• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Tu kupisz produkty prosto od rolnika. Wraca handel na lokalnych ryneczkach

Ewelina Oleksy, Michał Brancewicz
24 czerwca 2022, godz. 16:00 
Opinie (282)
Lokalny ryneczek ze świeżymi produktami od lat działa m.in. we Wrzeszczu. Lokalny ryneczek ze świeżymi produktami od lat działa m.in. we Wrzeszczu.

Świeże owoce i warzywa prosto od rolnika, wędliny swojskiego wyrobu, domowe przetwory i inne lokalne przysmaki będzie można kupić na nowym, lokalnym ryneczku, który - z inicjatywy mieszkańców dzielnicy - otwiera się w sobotę, 25 czerwca na Kokoszkach. Podobna forma handlu wróci też na Rynek OruńskiMapka.Robisz zakupy na targowiskach i ryneczkach?

W Trójmieście działa ponad 20 lokalnych bazarów, czyli tzw. ryneczków z sezonowymi produktami, które można zakupić bezpośrednio od producentów.

Okazuje się jednak, że potrzeby mieszkańców w tym temacie są większe. Dlatego w Gdańsku przybędą dwa nowe takie miejsca.

"Zielony Kram" w Kokoszkach startuje w sobotęZ inicjatywy samych mieszkańców i Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki w sobotę, 25 czerwca, wystartuje tam pierwsza odsłona dzielnicowego ryneczku.

Stoiska zostaną rozmieszczone na parkingu przy Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ul. Azaliowej 18Mapka.

Targowiska i ryneczki w Trójmieście - sprawdź gdzie sąZakupy będzie można zrobić od godz. 10 do 13. "Zielony Kram" połączony będzie z pchlim targiem.

Mieszkańcy Kokoszek żalili się, że nie mają możliwości zakupy w dzielnicy świeżych produktów, prosto od rolnika. Od najbliższej soboty będą już ją mieli. Mieszkańcy Kokoszek żalili się, że nie mają możliwości zakupy w dzielnicy świeżych produktów, prosto od rolnika. Od najbliższej soboty będą już ją mieli.

Produkty od okolicznych rolników- Rynek w Kokoszkach organizowany będzie co miesiąc, aż do października. Potem przyjdzie czas na analizy i podsumowania, a także dalsze decyzje. Początek naszego zielonego bazaru będzie dość kameralny - przygotowanych zostanie kilka stoisk dla wystawców. Produkty sprzedawać będą wyłącznie lokalni producenci - podkreśla Maria Weber, organizatorka ryneczku ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki. - Zaprosiliśmy okolicznych rolników. Zależy nam, by na rynku pojawiły się warzywa i owoce, które nie musiały przebyć zbyt długiej drogi.
Jak zaznacza Weber, Kokoszki od lat cierpiały z powodu braku możliwości zakupu świeżych warzyw czy owoców, a prób stworzenia dzielnicowego ryneczku było kilka. Teraz się to w końcu udało.

Wróci handel na Rynek OruńskiOruński Rynek to potoczna nazwa przestrzeni usytuowanej wzdłuż ul. GościnnejMapka będącej nieformalnym centrum Oruni. W różnych okresach historii mieściły się tu ważne dla dzielnicy obiekty takie jak kościół, cmentarz, kuźnia, urząd stanu cywilnego, restauracje, zajazdy, sklepy, poczta i pętla tramwajowa. Nie wszystkie przetrwały do naszych czasów. Kilka utraciło dawny blask i zmieniło funkcję.

Rynek we Wrzeszczu jak pudełko czekoladekWkrótce na teren Rynku Oruńskiego wróci handel, ale w niewielkiej skali. Wkrótce na teren Rynku Oruńskiego wróci handel, ale w niewielkiej skali.
Wiele wskazuje na to, że handel, co prawda w niewielkiej skali oraz w formie cyklicznej, a nie stałej, będzie mógł tam wrócić. Miasto wyznaczyło bowiem fragment zatoki postojowej przy ul. GościnnejMapka na "miejsce prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników".

Obowiązek wyznaczenia takiego miejsca nałożyła na gminę ustawa z zeszłego roku.

Handel będzie odbywał się w piątki i w soboty między godz. 6 a 15. Będą tam sprzedawane wyłącznie produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Handel może być prowadzony:

  • z pojazdów (samochodów, przyczep)
  • ze stoisk (ław, stołów)
  • bez urządzenia stałego stoiska, np. bezpośrednio z kosza lub skrzyni

Wydanie uzgodnienia na handel w GZDiZ nie będzie wiązało się z żadnymi opłatami. O jego uzyskaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Przygotowują nowy wygląd Rynku OruńskiegoKoncepcja, na podstawie której powstaje projekt metamorfozy Rynku Oruńskiego. Koncepcja, na podstawie której powstaje projekt metamorfozy Rynku Oruńskiego.
Warto też dodać, że obecnie przygotowywany jest projekt metamorfozy Rynku Oruńskiego. Zaniedbany obszar doczeka się w przyszłości nowego wyglądu.

Na terenie rynku przewidziano budowę fontanny, zaznaczenie dawnego przebiegu torów i ustawienie na nich zabytkowego wagonu tramwajowego oraz stworzenie miejsca do handlu na straganach.

Prace projektowe mają zakończyć się jesienią.

W ostatni weekend Pchli Targ odbył się w Oliwie. Działa też tam lokalny ryneczek:

Wydarzenia

Pchli Targ i Zielony Kram

kiermasz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (282)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.