• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Sopocie tną las. Wycinkę tłumaczą na billboardach

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.

Trwa wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie było mnie tydzień, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - alarmuje pani Anna z Gdyni. Leśnicy tłumaczą, że jest to kwestia odmładzania wiekowego drzewostanu oraz element pozyskiwania drewna w celach gospodarczych. W Trójmieście ruszyła kampania billboardowa, która ma przekonać mieszkańców, że wycinka drzew nie jest gospodarką rabunkową.



Zgadzasz się z argumentami Nadleśnictwa Gdańsk uzasadniającymi konieczność wycinki lasu?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca naszej aglomeracji i miejsce, gdzie wielu z nas chętnie wypoczywa. Dlatego każda wycinka drzew spotyka się ze sporym oburzeniem ze strony mieszkańców. Leśnicy niedawno rozpoczęli ją w lasach Oliwskich (tak określa się lasy od Oliwy po Gdynię). Aktualnie drzewa są usuwane wzdłuż ul. Sopockiej zobacz na mapie Sopotu.

- Nie było mnie tydzień w Trójmieście, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - mówi Anna Thomas, mieszkanka Trójmiasta. - Jeżeli z ulicy można dostrzec ogrom wycinki, to co dopiero musi dziać się głębiej w lesie, zwłaszcza że z tego, co wiem, wycinka i tam trwa. Zobaczymy to dopiero wiosną. Póki co, widać wiele drzew oznaczonych do wycięcia. Do tego wiele szlaków pieszych jest poniszczonych przez ciężki sprzęt.

Zobacz maszynę, która wycina drzewa przy ul. Sopockiej.


- Rozumiem zrównoważoną gospodarkę leśną, niewielką wycinkę drzew, ale w tym wypadku wycinany jest ogromny kawałek lasu. Trójmiasto słynie z unikatowego parku krajobrazowego, który tu traktuje się jak zwykły las gospodarczy - mówi pani Anna. - Mieszkam w Trójmieście i korzystam z lasów TPK: spaceruję w nim, jeżdżę rowerem, biegam. Niestety, wraz z wycinką niszczone są przez ciężki sprzęt wszystkie ścieżki.
Leśnicy: wycinka była poprzedzona konsultacjami

Prace w na tym odcinku mają potrwać do końca kwietnia. Potem leśnicy zajmą się uporządkowywaniem tego terenu i naprawą zniszczonych ścieżek. Jak zapewniają, wycinka została szczegółowo zaplanowana, a liczba drzew do usunięcia - skrupulatnie wyliczona.

- Wszelkie prace, które wykonujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są konsultowane z fachowcami oraz z mieszkańcami poprzez ich przedstawicieli w radach dzielnic. Tak powstaje raz na 10 lat plan urządzenia lasu - mówi Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - Jeżeli chodzi o wycinkę w lasach oliwskich, wszystko zostało wyliczone, wycinamy więc tyle, ile trzeba. Dzięki wycince albo odsłaniamy młody las, albo, kiedy drzewostan jest w takim stanie, że choć teraz jest dobrze, to za chwilę może się rozpaść, wycinamy go w całości. Oczywiście w tych miejscach prowadzimy nowe nasadzenia, mamy na nie 5 lat, ale robimy w ciągu 2 lub szybciej. Jest to zabieg, który ma na celu odmłodzenie lasów w TPK. Mamy jeden z najstarszych lasów w Polsce, a to wcale nie jest dobre - mówi rzecznik.- Chcemy, by był on wielopokoleniowy i wielogatunkowy. Dzięki temu jest mocniejszy, odporniejszy i lepiej rośnie. Jest też bezpieczniejszy, bo nie ma starych drzew spadających na głowę.
Drzewa przy ul. Sopockiej mają powyżej 120 lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną usunięte. Pracownicy TPK wyznaczyli drzewa do ochrony - to głównie te, w których są już dziuple i takie, które przeznaczone są do naturalnego rozsiewu. Te drzewa mają zostać do ich naturalnej śmierci.

- Wszystko robimy zgodnie z prawem i potrzebami przyrody - podkreśla rzecznik. - Są takie fragmenty lasów w TPK, do których nie wchodzimy od kilkunastu lat. W tej chwili te fragmenty wyglądają jak pobojowisko, do którego nie da się wejść. Tak wyglądałby cały las, gdyby nie praca leśników.
Gdzie wędruje drewno z wycinki w TPK?

Drewno z TPK trafia na aukcje drzewne, które odbywają się raz do roku. Kupują je głównie tartaki i lokalne firmy, które produkują z niego m.in. meble, krokwie do budowy domu czy schody.

- Część, bo aż 20 proc., trafia do mieszkańców Trójmiasta. Można u nas kupić np. drewno na opał. Przemysł drzewny jest jedną z tych dziedzin, która w Polsce dostarcza najwięcej miejsc pracy i pieniędzy - zaznacza Michał Grabowski.
W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień. W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień.
18 billboardów z lasem w tle

Niedawno w całym Trójmieście, ale też w Elblągu czy Wejherowie, pojawiło się 18 billboardów z hasłem "Las-drewno-człowiek".

- To przedziwne, że wydaje się ogromne pieniądze na billboardy, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Argumentacja, że pozyskiwanie drewna z lasu jest konieczne do m.in. utrzymania nadleśnictwa, a potem wydawanie tych pieniędzy na kampanię reklamową jest dla mnie absurdalne - dodaje Anna Thomas.
Ideę zrobienia tej kampanii leśnicy tłumaczą jednak koniecznością edukacji mieszkańców.

- Chodziło o to, żeby przybliżyć mieszkańcom, że drewno jest naturalnym produktem, który się pozyskuje. Ludzie często pytają się, po co wycinać zdrowe drzewa. To ze zdrowego drewna buduje się: domy, schody, meble. Drewno jest surowcem, który ma przeznaczenie w wielu produktach i jest przyjazne dla środowiska - mówi Grabowski. - Nie chowamy głowy w piasek: tak, leśnicy też pracują w lesie, by pozyskiwać drewno. Nasi adwersarze uważają, że te drzewa mogłyby jeszcze rosnąć. Mogłyby - może z 10, może ze 20 lat, aż by zbutwiały. Wtedy i tak musielibyśmy je wyciąć, jednak drewno już do niczego by się nie nadawało.
Są dwa rodzaje billboardów - jedne pokazują drewno jako surowiec, drugie las jako miejsce rekreacji. Billboardy będą wisieć do końca marca tego roku. Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. Resztę stanowi wkład własny - dodaje Jacek Leszewski, rzecznik RDLP.
Lokalizacje billboardów w Trójmieście:

1. Gdynia, ul. Przebendowskich przy CH Klif;
2. Gdynia, Aleja Zwycięstwa;
3. Sopot, ul. Jana z Kolna/Głowackiego Bartosza;
4. Sopot, Aleja Niepodległości;
5. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka/Bażyńskiego Jana;
6. Gdańsk, ul. Dąbrowszczaków;
7. Gdańsk, ul. 3-go Maja/Nowe Ogrody;
8. Gdańsk, Aleja Generała Hallera Józefa/Okrzei Stefana;
9. Gdańsk, ul. Kościuszki Tadeusza/Kraszewskiego Józefa Ignacego;
10. Gdańsk, ul. Kartuska/Damroki;
11. Gdańsk, ul. Wita Stwosza;
12. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka;
13. Gdańsk, ul. Łąkowa/Dolna;

Miejsca

Opinie (371) 1 zablokowana

  • Przestańcie wycinać lasy!!!

    • 17 2

  • bb (1)

    kiedy w koncu staniemy na drodze bandytom z piłami ,ludzie zajmują sie pierdołami jak KODY SRODY a tu złodzieje po legalu rżną co idzie ,co za parszywy kraj a raczej ludzie

    • 20 4

    • a moze napisac petycje do prezydenta lub premier i wszyscy ja podpisza i sie wysle do

      kancelarii premiera lub ktos zawiezie osobiscie? Przeciez my jako obywatele tu rzadzimy i mozemy nawet tego ktory wydal pozwolenie na wycinke wywalic na zbity pysk!

      • 0 2

  • Słuchajcie,czemu nie zorganizujemy jakiegos prostestu lub nie zrobimy petycji (3)

    z podpisami mieszkancow?
    Przeciez to my chyba tu decydujemy a nie urzedasy?
    Mozemy nawet tego ktory wydal pozwolenie na wycinke wywalic na zbity pysk!
    Ludzie,czemu nie wierzycie w swoje mozliwosci?!

    • 10 4

    • cc (1)

      tu protest nic nie da tu trzeba ostro za morde złodzieji

      • 2 0

      • no to w jaki sposób ich za mordę? Trzeba konkretnie porozmawiac o tym

        • 1 0

    • Już były niejeden raz

      Ministra na zbity pysk? Wstydź się!

      • 0 0

  • a jaka nauka z tego bilboardu bo nie rozumiem? a niby miał być edukacyjny...

    gdyby na nich było:
    szanuj zieleń, sprzątaj po sobie, nie hałasuj itd - to dla mnie nazywa się edukacja,

    ale napisanie trzech słów z których w zasadzie nic nie wynika, to jaka to jest edukacja?

    • 13 1

  • PROPAGANDA

    Las = Drewno = Człowiek?! To celowo uprawiana przez leśników PROPAGANDA! Działanie zmierzające do ukształtowania poglądów i zachowań sprzyjających wycince trójmiejskich lasów, polegające na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej (z użyciem jednostronnych, etycznie niewłaściwych argumentów). Gdy PROPAGANDA narzuca nam określone treści, wtedy stanowi jeden z elementów indoktrynacji i jest instrumentem służącym naszemu zniewalaniu i utrwaleniu wrogiego m.in. sprzymierzeńcom naturalnych lasów reżimu. Czyni to przez zacieranie różnicy między prawdą a fałszem, informacją obiektywną a narzuconą. Wyraz ten zasłużenie nabrał znaczenia pejoratywnego i sugerującego oszustwo m.in. na skutek takich zjawisk, jak PROPAGANDA goebbelsowska, PROPAGANDA sukcesu, pranie mózgu czy nowomowa. Nawet w języku potocznym utrwaliło się wartościujące znaczenie terminu PROPAGANDA jako synonimu stosowania kłamstw i półprawd przeciwieństwo informacji, refleksji, dyskusji.

    • 21 0

  • pol

    zapraszamy p.Ziobro w trybie pilnym do trójmiasta bo będzie za póżno tak rżną zielone mundury ,ludzie obudżmy się

    • 10 0

  • Tylko w Polsce wycina się tak drzewa w Finlandii się je importuje. (1)

    wytnijmy wszystko będziemy druga Islandią.

    • 21 3

    • Importujemy ogromne ilości surowca z Białorusi na cele przemysłowe. Nie siej propagandy trollu - najpierw jedź na tygodniowe szkolenie do jakiegoś nadleśnictwa a potem się wypowiadaj.

      • 1 1

  • Na co kasa

    No trzeba mieć na (500 +) srebrników
    na przyszły rok.

    • 8 2

  • Stpo (3)

    W Skandynawii nigdy nie widziałem takiej wycinki a mieszkam już 20 lat jakby Norwegowie zobaczyli taką wycinka jak w Matemblewie to by się zrobił taki raban że parę osób podało by się do dymisji Ludzie z Trójmiasta to są wasze zielone Płóca zdajcie sobie z tego sprawę bo za moment będzie zapóżno.pozdrawiam wszystkich

    • 33 3

    • no właśnie! tną na tyłach sanktuarium i okolicach piękne drzewa

      • 0 2

    • ja też mieszkam w Skandynawii (1)

      i wycinka w TPK może się schować w porównaniu z tymi, jakie tu widziałem. Połowa trasy z Helsinborga do Jonköping (250 km) to jeden wielki tartak z drewnem przygotowanym do wywózki wzłuż autostrady

      • 2 1

      • i nie ma

        afery.

        • 0 0

  • smutne

    moje dzieci za kilkanscie lat bedą lasy i zwierzęta tylko w ksiązkach oglądac

    • 18 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane