• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Sopocie tną las. Wycinkę tłumaczą na billboardach

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.
  • Trwa wycinka lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym przy ul. Sopockiej.

Trwa wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Nie było mnie tydzień, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - alarmuje pani Anna z Gdyni. Leśnicy tłumaczą, że jest to kwestia odmładzania wiekowego drzewostanu oraz element pozyskiwania drewna w celach gospodarczych. W Trójmieście ruszyła kampania billboardowa, która ma przekonać mieszkańców, że wycinka drzew nie jest gospodarką rabunkową.



Zgadzasz się z argumentami Nadleśnictwa Gdańsk uzasadniającymi konieczność wycinki lasu?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca naszej aglomeracji i miejsce, gdzie wielu z nas chętnie wypoczywa. Dlatego każda wycinka drzew spotyka się ze sporym oburzeniem ze strony mieszkańców. Leśnicy niedawno rozpoczęli ją w lasach Oliwskich (tak określa się lasy od Oliwy po Gdynię). Aktualnie drzewa są usuwane wzdłuż ul. Sopockiej zobacz na mapie Sopotu.

- Nie było mnie tydzień w Trójmieście, wracam i nie poznaję lasu, w którym niedawno byłam - mówi Anna Thomas, mieszkanka Trójmiasta. - Jeżeli z ulicy można dostrzec ogrom wycinki, to co dopiero musi dziać się głębiej w lesie, zwłaszcza że z tego, co wiem, wycinka i tam trwa. Zobaczymy to dopiero wiosną. Póki co, widać wiele drzew oznaczonych do wycięcia. Do tego wiele szlaków pieszych jest poniszczonych przez ciężki sprzęt.

Zobacz maszynę, która wycina drzewa przy ul. Sopockiej.


- Rozumiem zrównoważoną gospodarkę leśną, niewielką wycinkę drzew, ale w tym wypadku wycinany jest ogromny kawałek lasu. Trójmiasto słynie z unikatowego parku krajobrazowego, który tu traktuje się jak zwykły las gospodarczy - mówi pani Anna. - Mieszkam w Trójmieście i korzystam z lasów TPK: spaceruję w nim, jeżdżę rowerem, biegam. Niestety, wraz z wycinką niszczone są przez ciężki sprzęt wszystkie ścieżki.
Leśnicy: wycinka była poprzedzona konsultacjami

Prace w na tym odcinku mają potrwać do końca kwietnia. Potem leśnicy zajmą się uporządkowywaniem tego terenu i naprawą zniszczonych ścieżek. Jak zapewniają, wycinka została szczegółowo zaplanowana, a liczba drzew do usunięcia - skrupulatnie wyliczona.

- Wszelkie prace, które wykonujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, są konsultowane z fachowcami oraz z mieszkańcami poprzez ich przedstawicieli w radach dzielnic. Tak powstaje raz na 10 lat plan urządzenia lasu - mówi Michał Grabowski, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - Jeżeli chodzi o wycinkę w lasach oliwskich, wszystko zostało wyliczone, wycinamy więc tyle, ile trzeba. Dzięki wycince albo odsłaniamy młody las, albo, kiedy drzewostan jest w takim stanie, że choć teraz jest dobrze, to za chwilę może się rozpaść, wycinamy go w całości. Oczywiście w tych miejscach prowadzimy nowe nasadzenia, mamy na nie 5 lat, ale robimy w ciągu 2 lub szybciej. Jest to zabieg, który ma na celu odmłodzenie lasów w TPK. Mamy jeden z najstarszych lasów w Polsce, a to wcale nie jest dobre - mówi rzecznik.- Chcemy, by był on wielopokoleniowy i wielogatunkowy. Dzięki temu jest mocniejszy, odporniejszy i lepiej rośnie. Jest też bezpieczniejszy, bo nie ma starych drzew spadających na głowę.
Drzewa przy ul. Sopockiej mają powyżej 120 lat. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną usunięte. Pracownicy TPK wyznaczyli drzewa do ochrony - to głównie te, w których są już dziuple i takie, które przeznaczone są do naturalnego rozsiewu. Te drzewa mają zostać do ich naturalnej śmierci.

- Wszystko robimy zgodnie z prawem i potrzebami przyrody - podkreśla rzecznik. - Są takie fragmenty lasów w TPK, do których nie wchodzimy od kilkunastu lat. W tej chwili te fragmenty wyglądają jak pobojowisko, do którego nie da się wejść. Tak wyglądałby cały las, gdyby nie praca leśników.
Gdzie wędruje drewno z wycinki w TPK?

Drewno z TPK trafia na aukcje drzewne, które odbywają się raz do roku. Kupują je głównie tartaki i lokalne firmy, które produkują z niego m.in. meble, krokwie do budowy domu czy schody.

- Część, bo aż 20 proc., trafia do mieszkańców Trójmiasta. Można u nas kupić np. drewno na opał. Przemysł drzewny jest jedną z tych dziedzin, która w Polsce dostarcza najwięcej miejsc pracy i pieniędzy - zaznacza Michał Grabowski.
W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień. W Trójmieście pojawiły się billboardy edukacyjne, które mają przekonać mieszkańców do tego, że las to też drewno, z którego korzystamy na co dzień.
18 billboardów z lasem w tle

Niedawno w całym Trójmieście, ale też w Elblągu czy Wejherowie, pojawiło się 18 billboardów z hasłem "Las-drewno-człowiek".

- To przedziwne, że wydaje się ogromne pieniądze na billboardy, które wprowadzają mieszkańców w błąd. Argumentacja, że pozyskiwanie drewna z lasu jest konieczne do m.in. utrzymania nadleśnictwa, a potem wydawanie tych pieniędzy na kampanię reklamową jest dla mnie absurdalne - dodaje Anna Thomas.
Ideę zrobienia tej kampanii leśnicy tłumaczą jednak koniecznością edukacji mieszkańców.

- Chodziło o to, żeby przybliżyć mieszkańcom, że drewno jest naturalnym produktem, który się pozyskuje. Ludzie często pytają się, po co wycinać zdrowe drzewa. To ze zdrowego drewna buduje się: domy, schody, meble. Drewno jest surowcem, który ma przeznaczenie w wielu produktach i jest przyjazne dla środowiska - mówi Grabowski. - Nie chowamy głowy w piasek: tak, leśnicy też pracują w lesie, by pozyskiwać drewno. Nasi adwersarze uważają, że te drzewa mogłyby jeszcze rosnąć. Mogłyby - może z 10, może ze 20 lat, aż by zbutwiały. Wtedy i tak musielibyśmy je wyciąć, jednak drewno już do niczego by się nie nadawało.
Są dwa rodzaje billboardów - jedne pokazują drewno jako surowiec, drugie las jako miejsce rekreacji. Billboardy będą wisieć do końca marca tego roku. Oparte na ich projekcie plakaty pojawią się również w pociągach SKM oraz komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów". Wysokość dofinansowania wynosi 85 proc. Resztę stanowi wkład własny - dodaje Jacek Leszewski, rzecznik RDLP.
Lokalizacje billboardów w Trójmieście:

1. Gdynia, ul. Przebendowskich przy CH Klif;
2. Gdynia, Aleja Zwycięstwa;
3. Sopot, ul. Jana z Kolna/Głowackiego Bartosza;
4. Sopot, Aleja Niepodległości;
5. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka/Bażyńskiego Jana;
6. Gdańsk, ul. Dąbrowszczaków;
7. Gdańsk, ul. 3-go Maja/Nowe Ogrody;
8. Gdańsk, Aleja Generała Hallera Józefa/Okrzei Stefana;
9. Gdańsk, ul. Kościuszki Tadeusza/Kraszewskiego Józefa Ignacego;
10. Gdańsk, ul. Kartuska/Damroki;
11. Gdańsk, ul. Wita Stwosza;
12. Gdańsk, Aleja Grunwaldzka;
13. Gdańsk, ul. Łąkowa/Dolna;

Miejsca

Opinie (371) 1 zablokowana

  • Ufam leśnikom.

    Ufam leśnikom a nie zwariowanym zielonym i oszołomom nie znających się na leśnictwie.

    • 7 18

  • Epidemia dendrofobii!

    W d*pie mam poniszczone ścieżki i jakieś szlaki. Chodzi mi tylko o drzewa. Opanujcie się z tą wycinką, bo nie ma już czego ciąć od lat, wycinane są już młodniki, a starodrzew to już przeszłość. Co roku to samo. I ten bełkot że pielęgnacja, wyliczona wycinka, ble,ble zahipnotyzowanych ludzi którzy wierzą że to jest słuszna gospodarka.Bilboardy? Ręce opadają, Idż jeden z drugim człowieku do lasu gdziekolwiek w trójmiescie i zobacz ile zostało tego lasu, zanim zaczniesz stawać po stronie "gospodarki". A mieszkańcy lasu? wyłapać,co tam jakieś tam zwierzęta.pff

    • 21 5

  • boje sie, ze te miejsca po wycinkach zaraz zabuduja i tyle naszego !!!

    Na jesieni jechalem rowerem przez las od Zrodla Marii po brukowanej drodze przez las az do osiedla pieknych willi w srodku tego lasu. Tylko ze z wielkiej murowanej chalupy, ktora byla TYLKO STROZOWKA tych willi wyszedl do mnie straznik i mnie przegonil. Teren prywatny, droga prywatna i won !

    Niezrazony, kontynuowalem moja wycieczke dalej lasem wzdluz torow. Przejechalem mostem nad torami i kierowalem sie na Castorame w Osowie.
    Jadac tak zauwazylem drugie osiedle nowych domow, jeszcze bardziej schowane w srodku lasu...
    Kto tam mieszka ? Kto dal pozwolenie na budowe domow w srodku lasu ?
    Przeciez to kawalek Texasu na Kaszubach !
    Temu straznikowi brakowalo tylko pukawki ! Bo wszystko inne, wlacznie z amerykanskim lookiem juz mial !

    • 13 5

  • Polecam lekturę "Porąb i spal"...

    • 8 0

  • to te osławione Sopockie lasy które chiał mnieć sołtys sopociański

    a teraz będzie miał teren dla deweloperów tak jak to już było w Matemblewie gdzie wierchuszka niesławnego AWSu wyrżnęła hektary lasu by postawić sobie osiedle willowe.
    Nic dziwnego wszak soltys z Sopotów to też popłuczyna AWS.

    • 12 0

  • Po prostu DRAMAT ! (1)

    Czy las w Polsce, szczególnie typu miejskiego nie może być starodrzewiem.
    Działania leśników niszczą jeden z głównych walorów rekreacyjnych miasta, szczególnie ważny dla jego mieszkańców!!!

    Las jest wycinany, pomimo iż znajduje się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Rozumiem wobec tego, że krajobraz lasu jest niezależny od jego wieku i tak samo dobrze wyglądają sadzonki jak piękne okazy drzew.

    Po postu barbarzyństwo !!!! Masowa wycinka drzew, rozjeżdżanie dróg i ścieżek leśnych, trwałe zeszpecenie walorów krajoznawczych i przyrodniczych.
    Kiedy rewitalizacji doczekają się ścieżki spacerowe, oznakowania szlaków, czy wiaty biwakowe. Widać Lasy Państwowe potrafią tylko brać.

    Szkoda, że las w Polsce nie może wyglądać jak w Skandynawii czy innych krajach europejskich, które nauczyły się jak ważne są funkcje lasu dla otoczenia, ludzi i wymierającej przyrody.

    • 21 2

    • Warchoły!

      Czy naprawdę trzeba ponieść dodatkowe koszty i sprowadzić kornika drukarza z Puszczy Białowieskiej, aby uzasadnić jakoś wycinkę? Ludzie! Opanujcie się!
      Czy wam ktoś do portfela zagląda?

      • 0 0

  • Nie wiem czy trzeba wycinać te drzewa czy nie bo sie na tym nie znam, ale zaorane ścieżki powinni naprawiać po wycince, szczególnie ze niszczą nawet te główne i najważniejsze szlaki i ich potem nie naprawiają

    • 6 1

  • Precz z ministrem Szyszko!

    Jak najszybciej powinno usunąć się ze stanowiska tego niemerytorycznego człowieka! Sprawa Puszczy Białowieskiej była dla niego testem, którego nie zdał. To on chciał zniszczyć Rospudę, teraz wyciąga łapy do Puszczy, wspiera tę grabieżczą wycinkę w całej Polsce! Próbuje zrobić sobie prywatny folwark dla swojego krwawego hobby, niestety...
    To jest zły człowiek, dla którego na pewno nie jest priorytetem ochrona wspaniałej polskiej przyrody! Pogonić ze stołka jak najszybciej, póki jeszcze jest co ratować!

    • 17 3

  • LOVELASY (1)

    Ja działam z LoveLasami, jest to grupa aktywistów i mieszkańców którzy sprzeciwiają się wycince!!! Zapraszam wszystkich serdecznie
    https://www.facebook.com/TR%C3%93JMIEJSKIE-LASY-Spo%C5%82eczny-Sprzeciw-Przeciw-Z%C5%82ej-Gospodarce-593500487394067/

    • 10 4

    • A mnie pracownik lasów chciał pobić, jak robiłem zdjęcie.

      Dotyczyło ono zdewastowanego fragmentu lasu z wycinką na czele. Widziałem np. wycięte drzewa obrośnięte bluszczem (pod ochroną). Samochód z rejestracją pozagdańską rozjechał kopiec mrówek (pod ochroną). Został zdewastowany szlak turystyczny - powstały głębokie koleiny wypełnione wodą. Leśnicy nie pilnują swoich pracowników, bo po co. Fotele w nadleśnictwie widocznie są bardzo wygodne.

      • 4 0

  • schronisko (1)

    pewnie robią miejsce na nowy parking i nowe schronisko dla zwierząt :/

    • 3 3

    • zeby wlasnie tam mieli zrobic schronisko to nie bylo by jeszcze tak zle, ale poprostu dewastuja las, a schronisko ma byc na wysokosci cmenatarza komunalnego na Malczewskiego ...

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane