Fakty i opinie

stat

Wybierz swoich faworytów do statuetki "Skrzydła Trójmiasta"

Najnowszy artukuł na ten temat

Skrzydła Trójmiasta rozdane!

To nasi czytelnicy zdecydują do kogo trafią statuetki Skrzydeł Trójmiasta.
To nasi czytelnicy zdecydują do kogo trafią statuetki Skrzydeł Trójmiasta.

W poniedziałek ruszyło głosowanie w plebiscycie czytelników Portalu Trojmiasto.pl "Skrzydła Trójmiasta 2010". To głosowanie niezależne i powszechne, więc zachęcamy wszystkich do oddawania głosów!

O wasze głosy walczą 33 nominacje w sześciu kategoriach tematycznych. Wydaje się, że w większości z nich walka będzie niezwykle wyrównana, a wybór niełatwy. Choć o zwycięstwo walczą osoby, wydarzenia, instytucje i obiekty znane powszechnie mieszkańcom Trójmiasta, nie zaszkodzi przypomnieć każdego z nominowanych.

Nowa Architektura Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

W tej kategorii najtrudniej chyba "nie znać" nominowanych, bo każdy z walczących o zwycięstwo obiektów przyciąga uwagę i dominuje nad pokaźną częścią Trójmiasta. Sea Towers, najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, widoczny jest nawet z odległego o ponad 30 km Portu Północnego w Gdańsku. Spacerując po Sopocie nie sposób nie trafić pod wieńczące Monciak Centrum Haffnera, a wjeżdżając do Trójmiasta drogą z Warszawy nie zawiesić oka - zwłaszcza po zmierzchu - na iluminowanym biurowcu Grupy Lotos. Hotel Hilton nie jest tak wysoki jak Sea Towers, ani tak lśniący jak trójmiejski petrobiurowiec, ale to największy obiekt, jaki w ostatnich latach wyrósł w historycznym śródmieściu Gdańska i choćby dlatego nie sposób go przemilczeć. Podobnie jak kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie, w którego przypadku jesteśmy trochę niekonsekwentni: wszystkie nominowane obiekty są już gotowe i oddane do użytku, tylko kampus wciąż się rozrasta...

Rekreacyjna Przestrzeń Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

W tej kategorii znajdują się chyba najsympatyczniejsze nominacje: miejsca rekreacji, w których odpoczywamy, cieszymy się słońcem, spacerujemy, ćwiczymy, jednym słowem: oddychamy pełną piersią. W Trójmieście jest ich pewnie więcej, i wielu z nas ma swoje ukochane, o których nawet nie chce opowiadać innym, by nie straciły swojego kameralnego charakteru. Nam najbardziej przypadły do gustu ta piątka: ukochana latem przez dzieci Fontanna Czterech Kwartałów wraz z deptakiem na ul. Grobla I, wybierane chętniej przez nieco starszą młodzież i ich rodziców Centrum Hewelianum na Grodzisku, tor dla rolkarzy tuż nad morzem w Parku Północnym w Sopocie, skwer Suchanka w Gdyni pozwalający wypocząć po spacerze na orłowskie molo oraz park brzeźnieński, który jest doskonałym przykładem jak zapuszczony miejski las zmienić w zachęcający do rekreacji park.

Kultura w Przestrzeni Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

Tym razem możecie wybierać spośród tych organizowanych pod gołym niebem wydarzeń, które dały wam największą satysfakcję z jednoczesnego obcowania z kulturą i przestrzenią miasta. Niezależnie od tego, czy bardziej zapadł wam w pamięć przekaz, jaki mieli dla was artyści, czy też otoczenie, w którym występowali. Na nagrodę zasługuje to wydarzenie, które najbardziej spójnie łączy oba te elementy. Czy będzie to Mozartiana, podczas której scenerią dla muzyki genialnego kompozytora są piękne przestrzenie Parku w Oliwie? A może odbywające się w śródmieściu Gdyni i stawiające na zupełnie inną muzykę oraz sztukę uliczną Cudawianki? Miłośnicy Sopotu pewnie stwierdzą, że nic nie dorównuje atmosferze święta ul. Bohaterów Monte Cassino, która tego dnia przechodzi we władanie sopockich artystów. Stawiający na kulturę alternatywną oraz bardziej kameralne wnętrza i podobną widownię zagłosują pewnie na odbywającą cię w industrialnych wnętrzach stoczni Pecha Kuchę, a miłośnicy widowiskowych instalacji plenerowych na FROG, czyli odbywający się na plaży Festiwal Rytmu i Ognia. A może najwięcej głosów zbierze festiwal Streetwaves, który przelał się ulicami całego Gdańska i dotarł w najwięcej najbardziej niezwykłych miejsc?

Inspiracja Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

Inspiracje Trójmiasta to kategoria, w której możecie oceniać inicjatywy i wydarzenia, które przyciągnęły uwagę - chwilowo lub na dłużej, powierzchownie lub bardziej refleksyjnie - wielu mieszkańców Trójmiasta. Porównanie nie jest łatwe, bo w tej kategorii na wasze głosy liczą zarówno inicjatywy czysto rozrywkowe, jak gdański Weekend za pół ceny czy Kulinarna Gdynia, poprzez bardziej wyrafinowaną Noc Muzeów i prozdrowotne Trójmiasto bez dymka oraz Wampiriadę, aż do samarytańskiej wręcz działalności Sopockich Partyworkerów.

Marka z Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

W tej kategorii nie oceniamy firm największych, najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych. Tu znajdziecie marki, które powstały dzięki pomysłowości i przedsiębiorczości trójmiejskich biznesmenów. Jedne są od razu kojarzone z Trójmiastem, inne zaskakują tym, że wywodzą się właśnie stąd. Wasze głosy możecie oddawać na producenta kosmetyków AA Cosmetics, firmę galanteryjną Batycki, sieć delikatesów Bomi, producenta chemii budowlanej Cekol, właściciela marki odzieżowej Reserved, oraz producenta edukacyjnych aplikacji komputerowych Young Digital Planet.

Wyczyn Trójmiasta - zagłosuj w tej kategorii

No i kategoria chyba najtrudniejsza do oceny, bo jedyna w której bezpośrednio porównujemy konkretne osoby. Nie ma ich co przedstawiać, bo podróżnika Marka Kamińskiego, eksploratora Syberii i rekordzistę Guinessa w grze na fortepianie Romualda Koperskiego, mistrza i wicemistrza świata w windsurfingu Piotra MyszkęPrzemysława Miarczyńskiego, mistrzynię świata w skoku o tyczce Annę Rogowską oraz mistrza w powożeniu psich zaprzęgów Igora Tracza znają wszyscy. Macie pomysł jak porównać ich wyczyny i osiągnięcia? W takim razie głosujecie!

Łatwo jest każdego dnia narzekać na dziury w drodze, korki i spóźniające się tramwaje. Ale my nie zgadzamy się z tymi, dla których szklanka jest wiecznie do połowy pusta. Powyżej macie ponad 30 przykładów idei, działań i osób, które zmieniają Trójmiasto w miejsce lepsze do życia. Zastanówcie się i oddajcie swój głos na tych, dzięki którym jesteście bardziej dumni, że mieszkacie w Gdańsku, Gdyni czy w Sopocie.

Jan Kozłowski, pomorski poseł do Parlamentu Europejskiego, były marszałek województwa pomorskiego

Uważam, że ten plebiscyt jest niezwykle wartościowy. Już sama nominacja do nagrody "Skrzydła Trójmiasta" jest dowodem uznania dla pomysłodawcy, inicjatora lub twórcy któregoś z ocenianych wydarzeń, dokonań lub miejsc. Wyróżniając takie osoby stawiamy je innym za wzór, skłaniamy innych do podążania ich śladem. Myślę, że ten plebiscyt powinien być kontynuowany, by nagrodzić jak najwięcej osób przyczyniających się do zmieniania Trójmiasta w lepsze miejsce do życia.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

Jestem przekonany, że w tej edycji plebiscytu ogromna rzesza czytelników portalu Trojmiasto.pl odda swoje głosy na osoby i inicjatywy, które w sposób pozytywny wpłynęły na życie mieszkańców Trójmiasta. Ciekaw jestem wyników plebiscytu - myślę, że w wielu kategoriach rywalizacja będzie bardzo zacięta i jej losy rozstrzygną się w ostatnich godzinach głosowania.


Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Plebiscyt Skrzydła Trójmiasta, organizowany przez redakcję Portalu Trojmiasto.pl to inicjatywa, której pierwsza edycja odegrała ważną rolę w życiu naszego regionu. Wierzę, że tegoroczna edycja imprezy, której duża część jest poświęcona przestrzeni miasta, stanowić będzie kolejny krok do tego, aby Trójmiasto było jeszcze piękniejsze i bardziej przyjazne, a wszystkim jego mieszkańcom żyło się szczęśliwie i bezpiecznie.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

W naszej metropolii nie brakuje ludzi twórczych, z ogromnym potencjałem oraz innowacyjnymi pomysłami. To właśnie dzięki nim nasze miasta stają się atrakcyjniejsze, bardziej przyjazne mieszkańcom i turystom. Zdecydowanie oni zasługują na naszą uwagę. Dlatego gorąco popieram inicjatywę, która ma na celu nagrodzenie i wypromowanie tych, dzięki którym Trójmiasto staje się po prostu lepsze.

Opinie (96) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.