• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowe Trójmiasto oczami młodych geografów

Michał Stąporek
31 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Fragment pracy pt. Świątynia Dumania, autorstwa  Marcina Burclawa, Szymona Dyło, Aleksandry Kussowskiej i Joanny Łuczyckiej. Fragment pracy pt. Świątynia Dumania, autorstwa  Marcina Burclawa, Szymona Dyło, Aleksandry Kussowskiej i Joanny Łuczyckiej.

Powstaje elektroniczny atlas najbardziej intrygujących miejsc w Trójmieście. To efekt pracy studentów geografii UG.



Od 10 lat studenci II roku geografii na Uniwersytecie Gdańskim zaliczają ćwiczenia z geografii społecznej u prof. Iwony Sagan przygotowując prace poświęcone wyjątkowym miejscom w Trójmieście. Wyjątkowym, ale niekoniecznie najbardziej znanym.

- Studenci mają nie tylko dowolność w wyborze miejsca, jakie chcą opisać, ale także w sposobie, w jaki chcą to zrobić. Dzięki temu, że ich wyobraźnia jest nieograniczone, powstaje wiele bardzo interesujących prac - opowiada Maja Grabkowska, doktorantka w katedrze geografii ekonomicznej UG.

Geografia społeczna opisuje relacje między człowiekiem a przestrzenią. Jest - wbrew pozorom wcale nie akrobatycznym - połączeniem socjologii, urbanistyki i kultury. Takie spektrum pozwala przyglądać się miejscom przez pryzmat tego co robią w nich ludzie, co czują, jak one na na nich wpływają.

Z instrukcji i wskazówek dla studentów, jak mają zbierać informacje: "rozmawiajcie z ludźmi w autobusach, bądź pytając o drogę; skontaktujcie się z kimś, kto zna dobrze teren i może Was wprowadzić w jego specyfikę, róbcie zdjęcia, kreślcie szkice, rysujcie mapy, odkryjcie historię tego miejsca, ważne lokalne budynki, znanych mieszkańców; odkryjcie jakie problemy nurtują ludzi dzisiaj".



W pracy pt. "Świątynia Dumania" czytamy o sopockim Placu Rybaków: "Każdy mieszkaniec Placu Rybaków posiada własny harmonogram dnia. Każdy mieszkaniec zarówno zaczyna, jak i kończy pracę o innej porze dnia, niż jego sąsiad. Przywodzi to na myśl, że każdy tu mieszkający człowiek jest panem samego siebie. Niewiele odbiega to od rzeczywistości, gdyż zdecydowana większość mieszkańców wykonuje zawody wolne. Dla części z nich z nich dom jest miejscem pracy".

W ciągu 10 lat powstało ok. 200 takich prac. W pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, by najciekawsze z nich umieścić w Internecie. Dziś na stronie Projekt Miejski prezentowane są 22 najwyżej ocenione eseje: po siedem z Gdańska, Gdyni i Sopotu, oraz jeden poświęcony Szybkiej Kolei Miejskiej.

W Gdyni opisano m.in. bar mleczny Słoneczny przy ul. Władysława IV, Osadę Rybacką na Oksywiu czy Kolonię Lotniczą na Pustkach Cisowskich. W Sopocie m.in. Zacisze Artystów czy "miejsce spotkań pod Rakietą", czyli plac Konstytucji przed kościołem św. Jerzego. W Gdańsku - z tych mniej oczywistych - Stara Oliwa, robotnicza enklawa w środku miasta, czyli ul. Robotnicza i Jaracza obok Stoczni Gdańskiej czy Szkoła Baletowa we Wrzeszczu.

- Na razie zarchiwizowaliśmy tylko część prac, ale wkrótce postaramy się, by w Internecie znalazło się jak najwięcej opisów wyjątkowych miejsc oddających ducha Trójmiasta - zapowiada Maja Grabkowska.

Miejsca

Opinie (121) ponad 20 zablokowanych

  • Ciekawe czy moja praca się załapała :) (1)

    • 0 0

    • Mojej pracy nie ma :( ale jest moich znajomych z roku.

      • 0 0

  • Teraz czekam na

    prace braciszka i spolki o slynnych gdynskich "Wiatach". Moja praca juz jest... Ale tamta dopiero zrobi furore :D

    • 0 0

  • swietna sprawa

    mowcie co chcecie ale ten co przezyl te cwiczenia na zawsze zmieni punkt widzenia dotyczacy relacji z obiektami. Byla to swietna zabawa i nauka, zreszta geografia to wyjatkowa dziedzina nauki kto jej nie doswiadczyl niech zaluje :]

    • 0 0

  • kolejna desperacka próba dowartosciowania

    tego nędznego robotniczego miasta....aaa juz nie robotniczego...stocznie zamykaja wiec...

    • 0 0

  • dziwne

    Nie ukrywam, ze troszke mnie dziwia opinie niektorych ludzi. Moj syn obecnie studiuje gegografie na 4 roku. Patrzac pare lat wstecz, zawsze go podziwialam za chec walki i ambicje. Pamietam, ze zawsze jak wracal do domu musial ciagle cos robic na zajecia, jakies mapy, szkice itp., co zajmowalo mu okolo 7, nawet 10 godzin na 1 prace. a niekiedy takich prac bylo kilka w tygodniu. ciagle siedzial przy biurku robiac to wszystko. patrzac na moje studia, a jestem po marketingu oraz ekonomii, to przyznam, ze moja studia to byla wielka bimbała ze sie wyraze. fakt, pamietam jak syn wyjezdzal na praktyki, opowiadal mi o nich co to sie nie dzialo, ale nie weirze ze kazdy z was, nawet ja nie mial podobnych ekscesow. kazdy w mlodym wieku pije piwo, bawi sie, bo studia to nie tylko ciezka praca, a rowniez chwila relaksu. i powtarzam, ze NIE UWIERZE jak ktos napisze, ze zajmowal sie tylko nauka, a nie spedzal w ogole czasu ze znajomymi. wiec nie rozumiem, czemu takie wielkie oburzenie z niektorych strony, naprawde. ten kierunek to nie tylko ciezka praca, bo taka prawda, ale rowniez kierunek, dzieki ktoremu mozna sie nauczyc wiedzy praktyczej, nie tylko teoretycznej.
    Jesli chodzi o prace, to tak jak po kazdym kierunku w dzisiejszych czasach. Ile to sie czyta, ze osoba po 2-4 kierunkach nie moze znalezc nigdzie pracy, a dlaczego? W glownej mierze dlatego, ze posiada wlasnie wspomniana wiedze teoreytczna, a nie praktyczna. Na chwile obecna moj syn ma zapewniona prace w instytucie meteorologicznym (badz podobna nazwa), a takze w Urzedzie Marszałkowskim.
    Dlatego tez nie zgadzam sie z opiniami niektorych ludzi.
    A projekt...bardzo dobry pomysl i dobrze, ze ktos wyszedl z taka inicjatywa. Obrazuje tak jak tytul wskazuje, na Trojmiasto czyma mlodych ludzi, i z tego co wiem, bo mialam okazje uczestniczyc biernie w tworzeniu tego projektu przez syna, ze poswiecil wiele czasu na zbadaniu danego obiektu, szukal informacji w wielu ksiazkach, umawial sie na spotkania z ludzmi, by dowiedziec sie jakis wiadomosci. Bardzo mi sie podobaja projekty umieszczone na tej stronie.
    Pozdrawiam

    • 1 0

  • Geografia nie jest taka zła, moim zdaniem w gorszej sytuacji są studenci takich kierunków jak: pedagogika z różnymi swoimi odmianami, którą studiować można na każdej szkole wyższej czy to państwowej czy prywatnej, socjologia, dziennikarstwo, europeistyka, politologia - gdzie po takich studiach można pracować?? I takie perełki jak kulturoznawstwo, filologia klasyczna - po tych studiach na pewno mamy zagwarantowaną prace:):)

    • 0 0

  • ten kierunek jest super

    czesc kadry byla wysmienita! Dzisiaj juz ladnych pare lat po studiach pracuje w zupelnie innej dziedzinie, ale moze wroce do czegos zwiazanego z "ziemia"jesli bedzie okazja!

    • 1 0

  • Hmm..

    Ciekawy projekt, nastawiony na odpowiednich odbiorców. Szkoda tylko, że strona jest irytująca.. Co do miejsc - są to często lokalizacje, które możemy zobaczyć jadąc po prostu samochodem tudzież innym transportem. Według mnie powinny znaleźć się miejsca zapierające dech w piersiach, a nie 'ozdoby' danego miasta jak np. Monte Cassino itd. Jeżeli ktoś przez przypadek chadzał po obrzeżach trójmiejskich lasów lub granic terytorialnych danych dzielnic albo miejscach zniszczonych industrializacją to wie o co chodzi. Choć niektóre z tych prac są naprawdę godne polecenia to i tak czuć ostry niedosyt, ale miejmy nadzieję, że zobaczymy coś naprawdę ekscentrycznego.

    • 0 0

  • do Pani M.

    Miło, że ktoś coś robi/robił. Ale geografia to tylko i wyłącznie praktyka, bez której ciężko się obejść i pamiętajmy, że to praktyka tworzy teorię a nie na odwrót. Trafiają się jednostki, które uczą się itd., ale co to ma do rzeczy skoro istnieje rzesza pospolitych tłuków nie umiejąca pogodzić edukacji z zabawą. Dlatego śmiem twierdzić, że to AMG uczy się za innych, tam jest ciężka praca...

    • 0 0

  • No tak ..

    Miło, że ktoś coś robi/robił. Ale geografia to tylko i wyłącznie praktyka, bez której ciężko się obejść i pamiętajmy, że to praktyka tworzy teorię a nie na odwrót. Trafiają się jednostki, które uczą się itd., ale co to ma do rzeczy skoro istnieje rzesza pospolitych tłuków nie umiejąca pogodzić edukacji z zabawą. Dlatego śmiem twierdzić, że to AMG uczy się za innych, tam jest ciężka praca...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane