• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowe Trójmiasto oczami młodych geografów

Michał Stąporek
31 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Fragment pracy pt. Świątynia Dumania, autorstwa  Marcina Burclawa, Szymona Dyło, Aleksandry Kussowskiej i Joanny Łuczyckiej. Fragment pracy pt. Świątynia Dumania, autorstwa  Marcina Burclawa, Szymona Dyło, Aleksandry Kussowskiej i Joanny Łuczyckiej.

Powstaje elektroniczny atlas najbardziej intrygujących miejsc w Trójmieście. To efekt pracy studentów geografii UG.



Od 10 lat studenci II roku geografii na Uniwersytecie Gdańskim zaliczają ćwiczenia z geografii społecznej u prof. Iwony Sagan przygotowując prace poświęcone wyjątkowym miejscom w Trójmieście. Wyjątkowym, ale niekoniecznie najbardziej znanym.

- Studenci mają nie tylko dowolność w wyborze miejsca, jakie chcą opisać, ale także w sposobie, w jaki chcą to zrobić. Dzięki temu, że ich wyobraźnia jest nieograniczone, powstaje wiele bardzo interesujących prac - opowiada Maja Grabkowska, doktorantka w katedrze geografii ekonomicznej UG.

Geografia społeczna opisuje relacje między człowiekiem a przestrzenią. Jest - wbrew pozorom wcale nie akrobatycznym - połączeniem socjologii, urbanistyki i kultury. Takie spektrum pozwala przyglądać się miejscom przez pryzmat tego co robią w nich ludzie, co czują, jak one na na nich wpływają.

Z instrukcji i wskazówek dla studentów, jak mają zbierać informacje: "rozmawiajcie z ludźmi w autobusach, bądź pytając o drogę; skontaktujcie się z kimś, kto zna dobrze teren i może Was wprowadzić w jego specyfikę, róbcie zdjęcia, kreślcie szkice, rysujcie mapy, odkryjcie historię tego miejsca, ważne lokalne budynki, znanych mieszkańców; odkryjcie jakie problemy nurtują ludzi dzisiaj".



W pracy pt. "Świątynia Dumania" czytamy o sopockim Placu Rybaków: "Każdy mieszkaniec Placu Rybaków posiada własny harmonogram dnia. Każdy mieszkaniec zarówno zaczyna, jak i kończy pracę o innej porze dnia, niż jego sąsiad. Przywodzi to na myśl, że każdy tu mieszkający człowiek jest panem samego siebie. Niewiele odbiega to od rzeczywistości, gdyż zdecydowana większość mieszkańców wykonuje zawody wolne. Dla części z nich z nich dom jest miejscem pracy".

W ciągu 10 lat powstało ok. 200 takich prac. W pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, by najciekawsze z nich umieścić w Internecie. Dziś na stronie Projekt Miejski prezentowane są 22 najwyżej ocenione eseje: po siedem z Gdańska, Gdyni i Sopotu, oraz jeden poświęcony Szybkiej Kolei Miejskiej.

W Gdyni opisano m.in. bar mleczny Słoneczny przy ul. Władysława IV, Osadę Rybacką na Oksywiu czy Kolonię Lotniczą na Pustkach Cisowskich. W Sopocie m.in. Zacisze Artystów czy "miejsce spotkań pod Rakietą", czyli plac Konstytucji przed kościołem św. Jerzego. W Gdańsku - z tych mniej oczywistych - Stara Oliwa, robotnicza enklawa w środku miasta, czyli ul. Robotnicza i Jaracza obok Stoczni Gdańskiej czy Szkoła Baletowa we Wrzeszczu.

- Na razie zarchiwizowaliśmy tylko część prac, ale wkrótce postaramy się, by w Internecie znalazło się jak najwięcej opisów wyjątkowych miejsc oddających ducha Trójmiasta - zapowiada Maja Grabkowska.

Miejsca

Opinie (121) ponad 20 zablokowanych

  • ktoś z GP

    gospodarka przestrzenna też od tego roku zalicza podobny przedmiot w ten sposób :D

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane