• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Westerplatte odzyska dawny wygląd

Bartosz Gondek
13 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Ruszy wielki projekt przebudowy terenu Westerplatte, pieniądze ma dać premier. Projekt popiera wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wstępne prace przy opracowaniu dokumentacji badawczej, technologicznej i konserwatorskiej rewitalizacji Westerplatte będą kosztować ponad 500 tysięcy złotych. Jeżeli premier da pieniądze na dokumentację, powstanie duży projekt, który zakłada rekonstrukcję wyglądu tego miejsca podczas kampanii wrześniowej.

- Projekt nazywa się "Rewitalizacja Westerplatte" i najwyższy czas go rozpocząć. Przygotowywaliśmy się do niego przez kilka miesięcy. Napisaliśmy też wniosek do premiera o sfinansowanie dokumentacji przedsięwzięcia z rezerwy budżetowej - mówi wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Konserwatorzy i historycy chcieliby odbudować część czerwonego muru otaczającego składnicę wraz z charakterystyczną bramą. Odsłonięta i zrekonstruowana zostanie zarośnięta dziś krzakami placówka "Wał". Zrekonstruowane zostaną pierwotne ciągi komunikacyjne i zaznaczony w terenie kształt nieistniejących dziś obiektów. Projekt zakłada też usunięcie części betonowych instalacji, które niegdyś tworzyły elementy fałszującego historyczny układ przestrzenny założenia parku-pomnika. Zniknąć mają na przykład przypominające bunkry wiaty, które wielu turystów odbiera jako pozostałości II wojny światowej.

Prace ratunkowe i konserwatorskie objąć mają placówkę "Fort", wartownię nr 1 i pozostałości koszar. Wreszcie zwrócono też uwagę na leżący niedaleko od składnicy Mewi Szaniec, z którego Niemcy dowodzili atakami i gdzie zebrano po kapitulacji obrońców. Ma tu powstać kompleks wystawienniczo-administracyjny. Zaprojektowane zostaną też ścieżki edukacyjne, które umożliwią turystom zorientowanie się w tym, jak przebiegała obrona.

- Przeprowadzaliśmy w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami PiS. Wszyscy są za. Liczymy też na wsparcie ministra Jarosława Sellina - dodaje Marian Kwapiński.

- Byłem kilka tygodni temu na terenie byłej składnicy i oglądałem pozostałości po 1939 roku. Bez wątpienia dzisiejszy wygląd tego terenu zafałszowuje historię tego miejsca. Najwyższy czas to zmienić. Pokazać ludziom, co tak naprawdę się tu działo - mówi minister Jarosław Sellin. - Dlatego na pewno wesprę u premiera starania o pieniądze na projekt rewitalizacji Westerplatte.

O autorze

autor

Bartosz Gondek

Historyk, dziennikarz, kierownik Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim

Gazeta Wyborcza

Miejsca

Opinie (196) ponad 10 zablokowanych

  • A nie ma juz na co kasy wydawać?

    Może cos dla zywych a nie dla umarłych? Korki mamy w mieście, dzieci nie mozna do szkoły zawieżć, a wojny i tak nikt nie zapomni....nie ma obaw

    • 0 0

  • Co robi Stowarzyszenie dla Westerplatte?

    Choć Wyborcza stara się jak zwykle wszystkie zasługi przypisać sobie to fakty mówią zupełnie co innego.

    Poniżej ze strony www.westerplatte.org podsumowanie niektórych ważniejszych działań Stowarzyszenia tylko za 2005 r.:

    1. Otrzymanie pod opiekę i do renowacji historycznego zabytkowego schronu placówki "Fort" zbudowanego w 1911 r.
    W 2005r.:
    - wypompowaliśmy wodę zalegającą od kilkudziesięciu lat w dolnej izbie schronu,
    - odremontowaliśmy korytarz wejściowy,
    - uszczelniliśmy strop schronu,
    - odgruzowaliśmy wejście do dolnej izby,
    - wycięliśmy pięć drzew zarastających "Fort",
    - uprzątnęliśmy częściowo gruz i śmieci z dolnej izby.
    Wszystkie działania odbywają się ze środków własnych członków Stowarzyszenia i za zgodą Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przekazał nam obiekt pod opiekę, docelowo jako siedzibę tworzonego przez nas Muzeum Westerplatte.
    2. Rekonstrukcja pogotowia bojowego z marca 1939 r. na Westerplatte, również na Starówce w Gdańsku, zainteresowanie setek mieszkańców (akcja zainicjowana przez zaprzyjaźnioną z nami Grupą Rekonstrukcji Historycznej "2. Morskiego Pułku Strzelców")..
    3. Zorganizowanie trzech Spotkań z Historią na Westerplatte wespół z GRH "2. Morskiego Pułku Strzelców".
    4. Otwarcie 17 kwietnia 2005 r., w 101. rocznicę urodzin kmdr. por. Franciszka Dąbrowskiego, dowódcy obrony Westerplatte Dydaktyczno-Edukacyjnej Trasy Kolei Drezynowej na Westerplatte we współpracy z Koleją Drezynową z Gdańska.
    5. Zorganizowanie I Manewrów Polowych na Westerplatte trwających 3 dni (ostatni weekend sierpnia) wespół z GRH "2. Morskiego Pułku Strzelców" i GRH "Cytadela".
    6. Odkrycie na terenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej na Westerplatte zapomnianej przez historyków, uznawanej przez nich za całkowicie zniszczoną, zabytkowej Wartowni Nr 4, która po wojnie, częściowo przebudowana, służyła jako magazyn nr 26.
    7. Dzięki naszym staraniom MOSG zrezygnował z zamierzenia otynkowania zabytkowego obiektu Elektrowni WST, która znajduje się na terenie tej jednostki. O sprawie pisała prasa.
    8. Zainicjowanie medialnej kampanii na rzecz uprzątnięcia zalegających w zabytkach Westerplatte od kilkudziesięciu lat śmieci. Efektem tej akcji były szybkie działania służb odpowiedzialnych za ten stan, jak i zwołanie konferencji prasowej przez prezydenta miasta Gdańska. O akcji pisała "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik Bałtycki".
    9. Publikacja Biuletynu Informacyjnego WST na Westerplatte (obecnie w przygotowaniu 4-ty numer Biuletynu). Nr 1 Biuletynu został rozdany w kilkuset egzemplarzach podczas I Manewrów Polowych na Westerplatte.
    10. Edukacja historyczna młodzieży w szkołach. Pokazy multimedialne były organizowane w III LO w Gdańsku im. Obrońców Westerplatte oraz cyklicznie w Gimnazjum w Gdańsku-Nowym Porcie, które 7 kwietnia 2006r. otrzyma imię patrona kmdr. por. F. Dąbrowskiego (patronat honorowy nad tą uroczystością objęło nasze Stowarzyszenie).
    11. Zakup z środków własnych członków Stowarzyszenia w Polsce i na całym świecie:
    - eksponatów (dokumenty, książki, fotografie i albumy fotograficzne, archiwalne filmy dokumentalne, elementy wyposażenia i sprzętu wojskowego itp.),
    - po długich staraniach i negocjacjach albumu zawierającego ponad 100 archiwalnych fotografii związanych z obroną Westerplatte, z których większość nie była nigdy publikowana.
    12. Sprowadzenie z zagranicy autentycznej łuski kal. 150 mm z pancernika "Schleswig-Holstein" wystrzelonej w kierunku polskich pozycji we wrześniu 1939 r. Fakt zauważony przez ogólnopolskie media (prasa i TVP).
    13. Zorganizowanie "Bitwy o Fort" dla uczczenia Święta Niepodległości, w której wzięło udział kilkudziesięciu członków g.r.h. z całej Polski, w tym GRH "2. MPS", "Cytadela" i rewelacyjni rekonstruktorzy z "3. Bastionu Grolman". Inscenizację obserwowało ponad tysiąc osób!
    14. Publikacja cyklu artykułów dotyczących Westerplatte w popularnym miesięczniku dla pasjonatów historii "Odkrywca", artykuł w tygodniku "Najwyższy CZAS!" oraz w kwartalniku "Do broni!" .
    15. Opracowanie projektu "Kierunkowskazu Miejsc Chwały Oręża Polskiego". Projekt uzyskał akceptację Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zostanie zrealizowany w ramach Systemu Informacji Miejskiej.
    16. Rozmowy z władzami miasta na temat opracowanego przez Stowarzyszenie w listopadzie 2003 r. nowego planu zagospodarowania przestrzennego półwyspu Westerplatte.
    17. Pozyskanie z Czech oryginalnych planów konstrukcyjnych drezyny pancernej Tatra T18, znajdującej się na wyposażeniu Wojska Polskiego II RP celem rekonstrukcji i wyeksponowania na torowisku na Westerplatte.

    • 0 0

  • www.westerplatte.org

    Dobrze też, że Wyborcza na swoje konto nie zapisała "Bitwy o Fort", która odbyła się 2 września na Westerplatte. Walki takie, że "Szeregowiec Ryan" się chowa ;) I wszystko z kieszeni organizatorów i uczestników. Wstęp był oczywiście wolny, zero komercji. Jak się chce to mozna coś zrobić dla Westerplatte bez mieszania się w politykę.

    • 0 0

  • smieszne

    Uwazam, ze powinni raczej zajac sie czyms powazniejszym. Durny facet zajmuje sie zabawa w zolnierza.Domem sie kretynie zajmij! Westerplatte to nie jest Twoja wlasnosc prywatna, tylko nalezy do wszystkich obywateli i ja jako obywatel nie zamierzam placic za wstep do miejsca, ktore jest czesciowo moje. Wypisujecie w tych gazetach jakoby Westerplatte zamieszkiwali kloszardzi,pijacy, ze melina, syf i brudno. W domu macie brudniej niz tam. Chodze tam prawie codziennie i jakos nic z tych rzeczy co piszecie sie tam nie widuje. Polecam zajac sie lepiej czyms wazniejszym!

    • 0 0

  • BUHAHAHA

    to spotkanie z 2 wrzesnia to byl smiech na sali. Ludzie chodzili zniesmaczeni. Paru kretynkow pobiegalo z pistolecikami, narobili duzo dymu i mysla, ze poprawili wyglad westerplatte. Wstyd!!!!!!!!!

    • 0 0

  • ???

    "Zorganizowanie "Bitwy o Fort" dla uczczenia Święta Niepodległości, w której wzięło udział kilkudziesięciu członków g.r.h. z całej Polski, w tym GRH "2. MPS", "Cytadela" i rewelacyjni rekonstruktorzy z "3. Bastionu Grolman". Inscenizację obserwowało ponad tysiąc osób!" Tysiac osob?? Chyba, ze to byli Wasi niewidzialni przyjaciele, bo jakos tak sie sklada, ze bylam tam w zeszlym roku i w tym rowniez i w 2006 moze bylo z 300 oso (przypadkiem,bo byli z wycieczka), ale w 2005 to byly same zolnierzyki, sprzedawcy i kilka przypadkowych osob...

    • 0 0

  • Do małolaty z poprzedniego wpisu

    Kto ci dziecko kazał tutaj te brednie wypisywać? Ty w ogóle nie byłas 2 wrzesnia na Westerplatte. Ale z jakiegos powodu postanowiłaś wypisac te brednie.
    Rekonstrukcję 02 września oglądało co najmniej 1000 osób i są to oficjalne szacunki policji!!!
    Ty pewnie tylko do 300 umiesz liczyc...

    • 0 0

  • Czy już zawsze tak będzie?!:(((

    Zbezczeszczono groby żołnierzy

    41 minut temu

    5 tabliczek z nazwiskami żołnierzy z Westerplatte zerwano w nocy. Wandale zniszczyli też kilkanaście krzyży. Według ustaleń policji, sprawcami byli złomiarze, zbierający cenny brąz.

    Policja sprawdza, czy do skupów złomu nie zgłosił się nikt, kto chciał sprzedać tabliczki. Być może złomiarze przyniosą już przetopione tabliczki - jednak policja zwróciła się z prośbą do właścicieli skupów, by natychmiast poinformowali ją, jeśli ktoś będzie próbował sprzedać brąz. Sprawdzani są także zbieracze, którzy mieli już konflikt z prawem.

    Źródło informacji: RMF

    • 0 0

  • Odczep sie od malolaty

    Odczep sie od malolaty tez tam bylem! Jak nasi zolnierze by wygladali tak ja te przebrane glupki to bysmy nawet pietnascie minut sie nie bronili!!! Dobrze znam Westerplatte i wiem kim jestes! Wymyslacie nowa historie z Dombrowskim itd. Banda harcerzykow!!!

    • 0 0

  • Nie Dombrowskiego lecz Dąbrowskiego rzecz jasna! Sorki

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane