• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W tej myjni pyłu węglowego nie zmyjesz. Dlaczego?

Ewa Palińska
9 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (290)
Jedna z gdańskich myjni wprowadziła zakaz obsługi samochodów zabrudzonych pyłem węglowym. Czy inne myjnie pójdą jej śladem? Jedna z gdańskich myjni wprowadziła zakaz obsługi samochodów zabrudzonych pyłem węglowym. Czy inne myjnie pójdą jej śladem?

- Uwaga! Zakaz mycia pojazdów zabrudzonych pyłem węglowym/węglem - taka informacja wita kierowców chcących skorzystać z usług Myjni Samochodowej Bezdotykowej JAB&CO mieszczącej się w gdańskiej dzielnicy Młyniska, przy ul. Okrąg 2bMapka. Myjnia zdecydowała się na taki krok, bo sprzątanie po zmytym pyle generowałoby takie koszty, że interes stałby się nieopłacalny.



Unoszący się w powietrzu pył węglowy stał się zmorą mieszkańców Nowego Portu, Letnicy, Przeróbki i Stogów. Wdziera się do płuc, przez otwarte okna dostaje się do mieszkań, opada na ulice i karoserie jeżdżących po nich aut.



Problem z umyciem zabrudzonych węglem aut



Jak oceniasz decyzję gdańskiej myjni o zakazie obsługi pojazdów pokrytych pyłem węglowym?

Nie dziwi zatem, że mieszkańcy odczuwają potrzebę, aby myć swoje samochody z większą częstotliwością. Niestety nie zawsze mają taką możliwość.

W jednej z myjni samochodowych na Młyniskach pojawiła się informacja, że obowiązuje tam zakaz mycia pojazdów zabrudzonych pyłem węglowym lub węglem. Na tego, kto się do niego nie zastosuje, zostanie nałożona kara finansowa.

- Ciekawa sytuacja, zwłaszcza że dzielnica Młyniska, gdzie umiejscowiona jest myjnia, także należy do tych, których problem dotyczy, chociaż w mniejszym stopniu niż Nowy Port, Letnica, Stogi, Przeróbka czy nawet Brzeźno - komentuje Łukasz Hamadyk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port. - Gdyby podejść do tego w ten sposób, to chyba zostałoby niewielu, którzy mogliby z niej korzystać. I jak to w ogóle weryfikować? Na podstawie zapisu z monitoringu? Nie wiem, jak jest na innych myjniach w ww. dzielnicach, ale gdyby taki zakaz realnie wprowadzić, to mieszkańcom pozostanie jedynie nielegalne mycie pod chmurką albo czekanie na deszcze.


Odmawiają obsługi zabrudzonych węglem aut, bo to się nie opłaca



Myjnia JAB&CO zdecydowała się na wprowadzenie takiego zakazu, bo obsługa zabrudzonych węglem pojazdów generowała ogromne koszty.

- Jeden z pracowników myjni tłumaczył mi, że po wizycie takiego auta filtry, odpływy, banery i wszystko dookoła jest ubrudzone węglem, a przywracanie tego wszystkiego do porządku jest nieopłacalne. Takie stanowisko trzeba czasem aż trzy razy myć, żeby je domyć - relacjonuje nasz czytelnik, który korzystał z myjni JAB&CO.
W jaki sposób pracownicy myjni weryfikują to, czy auto jest pokryte właśnie pyłem węglowym? Nasz czytelnik i na to pytanie otrzymał odpowiedź.

- Poinformowano mnie, że po tych samochodach to po prostu widać - czasem karoseria pokryta jest pyłem do połowy, przy czym najbrudniejsze są koła i nadkola. Często zabrudzone są całe auta - opowiada nasz czytelnik.

Gdzie zatem myć zabrudzone węglem auta?



Zdaniem pracowników myjni JAB&CO, skoro problem z pyłem węglowym jest tak poważny, powinno się stworzyć specjalne miejsca do czyszczenia z niego aut. I że koszty stworzenia takich specjalistycznych myjni powinien ponieść ten, kto pyli.

- Powinny zostać stworzone specjalne stanowiska do mycia samochodów z pyłu - osobne dla samochodów ciężarowych i osobowych - sugeruje jeden z pracowników myjni. - Takie samochody wymagają przecież specjalistycznego czyszczenia. One mają zabrudzoną nie tylko karoserię, ale i tapicerkę czy kabinowe filtry powietrza. A koszty stworzenia takich specjalnych myjni bądź przystosowania tych, które już istnieją, do takich specjalistycznych działań powinien ponieść główny winowajca, czyli ten, kto pyli.
Skoro jednak "ten, kto pyli" takich specjalistycznych myjni nie tworzy, pozostaje nam zmywać pył węglowy z aut w tych myjniach, które zakazu nie wprowadziły.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (290)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane