• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W teatrze Dolnego Miasta

Magdalena Szałachowska
11 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdańsk wśród światowych tuzów streetartu
Podziemne przejście niczym abstrakcyjne dzieło sztuki (Esther Stocker)... Podziemne przejście niczym abstrakcyjne dzieło sztuki (Esther Stocker)...
Niczym scena teatralna pełne wprowadzających w błąd liteboxów (Dominik Lejman)... Niczym scena teatralna pełne wprowadzających w błąd liteboxów (Dominik Lejman)...
Czy w końcu nadbudowane tunelem dźwiękowym (Kriss Salmanis)... wszystkie pomysły pozwalają według jurorów obrócić błąd planistyczny - w czystą przyjemność. Czy w końcu nadbudowane tunelem dźwiękowym (Kriss Salmanis)... wszystkie pomysły pozwalają według jurorów obrócić błąd planistyczny - w czystą przyjemność.

Feerią świateł w przejściu podziemnym oraz poprzez jego abstrakcyjną obudowę
artyści walczą z dzielącym śródmieście Gdańska Podwalem Przedmiejskim. To kolejne projekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska.



Od lat urbaniści zastanawiają się, jak zlikwidować barierę pomiędzy Głównym a Dolnym Miastem w Gdańsku, jaką jest ul. Podwale Przedmiejskie. Okazuje się, że nie trzeba budować centrum handlowego nad ulicą (jest taki plan) czy psioczyć na planistów z lat 50. Wystarczy po prostu oddać przestrzeń w ręce artystów.

Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" już po raz drugi zorganizowało międzynarodowy konkurs na Galerię Zewnętrzną Miasta Gdańska.

W pierwszej edycji artyści wzięli na warsztat wiadukt przy ul. Szopy.
Zwycięskie projekty polegały na obudowaniu mostu lustrami i zakleszczeniu pod nim TIR-a, przerobionego na galerię sztuki.

W tym roku ośmiu artystów z całego świata skupiło się na przystanku
tramwajowym i przejściu podziemnym przy skrzyżowaniu Podwala Przedmiejskiego i ul. Łąkowej.

Wczoraj ogłoszono zwycięzców. Zostali nimi Esther Stocker z Wiednia i gdynianin Dominik Lejman. Oboje wcielą swoje pomysły w życie i otrzymają dodatkowo po 2,1 tys. euro.

Plusem obu prac jest to, że małym kosztem ożywią tę cześć miasta. Dominik Lejman zaprojektował system specjalnych czujników reagujących na ruch w przejściu podziemnym. Gdy tunelem przejdzie pieszy, światła punktowe wolno przesuną się za nim. Jeśli przejedzie rowerzysta feeria świateł pomknie za nim.

- Dzięki prostemu mechanizmowi, człowiek staje się aktorem - mówi arch. Jacek Dominiczak, członek jury i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Jednocześnie na ścianach będą się ukazywały elektroniczne obrazy symulujące wyjścia z tunelu.

Esther Stocker skupiła się na części zewnętrznej obiektu, zastępując żółto-szare elewacje trójwymiarowym malowidłem ściennym, opartym na czarno-białych, geometrycznych wariacjach.

- Projekt swoim uporządkowanym wzorem upiększa zniszczony fragment sfery publicznej i porządkuje chaotyczną przestrzeń. Elegancją wzoru nawiązuje do pobliskiej Akademii Muzycznej - mówi Adam Budak, juror i kurator Museum-Joanneum w Grazu. - Oba projekty są malarskie i doskonale się uzupełniają.

Ciekawe były wyróżnione projekty Krissa Salmanisa. Artysta zaprojektował dwie półkule po przeciwnych stronach ulicy. Przebywający w nich słyszeliby się nawzajem, pomimo dzielącej ich przestrzeni. Dwie alternatywne propozycje zakładały wybudowanie tyczki, dzięki której przechodnie pokonywaliby Podwale Przedmiejskie, oraz wykorzystanie gołębi pocztowych komunikujących dwie strony jezdni.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom prace z pierwszej edycji konkursu zostaną odsłonięte dopiero w 2008 roku - projekt wymagał bardzo szczegółowej dokumentacji technicznej i inżynierskich opracowań). Efekty drugiej edycji konkursu zobaczymy na początku 2009 roku. Koszt każdego projektu zamyka się w 60 tys. euro i jest pokrywany z budżetu miasta.

Miejsca

Opinie (45)

  • a mie sie podoba to czarno biale cos

    postawie sobie w ogrodku hihihi

    • 0 0

  • Według mnie znacznie lepiej żeby zaznaczyli swój teren mieszkańcy dzielnicy, o którą się rzekomo władze miasta martwią, niż jacyś obcy artyści (60 tys. E jeden projekt plus koszty konkursow). Podwale Przedmiejskie jest barierą dla kogo?

    • 0 0

  • trojanin

    ale sztuka sa tzw. muralesy. i to pewnie Ema miała na mysli, a i pomysł ciekawy.
    jak by sami robili to może by i bardziej dbali, a poza tym zaniedbanej skądinąd młodzieży z Dolnego Miasta taki projekt pod nadzorem by sie przydał.
    jak sie dzieci nie nudza to im głupie mysli nie przychodza do głowy.
    ale łatwiej jest wywalic kupe szmalu a potem mozna narzekać ze mieszkańcy dewastuja.

    • 0 0

  • ema miała na mysli graffiti i potrafi wypowiadać sie w swoim imieniu

    Trojanin - festiwal graffiti jest organizowany np. we Wrocławiu.

    • 0 0

  • Najciekawsza jest praca Krissa Salmanisa, z newsa wynika, że nie zostanie "wcielona", szkoda.

    Ale ta nagroda i 60tys. euro na realizację :), ile tys. euro potrzeba aby barierę w postaci Podwala Przedmiejskiego przekopać tunelem i połaczyć obie części Łąkowej?

    Kiedy następny konkurs?

    • 0 0

  • lipa

    prace lipne mi sieniepodobają wcale

    • 0 0

  • najlepiej wszystko krytykować

    Projekty mi się bardzo podobają, szczególnie ten pierwszy. Wreszcie w Gdańsku zaczyna się coś zmieniać i Łaźnia się bardzo do tego przyczynia. Dzięki nim Dolne Miasto powoli ożywa (choć wiadomo, że sama Łaźnia nie wystarczy).

    A wasza jest krytyka jest idiotyczna i zupełnie bezpodstawna. Te rzeczy są ładne (oczywiście kwestia gustu, ale mi np. się podobają) i są praktyczne - zachęcają do przekroczenia Podwala, dzięki nim przejścia są bardziej przyjazne. Poza tym co to za argument 'wandale zniszczą'. Mamy nic nie robić 'bo wandale zniszczą'? Takich trzeba łapać i karać (od tego jest m.in. monitoring) a nie im ulegać.

    A co do tekstów o tym, że powinno się robić jakieś warsztaty dla dzieciaków z Dolnego Miasta itd. Przecież takie rzeczy już się dzieją (m.in. właśnie w Łaźni).

    • 0 0

  • "W czasie jednodniowej wizyty w CSW Łaźnia, uczniowie zapoznają się z technikami malarstwa i rzeźby, tworzą własne etiudy filmowe, a także rozwijają zdolności kreatywnego myślenia. Dodatkowym elementem zajęć, jest zwiedzanie aktualnej wystawy. Kraina Kreatywność Popołudniowa skierowana jest do dzieci i młodzieży z ośrodków wychowawczych."

    jeden lubi córkę inny teściową

    • 0 0

  • Kiedyś w łażni..

    na Jaskółczej pobierałem natryski.Dla zwykłych szaraków jak ja była czynna w piątki po południu i soboty.W czwartek kąpało się wojsko z Ląkowej.Co to były za czasy.Czasami udało sie wejść na damski oddzial......

    • 0 0

  • wysiedlic cale to menelstwo zlodziejstwo i talatajstwo ktore tam mieszka, odbudowac stare przedwojenne kamieniczki i macie dzielnice rodem z piatej aleji w nowym jorku. a jesli tego nie zrobicie to za ulica chetnie bym wybudowal jeszcze mur, zeby te cholerstwa sie do glownego nie walesaly

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane