• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Umorzenie ws. strzałów we Wrzeszczu. Prokurator mógł poczuć się zagrożony

Szymon Zięba
22 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W związku z tym, że w wydarzeniu udział brał prokurator wojskowy, na miejscu pojawili się żandarmi. W związku z tym, że w wydarzeniu udział brał prokurator wojskowy, na miejscu pojawili się żandarmi.

Sprawa związana z użyciem broni przez prokuratora wojskowego, który pod koniec października ubiegłego roku oddał strzały, raniąc dwóch młodych mężczyzn przy ul. Lendziona, została umorzona przez Prokuraturę Krajową. Śledczy z Warszawy uznali m.in., że prokurator mógł poczuć się zagrożony, a przekroczenie granic obrony koniecznej "nie było rażące". Postanowienie o umorzeniu jest nieprawomocne.



Czy posiadasz pozwolenie na broń?

Wydarzenia, które dotyczą sprawy, rozegrały się pod koniec października ubiegłego roku. Czytelnicy poinformowali nas wówczas o strzałach, które padły po godz. 3 w nocy przy ul. Lendziona w samym centrum Wrzeszcza, między dworcem PKP Gdańsk Wrzeszcz a Galerią Bałtycką.

W następstwie tych wydarzeń dwaj postrzeleni młodzi mężczyźni trafili do jednego z gdańskich szpitali, gdzie byli operowani. Jeden z nich został postrzelony w pachwinę (według naszych informacji kula przeszła przez brzuch i wyszła pośladkiem), drugi w ramię oraz nogę.

Jak się okazało, strzelać miał prokurator wojskowy. Pojawiające się wówczas informacje dotyczące okoliczności sprawy były rozbieżne: według jednej z wersji obaj młodzi mężczyźni mieli próbować włamać się do mieszkania, w którym przebywał wojskowy prokurator. Inna relacja, którą potwierdził nam okoliczny mieszkaniec, z którym rozmawiał jeden z naszych reporterów, mówiła, że obaj postrzeleni mieli skakać po dachu starej przyczepy kempingowej, stojącej na posesji.

Strzały we Wrzeszczu. Dwa postępowania i różne wersje wydarzeń



Sprawa z Gdańska przekazana do Warszawy



Ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła dwa postępowania: jedno dotyczyło usiłowania włamania i naruszenia miru domowego. Drugie - użycia broni przez prokuratora wojskowego, który zranił obu mężczyzn.

Kancelarie prawne i radcowskie w Trójmieście



Krótko po zdarzeniu śledczy z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku (jednostki nadrzędnej do Prokuratury Okręgowej) poinformowali, że z Prokuratury Okręgowej wpłynął do nich wniosek "o wyłączenie jednostek okręgu gdańskiego od prowadzenia postępowania przygotowawczego dotyczącego okoliczności użycia broni palnej i uszkodzenia ciała (...) mężczyzn".

Śledczy argumentowali to potrzebą zapewnienia bezstronności - co w podobnych sprawach jest standardową procedurą. Postępowanie ostatecznie trafiło do Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Przekroczenie granic obrony koniecznej nie było rażące



Teraz - jak ustaliliśmy - zajmujący się sprawą Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej umorzył postępowanie "w sprawie spowodowania obrażeń dwóch osób, które bezprawnie wtargnęły na posesję prokuratora 27 października 2019 r".
Przekroczenie granic obrony koniecznej nie było rażące i nastąpiło w odpowiedzi na bezprawny atak na teren budynku, który prokurator mógł oceniać jako zagrażający jemu i jego rodzinie

- Przeprowadzona w toku śledztwa drobiazgowa analiza wydarzeń doprowadziła do wniosków, że przekroczenie granic obrony koniecznej nie było rażące i nastąpiło w odpowiedzi na bezprawny atak na teren budynku, który prokurator mógł oceniać jako zagrażający jemu i jego rodzinie - przekazała nam prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Prokurator przypomina, że znowelizowany w 2017 roku art. 25 par. 2a Kodeksu karnego dotyczący obrony koniecznej, który wyłącza karę, brzmi: "Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

Jedna sprawa umorzona i z zażaleniem, druga w toku, ale bez zarzutów



- Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej podjął jedyną możliwą decyzję o umorzeniu śledztwa wobec stwierdzenia, że sprawca na mocy znowelizowanego przepisu Kodeksu karnego nie podlega karze - podkreśla prok. Ewa Bialik.
Od śledczych z PK dowiedzieliśmy się także, że wspomniane postanowienie nie jest prawomocne - wpłynęło na nie zażalenie.

Tymczasem niezależnie od tej sprawy Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie dotyczące usiłowania włamania. Jak poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka PO w Gdańsku, toczy się ono "w sprawie", a nie "przeciwko" komuś - oznacza to, że jak do tej pory nikt nie usłyszał w nim zarzutów.

Miejsca

Opinie (354) ponad 50 zablokowanych

  • prokuratura wojskowa to panstwo w panstwie (1)

    Równi i równiejsi
    Gdyby tak zaachował się policjant po służbie dawno maiłby zarzuty karne..
    Nasuwają się następujące pytania:
    Który przypadek użycia broni w odniesieniu do ich przypadków użycia przez wojskowych został spełniony ?
    Jakie czynności poprzedzały czynność użycia broni i czy wogole byly?
    W końcu jak się ma użycie broni palnej do zasady użycia sił i środków współmiernie do okoliczności ?
    Jakich argumentów użył p. Prokurator podczas składania pisemnej notatki ze skutkowego użycia broni palnej ?

    Chyba że całe zajście traktuje się jako użycie broni przez cywila ? To wtedy czemu sprawa zajmuje się prokuratura wojskowa ??

    Pytań nasuwa się więcej.

    10/10
    Ale tu prosci durnie zachwycają się bez żadnej wiekszej refleksji. Tu powinno nastapić zawieszenie pozwolenia i odebranie broni do czasu badań psychologicznych.

    • 14 8

    • Badanie psychologiczne

      Badanie psychologiczne (i psychiatryczne) jest obowiazkowe PRZED wydaniem zezwolenia na bron. Powtorne badanie przeprowadza sie wtedy gdy zaistniale okolicznosci wskazuja na mozliwosc choroby psychicznej lub watpliwosci dotyczace poczytalnosci podejrzanego. Odbywa sie to na wniosek sadu, obroncy lob prokuratury.

      • 0 0

  • ciekawy wyrok.. mnie tez tak uniewinnicie czy tylko wojskowego?

    to jak mi sasiad skacze lub cos tam wykonuje nade mną to mam isc i go zastrzelic?

    • 12 6

  • Szczał szczałowi nierówny

    • 5 2

  • O jaka zmiana narracji.
    W pierwszym artykule to byli "chłopcy". Potem się zmienili na "nastolatków". Teraz jednak "mężczyźni". :)

    • 10 3

  • Bezkarnosc czy skutecznosc?

    W Polsce mamy duzy problem z bezradnoscia. Zsylki na Syberie, zrywy powstancze, lapanki w czasie wojny, Katyn, UB czasy komuny to ciagle upokarzanie Czlowieka Przyzwoitego. A ump, szpicel i prowokator byl bezkarny i smial sie w nos. Ta sprawa przywraca wiare w lad moralny - awanturujacy sie pijacy zostali natychmiast ukarani (postrzeleni). Czlowiek stajacy w obronie porzadku powinien byc odznaczony!. Inaczej znow bysmy uslyszeli, ze jakies gnoje wlamali sie a sprawcow nie wykryto. Za czym jestescie - za spokojem porzadnych czy bezkarnoscia lumpow?

    • 14 4

  • Spoko (1)

    To teraz będę napie...... Ac butelkami z okna jak ktoś będzie mi za głośno się zachowywał dajecie na to przyzwolwnie

    • 6 3

    • wystarczy woda

      Polać wodą i wystarczy

      • 1 0

  • To było do przewidzenia, pisowska Prokuratura Krajowa broni swoich funkcjonariuszy.

    • 7 11

  • Chory wyrok (1)

    Jako byly konwojent strzelalem do lobuzów ktorzy ostrzelali bankowoz i najlepsze ze tak samo jak oni piszedlem siedziec oni za dziesione i u silowanie zabojstwa a ja z kolega za nieuzasadnione uzycie broni.8 lat kryminalu.mozna?mozna...

    • 7 3

    • Wiem o czym piszesz. U nas prokurator 2 tygodnie przesluchiwal za oddanie strzalow po napasci na inny patrol. Sprawa byla oczywista. Ale jeden pytal - ,,ile razy ostrzegales'' a drugi - ,,Po co ostrzegales - trzeba bylo od razu pruc po nogach''.

      • 3 0

  • wypowiedz (1)

    a z jakiej okazji urzędnik PAństwowy ma broń w domu ? i to jego prywatna czy słuzbowa ? w domu tez pracuje , ta całą sprawa to farsa i smiech

    • 8 8

    • Zezwolenie na bron wymaga badan psychologicznych. Zabranie glosu na tym forum - nie...

      Dostajesz zezwolenie na bron wraz z odpowiedzialnoscia za jej przechowywanie. Jakby zostal postrzelony tej nocy to byloby pytanie - a dlaczego nie mial przy sobie broni skoro mial na nia zezwoelnie?

      • 0 2

  • Nie każdy jest prokuratorem.

    Prokurator strzelając z budynku do bandziorów nie przekracza granic obrony koniecznej.
    Np. cukiernik uderzający włamywacza w kuchni tłuczkiem do mięsa w głowę, gdyż ten zaatakował go nożem przekracza granice obrony koniecznej.

    • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane