• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Winda niezgody w Wielkiej Zbrojowni

Marzena Klimowicz-Sikorska
7 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rusztowanie na dachu Wielkiej Zbrojowni
W Wielkiej Zbrojowni mają powstać 3 windy, które umożliwią osobom niepełnosprawnym dostęp do zabytkowych piwnic. W Wielkiej Zbrojowni mają powstać 3 windy, które umożliwią osobom niepełnosprawnym dostęp do zabytkowych piwnic.

Pracownia architektoniczna Fiszer Atelier 41 z Warszawy, która wygrała konkurs na koncepcję przebudowy przyziemia i piwnic Wielkiej Zbrojowni, planuje zbudować w niej trzy windy. Zdaniem historyków sztuki, powstanie jednej z nich wiązałoby się ze zniszczeniem oryginalnego sklepienia.



Czy według ciebie potrzebne są trzy windy w Wielkiej Zbrojowni?

W Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańska mają powstać łącznie trzy windy - dwie łączące piwnice z parterem, a jedna piwnice z wyższymi kondygnacjami budynku.

Jedna z wind stała się kością niezgody między specjalistami, a projektantami z warszawskiej pracowni Fiszer Atelier 41.

Pod koniec sierpnia konserwator sztuki i rzeczoznawca budowlany - którzy wspólnie przygotowali orzeczenie na temat stanu technicznego piwnicy i parteru Zbrojowni, oraz opracowali program prac konserwatorskich, które stanowiły podstawę wydania decyzji konserwatorskiej na remont Zbrojowni - wystosowali do Fiszer Atelier 41 opinię, w której nie zgadzają się na powstanie jednej z wind.

- W dokumencie, który sporządziliśmy wraz z dr Ewą Jachnicką, wskazaliśmy, że oryginalne sklepienie należy bezwzględnie pozostawić w nienaruszonym stanie - mówi Ryszard Kowalski, rzeczoznawca budowlany. - W naszym programie zgodziliśmy się na windę, ale w miejscu istniejącej klatki schodowej, czyli tam, gdzie zabytkowe sklepienie zostało zniszczone podczas remontu wykonanego w związku ze zniszczeniami pozostałymi po II wojnie światowej.

W swoim dokumencie, a właściwie apelu skierowanym do projektantów, eksperci piszą: "(...)Zaprojektowanie w obecnym układzie windy we wschodniej części obiektu narusza nasze prawa autorskie do programu prac konserwatorskich. Na zmianę nie wyrażamy zgody, prosimy o ponowne przeanalizowanie rozwiązania projektowego, które w minimalnym stopniu naruszy oryginalną substancję tak ważnego dla Miasta Gdańska, a także Narodowego Dziedzictwa, obiektu zabytkowego."

Projektanci z Fiszer Atelier nie kryją jednak zdziwienia.

- Pismo było dla mnie zaskoczeniem, bowiem temat tej windy był znany od dawna - mówi Krystyna Fiszer z biura projektowego Fiszer Atelier 41. - Konserwator sztuki i rzeczoznawca budowlany wiedzieli o jej powstaniu. Choć od samego początku była to sprawa sprzeczna z założeniami konserwatorskimi rozmawialiśmy na temat głębszego spojrzenia na ten problem i szukania odpowiednich rozwiązań.

Dzięki windom do zabytku (i to ze wszystkich stron) będą mieć dostęp osoby niepełnosprawne, które swobodnie będą mogły dostać się na teren piwnic jak i wyższych kondygnacji.

W poniedziałek obie strony - projektanci jak i konserwator sztuki - spotykają się, by omówić szczegóły techniczne dotyczące windy.

Poprosiliśmy pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o komentarz w tej sprawie.

- PWKZ w Gdańsku dopuścił montaż windy Wielkiej Zbrojowni i wydał na te prace stosowne pozwolenie. Montaż urządzenia jest niezbędny, by obiekt mógł stać się w pełni funkcjonalny, na nowo zaistnieć w przestrzeni publicznej oraz służyć mieszkańcom Gdańska czy turystom - mówi Marcin Tymiński rzecznik konserwatora. - Adaptacja Wielkiej Zbrojowni odbyła się zgodnie z regułami sztuki konserwatorskiej i praktycznie bez szkody dla substancji zabytkowej. Ze względów technologicznych montaż windy wymaga przekucia jednego, niewielkiego fragmentu sklepienia, co w żaden sposób nie wpływa na stan zabytku, o czym świadczy też wydana przez PWKZ zgoda na te prace.

Miejsca

Opinie (72)

  • Propozycja

    Artystów z ASP przeniósłbym do zabytku minionego systemu, Domu Kultury w Nowym Porcie, tam dla nich jest godna mieścina. Zbrojownię jako zabytek udostępniłbym mieszkańcom i turystom do zwiedzania.

    • 4 2

  • Zbrojownia dla mieszkańców i dla turystów ! Zrobić przejście na ul Piwną przez Zbrojownię !

    Zrobić tam Empik i kafejki ! i przejście !

    • 5 0

  • Po kiego grzyba windy w Zbrojowni ?????

    • 4 0

  • Przyglądam sie nieraz tym windom i podjazdom.

    Nigdy ale to nigdy nie widziałem niepełnosprawnego korzystającego z nich. Np przy Urzędzie Miejskim na Partyzantów, przy bankach. Może najpierw wykonać prostą obserwację - ilu niepełnosprawnych porusza się na jakimś wybranym odcinku ulicy w Gdańsku? A ilu z nich będzie chciało obejrzeć piwnice Zbrojowni? Czy w takim prawdopodobnie niezwykle rzadkim wypadku nie mogą pomóc ludzie?

    • 4 1

  • Zbrojownia.

    Zbrojownia powinna pozostać tym czym była w przeszłości i czym tak naprawdę jest. Gdańsk ze swoim systemem obronnym ( mury obronne, fosy, bastiony, twierdza Wisłoujście ) jest/ był czymś wyjątkowym. Czy nie znajdą makiety, ekwipunek wojskowy, broń, zbroje, mapy jeżeli nawet nie oryginalne to kopie, repliki, które można byłoby pokazać światu Zbrojownia to wspaniałe miejsce aby pokazać potencjał militarny miasta z okresu jego świetności. Czy ma nazwisk, strategów, bohaterów których można byłoby w tym miejscu wspomnieć w ramach ekspozycji w tym wspaniałym budynku ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane