• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Sopocie tną las. Wycinkę tłumaczą na billboardach

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.

Trwa wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie było mnie tydzień, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - alarmuje pani Anna z Gdyni. Leśnicy tłumaczą, że jest to kwestia odmładzania wiekowego drzewostanu oraz element pozyskiwania drewna w celach gospodarczych. W Trójmieście ruszyła kampania billboardowa, która ma przekonać mieszkańców, że wycinka drzew nie jest gospodarką rabunkową.



Zgadzasz się z argumentami Nadleśnictwa Gdańsk uzasadniającymi konieczność wycinki lasu?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca naszej aglomeracji i miejsce, gdzie wielu z nas chętnie wypoczywa. Dlatego każda wycinka drzew spotyka się ze sporym oburzeniem ze strony mieszkańców. Leśnicy niedawno rozpoczęli ją w lasach Oliwskich (tak określa się lasy od Oliwy po Gdynię). Aktualnie drzewa są usuwane wzdłuż ul. Sopockiej zobacz na mapie Sopotu.

- Nie było mnie tydzień w Trójmieście, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - mówi Anna Thomas, mieszkanka Trójmiasta. - Jeżeli z ulicy można dostrzec ogrom wycinki, to co dopiero musi dziać się głębiej w lesie, zwłaszcza że z tego, co wiem, wycinka i tam trwa. Zobaczymy to dopiero wiosną. Póki co, widać wiele drzew oznaczonych do wycięcia. Do tego wiele szlaków pieszych jest poniszczonych przez ciężki sprzęt.

Zobacz maszynę, która wycina drzewa przy ul. Sopockiej.


- Rozumiem zrównoważoną gospodarkę leśną, niewielką wycinkę drzew, ale w tym wypadku wycinany jest ogromny kawałek lasu. Trójmiasto słynie z unikatowego parku krajobrazowego, który tu traktuje się jak zwykły las gospodarczy - mówi pani Anna. - Mieszkam w Trójmieście i korzystam z lasów TPK: spaceruję w nim, jeżdżę rowerem, biegam. Niestety, wraz z wycinką niszczone są przez ciężki sprzęt wszystkie ścieżki.
Leśnicy: wycinka była poprzedzona konsultacjami

Prace w na tym odcinku mają potrwać do końca kwietnia. Potem leśnicy zajmą się uporządkowywaniem tego terenu i naprawą zniszczonych ścieżek. Jak zapewniają, wycinka została szczegółowo zaplanowana, a liczba drzew do usunięcia - skrupulatnie wyliczona.

- Wszelkie prace, które wykonujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są konsultowane z fachowcami oraz z mieszkańcami poprzez ich przedstawicieli w radach dzielnic. Tak powstaje raz na 10 lat plan urządzenia lasu - mówi Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - Jeżeli chodzi o wycinkę w lasach oliwskich, wszystko zostało wyliczone, wycinamy więc tyle, ile trzeba. Dzięki wycince albo odsłaniamy młody las, albo, kiedy drzewostan jest w takim stanie, że choć teraz jest dobrze, to za chwilę może się rozpaść, wycinamy go w całości. Oczywiście w tych miejscach prowadzimy nowe nasadzenia, mamy na nie 5 lat, ale robimy w ciągu 2 lub szybciej. Jest to zabieg, który ma na celu odmłodzenie lasów w TPK. Mamy jeden z najstarszych lasów w Polsce, a to wcale nie jest dobre - mówi rzecznik.- Chcemy, by był on wielopokoleniowy i wielogatunkowy. Dzięki temu jest mocniejszy, odporniejszy i lepiej rośnie. Jest też bezpieczniejszy, bo nie ma starych drzew spadających na głowę.
Drzewa przy ul. Sopockiej mają powyżej 120 lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną usunięte. Pracownicy TPK wyznaczyli drzewa do ochrony - to głównie te, w których są już dziuple i takie, które przeznaczone są do naturalnego rozsiewu. Te drzewa mają zostać do ich naturalnej śmierci.

- Wszystko robimy zgodnie z prawem i potrzebami przyrody - podkreśla rzecznik. - Są takie fragmenty lasów w TPK, do których nie wchodzimy od kilkunastu lat. W tej chwili te fragmenty wyglądają jak pobojowisko, do którego nie da się wejść. Tak wyglądałby cały las, gdyby nie praca leśników.
Gdzie wędruje drewno z wycinki w TPK?

Drewno z TPK trafia na aukcje drzewne, które odbywają się raz do roku. Kupują je głównie tartaki i lokalne firmy, które produkują z niego m.in. meble, krokwie do budowy domu czy schody.

- Część, bo aż 20 proc., trafia do mieszkańców Trójmiasta. Można u nas kupić np. drewno na opał. Przemysł drzewny jest jedną z tych dziedzin, która w Polsce dostarcza najwięcej miejsc pracy i pieniędzy - zaznacza Michał Grabowski.
W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień. W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień.
18 billboardów z lasem w tle

Niedawno w całym Trójmieście, ale też w Elblągu czy Wejherowie, pojawiło się 18 billboardów z hasłem "Las-drewno-człowiek".

- To przedziwne, że wydaje się ogromne pieniądze na billboardy, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Argumentacja, że pozyskiwanie drewna z lasu jest konieczne do m.in. utrzymania nadleśnictwa, a potem wydawanie tych pieniędzy na kampanię reklamową jest dla mnie absurdalne - dodaje Anna Thomas.
Ideę zrobienia tej kampanii leśnicy tłumaczą jednak koniecznością edukacji mieszkańców.

- Chodziło o to, żeby przybliżyć mieszkańcom, że drewno jest naturalnym produktem, który się pozyskuje. Ludzie często pytają się, po co wycinać zdrowe drzewa. To ze zdrowego drewna buduje się: domy, schody, meble. Drewno jest surowcem, który ma przeznaczenie w wielu produktach i jest przyjazne dla środowiska - mówi Grabowski. - Nie chowamy głowy w piasek: tak, leśnicy też pracują w lesie, by pozyskiwać drewno. Nasi adwersarze uważają, że te drzewa mogłyby jeszcze rosnąć. Mogłyby - może z 10, może ze 20 lat, aż by zbutwiały. Wtedy i tak musielibyśmy je wyciąć, jednak drewno już do niczego by się nie nadawało.
Są dwa rodzaje billboardów - jedne pokazują drewno jako surowiec, drugie las jako miejsce rekreacji. Billboardy będą wisieć do końca marca tego roku. Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. Resztę stanowi wkład własny - dodaje Jacek Leszewski, rzecznik RDLP.
Lokalizacje billboardów w Trójmieście:

1. Gdynia, ul. Przebendowskich przy CH Klif;
2. Gdynia, Aleja Zwycięstwa;
3. Sopot, ul. Jana z Kolna/Głowackiego Bartosza;
4. Sopot, Aleja Niepodległości;
5. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka/Bażyńskiego Jana;
6. Gdańsk, ul. Dąbrowszczaków;
7. Gdańsk, ul. 3-go Maja/Nowe Ogrody;
8. Gdańsk, Aleja Generała Hallera Józefa/Okrzei Stefana;
9. Gdańsk, ul. Kościuszki Tadeusza/Kraszewskiego Józefa Ignacego;
10. Gdańsk, ul. Kartuska/Damroki;
11. Gdańsk, ul. Wita Stwosza;
12. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka;
13. Gdańsk, ul. Łąkowa/Dolna;

Miejsca

Opinie (371) 1 zablokowana

  • Demolka szlakow i drog i tak to zostawia!!!!

    To ze wycinaja to zawsze jest jakas przyczyna ale to ze zaorali zdemowlowali wszystkie szlaki rowerowe i piesze to masakra!!! Niech zakupia walce i po takiej rozpierdusze niech doprowadza spowrotem do uzytku drogi czy szlaki turystyczne by byly przejezdne rowerem czy z buta!!!! Jesli to jest las oczywiscie, bo moze chca nam "rezerwat" czy dzungle tam zrobic..... Bylam tam rowerem w weekend znowu nie da sie przejechac nawet gorskim, nie musza byc asfalty ale przejezdne!!!!!!
    to jest polska mamy coraz blizej wschodu niz zachodu

    • 4 1

  • (1)

    Nie jestem chorym "ekologiem" i rozumiem, ze drewno pozyskuje sie z lasow w ktorych powinna byc prowadzona gospodarka lesna. Jedna uwaga do tego pajaca z lasow: NIECH POJEDZIE DO LASU I ZOBACZY JAKIE SIE TAM WYCINA DRZEWA bo na pewno nie widzial i nie wie o czym mowi. Niech sobie ten czlowiek daruje truizmy bo w lasach sa wycinane mlode drzewa, zbyt mlode a gro z nich jest przeznaczane do palenia w kominkach innych pajacow co nie rozumieja, ze wspolczesnie palenie drewnem w kominku jest dla nastroju a NIE POWINNO BYC zASADNICZYM ZRODLEM CIEPLA ZIMA. I wlasnie chciwosc powoduje, ze lesne pajace wycinaja las na potege zeby inni pajace mieli czym zima w piecach palic.

