Fakty i opinie

stat

Więcej parkingów przy Operze Leśnej

Setki miłośników rozrywki, których przyciągają atrakcje przebudowanej Opery Leśnej, często mają problem z zaparkowaniem w Sopocie.
Setki miłośników rozrywki, których przyciągają atrakcje przebudowanej Opery Leśnej, często mają problem z zaparkowaniem w Sopocie. fot. Dominik Staniszewski/trojmiasto.pl

Pierwsze imprezy, które odbyły się w wyremontowanej Operze Leśnej pokazały, że powiększona widownia wymaga też większej liczby miejsc parkingowych dla widzów. Problem powinno rozwiązać otwarcie podczas imprez trzech parkingów uniwersyteckich.Zobacz, gdzie możesz zaparkować, udając się do Opery Leśnej.
Zobacz, gdzie możesz zaparkować, udając się do Opery Leśnej. mat. prasowe
Problem stał się widoczny już podczas otwarcia amfiteatru po remoncie. Kierowcy wściekali się, jeżdżąc w tę i z powrotem w poszukiwaniu skrawka miejsca postojowego, a w prowizoryczne parkingi zamieniały się wszystkie okoliczne trawniki i chodniki. Podobne problemy, chociaż już nie w takiej skali, towarzyszyły kolejnym imprezom. Teraz jednak wszystko powinno się zmienić na lepsze.

Parking przy operze teoretycznie może pomieścić około 300-400 aut (w zależności od imprezy część miejsc może być zajęta np. - jak ma to miejsce w wypadku sopockiego festiwalu - przez organizującą imprezę telewizję. Zaparkować auto można także całkiem niedaleko amfiteatru, na parkingu znajdującym się naprzeciw Morskiego Oka. To wciąż jednak mało.

Wybierasz się na imprezę kulturalną, rozrywkową lub sportową. Czym dostajesz się na miejsce?

własnym samochodem 44%
komunikacją miejską 28%
jeśli jest to blisko, to piechotą 20%
biorę taksówkę 8%
zakończona Łącznie głosów: 167
- Dlatego też zwróciliśmy się do Uniwersytetu Gdańskiego o udostępnianie na czas trwania imprez trzech należących do uczelni parkingów. Na każdym z nich parkować może nawet kilkaset aut. Wcześniej, ze względu na prace prowadzone przez uczelnię, ich udostępnianie nie było możliwe. Teraz jednak, już na zbliżający się festiwal, będą one dostępne dla widzów - mówi Janusz Walkowiak z Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.

Ważne jednak, aby osoby udające się na imprezy w amfiteatrze za wszelką cenę nie chciały zaparkować bezpośrednio pod samą operą. Tam parking jest bowiem niewielki. - Warto od razu udać się na przykład na jeden z parkingów uniwersyteckich, aby uniknąć jazdy w tę i z powrotem i szukania na siłę miejsc. Aut jest wiele, a ul. Moniuszki jedna - mówi Walkowiak.

Podczas imprez w Operze Leśnej zostawienie auta na każdym z parkingów wskazywanych przez miasto jest płatne - kosztuje 10 zł. To opłata jednorazowa, niezależna od czasu, który samochód spędzi na parkingu.

***


Ul. Rzemieślnicza
Ul. Rzemieślnicza fot. Michał/czytelnik Trojmiasto.pl
Parkowanie podczas imprez przy Operze Leśnej to nie jedyny "parkingowy" problem, z którym zwrócili się do nas ostatnio nasi czytelnicy. Dostaliśmy kilka e-maili w sprawie wprowadzenia przez miasto całorocznej strefy płatnego parkowania w okolicy ul. Rzemieślniczej zobacz na mapie Sopotu (wcześniej była tam tylko strefa sezonowa).

Naszych czytelników zdziwiło, że strefę wprowadzono nie w centrum miasta, a na uboczu, w okolicy, gdzie działa wiele firm. - Jedynym motywem, który przychodzi mi do głowy, jest chęć wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni osób pracujących w firmach mieszczących się przy ul. Rzemieślniczej. O ile dla niektórych nie jest problemem przesiąść się do autobusu, o tyle osoby, które od września zaczną dowozić dzieci do szkoły, zmuszone zostaną do wynajęcia płatnego miejsca parkingowego na jednym z okolicznych prywatnych parkingów - mówi pan Zbigniew.

W podobnym tonie wypowiadają się też inni nasi czytelnicy. Co na to miasto? - W sytuacji, kiedy chętnych do parkowania jest dużo więcej niż miejsc, jedynym rozwiązaniem wymuszającym rotację samochodów jest wprowadzenie płatnego parkowania. W ten sposób każdy, kto naprawdę potrzebuje zaparkować znajdzie miejsce - mówi Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent Sopotu.

Dodaje, że miasto stoi na stanowisku, że firmy posiadające swoje siedziby w tym rejonie powinny zorganizować więcej miejsc postojowych dla pracowników i klientów na własnym terenie, a nie tylko liczyć na miejsca "przy ulicy".

- Ul. Rzemieślnicza jest doskonale położona względem środków komunikacji zbiorowej. W momencie zwiększonego ruchu samochodów rozwiązaniem jest zachęcanie do korzystania ze stale modernizowanej i tańszej komunikacji miejskiej. To jest kierunek rozwijany obecnie we wszystkich europejskich miastach - mówi Piotrusiewicz.

Aktualizacja 23 sierpnia godz. 16 Rejon ul. Rzemieślniczej nie był wcześniej objęty sezonową strefą płatnego parkowania, jak podaliśmy wcześniej. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd. Obecne zasady płatnego parkowania w Sopocie są ujęte w uchwale Rady Miasta z dnia 29 czerwca.

Opinie (37) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.