• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dla zatrzymanych żołnierzy

Piotr Weltrowski
14 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Siedziba Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni (po prawej). Siedziba Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni (po prawej).

Zarzuty przekroczenia uprawnień, przyjęcia korzyści majątkowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało sześć osób zatrzymanych w poniedziałek w Gdyni. Jest wśród nich dwóch wojskowych, w tym szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.



Czy polskie prawo o zamówieniach publicznych jest dobre?

Oprócz Grzegorza S., szefa RZI w Gdyni, zarzuty usłyszał także jeden z jego podwładnych. Obaj mężczyźni zostali w czwartek, decyzją sądu, aresztowani tymczasowo na trzy najbliższe miesiące. Poza nimi Żandarmeria Wojskowa i policja zatrzymały też cztery inne osoby. Jedna z nich to pracownik cywilny wojska, trzy pozostałe to zaś prywatni przedsiębiorcy.

- Mogę powiedzieć, że dwie osoby - poza zarzutami dotyczącymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - usłyszały zarzuty korupcyjne, dotyczące przyjęcia korzyści materialnych, nie pieniędzy jednak, a przedmiotów. Postawiono także zarzuty dotyczące przekroczenia bądź też niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych - mówi ppłk Sławomir Schewe, rzecznik prokuratury.

Jak dowiedzieliśmy się, śledztwo dotyczy działalności gdyńskiego RZI w ciągu ostatnich dwóch lat. Zdaniem prokuratury doszło w tym czasie do ustawiania przetargów dotyczących prac budowlanych i remontowych. Zarzuty dotyczą umów wartych około 500 tys. zł. Przetargi miały być rozpisywane w ten sposób, że praktycznie wyłączały z udziału całą konkurencję, poza firmami, które miały wygrać postępowanie.

- Podejrzani częściowo przyznali się do zarzucanych im czynów, dwie osoby aresztowano tymczasowo, względem trzech zastosowano poręczenie majątkowe i dozór policyjny, względem jednej osoby nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych - mówi Schewe.

Prokuratura na razie większej liczby szczegółów zdradzać nie chce, gdyż rola poszczególnych podejrzanych i zakres ich udziału w procederze będzie jeszcze wyjaśniany. Wiadomo jednak, iż zatrzymane osoby współdziałały ze sobą. W zależności od postawionych zarzutów, grożą im kary do pięciu lub nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Warto zaznaczyć, iż to nie pierwsza sprawa dotycząca gdyńskiego RZI prowadzona w ostatnich latach. Już wcześniej pracownikom tej jednostki stawiano zarzuty korupcyjne, a śledztwo w tej sprawie prowadził m.in. znany z podjęcia próby samobójczej podczas konferencji prasowej, prokurator Mikołaj Przybył.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem spraw dotyczących wojskowych z Trójmiasta. Kilka tygodni temu pisaliśmy o procesie wysokiego oficera Marynarki Wojennej, prowadzone jest także śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Muzeum Marynarki Wojennej. Poznańska prokuratura twierdzi jednak, iż nie dysponuje żadnymi informacjami na temat tego, iż te trzy sprawy łączą się w jakikolwiek sposób.

Opinie (79) 2 zablokowane

  • zorganizowana grupa..

    taka z nich zorganizowana grupa jak z koziej d... trąba. W Polsce, aby postawić komus zarzut w ZGP wystarczy powiązać z danym czynem przestępczym kilka osób, które nawet nie muszą się znać. Jest to jeden z nagminnie nadużywanych przywilejów przez prokuratorów. Taki zarzut daje prokuratorom szanse na rozgłos, karierę, mozliwość osadzenia podejrzanego w areszcie śledczym na okres do nawet kilku lat. Do zarzutu ZGP można bez żadnych przesłanek dopisać zarzut prania brudnych pieniędzy za co grozi nawet do 8 lat. Jesli sie okaże, ze podejrzany jest niewinny, to prokurator nie ponosi żadnych konsekwencji, a sam podejrzany może tylko sobie pomarzyc o odszkodowaniu, bo mając w zarzutach ZGP nasze kochane Państwo Polskie może robić z Toba co tylko mu się podoba.
    W wiekszości państw UE zarzut udziału w ZGP jest zarzutem tak samo poważnym jak w Polsce, ale by go postawić, musi byc oparty na solidnym materiale dowodowym.
    Jesli chodzi o wyniki, to choc tak ciężko jest wywalczyć odszkodowanie za niesłuszne osadzenie w areszcie, co udaje się tylko nielicznym, to i tak ponoć jesteśmy na I miejscu w UE pod względem ich przyznawania. A wykrywalność przestepstw? Tu oczywiście jestesmy gdzies na samym końcu.
    Burdel na kółkach w drodze do kariery. Tyle o naszym wymiarze sprawiedliwości..

    • 7 0

  • Gdynia to siedlisko patologii w najgorszym wydaniu.

    Jak pobicie, skopanie - zawsze Gdynia. Gdynia to siedlisko młodocianej patologii w najgorszym wydaniu.
    Pracuję w firmie mającej oddziały w całej Polsce. Ze wstydem słucham, że wieści o pobiciach w centrum miasta Gdyni - docierają już wszędzie !!! Jakieś afery, skopania człowieka pod klubem, o tym, że Gdyni strach wieczorem po centrum chodzić, że strach iść z dziewczyną, żoną latem na spacer wieczorami, bo patologia pije w "ogródkach", potem zataczając się okupuje bulwar i skwer.

    Jak afery w Policji, wojsku, korupcja, jakieś "wałki", przekręty - Gdynia, albo i Gdańsk.

    • 0 0

  • lechu

    Nazwiska tych pseudo biznesmenów proszę podać do gazet!!!!!!!!!!!!!!!!!Nazwiska!!!!!!!Jeżdżą furami za nasze pieniądze!!! A puł. Się doigrał!!!!

    • 0 0

  • korupcja w KPw

    Panowie z żandarmerii sprawili byści Pana piotrowskiego skąd ma tyle kasy
    niedawno awansował na kierownika WAK żenada!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane