• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Sopocie tną las. Wycinkę tłumaczą na billboardach

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.

Trwa wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie było mnie tydzień, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - alarmuje pani Anna z Gdyni. Leśnicy tłumaczą, że jest to kwestia odmładzania wiekowego drzewostanu oraz element pozyskiwania drewna w celach gospodarczych. W Trójmieście ruszyła kampania billboardowa, która ma przekonać mieszkańców, że wycinka drzew nie jest gospodarką rabunkową.



Zgadzasz się z argumentami Nadleśnictwa Gdańsk uzasadniającymi konieczność wycinki lasu?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca naszej aglomeracji i miejsce, gdzie wielu z nas chętnie wypoczywa. Dlatego każda wycinka drzew spotyka się ze sporym oburzeniem ze strony mieszkańców. Leśnicy niedawno rozpoczęli ją w lasach Oliwskich (tak określa się lasy od Oliwy po Gdynię). Aktualnie drzewa są usuwane wzdłuż ul. Sopockiej zobacz na mapie Sopotu.

- Nie było mnie tydzień w Trójmieście, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - mówi Anna Thomas, mieszkanka Trójmiasta. - Jeżeli z ulicy można dostrzec ogrom wycinki, to co dopiero musi dziać się głębiej w lesie, zwłaszcza że z tego, co wiem, wycinka i tam trwa. Zobaczymy to dopiero wiosną. Póki co, widać wiele drzew oznaczonych do wycięcia. Do tego wiele szlaków pieszych jest poniszczonych przez ciężki sprzęt.

Zobacz maszynę, która wycina drzewa przy ul. Sopockiej.


- Rozumiem zrównoważoną gospodarkę leśną, niewielką wycinkę drzew, ale w tym wypadku wycinany jest ogromny kawałek lasu. Trójmiasto słynie z unikatowego parku krajobrazowego, który tu traktuje się jak zwykły las gospodarczy - mówi pani Anna. - Mieszkam w Trójmieście i korzystam z lasów TPK: spaceruję w nim, jeżdżę rowerem, biegam. Niestety, wraz z wycinką niszczone są przez ciężki sprzęt wszystkie ścieżki.
Leśnicy: wycinka była poprzedzona konsultacjami

Prace w na tym odcinku mają potrwać do końca kwietnia. Potem leśnicy zajmą się uporządkowywaniem tego terenu i naprawą zniszczonych ścieżek. Jak zapewniają, wycinka została szczegółowo zaplanowana, a liczba drzew do usunięcia - skrupulatnie wyliczona.

- Wszelkie prace, które wykonujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są konsultowane z fachowcami oraz z mieszkańcami poprzez ich przedstawicieli w radach dzielnic. Tak powstaje raz na 10 lat plan urządzenia lasu - mówi Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - Jeżeli chodzi o wycinkę w lasach oliwskich, wszystko zostało wyliczone, wycinamy więc tyle, ile trzeba. Dzięki wycince albo odsłaniamy młody las, albo, kiedy drzewostan jest w takim stanie, że choć teraz jest dobrze, to za chwilę może się rozpaść, wycinamy go w całości. Oczywiście w tych miejscach prowadzimy nowe nasadzenia, mamy na nie 5 lat, ale robimy w ciągu 2 lub szybciej. Jest to zabieg, który ma na celu odmłodzenie lasów w TPK. Mamy jeden z najstarszych lasów w Polsce, a to wcale nie jest dobre - mówi rzecznik.- Chcemy, by był on wielopokoleniowy i wielogatunkowy. Dzięki temu jest mocniejszy, odporniejszy i lepiej rośnie. Jest też bezpieczniejszy, bo nie ma starych drzew spadających na głowę.
Drzewa przy ul. Sopockiej mają powyżej 120 lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną usunięte. Pracownicy TPK wyznaczyli drzewa do ochrony - to głównie te, w których są już dziuple i takie, które przeznaczone są do naturalnego rozsiewu. Te drzewa mają zostać do ich naturalnej śmierci.

- Wszystko robimy zgodnie z prawem i potrzebami przyrody - podkreśla rzecznik. - Są takie fragmenty lasów w TPK, do których nie wchodzimy od kilkunastu lat. W tej chwili te fragmenty wyglądają jak pobojowisko, do którego nie da się wejść. Tak wyglądałby cały las, gdyby nie praca leśników.
Gdzie wędruje drewno z wycinki w TPK?

Drewno z TPK trafia na aukcje drzewne, które odbywają się raz do roku. Kupują je głównie tartaki i lokalne firmy, które produkują z niego m.in. meble, krokwie do budowy domu czy schody.

- Część, bo aż 20 proc., trafia do mieszkańców Trójmiasta. Można u nas kupić np. drewno na opał. Przemysł drzewny jest jedną z tych dziedzin, która w Polsce dostarcza najwięcej miejsc pracy i pieniędzy - zaznacza Michał Grabowski.
W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień. W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień.
18 billboardów z lasem w tle

Niedawno w całym Trójmieście, ale też w Elblągu czy Wejherowie, pojawiło się 18 billboardów z hasłem "Las-drewno-człowiek".

- To przedziwne, że wydaje się ogromne pieniądze na billboardy, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Argumentacja, że pozyskiwanie drewna z lasu jest konieczne do m.in. utrzymania nadleśnictwa, a potem wydawanie tych pieniędzy na kampanię reklamową jest dla mnie absurdalne - dodaje Anna Thomas.
Ideę zrobienia tej kampanii leśnicy tłumaczą jednak koniecznością edukacji mieszkańców.

- Chodziło o to, żeby przybliżyć mieszkańcom, że drewno jest naturalnym produktem, który się pozyskuje. Ludzie często pytają się, po co wycinać zdrowe drzewa. To ze zdrowego drewna buduje się: domy, schody, meble. Drewno jest surowcem, który ma przeznaczenie w wielu produktach i jest przyjazne dla środowiska - mówi Grabowski. - Nie chowamy głowy w piasek: tak, leśnicy też pracują w lesie, by pozyskiwać drewno. Nasi adwersarze uważają, że te drzewa mogłyby jeszcze rosnąć. Mogłyby - może z 10, może ze 20 lat, aż by zbutwiały. Wtedy i tak musielibyśmy je wyciąć, jednak drewno już do niczego by się nie nadawało.
Są dwa rodzaje billboardów - jedne pokazują drewno jako surowiec, drugie las jako miejsce rekreacji. Billboardy będą wisieć do końca marca tego roku. Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. Resztę stanowi wkład własny - dodaje Jacek Leszewski, rzecznik RDLP.
Lokalizacje billboardów w Trójmieście:

1. Gdynia, ul. Przebendowskich przy CH Klif;
2. Gdynia, Aleja Zwycięstwa;
3. Sopot, ul. Jana z Kolna/Głowackiego Bartosza;
4. Sopot, Aleja Niepodległości;
5. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka/Bażyńskiego Jana;
6. Gdańsk, ul. Dąbrowszczaków;
7. Gdańsk, ul. 3-go Maja/Nowe Ogrody;
8. Gdańsk, Aleja Generała Hallera Józefa/Okrzei Stefana;
9. Gdańsk, ul. Kościuszki Tadeusza/Kraszewskiego Józefa Ignacego;
10. Gdańsk, ul. Kartuska/Damroki;
11. Gdańsk, ul. Wita Stwosza;
12. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka;
13. Gdańsk, ul. Łąkowa/Dolna;

Miejsca

Opinie (371) 1 zablokowana

  • W marcu obowiązuje już okres ochrony lęgów ptaków

    ale powszechnie wiadomo że leśnicy mają to w D.... Jak trzeba to zawsze znajdzie się papier z rzekomych oględzin stwierdzający że gniazd nie było. No i wiadomo, nic tak nie służy drzewom jak piła i zręby zupełne.

    • 16 1

  • Tną w parku krajobrazowym żeby można było u nich kupić drewno na opał. (1)

    Wycięcie drzewa w PK to powinno być działanie odświętne i w 100% uzasadnione a u nas akcja masowa, bo odmładzają drzewostan... w celach gospodarczych. Przerażające, niedorzeczne, głupie. Jeśli Nadleśnictwo musi ciąć drzewa, za bezpieczeństwo których odpowiada, żeby się utrzymać tzn. że trzeba je rozwiązać i zastąpić bardziej oszczędną organizacją. W końcu otrzymuje środki na działanie z budżetu. Nie po to jest powołane żeby przejeść i zdewastować swój majątek.

    Ps. Brawo Trójmiasto.pl. Nagłaśniajcie takie sprawy, bo dzieje się u nas - niestety standardowo - straszna patologia i nie można pozwolić, żeby wszystko zamiatano pod dywan.

    • 11 1

    • LP nie otrzymują pieniędzy z budżetu jest wręcz przeciwnie !!

      • 0 0

  • Plan urządzenia lasu- listek figowy?

    To ciągłe powoływanie się leśników (pracowników Lasów Państwowych) na "plan urządzenia lasu", tak jakby to była jedynie słuszna wiedza dana od Boga. Czy można przyjąć zły plan urządzenia lasu? Można i zapewne w tym przypadku tak się stało! Trójmiasto ma unikatowe na skalę światową położenie między spokojnym morzem z piaszczystymi plażami, a kompleksem leśnym leżącym na pagórkowatym terenie w bliskim zasięgu wielu mieszkańców. Takich atutów nie oferuje żadna inna aglomeracja w Polsce i tej części Europy. Te naturalne warunki wpływają na jakość życia mieszkańców, ale i na decyzję o osiedleniu się potencjalnych mieszkańców. W niedługim czasie wyzwaniem nie będzie ściągnięcie inwestorów do Trójmiasta, ale central korporacji. Czy w takiej sytuacji gospodarka leśna typowa dla terenów wiejskich ma sens? Gospodarka oparta na wycince całkowitej (clear cut) jest racjonalna w sytuacji, gdy chcemy uzyskać najniższy koszt pozyskania drewna, ale czy to powinna być podstawowa przesłanka w przypadku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Jakie znaczenie gospodarcze w skali Trójmiasta ma przychód ze sprzedaży pozyskanego z TPK drewna, w porównaniu do analogicznego przychodu w gminie wiejskiej np. Lipusz. Czy nie jest faktem, że drzewa są w najlepszym wieku rębnym, ale daleko im jeszcze do obumierania (co najmniej kilkadziesiąt lat)? Dlaczego nie można w niektórych miejscach zostawić 1/3 lub 2/3 drzew, pozostawiając leśny charakter terenu, jednocześnie umożliwiając rozwój młodego lasu? Jestem przekonany, że nikt nie urządziłby lepiej TPK niż sami leśnicy- znam kilku prawdziwych i darzę wielkim szacunkiem- jeżeli tylko nikt z góry nie narzucałby im absurdalnego PLANU URZĄDZANIA LASU.

    • 14 3

  • (1)

    A ja ufam leśnikom, że wszystkie wykonywane wycinki są wykonywane zgodnie z planem, pomyślunkiem i długoletnim planem zagospodarowania lasu. 99% osób nie ma pojęcia o tym temacie a mają najwięcej do powiedzenia. Krótko dla opornych:
    1) Gospodarka leśna to miedzy innymi pozyskiwanie drewna -drzewa należy wyciąć dopóki nadają się jeszcze na surowiec, później i tak drzewa będzie je wyciąć, z tą różnicą, że nic z nich nie będzie. Kiedy należy to zrobić - leśnicy wiedzą lepiej od was internetowi eksperci.
    2) Pozostawia się niektóre stare drzewa z dziuplami czy przeznaczone do naturalnego rozsiewu.
    3) Najlepszy las to las młody i starszy, wielopokoleniowy i wielgatunkowy - do tego się dąży w leśnictwie. Las to nie puszcza ani skansen.
    4) Nie da się wyciąć drzew bez zniszczenia ściółki czy dróg dojazdowych - nadleśnictwa mają czas na nowe nasadzenia i naprawę dróg - wszystko jest określone przepisami i realizowane - nie da się tego zrobić w 5 minut.
    5) Nie można określić gospodarki leśnej jako rabunkowej - Polska importuje duże ilości drzewa dla przemysłu.
    6) Kiedyś tyle nie wycinali - argument z d... , może te drzewa były kiedyś za młode żeby je wyciąć?

    Fajnie byłoby gdyby powycinać drzewa rosnące przy jezdniach, albo chociaż ustawić w niebezpiecznych miejscach wzdłuż jezdni bariery energochłonne. To jakiś temat tabu, nie do ogarnięcia w naszym kraju a krzyży przy tych drzewach przybywa.

    • 5 17

    • "Las to nie puszcza ani skansen"

      A w Puszczy Białowieskiej to jest inna gadka? Też by najchętniej wszystko wycięli... Jesteś sprzedawcą pił czy co?

      • 2 2

  • z tego drewna robia np deski na tarasy

    widzialam w Castoramie

    • 3 1

  • nastepny taki las za 30-40 lat (1)

    wiec dluuugoo poczekamy

    • 10 1

    • fakt

      sama pustynia wokół,zero lasu wycięli już wszystko ,nie ma nic .Panika,zbiorowa panika ,nie kupujcie drewna ,mebli ołówków ,zeszytów ,nie palcie w kominkach drewnem.setki lat temu drewno było podstawowym budulcem ,wykorzystywanym na co dzień,i nadal są lasy .Jak czytam ze wycinka zrujnowała niektórym już wszystko to pękam ze smiechu.

      • 0 0

  • Wycinaja ?..... Znaczy sie, beda budowac !!!

    • 5 1

  • Do mnie nikt nie dzwonił

    Niszczą i las i ścieżki w lesie.
    jutro sami zrobimy z nimi porządek
    tak nie może być
    biedne wiewiórki pewnie strasznie się boja tego hałasu

    • 8 1

  • informacja o tym jest podana na stronie nadlesnictwa

    http://www.nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/informacja-o-pracach-lesnych-na-terenie-nadlesnictwa-gdansk#.VuaRNuaGG0g

    • 1 1

  • Ile kosztowała ta kampania? Proszę dziennikarzy o informację.

    Jaki roczny przychód maja Lasy Państwowe ze sprzedaży surowca?

    POROZMAWIAJMY O KONKRETNYCH KWOTACH, TO BĘDZIE WIADOMO DLACZEGO TO WSZYSTKO MA MIEJSCE.

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane