Wirtualna dyskusja o nadmorskiej Gdyni

Podczas wirtualnej dyskusji publicznej padały zapewnienia, że polana piknikowa przy Polance Redłowskiej pozostanie w pełni dostępna dla mieszkańców.
Podczas wirtualnej dyskusji publicznej padały zapewnienia, że polana piknikowa przy Polance Redłowskiej pozostanie w pełni dostępna dla mieszkańców. fot. galeria Trojmiasto.pl

Prowadzona po raz pierwszy w Gdyni on-line dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej skupiła się na Polance RedłowskiejMapka i okolicach. - Polana piknikowa w pełni zapewnia warunki do rekreacji, a plan nie przesądza ostatecznie, co stanie się z terenem obok po uchwaleniu dokumentu - przekonywali planiści.Przypomnijmy, że do 25 sierpnia trwa trzecie wyłożenie publiczne projektu planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej. Do 8 września można składać uwagi do dokumentu. Jesienią okaże się, czy procedura będzie musiała zostać powtórzona, czy też projekt trafi pod obrady rad miasta i zostanie uchwalony.

Dlaczego dyskusja on-line?Podczas każdego wyłożenia urzędnicy zobowiązani są do przeprowadzenia publicznej dyskusji. Nie inaczej było tym razem, jednak jej charakter był wyjątkowy. Uczestnicy z przedstawicielami Biura Planowania Przestrzennego spotkali się bowiem po raz pierwszy on-line. Powodem jest epidemia koronawirusa. Dyskusji przysłuchiwało się ok. 25 osób, pytania zadało kilka z nich.

- Wiele osób jest na kwarantannie, wiele osób wyjechało z racji wakacji, stąd decyzja o dyskusji on-line, którą umożliwiają przepisy. Zobaczymy, co będzie dalej. Obecnie zdalna forma to najbezpieczniejsza forma umożliwiająca udział zainteresowanym osobom - tłumaczyła Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
Co zmieniło się w stosunku do projektu planu z 2019 roku?

 • Na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
 • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie weryfikacji uległo przeznaczenie terenu - usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwi realizację funkcji jaką pierwotnie pełnił teren;
 • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: M. Kopernika, J. Ejsmonda i Huzarskiej.


Po usunięciu z terenu po sanatorium funkcji mieszkaniowych, najwięcej emocji wywołuje teren przy Polance Redłowskiej. Będą mogły powstać budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nawiązaniem do historii ma być stworzenie basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw.

Te zapisy wzbudziły w 2019 roku skumulowany protest mieszkańców, społeczników i aktywistów. Kwestię próbowano omawiać podczas dwóch publicznych spotkań z władzami miasta. W Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy debatę, oddając głos różnym stronom.

Polana dla mieszkańców, teren obok pod zabudowęW środę, podczas dyskusji, po raz kolejny padły pytania o teren przy Ejsmonda. Uczestnicy próbowali uzyskać od planistów odpowiedzi, dlaczego odrzucono propozycję zagospodarowania terenu bez planowanej zabudowy hotelowej i dalszych rozmów oraz z jakiego powodu w ofercie sprzedaży inwestycji miejskich figurował teren Polanki Redłowskiej.

Planiści odpowiadali, że polana, tak jak do tej pory, będzie przeznaczona dla gdynian, a wyrazem chęci dialogu jest trzecie wyłożenie projektu planu.

- Mieszkańcy będą mogli nadal urządzać tam pikniki czy grille. Teren pozostanie miejski, mogą się tam pojawić jakieś urządzenia do rekreacji. Polana piknikowa w pełni zapewnia warunki do rekreacji - zapewniali słuchaczy.
W przypadku okolic skarpy przy polanie, gdzie kiedyś dominowały usługi turystyczne, zezwolenie na budowę basenu ma być powrotem do korzeni.

- Na razie jest to tylko projekt planu. Jeśli będzie uchwalony, to będzie można zastanawiać się, co dalej z tym miejscem zrobić. Na pewno niczego nie zabieramy mieszkańcom, bo w obecnej formie, zniszczony teren nie służy im w żaden sposób - podkreślali.

Plan na hotel, bo mało miejsc dla turystówUrzędnicy dodawali, że nie można zakładać negatywnego wpływu zabudowy na otoczenie, bo takiego nie miały budynki, które stały tam kilkadziesiąt lat temu. Przyznawali, że zezwolenie na zabudowę hotelową jest wyrazem dbałości o rozwój bazy miejsc noclegowych w Gdyni, która jest mniejsza niż w Gdańsku czy Sopocie.

Więcej informacji o projekcie planu można znaleźć na stronie Gdyni.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - podkreślała kilka dni temu Markešić.

Ruiny sanatorium w Orłowie


Majówka na Polance Redłowskiej, 2018 rok


Polanka Redłowska z lotu ptaka

Opinie (117) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Wirtualne efekty :D
  Dajcie już spokój. Ile razy można to samo bezskutecznie mielić???

  • 58 0

 • polana piknikowa pozostanie dostępna dla mieszkańców

  To tak jak restauracja i punkt widokowy w Sea Towers.
  Niektórzy mają mieszkańców Gdyni za niemyślących, z uszczerbkiem w pamięci.

  • 146 5

 • Gdynia miasto wirtualnych dyskusji, wirtualnych inwestycji ale realnych wynagrodzeń urzędników.

  Czy wszyscy będą mogli się wypowiedzieć podczas wirtualnej dyskusji czy moderator dopuści do głosu tylko "swoich"?

  • 75 5

 • Opinia wyróżniona

  Posadzić dzrzewa i krzewy. Zostawić jak jest.

  Koniec dyskusji. Hotel w orłowie reaktywować lub zburzyć. I po problemie.

  • 90 8

 • Łucyk objecał, że zostanie dla mieszkańców? Oznacza to, że już się dogadali z "inwestorem" i za chwilę będzie płot i "apartamenty". Gdynia się już skończyła.

  • 88 3

 • Tam

  Tam powinno powstać osiedle mieszkaniowe. Jest przecież wolny teren. Starszym Gierek pobudował mieszkania to mogą roztkliwiac się teraz nad krzakami na polance a co z młodym pokoleniem ????? Mieszkań katastrofalnie brakuje - zerknijcie na ceny . Już nawet stare klitki bez dachu czy bez okien są po kilkaset tysiecy.

  • 9 73

 • Ekologiczny finał

  Pora już zakończyć ten chocholi taniec i podjąć decyzję co z Polanką Redłowską uczynić. Dyskusje są jałowe i nic nowego nie wnoszą. Zresztą, jak znam życie, miejski Sanchendryn już wie co z tym fantem zrobić - będzie to piękny obiekt ogólnodostępny ale tylko dla tych którzy wykupią apartamenty. Do pełni gdyńskiego szczęścia - firma ochroniarska swoich pracowników "pilnujących" szlabanu wyposaży w ekologiczne umundurowanie.

  • 58 3

 • patrząc po wynikach wyborów

  mieszkańcy Gdyni mają głęboką amnezję albo wręcz amencję.

  • 26 1

 • Polanka sprzedana, urzednicy obdarowani a teraz umow trzeba dochowac. Ot i cala prawda o Polance. A wy mieszkancy dostaniecie - moze- swe tereny rekreacyjne przy obwodnicy.
  Gdynia nie ma - ani jednego parku rozrywki, ani jednego obiektu basenowego z prawdziwego zdarzenia typu aqua park , czy zestaw basenow. Trzy moze cztery baseny osiedlowe i Skwer nie sa rozwiazaniem na skale duzego miasta , nie ma lodowiska. Byly plany jak zawsze, pogrzebane jak na chwile obecną. Nie ma tez prawdziwego amfiteatru /to na Kamiennej Oirze, to nawet nie jest namiastka amfiteatru . Maja je przecietne miasta w Polsce,Aqua Park to jest juz norma w kazdym miescie. Nie ma zadnego duzego parkingu pietrowego. Ma za to duzo terenow do zagospodarowania ale nie dla Gdynian ale deweloperow. Gdynia po prostu kleczy przed deweloperami i moze dlatego tak chetnie podejmuje sie prace w Urzedzie Miasta. A co do dyskusji to skonczmy je, bo Gdynianie to nie naiwni ludzie którzy nie wiedza o co w tej grze chodzi.

  • 91 6

 • Opinia wyróżniona

  dlaczego wykluczono parking podziemny?

  rezygnacja z parkingu nie zmniejszy liczby samochodów, tylko przeniesie je na pobocze ul. Ejsmonda i na okoliczne blokowisko. Jeśli jedyny wasz pomysł na Gdynię to samochodofobia, to bądźcie konsekwentni i przestańcie rejestrować nowe pojazdy.

  • 59 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane