Fakty i opinie

stat

ZOO: młody żubr pije siarę

Mała samica żubra pojawiła się w gdańskim ZOO. Wiadomo, że jej imię będzie zaczynać na "Po". Macie jakieś pomysły?


Jej poród był na tyle skomplikowany, że najprawdopodobniej dostanie imię "Pokręcona". W gdańskim ZOO przyszła na świat samica żubra. Jest jeszcze słaba, dlatego dorosłe żubry będą musiały poczekać z tradycyjnym powitaniem nowego członka stada jeszcze ponad tydzień.Czy widziałeś żubry w gdańskim ZOO?

tak, widziałem

69%

jeszcze nie, ale zamierzam zobaczyć

17%

nie, nie widziałem

14%
Mała samica nie była jeszcze ważona i mierzona. Jak mówią pracownicy ZOO, przyjdzie na to czas, kiedy nabierze sił, a jej matka będzie spokojniejsza. Na razie bacznie obserwuje każdego, kto zbliży się choćby na kilka metrów do córki.

- Mała jest oddzielona od stada, bo żubry mają zwyczaj witać nowego członka, liżąc go i przyjaźnie trącając rogami, a na to jest jeszcze za słaba - wyjaśnia Andrzej Gutowski, asystent działu hodowlanego ZOO w Gdańsku.

Mała samica spędza swoje pierwsze dni, obserwując stado i próbując wypić jak najwięcej mleka matki.

- Przez pierwsze dni jest to siara, czyli zagęszczone mleko, później będzie już tylko mleko, a za miesiąc dostanie swoją pierwszą zielonkę - wylicza Gutowski.

Zanim mała samica dostanie zielonkę, otrzyma imię, zgodnie z kluczem.
- Obowiązkiem wszystkich hodowców w Polsce jest nadawanie żubrom imion, które rozpoczynają się sylabą "Po" - wyjaśnia asystent działu hodowlanego.

W gdańskim ogrodzie zoologicznym w stadzie żubrów są już m.in. Poziomka, Podziałka i Pomost. Najprawdopodobniej nowa samica nazywać się będzie "Pokręcona".

Wprawdzie gdańskie ZOO nie spodziewa się w najbliższym czasie kolejnego małego żubra, ale już teraz przyjmuje propozycje imion. Zasada jest jedna, za to stała: imię musi zaczynać się sylabą "Po".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (90)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.