Fakty i opinie

Zaniedbana wieża widokowa w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Człowiek-pająk wspiął się na dźwig stoczniowy

Dawna wieża widokowa nieopodal ul. Kieleckiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni to pordzewiała i niebezpieczna konstrukcja. Urzędnicy nie zlecą jednak jej rozebrania, bo to za drogie. Na razie przed wejściem na wieżę ostrzegać mają tabliczki.Wieża na Wzgórzu św. Maksymiliana czasy świetności ma dawno za sobą.
Wieża na Wzgórzu św. Maksymiliana czasy świetności ma dawno za sobą. fot. Marek/czytelnik Trojmiasto.pl
Wieża widokowa powstała na Wzgórzu św. Maksymiliana w latach 70. XX wieku. Początkowo cieszyła się sporym zainteresowaniem, bo podobnych obiektów na całym Pomorzu było niewiele. Można z niej było bez problemu podziwiać panoramę Gdyni, był ładny widok na Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie nawet na Półwysep Helski.

Z czasem okoliczne drzewa przerosły jednak metalową konstrukcję, przez co straciła ona na atrakcyjności. Od lat odwiedzają ją jedynie miłośnicy sportów ekstremalnych i mocnych wrażeń. Wieża nie ma już bowiem praktycznie żadnych stopni, a sama konstrukcja jest niebezpieczna.

- Mimo to nie brakuje chętnych, by udowodnić sobie i znajomym, że da się tam wejść. Często widuję tam młodzieńców z alkoholem, którzy popisują się przed sobą i koleżankami. Do tragedii nie jest daleko - podkreśla nasz czytelnik, pan Marek, który mieszka nieopodal.

Czytaj także: Odwiedź dostępne wieże widokowe.

Urzędnicy już przed laty próbowali zainteresować potencjalnych reklamodawców, którzy na szczycie wieży mogliby umieścić swój baner. Odzewu nie było i nie ma do dziś. Rozbiórka wieży okazała się natomiast zbyt kosztowna - wstępne wyceny sięgnęły 100 tys. zł.

- Remont wieży to również syzyfowa praca i szkoda na nią publicznych pieniędzy, bo nie brakuje tam wandali. W lesie czy górach też jest mnóstwo niebezpiecznych miejsc, a nikt tam ochroniarzy nie stawia. Pozostaje nam jedynie apelować o rozsądek i rozwagę oraz ustawiać informujące o zagrożeniu tablice - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Zobacz relację wędrówki po gdyńskich wieżach widokowych.

Opinie (189) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.