• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Wyspa przestała straszyć?

Agnieszka Mańka
17 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 20 lat) 
Opinie (43)
Najnowszy artykuł na ten temat Kładka na Wyspę Spichrzów już działa
Po zakończeniu nieudanej współpracy z amerykańską spółką Genesis Hotels, władze Gdańska odsprzedały - za 2 mln zł - swoje 8 procent udziałów Mennicy Invest. Za trzy lata na Wyspie Spichrzów ma powstać ekskluzywny pasaż handlowy, restauracje, dwa hotele - niższej i wyższej klasy.

Sprawa zagospodarowania jednego z najatrakcyjniejszych terenów w Gdańsku ciągnie się od 1995 roku. Umowę z Genesis Hotels podpisały władze poprzedniej kadencji i mimo zapewnień Amerykanów o poważnych inwestycjach na wyspie (m.in. hotel) przez lata nic się tam nie działo, a gmina Gdańsk z 8 procentami udziałów nie mogła nic zrobić. Pod koniec marca b
r. Amerykanie sprzedali swoje 92 procent udziałów warszawskiej spółce WSC Investment. Gdańsk swoje udziały (trzy działki o powierzchni 2004 m.kw.) sprzedał Mennicy Invest.

- Nie oznacza to, że wycofujemy się z zagospodarowania północnej Wyspy Spichrzów - podkreślił prezydent Paweł Adamowicz. - Uwolniliśmy się tylko z pęt nieudanej spółki, która przejdzie zniesławiona do historii.

Należąca do Mennicy Państwowej SA Mennica Invest jest powiązana z W.S.C. Investment. Oba podmioty zawiązały spółkę pod nazwą Wyspa Spichrzów i zamierzają w najbliższym czasie przenieść siedzibę spółki z Warszawy do Gdańska.

- Kupiliśmy udziały od Gdańska, choć nie dają nam one szans w sterowaniu firmą, bo poszukiwaliśmy nowego pola do działania - powiedział Janusz Ciesielski, z-ca prezesa MI. - Dobiega końca budowa osiedli mieszkalnych i przyszła pora na nowe wyzwania. Planujemy postawić na wyspie ekskluzywny pasaż handlowy, a także - z myślą o mniej zamożnych turystach - hotel dwugwiazdkowy i hotel o wyższym standardzie.

Prezesem W.S.C. jest gdańszczanin z urodzenia Sławomir Ambroż. Według niego, chociaż firma jest na rynku dopiero od czterech lat, poradzi sobie z zagospodarowaniem odkupionych działek. - Dotychczas zajmowaliśmy się budowaniem mieszkań, apartamentów, a teraz wchodzimy w "hotelówkę". Poradzimy sobie, bo mamy doświadczenie w budowaniu, a operatorem sieci hoteli będzie ktoś inny - stwierdził S. Ambroż.

Inwestycje na wyspie szacunkowo miałyby kosztować 150 mln Euro. Pierwszy rok poświęcony będzie na określenie warunków zabudowy i przygotowanie koncepcji. Zgodnie z optymistycznymi założeniami, za trzy lata teren, który "straszył" przez długi czas, ma przyciągać nowoczesnością. Prezes W.S.C. napomknął, że chciałby wprowadzić tam sieć polskich hoteli i jest już po wstępnych rozmowach z Gromadą. Wczoraj przy okazji podpisania umowy sprzedaży prezydent zaznaczył, że 2 mln zł są już na koncie miasta. Większość pieniędzy z transakcji zostanie przeznaczona na remont sypiących się balkonów, a część na patrole policyjne w okresie wakacyjnym. Radny SLD Eugeniusz Węgrzyn dla którego Wyspa zawsze była priorytetem nie uwierzy w dobre intencje nowych udziałowców dopóki nie zobaczy efektów.

- Nie wiem, czy udziały zostały kupione do spekulacji, czy po to, żeby czegoś dokonać. Nie znam też treści umowy i tego, czy pomyślano o nałożeniu kar za niewywiązanie się ze zobowiązań. Życzyłbym sobie, żeby złożone wczoraj obietnice stały się realne.
Głos WybrzeżaAgnieszka Mańka

Opinie (43)

 • Inwestor ma 4 lata doswiadczenia?

  To chyba tylko mozliwe w Polsce, zeby inwestor budujacy w najbardziej atrakcyjnym miejscu w 1000-letnim miescie w srodku Eurpoy mial 4 lata doswiadczenia! I jeszcze sie chwali, ze ma DUZO doswiadczenia:"...Poradzimy sobie, bo mamy doświadczenie w budowaniu...". Moj sasiad, co kladzie w weekendy dorywczo tynki, tez ma doswiadczenie w budowaniu...

  • 0 0

 • obiecanki cacanki

  jestem ciekaw czy to nie nastepne obiecanki cacanki tak jak z amerykanami!!!!!

  • 0 0

 • DOBRY INTERES?

  Nasze gdańskie władze, z Prezydentem Adamowiczem na czele, robią tylko same dobre interesy. Mają
  do tego smykałkę. Ten, jak widać, będzie kolejnym. Zarobili przecież 2 miliony zł. Kupa pieniędzy! Tyle
  na przykład kosztuje dokumentacja techniczna hali. Nie biorą pod uwagę, że sprzedaje się tylko raz. I, że
  kto inny będzie czerpał zyski z tej inwestycji. Jeżeli w ogóle powstanie. No cóż, myslenie nie jest ich
  najmocniejsza stroną.

  • 1 0

 • --CO TO BĘDZIE, CO TO BĘDZIE...

  Pewnie powstanie kolejna popelina gdańskiej architektury (nowoczesnej). Piękna futurystyczna konstrukcja ze szkła i stali ( no jeszcze trzeba dodać troche marmuru) jak nasze wysokościowce albo centrum garozowo-handlowe przy dworcu PKP. Ale bardziej prawdopodobne jest to, że zafunduja nam nieudolne repliki starej zabudowy . Coś na kształt hotelu " HANZA" albo wnętrza dworca PKP.
  ----------------------Co wy na to... ?

  • 0 0

 • Będzie sztampowo

  To co mnie zasmuca to brak wyobraźni inwestorów oraz planistów. Nie będzie to zapewne nic szczególnego, co mogłoby przynieść pożytek Gdańszczanom. Po prostu kolejne centrum handlowe i hotel. A nawet istniejące centra handlowe niczym się od siebie nie różnią, gdyż wszędzie jest to samo i w podobnych cenach. Wydaje mi się, że lepszym pomysłem na zagospodarowanie byłoby centrum kulturalno - rozrywkowe, lecz nie w postaci kolejnego multikina, lecz np. porządnej biblioteki, może nawet jakiegoś basenu... Jest to zaledwie skrawek Wyspy Spichrzów, która ma ogromny, niewykorzystany potencjał.

  • 0 0

 • Cieszmy się powoli...

  Osobiście przeżyłbym pozytywne rozczarowanie, gdyby okazało się, że zawiódł akurat potężny Wujek Sam, a "naszym", w dodatku ze stolycy przed którą wielu pada na kolana, się udało!;-) No, ale oczywiście trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia - wiadomo, że najłatwiej palcem nie kiwnąć, bo wtedy pewnikiem nie narazisz się na krytykę - tu: adwersarze miejskich włodarzy! Staram się wierzyć, że podobny "dobry i obiecujący" interes z gdańskim browarem skończył się tragicznie....Wracając do Wyspy Spichrzów - reprezentacyjnego miejsca w naszym mieście - niech nam tylko warszawka nie zastawi jej samym szkłem i żelastwem na swoją modłę - cenię gdańską ornamentykę;-)

  • 0 0

 • Cieszmy się powoli...II

  Staram się wierzyć, że podobny "dobry i obiecujący" interes z gdańskim browarem, który skończył się tragicznie....czegoś ich (miejskich włodarzy) nauczył:-)

  • 0 0

 • Szkoda

  ze Pan Adamowicz nie pochwalil sie skad Amerykanie mieli owe 92% ktore sprzedali w marcy br. Tak dostali je za darmo od wladz Gdanska! Nie az tacy glupi ci Amerykanie.
  Mimo tego, ze troszku watpie to jestem mocno za! Po pierwsze dlatego, ze przydalby sie w Gdansku tani hotel( o ile bedzie tani), a po drugie dlatego, ze wreszcie inwestorem bedzie polska firma! Moze to faktycznie smieszne, ze chwala sie doswiadczeniem, ale moze zdobyli doswiadczenie budujac b.duzo obiektow? Poza tym trudno by w Polsce firma miala 20 letnie doswiadczenie, jak byla komuna, nie?
  Mam tylko nadzieje, ze nie trzeba bedzie na wyspie od nowa szukac nocnikow i lyzeczek krola Cwieczka :)

  • 0 0

 • więcej optymizmu !

  wstalicie lewą nogą dzisiaj czy co z Wami jest ??? Więcej optymizmu ! może się tym razem uda.... hehe

  • 0 0

 • Czy Wy naprawde wierzycie ze w takim miejscu bedzie tani hotelik ?... o naiwnosci.... Aby tylko nam tego historycznego skrawka nie zasyfili czyms wielce oryginalnym.... np. prostokatnym klocem z plaskim dachem :-(

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.