    • 3 1

    • 1/4 pozyskanego drewna z TPK idzie do palenia w kominkach

      A tu płaczą, że za dużo dwutlenku węgla w atmosferze i topią się lodowce. Bo to jest gaz cieplarniany. Z kolei wycięcie drzew w sile wieku zmniejsza produkcję tlenu. Wniosek: leśnicy są jedną z przyczyn problemu z klimatem.
      P.S. Z TPK wywozi się nawet chrust (sic!).

      • 0 0

  • wycinka lasu nad cmentarzem w Sopocie

    Kto pozwolił na wykarczowanie lasu nad cmentarzem katolickim w Sopocie. Jakimi argumentami posłużyła się radiomaryjna Gwiazda Morza aby uzyskać zezwolenie na takie barbarzyństwo. Łapówa i to duża - trudno cokolwiek udowodnić, przecież oni obracają tylko gotówką, jak gangsterzy. (tysiące złotych za sprawy związane z pogrzebami płaci się gotówką) Nie ma wpływu na konto, nie ma podatku. Rydzyk nie ufał opresyjnemu, postsowieckiemu Państwu?

    • 2 0

  • zatroskani obłudnicy (1)

    Nadleśnictwo zarządza tymi lasami od 1945 r. (70 lat). Corocznie wycina w tych lasach sporą ilość drzew. I co ? Ubyło wam tego lasu ... Jeszcze macie się nad czym użalać. I bardzo długo będziecie mieli, bo pomimo wycinki przez następne 70 lat tego lasu nie ubędzie. A jeżeli już ubędzie, to pod budowę dróg, którymi przemieszcza się codziennie spora część zatroskanych. I na potrzeby produktów z drewna, które obłódnie "konsumujecie". Pozdrawiam

    • 1 1

    • kto jest obłudnikiem

      Było znośnie w lasach TPK do lat 1990-ych, bo cięto dość umiarkowanie. Wtedy największe straty w przyrodzie środowiska leśnego powodowała głównie tzw. ochrona lasu, np. opryskanie lasów TPK decisem w 1981 roku, z powodu gradacji mniszki. Od kilkunastu lat, z powodu wzrostu zyskowności sprzedaży drewna, na czoło zagrożeń dla przyrody wysunęła się nadmierna wycinka, zwłaszcza starszych drzewostanów. Jednak chyba niepotrzebnie się trudzę, żeby uzmysłowić to typowemu leśnikowi, bo to równie beznadziejne, jak tłumaczenie zagorzałemu myśliwemu, że łowiectwo nie służy przyrodzie.

      • 0 0

  • Niszczenie przyrody.

    Co roku wchodzą ci szabrownicy na te same uprzednio wycinane obszary leśne i z tym samym tłumaczeniem, ludzie co nam wkońcu pozostanie z lasu, NIC ! A co robią służby leśne ? liczą kasę !

    • 3 0

  • ochrona przyrody na przegranej

    Najczarniejszy okres w historii ludzkości w jej stosunku do przyrody. Na całym świecie. Jeżeli kiedyś ludzkość się ocknie i zatrzyma to absurdalne niszczenie przyrody, to chyba dopiero wtedy, gdy zostanie na Ziemi mniej niż 1 procent gatunków dziś obecnych. Żadne rządy czy organizacje nie są w stanie przeciwdziałać niszczeniu przyrody, bo pęta je korupcja i skąpienie na takie cele pieniędzy. Szkoda, że miliarderzy, którzy się wzbogacili kosztem innych ludzi, nie chcą zadziałać na tym polu, bo dziś tylko oni mogliby coś wskórać. Niestety, tych kręci tylko pogoń za pieniędzmi a po nich choćby potop.

    • 2 0

  • Przeznaczenie lasu

    Ja słyszałem,że ten las ma takie przeznaczenie. Poza tym z tego co widzę , drzewa będą również sadzone.

    • 1 0

  • Parada nienawiści

    Smutna parada nienawiści. Widzę,że za inne zdanie jest się linczowanym

    • 1 0

  • Hipokryzja

    Ciekawi mnie ilu z aktywistów czynnie uczestniczących w tej dyskusji korzysta z drewnianych produktów. Śmierdzi mi to hipokryzją :(

    • 1 1

  • Minister Szyszko do odwołania

    Petycja o odwołanie ministra środowiska https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Rady_Ministrow_Beata_Szydlo_Sejm_Rzeczypospolitej_Polskiej_Domagamy_sie_odwolania_ministra_srodowiska_Jana_Szyszk/?pv=3&fb_action_ids=1571335769844314&fb_action_types=avaaz-org%3Asign

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane