• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyspa Spichrzów hotelowym zagłębiem Gdańska?

Michał Stąporek
24 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Nowoczesna architektura może udanie odwoływać się do dawnej zabudowy i charakteru miejsca, w którym powstaje. Wkomponowanie zachowanych fragmentów spichlerzy w nowoczesne elewacje przyszłego hotelu otoczonego ul. Chmielną, Żytnią i Spichrzową jest tego najlepszym dowodem. Projekt powstał w pracowni architektonicznej Fort. Nowoczesna architektura może udanie odwoływać się do dawnej zabudowy i charakteru miejsca, w którym powstaje. Wkomponowanie zachowanych fragmentów spichlerzy w nowoczesne elewacje przyszłego hotelu otoczonego ul. Chmielną, Żytnią i Spichrzową jest tego najlepszym dowodem. Projekt powstał w pracowni architektonicznej Fort.

Wyspa Spichrzów to ruiny i chaszcze? Nie tylko: już wkrótce ruszy tu czwarty hotel, a budowa piątego zacznie się w ciągu trzech miesięcy. Czy wyspa stanie się gdańskim zagłębiem hotelowym?



Pokoje w hotelu Pica Paca nie mają numerów. Noszą imiona postaci, których wizerunki zdobią ich wnętrza: Einsteina, Dalego, Marylin Monroe, Grace Kelly. Pokoje w hotelu Pica Paca nie mają numerów. Noszą imiona postaci, których wizerunki zdobią ich wnętrza: Einsteina, Dalego, Marylin Monroe, Grace Kelly.
Na południe od ul. Stągiewnej dzieje się dużo więcej, niż na będącym na ustach wszystkich północnym cyplu Wyspy Spichrzów.

W kwartale ulic Spichrzowa, Chmielna i Żytnia deweloper Grupo Labaro chce postawić budynek, w którym znajdzie się hotel, mieszkania i biura. Zmieści się w nim ok. 150 pokoi hotelowych, oraz 80 jedno- i dwupoziomowych apartamentów, o powierzchni od 40 do 150 m kw. Inwestor zapewnia, że rozpoczęcie budowy przewidziane jest na marzec przyszłego roku.

- Ważnym elementem projektu jest zachowanie reliktów trzech spichlerzy Czarny Kogut, Arka Noego i Ciepło Kuźni i uzupełnienie ich bryły strukturą współczesną, wyraźnie ukazującą czas, w którym powstała - opisuje ten projekt Agnieszka Deka z Grupo Labaro Polska.

W tej części budynku, w której w szklaną fasadę wkomponowane będą pozostałości spichlerzy znajdzie się hotelowe spa.

Hotel będzie miał cztery gwiazdki. Deweloper nie chciał nam tego potwierdzić, ale dowiedzieliśmy się, że będzie przyjmował gości pod szyldem niemieckiej grupy hotelowej Maritim.

Kompleks został zaprojektowany przez architektów z pracowni Fort; tej samej, która dwa tygodnie temu wygrała międzynarodowy konkurs na siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności.

W stojącym po sąsiedzku kamienicach przy ul. Spichrzowej znajduje się kilka apartamentów, wynajmowanych turystom za pośrednictwem firmy Kobza Hause. Już dziś działają tu także dwa niewielkie hotele: Litarion (6 pokoi) i Biała Lilia (16 pokoi). Wraz z końcem roku przybędzie jeszcze jeden, Pica Paca. Ten niewielki (8 pokoi i 2 apartamenty) hotel można zaliczyć do kategorii "boutique". Jest nieduży, ma niezwykle starannie zaprojektowane, ultranowoczesne wnętrza i... dość wysokie ceny.

- Hotel rzeczywiście jest przeznaczony dla zamożniejszych gości, ale dostępna dla wszystkich kawiarnia będzie miała ceny na każdą kieszeń - zapewnia prowadzący Pica Pakę Piotr Pączko. Dodaje, że chciałby, aby kawiarnia Piki Paki pomogła ożywić ten odludny w sumie kwartał.

Hotelarze ze Spichrzowej wierzą, że ich kwartał stanie się hotelowym zagłębiem śródmieścia (tuż obok stoi jeszcze przecież Novotel ze 158 pokojami) Gdańska, choć trudno powiedzieć, by miasto stworzyło im idealne warunki do takie działalności. Ul. Spichrzowa to poorane wykrotami klepisko, które po każdych opadach zmienia się w wodny tor przeszkód. Powstał już projekt przekształcenia jej w zwykłą miejską ulicę, ale na pewno nie zostanie zrealizowany do końca budowy hotelu Maritim.

O ile prywatni właściciele krok po kroku ożywiają tę część Wyspy Spichrzów, o tyle przyszłość północnego cypla, należącego w sporej części do miasta, wciąż rysuje się niewyraźnych barwach.

Po raz kolejny - tym razem do 31 grudnia - przedłużono termin składania ofert na zagospodarowanie tego terenu. Powód? W poprzednich terminach nie wpłynęły żadne propozycje od deweloperów.

- Przesunęliśmy termin, ponieważ poprosiły nas o to dwie firmy, które rozważają złożenie swoich ofert - tłumaczy Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miasta. Dokładnie takie same argumenty padały, gdy po raz pierwszy przekładano termin zakończenia konkursu.

Niezależnie od tego, czy miasto znajdzie partnera do zagospodarowania tego terenu, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów hotel i tak najprawdopodobniej powstanie. Taką deklarację żłożyła już dawno firma Grupo Labaro, która posiada tu dwie działki.

Opinie (61) ponad 10 zablokowanych

  • te fundamenty historyczne to świetny pomysł !

    w końcu jakiś dobry pomysł - tylko czy w tym miejscu nie powinno być rewitalizacji dawnych obiektów ? jestem za Długą a nie Stągiewną bis...

    • 0 0

  • ile..

    lodów na tej wysepce się już nakręciło !! I co myślicie że to już koniec ? Naiwniaczki jedne !!Hotelów się zachciewa !!

    • 0 0

  • to fascynujace, że będę mogła spać w pokoju Marylin Monroe!

    • 0 0

  • krok w dobrą stronę

    Napewno wyspa spichrzów zasługuje na cos wiecej niz odbudowana po wojnie tzw droga krolewska. Zastanawiam sie po co te fundamenty spichlerzy? Praca ciekawa i napewno wyglądała by lepiej bez tych udziwnień. I jeszcze najwazniejsze, wyspa powinna być wyłączona spod opiniowania najwiekszego szkodnika w Gdansku -tj urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków.

    • 0 0

  • Czy naprawdę coś się ruszy...

    Bardzo bym chciał, by na Wyspie Spichrzów wreszcie coś się zaczęło dziać! Smutne to, że do tej pory, straszy pustka i ruiny i brak odwagi do zagospodarowania tej centralnej cz e sci Gdańska.
    Chciałbym zaapelować do naszych decydentów i projektantów,o wykorzystanie nadarzającj się obecnie okazjii, kiedy wszystkie fundamenty na wyspie zostały odkryte o oczyszczone, o stworzenie tam podziemnych parkingów, dostępnych dla gości i mieszkańców w cenach dostępnych dla normalnych i umożliwiających "udrożnienie" naszych ulic i spokojne dotarcie przez turystów do atrakcyjnej Starówki! Problem do rozwiązania, to parkingi dla autokarów, dowożących turystów z wizytujących gdyński port wycieczkowców, a te autokary muszą być blisko Starego Miasta, bo większość tych odwiedzających t głównie starsi emeryci, ale z gotówką! Jak deweloperzy pobudują swoje hotele i apartamentowce, z garażami dla miłych gośći, na budowę podziemnych parkingów (ogólno dostępnych) będzie już za późno! Chciałbym, żeby nasi decydenci pamiętali również, że pośród naszych miłyh i zasobnychgości należy przewidzieć miejsca noclegowe i jadłodajnie dla studentów, wycieczek szkolnych i mniej zamożnej klijenteli z kraju i ze świata. Może warto przywrócić dla ruchu ulicę Cmielną, stworzyć skrzyżowanie za światłami, jak to było niedawnoo, a korki wydawały się być mniejsze niż obecnie? A może tunel pod torami, jak to robią gdzie indziej na świecie?! Wystarczy wtedy tylko naprawić ul.Chmielną do ul. Toruńskiej, około 220m asfaltu i okaże się, że na Węźle okopowa będzie trochę lużniej?!
    Przedstawiony piękny projekt zabudowy sympatyczny i godny realizacji, należy tylko powybijać i amurować te piękne olbrzymie szklane okna, myślę, że nie należy zestawiać Biskupina z Nowym Jorkiem wystarczy eksperyment ze złoto-szklanym gmachem na rogu ulic Szopy i Długich Ogrodów. Mam nadzieję, że zostanie zachowana architektura zbliżona do tej przedwojennej, vis a vis Długiego Pobrzeża, zostanie zachowany magazyn i elewator "Deo Gloria", który przetrwał przedwojenne pożary i wojenne bombardowania (był jeszcze używany wlatach czterdiestych i pięćdziesiątych a na południowym krańcu wyspy, nad kanałem łączącym Starą i Nową Motławę, postawić Lastadię II, żeby nasz miły Pan Prezyden przy porannej kawie, miał przyjemny widok i mógł spokojnie podziwiać pracę konserwatora zabytków (tego od szklanej wieży przy Baszcie Kotwiczników) oraz miejskich architektów! Myślę że mijsce na taką zabudowę jest tam przewidziane?!
    Młodszym kolegom internautom, polecam poczytanie artykułów i obejrzenie zdjęć pod hasłem internetowym "Pomorze 1945" - naprawdę ciekawe i warte poświęcenia pare minut cennego Waszego czasu, a wyjaśnisię wiele spraw i problemów o których starannie zapomniano!
    Pozdrowienia

    • 0 0

  • Nie rozumiemy co tracimy

    • 0 0

  • NIE ZAPOMNIMY NIE PRZEBACZYMY !Pamiętacie ?

    • 0 0

  • bardzo interesująca zabudowa

    żeby tylko doszła do skutku

    • 0 0

  • archie - tacy jka Ty to szkodniki

    W 1946 chcieli Długą zabudowac nowoczesnymi budynkami czyli BLOKAMI ! Jedź sobie do Słupska to zobacysz jakby to pieknie wyglądało...

    • 0 0

  • arche

    naprawde... nie rozumiem skad bierze sie to przeswiadczenie, ze wspolczesnie, to dobrze, a rewitalizacja, to zle... gdyby tak bylo, to nikt, po kazdej wojnie by nic nie odbudowywal... skoro jestes przeciwny odbudowie, to znaczy, ze cale stare miasto w Gdansku sie Tobie nie podoba i jest brzydkie, niegodne uwagi... bo przeciez miazdzaca wiekszosc zostala odbudowana, a niektore kamieniczki dopiero w latach 60-tych 70-tych...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane