• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzej Królowie przeszli przez Trójmiasto

Katarzyna Moritz, Michał Sielski
5 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 15:35 (6 stycznia 2013)

Zobacz niedzielny orszak Trzech Króli w Gdańsku.


W niedzielę, w samo południe, ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przeszły największe uliczne jasełka, czyli orszak Trzech Króli. W tym roku wszyscy uczestnicy korowodu dostali korony na głowę, aby każdy mógł się poczuć jak prawdziwy król. W Gdyni o tej samej porze oprócz króli i aniołów pojawiły się diabły i wojsko.



Królewski orszak na ulicach Gdańska w 2012 roku.

Pierwsze orszaki na ulicach polskich miast w święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie świętem Trzech Króli, pojawiły się w 2009 roku, najpierw w Warszawie. W tym roku w Gdańsku orszak w świąteczną niedzielę wyruszy po raz trzeci.

- Pierwsza edycja odbyła się w Parku Oliwskim, organizowała ją samodzielnie szkoła Fregata i wzięło w niej udział około 500 osób. Jednak już w zeszłym roku, gdy orszak po raz pierwszy przeszedł ulicami Gdańska, spotkał się ze sporym zainteresowaniem. W pochodzie wzięło udział ponad cztery tysiące osób - wyjaśnia organizator Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM oraz dyrektor Radia Plus w Gdańsku.

Czy weźmiesz udział w orszaku Trzech Króli?

Orszak wyruszy w niedzielę o godz. 12 spod Kaplicy Królewskiej zobacz na mapie Gdańska i ulicami miasta dotrze do Zielonej Bramy. Barwny korowód ubogacą Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty.

- W rolę jednego z królów wcieli się dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski, będzie Melchiorem, który reprezentuje Azję, ja będę Kacprem i będę reprezentował Europę, a dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larry Okey Ugwu, to jedyna osoba która nie musi się charakteryzować, będzie reprezentował Afrykę - zapowiada Hlebowicz.

Jak na władców przystało, będą oni podążać na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci z gdańskich szkół i organizacji harcerskich oraz dorośli aktorzy ubrani w kolorowe stroje. Na ul. Długiej odbędzie się walka aniołów i diabłów na szczudłach i spotkania ze złym Herodem.

W tym roku uczestnicy dostaną korony na głowę, nie zabraknie również śpiewników z kolędami (przygotowano je także w wersji do ściągnięcia na komórkę). Ponadto chłopcy otrzymają miecze "wykute" w szkole Fregata, a dziewczynki nałęczki, tak jak na damy królewskiego dworu przystało.

Uroczyste orszaki z okazji święta Trzech Króli przejdą ulicami ponad 90 miast. Polskie parafie zorganizowały nawet pochody na Ukrainie, w Hiszpanii, a nawet w Afryce.

- Pomysł wywodzi się z tradycji ludowej, kiedy to w okolicach Trzech Króli kolędowano po domach. Ponadto od stuleci wizytę władców odgrywano też w jasełkach oraz widowiskach herodowych. Ale niedzielne wydarzenie ma służyć całym rodzinom. Razem powędrujemy i pośpiewamy kolędy, ma to też wymiar edukacyjny. Orszaki są nie tylko dla chrześcijan, to element kulturowy i każda osoba, która czuje, że chce w tym uczestniczyć, jest mile widziana - zaprasza Hlebowicz.

Gdyńska parada wyruszy spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdyni, tuż po mszy św. rozpoczynającej się o godz. 11. Orszak Trzech Króli przemaszeruje ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdyni i Świętojańską zobacz na mapie Gdyni w kierunku Wzgórza św. Maksymiliana, do kościoła oo. Franciszkanów przy ul. Ujejskiego zobacz na mapie Gdyni - ze śpiewem na ustach i koranami na głowach. Każdy uczestnik otrzyma bowiem nie tylko koronę, ale też śpiewnik ze słowami kolęd.

- W orszaku udział wezmą nie tylko Trzej Królowie wraz z towarzyszącym im dworem. Będzie Święta Rodzina, Herod, aniołowie, a nawet diabły - mówi Maria Brzeska-Deli z Centrum Prasowego Orszaku Trzech Króli. 

Święto Objawienia Pańskiego zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii wg św. Mateusza, kiedy mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się dzieciątku Jezus.

Nie wiadomo, kim byli: magami, mędrcami, królami czy astrologami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie. Byli oni jednak symbolicznie pierwszymi poganami, którym Gwiazda Betlejemska wskazała drogę do Jezusa Zbawiciela.

Dary, które przynieśli, mają symboliczne znaczenie. Mirra - żywica drzewa Commiphora abyssinica, używana do balsamowania (służyła także do wyrobu kadzideł i pachnideł), symbolizuje wypełnienie proroctw mesjańskich, złoto - godność królewską, kadzidło natomiast - godność kapłańską.

W Trzech Króli święcono złote monety, pierścionki, a potem wkładano do pierwszej kąpieli nowo narodzonego dziecka - na szczęście i na bogactwo. Królowie niosący dary muszą mieć bogate szaty, których kolorystyka też jest symboliczna: niebieski to kolor niebiański, a czerwony odnosi się do Ducha Świętego. Tego dnia święci się też kredę, którą na drzwiach pisze się litery K + M + B, czyli inicjały królów lub C + M + B, czyli Christus Mansioni Benedicat ("Niech Chrystus błogosławi temu domowi").

Wydarzenia

Orszak Trzech Króli (47 opinii)

(47 opinii)
parada

Opinie (184) 10 zablokowanych

  • W Gdyni gdzie i o której? Juz doczytałam.

    • 2 0

  • kolejne durne katolickie swieto

    a za miesiac nastepne, walentynki.

    • 15 13

  • Super!

    fajnie, ze bedzie!

    • 5 5

  • Pogański kraj.

    Pogańskie zwyczaje.

    • 8 6

  • Uderz w stół, a nożyce się odezwą. ALE UJADANIE! (3)

    Jak mam nie wierzyć babci, że szatan Wami rządzi? Wystarczy napisać Jezus, aby forum się zatrzęsło od bluzgów i pomyj na kościół itp.
    Niezły ubaw: zdecydowanie bardziej z Was rozemocjonowani forumowicze:)
    Bardzo rzadko coś piszę, tym razem nie mogłem się powstrzymać.

    • 14 10

    • nie myl Jezusa z kościołem katolickim (1)

      Kościół zaczął od nauk Jezusa ale teraz siedzi w pogańskich fantazjach po same uszy. W nauczaniu kościoła katolickiego jest 20% Jezusa i 80% bajeczek. No i nie Jezus jest tam najważniejszy a bogini mamona.

      • 7 6

      • o kolejny!

        Chodzę do kilku parafii, jestem w chrześcijańskiej wspólnocie. Znam kilkaset osób kościoła: księży, wiernych. Dla wszystkich nr 1 jest tylko Jezus.
        O kim mówisz? Dokładnie. Zmienimy to, jak nie chcesz pomóc, możesz "tylko" donosić. Tylko się nie myl! Szkoda mojego czasu.

        • 6 7

    • TAK TRZEBA

      I dobrze, że ludzie protestują. Trzeba reagować, aż do skutku. W końcu kiedyś szala się przeważy w stronę normalności i Polska przestanie być kondominium papieskim.

      • 5 6

  • witam towarzyszy lewaków (1)

    toć i tu opinie w większości lewicowe

    • 4 9

    • Witamy wyznawcę Jarka i Ojca Muchomora. Weź tabletki na uspokojenie bo ci sie brzozą odbija.

      • 4 2

  • ostatnio rozmawiałem z pewnym ksiedzem

    nie zgadzalismy sie oczywiscie. Ale zakonczył komunistami oraz islamistami. Taka ich mantra hehe.

    • 7 7

  • W d.pie mam samo wydarzenie

    Ale chciałbym mieć pensję tego króla ^^

    • 4 3

  • pogaństwo pełną gębą

    Kościół wzorem pogan od wieków wzbogacał chrześcijaństwo o najróżniejsze obrzędy, bajeczki i dogmaty. Trzech króli to jedna z takich bajeczek, która zmieniała się przez wieki wraz z fantazją funkcjonariuszy w sukienkach. Teraz kiedy cała ta historia wygląda mocno śmiesznie, w świetle zapisów w ewangelii Mateusza, kościół próbuje się z tego jakoś wykręcić i dlatego powstał nowy bigos - święto trzech króli ale jednocześnie święto objawienia pańskiego. Jezusa odwiedziło trzech króli - Kacper Melchior i Baltazar ale to byli mędrcy o nieznanej liczbie i imionach a właściwie byli to magowie. A tak na prawdę to wszystko jedno, bo w katolicyzmie nie chodzi o fakty, o prawdę tylko o to w co wierni są w stanie uwierzyć, co kapłani są im w stanie wcisnąć. Zapraszam więc wszystkich wyznawców kościoła katolickiego (nie mylić z Bogiem i Jezusem) na manifestację do upamiętnienia czegoś, czego nigdy nie było. Dokładnie jak u pogan.

    • 12 3

  • A będzie grochówa albo bigos? to przyjdę, może jakaś kiełbasa od Melchiora?

    bo na złoto kadzidło czy mirrę to nie liczę. Jakie to żałosne jak katole mieszają religię, wiarę z kolorowymi jarmarkami, przebierańcami i wymyślonymi okazjami do imprezowania :((( widać ze Słowian nie tak do końca wytrzebiono "pogaństwo" :)))

    • 10 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane