• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wicewojewodowie dawno wybrani, ale jeszcze nie pracują. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
22 lutego 2024, godz. 20:00 
Opinie (128)
Emil Rojek z PL 2050 i Anna Olkowska-Jacyno z Lewicy zostali wybrani na wicewojewodów już kilka tygodni temu. Ale nadal nie mogą rozpocząć pracy w urzędzie. Emil Rojek z PL 2050 i Anna Olkowska-Jacyno z Lewicy zostali wybrani na wicewojewodów już kilka tygodni temu. Ale nadal nie mogą rozpocząć pracy w urzędzie.

Choć nazwiska dwóch nowych wicewojewodów znane są od dawna, to nadal nie rozpoczęli pracy, bo nie zostali powołani przez premiera. Nieoficjalnie mówi się o tym, że ta zwłoka wynika z przedwyborczych, kampanijnych zgrzytów pomiędzy koalicjantami, którzy przejęli władzę po 15 października. Oficjalne tłumaczenia są jednak inne. - Codziennie dokładamy starań, żeby tę sytuację rozwiązać - mówią nam na to przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego.Od czasu ogłoszenia, że Anna Olkowska-Jacyno z Nowej Lewicy będzie wicewojewodą pomorską, minął już ponad miesiąc. A od czasu podpisania przez wojewodę wniosku o powołanie na stanowisko wicewojewody Emila Rojka z Polski 2050 minęły ponad dwa tygodnie.

Anna Olkowska-Jacyno została nową wicewojewodą Anna Olkowska-Jacyno została nową wicewojewodą

Emil Rojek z Trzeciej Drogi nowym wicewojewodą pomorskim Emil Rojek z Trzeciej Drogi nowym wicewojewodą pomorskim

Czy opóźnienie w powołaniu nowych wicewojewodów ma związek z trwającą właśnie kampanią wyborczą?

Tymczasem ani Olkowska-Jacyno, ani Rojek nadal nie rozpoczęli pracy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, a wnioski o ich powołanie nadal nie doczekały się podpisu premiera Donalda Tuska. Bez tego nowi wicewojewodowie nie mogą objąć stanowisk.

Koalicjanci na poziomie rządowym nie są w koalicji samorządowejNieoficjalnie od polityków z Koalicji 15 października słyszymy, że tak długa zwłoka w tym temacie to nie przypadek, a zaplanowany element "politycznych gierek" przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

W październikowych wyborach parlamentarnych KO, PL 2050 i Lewica szli do wyborów w porozumieniu i wraz z PSL po wyborach stworzyli rządzącą obecnie Koalicję 15 października.

Tej zgodności zabrakło jednak przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi - przynajmniej w Gdańsku.

Lewica idzie do wyborów z ruchami miejskimi oraz PL2050 jako Wspólna Droga. Ugrupowania wystawią własnego kandydata na prezydenta Gdańska.

PO nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska, bo popiera Aleksandrę Dulkiewicz PO nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska, bo popiera Aleksandrę Dulkiewicz

Konkurencyjną wobec nich listę wystawia Koalicja Obywatelska ze stowarzyszeniem Wszystko dla Gdańska. Tu wspólnym kandydatem na prezydenta będzie Aleksandra Dulkiewicz.

Wojewoda Beata Rutkiewicz podpisała wnioski ws. powołania swoich zastępców, ale ze swoim podpisem zwleka premier. Wojewoda Beata Rutkiewicz podpisała wnioski ws. powołania swoich zastępców, ale ze swoim podpisem zwleka premier.

Na przeszkodzie stoi kampania wyborcza i "polityczne gierki"?Na mocy umowy koalicyjnej po wyborach parlamentarnych pierwszego wicewojewodę zgłaszała w Gdańsku Trzecia Droga [czyli PL2050 + PSL], drugiego wicewojewodę - Lewica.

Pierwszy spór wewnętrzny pojawił się już na tym etapie. Bo PSL chciał, by to członek ich partii został wicewojewodą, a PL2050 naciskała na swojego człowieka. Ostatecznie doszło do porozumienia i wybór padł na Emila Rojka z PL2050.

Co prawicowy działacz robi na listach z Lewicą i PL2050? Co prawicowy działacz robi na listach z Lewicą i PL2050?

Gdy wicewojewodowie zostali wybrani, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz niezwłocznie wysłała w tej sprawie wnioski o powołanie do kancelarii premiera, ale do dziś nie zostały one zaakceptowane.

- Jest to najpewniej związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. PO zależy na osłabianiu konkurentów, którymi stały się teraz w Gdańsku partie koalicyjne na poziomie rządowym - mówi nam jeden z lokalnych polityków znających kulisy sprawy.


Zdaniem naszego rozmówcy kandydatom niezależnym i członkom PO, którzy będą startować z jej list lub pozyskiwać głosy na rzecz jej kandydatów, "mają być oferowane stanowiska w Urzędzie Wojewódzkim".

Powołali siebie nawzajem do rad nadzorczych, ale już zrezygnowali Powołali siebie nawzajem do rad nadzorczych, ale już zrezygnowali

- W obszarach, które docelowo będą podlegać właśnie wicewojewodom z  PL2050 i Lewicy. Dopóki fizycznie ich w urzędzie nie ma, takie obietnice można składać, bo to PO ma teraz decydujący głos w Urzędzie Wojewódzkim - wskazuje nasz rozmówca.

Wojewoda rządzi bez zastępców: "dokładamy starań, aby sytuację rozwiązać"Póki co nowa wojewoda rządzi bez zastępców i wykonuje także ich obowiązki.

- Rzeczywiście chodzą słuchy, że opóźnienie z powołaniem wicewojewodów wynika z kampanii wyborczej i gier politycznych oraz próby osłabienia koalicjantów w bastionie PO, w co jest mi dość trudno uwierzyć. Polityka jest polityką, ale tu jej być nie powinno, bo przecież takie osłabienie urzędu oznaczałoby, że byłby mniej przygotowany do sytuacji kryzysowych, choćby naturalnych kataklizmów, które zdarzały się na Pomorzu w przeszłości. Wierzę, że powody są bardziej prozaiczne, a jako Lewica liczymy na to, że ta zwłoka się zakończy i wicewojewodowie zostaną wkrótce powołani - komentuje Jędrzej Włodarczyk, sekretarz pomorskiej Nowej Lewicy.
Wojewoda w PUW rządzi póki co bez zastępców. Wojewoda w PUW rządzi póki co bez zastępców.
Zapytaliśmy w PUW, dlaczego Anna Olkowska-Jacyno oraz Emil Rojek nadal nie zostali powołani na wicewojewodów i czy ma to związek z trwającą kampanią przed wyborami samorządowymi. Do tego drugiego wątku rzeczniczka wojewody się jednak nie odniosła.- Wnioski w sprawie powołań wicewojewodów zostały przedłożone organom właściwym, tj. w KPRM, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi zwrotnej z akceptacją złożonych kandydatur. Każdego dnia dokładamy starań, aby sytuację tę rozwiązać. Jak wiadomo, procedura zakłada konieczność otrzymania podpisu od premiera, a te nie zostały jeszcze na naszych dokumentach złożone. Brak powołań na ten moment nie wpływa na pracę urzędu, gdyż pani wojewoda, jako osoba wyjątkowo aktywna, nie stroni od zobowiązań zawodowych - odpowiedziała nam Natalia Glińska-Jackowska, rzeczniczka wojewody pomorskiej.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane