• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ukrywała, że jest w ciąży, wrzuciła dziecko do pralki. Sprawa umorzona

Szymon Zięba
9 stycznia 2024, godz. 07:00 
Opinie (252)
Ciało noworodka - chłopca - znaleziono w pralce. Zdjęcie ilustracyjne. Ciało noworodka - chłopca - znaleziono w pralce. Zdjęcie ilustracyjne.

To matka zabiła swoje dziecko, wrzucając je do najprawdopodobniej uruchomionej pralki. Prokuratura umorzyła sprawę dotyczącą tragicznych wydarzeń, do których doszło w maju 2023 r. Ustalono, że kobieta pozbawiła dziecko życia "w okresie porodu i pod jego wpływem". Wcześniej jednak ukrywała ciążę.





Czy kobiety w ciąży powinny mieć ułatwiony dostęp do psychiatrów lub psychologów?

Tragiczne wydarzenia rozegrały się 16 maja 2023 r. w jednym z mieszkań w Gdańsku. Tego dnia 22-letnia kobieta poinformowała bliskich, że zostanie w domu z uwagi na złe samopoczucie. Ciało 22-latki odnalazł jej partner, gdy wieczorem wrócił do domu.

Ciało noworodka w uruchomionym bębnie pralki



- W trakcie czynności na miejscu ujawnienia zwłok kobiety w bębnie pralki ujawniono zwłoki noworodka. W toku przeprowadzonej sekcji noworodka biegły stwierdził, że jest to noworodek płci męskiej. Urodził się żywy i zdolny do życia poza organizmem matki. Przyczyną jego śmierci były rozległe obrażenia głowy, do których mogło dojść podczas przebywania noworodka w uruchomionej pralce - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
W toku przeprowadzonej sekcji zwłok kobiety stwierdzono stan po świeżo przebytym porodzie siłami natury. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci było wykrwawienie, które było następstwem krwotoku w tracie porodu w warunkach domowych.

Noworodka zabiła matka pod wpływem porodu



- Postępowanie prowadzone o czyn z art. 149 k.k. [dotyczy zabójstwa noworodka przez matkę - dop. red.] zostało zakończone 13 grudnia 2023 r. decyzją o umorzeniu, wobec stwierdzenia śmierci sprawczyni. Dokonane w toku śledztwa ustalenia, w tym uzyskane opinie, analiza zapisów monitoringu obejmującego wejście do mieszkania, w których doszło do zdarzenia, dały podstawę do stwierdzenia, że zabójstwa noworodka dokonała jego matka, w okresie porodu i pod jego wpływem. W zdarzeniu nie uczestniczyły inne osoby - mówi prok. Wawryniuk.
To jednak nie wszystko. Śledczy w toku postępowania potwierdzili, że kobieta ukrywała to, że jest w ciąży przed swoimi najbliższymi. W związku z tym nie była też pod opieką lekarza, a pytana zaprzeczała, że jest w ciąży.

Depresja poporodowa. Czym jest i jak opisują ją przepisy?



Jak tłumaczy mec. Anna Rozwadowska-Kucka, "okres porodu" [o którym wspomina prokuratura w tej sprawie - dop. red.] nie jest nigdzie zdefiniowany.



- Uznaje się jednak, że trwa on od rozpoczęcia akcji porodowej (regularne skurcze) do wydalenia łożyska. Jeśli zatem matka pod wpływem depresji poporodowej zabije dziecko kilka dni po porodzie, w mojej ocenie nie może jej zostać postawiona ta łagodniejsza kwalifikacja prawna. Z drugiej strony zabicie dziecka przed rozpoczęciem akcji porodowej również uniemożliwia postawienie takiego zarzutu - wyjaśnia mecenas Rozwadowska-Kucka.
Dlaczego ustawodawca łagodniej potraktował zabicie dziecka przez matkę w okresie porodu i pod jego wpływem?

- Poród to stan fizjologiczny, naturalny i teoretycznie przewidywalny. Nie jest tak jednak zawsze, bo może się wiązać z większymi lub mniejszymi komplikacjami fizycznymi. Bywają jednak również komplikacje psychiczne, emocjonalne, które czasem mogą spowodować ograniczenia w zakresie oceny poznawczej oraz intelektualnej - wyjaśnia adwokatka.


Sprawa śmierci kobiety również umorzona



Z kolei pod koniec 2023 r., również decyzją o umorzeniu, prokurator zakończyła postępowanie dotyczące śmierci kobiety, to jest czyn z art. 155 k.k. [dotyczący nieumyślnego pozbawienia życia - dop. red.], stwierdzając, że "czynu nie popełniono".

Obie decyzje są nieprawomocne.

Gdzie szukać pomocy?


Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane