. PO I schetyna zes..ł by się ze szczęścia gdyby miał takie wyniki

      • 2 8

    • PO na plaży -to PO rządzi.oto efekt chlania denury za 500+ przez ciemnego luda smoleńskiego.

     • 7 4

   • W Gdańsku 3 godziny deszczu i miasto może przestać istniec

    Dziękujemy PO

    • 20 35

   • Petru w Paryżu z ASIA

    Ale mówi że pomaga

    • 1 2

  • w warszawie, siedzi i rozmyśla o pierdołach ;/ (8)

   • 54 17

   • Dziadek 60 letni Tusk gra w piłkę (1)

    • 15 19

    • Wielki Kaczor Brukselski 167 cm wzrostu już wyszedł z POmoca

     Dojdzie za tydzień, taki mamy klimat, ale jaja ale jaja

     • 2 2

   • akurat to nie do końca rządu a organów lokalnych (5)

    „Stan klęski żywiołowej może zostać ogłoszony na wniosek wojewody. Ale wojewoda pomorski takiej potrzeby nie widzi” - cytuje za expresem kaszubskim.

    • 18 3

    • Wojewoda jest z PiS (4)

     mianowany przez rząd

     • 25 3

     • ha gHa

      Ha ha wojewoda winny?Tak.A to wojewoda z Pisu.Ha ha kolejny strzal w kolano wezcie sie pisiory juz lepiej nie odzywajcie buha ha

      • 10 12

     • oczywiście

      Ale nie zmienia to faktu ze to są jego decyzje.
      Można oczywiście snuć teorie ze mu w warszawie zabronili wnioskować o pomoc ale - musieli by w warszawie wiedzieć jaka jest sytuacja i z rozmysłem nie chcieć udzielić pomocy.
      Jaki by to miało sens?
      Po prostu wojewoda lekceważy sytuacje albo nie chce się wyrywać przed szereg....

      • 8 2

     • Skandaliczne słowa wojewody. Nie poprosił o pomoc wojska, bo to tylko "zamiatanie liści" (1)

      • 8 1

      • No weź i się nie pos.....

       • 2 2

  • rząd na wakacjach - przecież mamy sierpień. (23)

   każdy ma prawo wypocząć.

   • 32 21

   • Kaczor Donald Dyktator Tusk przyjedzie? (3)

    • 20 25

    • wiesz co to jest rząd ? i kto teraz jest u władzy ? (1)

     pis dzielcy rozwalają ten kraj już od dwóch lat, a ty zatrzymałeś się na etapie PO
     nie powiedzieli ci że władza się zmieniła ??

     • 15 6

     • Widać że leży ci na sercu dobro Ten Kraju.

      • 1 2

    • Dyktator przyjdzie

     Ostatnio chodzi, zanim będzie siedzieć jak się zmęczy

     • 2 0

   • Budyń się walną i do Niemców o pomoc zadzwonił (5)

    • 15 4

    • Nawet gdyby to co trolu? (1)

     Kaczka tak sie sr* ze donald i niemcy to dwa bratanki a sam zaklamana wsza pare lat temu dla swojego Porozumienia Centrum zabiegal o fundusze z niemieckiego CDU to dopiero falszywy cham

     • 12 14

     • Komorowski na bezkrwawych łowach z Sasza

      • 12 5

    • baranie zakup sobie lepiej słownik.... (2)

     • 4 1

     • (1)

      co byś się nim "walną" w ten pusty łeb

      • 1 0

      • Renta 2000+ uwiera co?

       • 4 1

   • PO na plaży jakbys szukał (3)

    • 14 4

    • A Kopara z dziećmi w kuchni się schowała (2)

     • 11 4

     • Schetyna na nartach (1)

      Petru na Asi

      • 13 6

      • Budyń w kaloszach w 12 tym mieszkanku

       • 13 5

   • Petru na Maderze (8)

    • 11 7

    • (5)

     Petru jest premierem Polski ?

     • 11 7

     • ma ambicje byc (1)

      • 5 2

      • Nie przedapam na Petru, ale wolę już jego niż pisowcow

       • 6 7

     • Petru jest na Sześciu Króli (2)

      • 10 3

      • Powyżej klasyczny przykład ujadania i wycia kundli nasłanych jak zawsze na to forum (1)

       przez komisarza propagandy kc pis nędzną kreaturę plaszczaka.Widać w każdym ich bełkocie prymitywizm tępaków, po trzech klasach i to skończonych w ex pegeerze, do tego korespondencyjnie.

       • 3 3

       • Tak,inteligenty inaczej ten pisowski elektorat.Klepią te bzdury po Kaczorze-wszyscy te same teksty-nic od siebie ,żadnej oryginalności,można umrzeć z nudów czytając te wypociny.

        • 2 1

    • A kaczka w mikserze (1)

     • 2 2

     • Kaczka zwana Donaldem w Brukselhardzie

      • 1 2

  • Widzę ze akcja psychoza daje efekty (29)

   Wystarczy pokazywać w tv te same zdjęcia przez 24h i mówić jaka katastrofa. Poczekać 3 dni i obwinic Macierewicza ze nic nie robi bo przecież widzimy zdjęcia w tv. Na konferencje wysłać dziennikarza który nie rozpoznaje jednostek wojskowych i chce wysyłać do odblokowania wody wojsko terytorialne. Najlepsze jednak są te matoly co patrzą w tv i wszystko wiedza

   • 39 83

   • (3)

    ty tak na serio? byłeś na miejscu?!!!
    oczywiście nie muszę pytać na kogo głosujesz, bo to od razu widać.

    • 45 18

    • Tusk był i dostał w dziób na wale haha (2)

     • 11 12

     • ale jesteś prosty...

      • 8 7

     • I niby opryszczke mial

      Pamietam

      • 2 4

   • chłopie, coś to politbiuro cienko płaci. (2)

    cienko hejtujecie. Zadzwońcie do torunia po wsparcie.

    • 33 16

    • Wam CDU płaci? (1)

     • 7 5

     • O cdu to kaczka zabiegal jeszcze w

      ..czasach swojego Porozumienia Centrum.Takze to ta wasza zaklamana mala wsza pierwszy paluchy po pieniazki do niemcow wyciagal

      • 3 3

   • to ja ci proponuję wsiąść w samochód i się przejechać (21)

    np. DK20. To, co zobaczysz za Kościerzyną sprawi, że będziesz się zastanawiał 2 razy zanim napiszesz bezmyślny komentarz...

    • 57 7

    • (3)

     to tylko pisior, nie oczekuj zbyt wiele

     • 27 15

     • Kaczor Donald Dyktator POmoze z Brukselhardu? (2)

      • 5 8

      • Zaproście Komisję Wenecka pachołki CDU (1)

       • 8 6

       • wycinka drzew?! NIE!!!

        nie pozwole!! :)

        • 0 2

    • Nic nie zrozumiałeś (16)

     Powalony został las i wszyscy pracuja by to oczyścić. Nie ma mowy o klęsce zywiolowej czy niewiadomo jakiej tragedii. To że zginęli ludzie to jest tragedia ale tutaj śledztwo prokuratorskie. Natomiast psychoza jest w pewnej tv i jazda na wojsko ze nie pracuje. Ten sam scenariusz co z manifestacjami

     • 19 46

     • lasy państwowe uznały (6)

      że to największy wiatrołom jaki kiedykolwiek sie w Polsce przydarzył a ty pierd..isz że „ nie ma mowy o klęsce zywiolowej czy niewiadomo jakiej tragedii”?

      wyżarło ci mózg...

      • 40 7

      • To nie jest kleska zywiolowa matole (5)

       To jest ogromna tragedia ale nie kleska zywiolowa sprawdz w necie jak nie chodziles do szkoly ty nie douczony matole co to jest kleska. M.in.w czasie kleski mozna wprowadzic godzine policyjna sila zabierac i przesiedlac mieszkancow prywatnym wlasciciela bez zgody wlacznie z uzyciem sily zabierac traktory i wszelki sprzet ciezki a rowniez wstrzymywana jest jakakolwiek wyplata swiadczen z tytulu ubezpieczen Wiec idioci zastanowcie sie czy aby napewno chcecie wprowadzic KLESKE ZYWIOLOWA???

       • 5 9

       • uuuu dużo obelg - (4)

        myślisz ze mnie w ten sposób obrazisz? raczej wystawiasz sam sobie świadecto frustracie.

        A co do ”tresci”. To że można siłą np. przesiedlać nie znaczy że trzeba.
        Ale pomaga to mobilizować dodatkowe siły do walki z usuwaniem szkód.

        • 5 2

       • Ja nie chce cie obrazac.. (1)

        ..bo to raczej nie mozliwe;)Ktos o tak zalosnie malej wiedzy nie jest partnerem wiec i tak cie nie traktuje matolku;)A co do twoich wypocin to powtarzam raz jeszcze to nie jest kleska zywiolowa bo nie wyczerpuje jej znamion.Glupi i tak nic nie pojmie

        • 1 0

       • Żałosny jesteś Krzysiu...

        • 1 1

       • I nie!Nie pomaga to w niczym glupolu (1)

        ..malo tego wprowadzenie stanu kleski by tylko zaszkodzilo.Dlaczego?Bo natychmiastowo wstrzymywane sa wyplaty zaliczek z odszkodowan a spiesze cie poinformowac ze juz dzis od mobilnego centrum pzu ci ludzie dostali zaliczki po 10 tys zlotych.To tylko zaliczki ale dla wielu z tych ludzi to olbrzymia pomoc w tej tragedi.

        • 1 1

       • Natychmiast by wstrzymano?

        Kłamiesz. Tak jak z przesiedleniami tak kłamiesz o tych zaliczkach.
        Podaj przepis który nakazuje wstrzymanie wypłat zaliczek.

        • 1 1

     • aaa... i to, że np. ludzie prądu nie mają, to nie jest problem?

      • 21 3

     • Nie ma mowy o klęsce żywiołowej, bo co? (7)

      Bo to sołectwo Rytel, a nie Warszawa?

      • 37 2

      • Bo nikomu się nic nie stalo (4)

       Jw

       • 3 16

       • stan klęski żywiołowej

        nie musi być powiązany z ilością ofiar....

        Poza tym „Nikomu nic sie nie stało”? 8 ofiar śmiertelnych i setki rannych (w samych Chojnicach na odział ratunkowy przywieziono albo zgłosiło ponad 300 osób) to twoim zdaniem „nikomu nic się nie stało”?

        • 27 3

       • Jak śmierć osób jest "niczym" to faktycznie nic się nie stało...

        • 17 1

       • nic się nie stało? nikt nie stracił dachu nad głową i nikt nie ma problemu z napojeniem zwierząt w gospodarstwie?

        • 15 1

       • ja wiem, że tych harcerek nie pochowają na Wawelu, a dla pozostałych osób nie będą organizowali miesiączki

        ale to jeszcze nie oznacza, że nikomu nic się nie stało

        • 23 3

      • Bo to nie jest kleska glupcze (1)

       Przeczytaj co o tym pisal wczesniej Kris to zrozumiesz

       • 1 2

       • To czy jest czy nie jest

        Nie jest kwestia obiektywną ale arbitralnej decyzji i subiektywnej interpretacji.

        • 1 1

  • odbierają nominacje generalskie i admiralskie :0 (1)

   • 21 13

   • Generalskie Duda wstrzymał cwoku

    • 5 2

  • Myślę, że poparcie dla PiS w naszym województwie spadnie jeszcze bardziej. To dobrze. (3)

   Tylko ludzi poszkodowanych żal :(

   • 53 25

   • W 2015 Kaszubi masowo poparli PiS (2)

    Ciekaw jestem czy faktycznie da im do myślenia obecna sytuacja

    • 14 15

    • (1)

     Oczywiście - już dała.
     Zero pomocy państwa, a oni występują w TV i kłamią ludziom, że pomagają od początku. To jest ludzie nie prawda !!!

     • 14 10

     • Czy wy ludzie macie dobrze w głowie? Wam już nic nie pomoże, dajcie nam spokój

      • 3 1

  • Sprawdza skutki smug ch.e.m.i.cz.ny.ch

   Opryski na niebie

   • 13 8

  • ten rząd za swoje zachowanie powinien podać się do dymisji

   szczególnie Szydło, Błaszczak i Macierewicz i Szyszko, który na miejscu tragedii robił sobie zdjęcia

   • 23 14

  • Pakuje się.

   • 6 7

  • Psychiatra Klich rozwalił armię, a pomysł stworzenia WOT opozycja wyśmiewała (2)

   Teraz są efekty rządów PO/PSL, widać gołym okiem, jak armia jest potrzebna, WOT dopiero jest tworzony i całe szczęście, bo w takich sytuacjach się przyda.

   • 19 48

   • Jaka opozycja ?

    Niemcy

    • 6 1

   • Świetny pomysł.

    Stworzyć wojsko z ludzi których kategoria zablokowała im wstęp do wojska.

    • 6 1

  • (1)

   Bo pilnują miesięcznicy smoleńskiej.

   • 23 9

   • Ponad 2 tysiące policjantów na miesięcznicy vs. 60 wojskowych na terenach klęski...

    • 27 5

  • Ten rząd to fikcja. A gdzie są posłowie z Pomorza? (2)

   - Arciszewska-Mielewczyk zapadła się jak kamień w wodę;
   - Sellin powiedział, że ludzie mają pomoc i wszystko jest ok;
   - Szczypińska publikuje uśmiechnięte zdjęcia i twierdzi, że nie ma problemów w ogarniętych nawałnicą gminach;
   - Śniadek to w ogóle nie wiem gdzie jest, pokazuje się przed wyborami;
   - Horała siedzi w telewizji i opowiada o dających moc modlitwach w trakcie miesięcznic smoleńskich.

   Czy oni są normalni ?
   Nawet swój okręg mają gdzieś, a przed Jarosławem i na miesięcznicach klękają.

   • 35 8

   • Horała 15.08. paradował podczas święta MW w Gdyni. Został w pewnym momencie wybuczany. Nawałnica go nie interesuje. On tylko bryluje po telewizjach opowiadając takie farmazony, że ręce opadają. Młody chłopak, a taki nawiedzony. Kaczyński mu nieźle w głowie przewrócił.

    • 13 7

   • arciszewska zajeta swoimi milionami na Cyprze

    a Bierecki swoimi milionami w Luxemburgu

    • 11 2

  • Leming a gdzie ty miałes rozum ostatnie 8 lat????Wiec moze przykłady platfusów za ostatnie 8 lat (2)

   Są tam gdzie powinni być !!!Juz 1 dnia tam polecieli u wysłali wojsko ,ale ty leming tylko w TVN jestes zapatrzony i ich propagandowe media!

   • 11 25

   • Przestań żyć przeszłością. W ten sposób nigdy ten kraj nie pójdzie do przodu.

    • 7 3

   • gdzie polecieli ??

    Chyba Broszka poleciała Casą do domu
    bo nie było jej w naszym województwie, podobnie jak Płaszczaka i Antoniego
    a takie kłamstwa to chyba w TVPiS rozpowszechniają i takie trolle jak ty powtarzają je bezmyślnie lub za pieniądze

    • 7 1

  • T h e b i l l

   • 0 6

  • Zapytaj Macierewicza

   • 3 5

  • Zapytaj Macierewicza.

   • 2 4

  • Twój jest w Berlinie

   • 4 3

  • Budyn zbawco swiata

   I królu developerow!

   • 4 3

  • na wakacjach?

   • 0 1

  • Próbuję zapytać PiS..

   • 1 0

  • rządzi

   a to jest akurat w gestii samorządów.

   • 1 2

  • Te służby ochraniają miesiecznice smoleńskie

   • 1 1

 • ) (16)

  Tylko nie wplacajcie na Caritas.90% kasy biorą dla siebie.

  • 229 101

  • dzięki za info (2)

   • 30 10

   • KODziarz 100% (1)

    • 10 16

    • były wolontariusz Caritas zna prawdę.

     • 3 0

  • lepiej skontaktować się z sołtysem Rytla lub z Chojnicami. Oni wiedzą, które rodziny potrzebują pomocy (i jakiej).

   • 51 6

  • co za bzdura, takimi ohydnymi kłamstwami tylko szkodzisz potrzebującym pomocy

   i szkalujesz ludzi, którzy poświęcają swoje życie na pomoc innym, ciekawy jestem ile sam wspierasz innych ludzi, rzucając lekką ręką takie oszczerstwa

   • 24 34

  • Na profilu Sołectwa Rytel jest podany link do konta (2)

   Jak ktoś chce pomóc to najlepiej bezpośrednio. Pośrednicy tutaj niewiele wnoszą

   • 39 1

   • Co Wy z tym Rytlem??? (1)

    Jest mnostwo wsi, ktore mają problemy. Nikt tam nie pomaga, nie ma pradu, wody, nikt sie nie interesuje. Wszyscy tylko Rytel i Rytel. Telewizja, portalr, radio, setki zbiorek. Ludzie obudzcie sie!!!!

    • 8 2

    • Rytel

     No i bardzo dobrze, to jest premia za dobre zarządzenie przez sołtysa tej wsi.

     • 4 0

  • AKTUALNE info od " Sołectwo Rytel"

   PODSUMOWANIE WSZYSTKICH POTRZEB na tę chwilę potrzeba TYLKO:

   1. Agregaty
   2. Piły
   3. Łańcuchy
   4. Prowadnice
   5. Wodery !!!
   6. Batony oraz napoje energetyczne

   UDOSTĘPNIAJCIE, mamy naprawdę już bardzo dużo darów, lecz te są najpilniejsze!

   • 24 1

  • Skąd to wiesz?

   Byłeś przy tym, jak brali?

   • 10 10

  • Pomyliłeś z WOŚP (3)

   • 16 12

   • (2)

    o tej samej godzinie nastąpił tutaj wysyp pisowskich hejterskich postów - pod każdym komentarzem... Standardowe ich teksty.

    • 11 6

    • To na pewno spisek,jedź do brukseli na skargę.

     • 4 2

    • To swołocz nasłana przez wydział propagandy kc pis, ta hołota tylko wyć i skomlić potrafi.

     • 2 1

  • (1)

   Człowieku nie wypowiadaj się, w tematach, które nie są Tobie znane !!! Bierzesz na siebie odpowiedzialność za to, że zniechęciłeś ludzi do pomocy, a w konsekwencji ktoś przez Twój wpis nie otrzyma pomocy.

   • 2 3

   • powinien ponieść konsekwencje prawne tego wpisu. Zgłaszam bezpośrednio do pomówionego - czyli do Caritasu

    • 1 3

 • Przez 8 lat polki i polacy byli świadkami jak PO i Donald Tusk przygotowywali tą nawałnice (32)

  A teraz kiwczą oderwani od koryta !

  • 152 87

  • Polki i Polacy jak już (4)

   Piszemy wielką literą.

   • 15 13

   • A ja piszę jak chce,kiedy chce i gdzie se chce

    • 13 12

   • co za pajac... nie skumał XD

    • 8 3

   • Drukowanymi (1)

    • 5 2

    • "Polki i Polacy" piszemy: złotymi zgłoskami

     na biało czerwonym tle
     koniecznie z kotwicą
     i globusem Polski poniżej

     • 2 0

  • Co racja to racja (11)

   Przez lata wyrzynano w lasach starodrzew i pozostawione cienkie chojaki,które zostały polamane jak zapałki.Gdyby zostaly pomiedzy tymi chojakami niewielkie ilosci starych drzew tanawała zostałaby w ppwaznym stopniu wychamowana.

   • 11 22

   • Czyli jednak Tusk

    Ten gość musi być omnipotentny

    • 29 0

   • (7)

    a Szyszko już myśli jak drzewo dobrze sprzedać

    • 32 6

    • może się odpie***** od Puszczy (4)

     • 21 3

     • (1)

      wątpie. Będzie trwał do końca, aż wszystko zniszczy, a rząd mu będzie klaskał.

      • 22 3

      • mrucząc na melodię roty

       "nie będzie Timermans pluł nam w twarz, ni puszczy nam ocalał!"

       • 3 0

     • Szyszko wraz z min. Macierewiczem... (1)

      ...sprawdzają metody inicjowania podobnych wichur - w pierwszym rzędzie zawnioskował o taką w Puszczy Białowieskiej by "ostatecznie rozwiązać" kwestię niby-kornika.

      • 14 2

      • wystarczy większa bomba termobaryczna

       na podkładzie z mgły i wichura gotowa

       • 3 1

    • Ażeby w przyszłości nie dochodziło do takich strat... (1)

     ...trzeba profilaktycznie wyciąć wszystkie drzewa.

     • 13 2

     • drzewa są bowiem bardzo niebezpieczne

      • 1 0

   • Muszę ciebie zmartwić bo te drzewa są starsze niż 8 lat.Zostały posadzone dużo dawniej,Więc pudło znowu.

    • 7 0

   • "wychamowana"

    Kolejny patriota kaleczący rodzimy język

    • 9 0

  • (2)

   Tusk jest wielki i gra w piłkę a wasz co..

   • 7 6

   • 167 cm wzrostu (1)

    Faktycznie wielki

    • 3 3

    • Nie przebije karła na podeście i pliku gazet-szmat jak nasz dziennik, gazeta polska i reszta tego chłamu.

     • 3 0

  • wina Tuska (4)

   no jasne teraz mnie oświeciłeś

   • 13 1

   • Kaczor Donald Dyktator (1)

    Ten 60 letni dziadek 167 cm wzrostu gra w piłkę?

    • 0 10

    • Tusk odbiera kolejny medal od Niemcow

     • 3 10

   • Weź kredyt i zmień prace (1)

    • 6 3

    • A kto zatrudni debila wiecznie nawalonego denurą.

     • 0 0

  • (4)

   "Pisowski" kretyn .Jak masz wylewać pomyje to to jeden nieudacznik L.Kaczyński mówił do starszej osoby "spieprzaj dziadu" .Ty też spieprzaj komuchu pisowski !

   • 11 5

   • Nie starszej osoby a baby z TVNu (3)

    • 3 11

    • Nie baby z tvn-u, bo z tvn-u była "ta małpa w czerwonym" a "spie*rzaj dziadu" było faktycznie do starszej osoby!!!!! (2)

     • 16 1

     • (1)

      A Michnik do młodego "ty skur.ysynu i co Ty na to?

      • 3 5

      • Do ciebie to mówił,to prawidłowo cię nazwał i ocenił.

       • 5 0

  • A co to jesj KIWCZA ty buraku? (1)

   • 0 4

   • Ku..a translator google mi się spalił,nie dał rady tego przetłumaczyć.

    • 2 0

 • Klęski żywiołowe to prawdziwa ludzka tragedia, trzeba pomagać ludziom! (28)

  no ale i mam wiadomość taką, że poprawy w tej materii nie będzie tzn. klęski się nasilą i to znacznie... ale to dopiero początek boleści... Ludzie będą mdleć ze strachu w oczekiwaniu na nadchodzące rzeczy... Dni te będą skrócone ze względu na wybranych bo nikt by nie ocalał na ziemi...

  • 18 50

  • Jak nadejdzie wichura ponad 300 kilometrów nad Gdańsk to połamie wszystko (5)

   będzie można schować się w Forum Radunia... Bunkier jak się patrzy, ale co zrobić jak zawieje ponad 500 na przednówku Armagedonu ? Przy Ponad 500 km/h wiatr kruszy bunkry...

   • 25 36

   • A ile (2)

    By musialo zawiac zeby Tobie te glupoty z glowy wywiac ?

    • 19 7

    • to zależy od pooranego smugami nieba (1)

     Posypią chemią, to zaraz mleczne niebo, potem chmury, potem impuls z harpu i gotowe

     • 8 6

     • kiedyś głupi ludzie nie mieli możliwości "zabłysnąć"

      • 7 0

   • a gdzie ty miałeś 300 km ? (1)

    obudź się albo przestań oglądać pis tv,.

    • 9 8

    • a gdzie napisał, ze było 300 km/h ?

     Czytaj ze zrozumieniem...

     • 4 3

  • Buduj arkę i zbieraj zwierzeta (16)

   A nie tu w internetach sie mądrujesz

   • 11 5

   • Budował 40 lat Arkę i się śmieli z niego bo wówczas nikt nie znał deszczu... (15)

    Rosa nawilżała ziemię...

    I nagle....

    Podobnie będzie teraz, do samego końca będą jedli, pili i będą się żenili a obok biedy będzie i luksus / Anioł z Apokalipsy dostaje polecenie :" a wina i oliwy nie tykaj " - symbole luksusu ,tak będzie do samego końca i się nie spostrzegą do samego końca, ze nadeszła zagłada. Uczniowie jednak będą widzieć nadchodzący Czas...
    Wówczas nawet bohaterzy będą krzyczeć ze strachu...

    I tak teraz jest. Jesteśmy w przededniu REALIZACJI PROROCTWA z Księgi Daniela 2:44 - Pan Jezus zniszczy WSZYSTKIE państwa na ziemi i ustanowi wieczne Królestwo Ojca, którego jest Królem... Nie przybywa z reformą ale ze zniszczeniem, dlatego wspomniał o tym, że nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków... Nie będzie reformacji obecnego systemu rzeczy, którego bogiem jest szatan - II Kryntian 4:4

    I nie mniemaj, że " Wiara / nie / jest sprawą wszystkich...".

    • 2 11

    • najlepsze są pingwiny (14)

     które musiały przejść z Antarktydy taki kawał drogi, żeby się na Arkę załapać.

     • 10 2

     • Wówczas nie było Antarktydy, lodowców... (13)

      Lodowce powstały po Potopie.

      • 2 6

      • A skąd się wzięły? (12)

       • 5 0

       • Powstały naturalnie w związku ze zmianami pogodowymi jakie nastąpiły na ziemi po Potopie. (11)

        Przed potopem nie było zimy ani lata ani deszczu...

        Klimat uległ zmianie po Potopie. Stąd np ropa naftowa, zwierzęta uciekały przed wodą i ginęły tam gdzie dzisiaj wydobywają ropę naftową, paliwa to są dawne zwierzęta tak w skrócie, jeździmy dzięki węglowodorom z mamutów :-)

        • 4 5

       • To skąd się wtedy wzięły pingwiny? (8)

        • 7 0