Utworzenie "Zielonej Wyzwolenia" w Nowym Porcie deklarują w najbliższych latach włodarze Gdańska. Inwestycja jest na etapie poszukiwania projektanta, który podejmie się opracowania szczegółowej koncepcji metamorfozy ulicy, w ramach której oprócz nasadzeń zieleni, przewiduje się m.in. przebudowę chodników, nową aranżację skwerów i zieleńców oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu.
Wyzwolenia to jedna z najważniejszych ulic w Nowym Porcie. Przebiega tuż obok falowca i pozwala na dotarcie m.in. do ul. Marynarki Polskiej z linią tramwajową, odnowionego nabrzeża Zbożowego oraz planowanego tzw. placu Nadwodnego przy dawnej przeprawie promowej.
Oficjalna zapowiedź zmian na ul. Wyzwolenia padła podczas niedawnego spaceru władz Gdańska i urzędników z Radą Dzielnicy Nowego Portu.
Propozycje zmian i nowego zagospodarowania terenów wzdłuż ul. Wyzwolenia.
mat. prasowe
12 m-cy na przygotowanie koncepcji zmian na ul. Wyzwolenia
- Chcielibyśmy, aby ta ulica [Wyzwolenia] była bardziej zielona, ekologiczna, przyjazna wszystkim mieszkańcom - mówiła podczas spaceru Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ogłosimy wkrótce przetarg na przygotowanie koncepcji nowego, zielonego oblicza ul. Wyzwolenia.
Czytaj też:
Mieszkania i usługi zastąpią nieczynny przystanek SKM w Nowym Porcie
Przetarg na wybór projektanta został ogłoszony tuż przed świętami wielkanocnymi i przewiduje 12 miesięcy na przygotowanie koncepcji z co najmniej trzema wariantami zmian, możliwością etapowania ich wdrażania oraz wstępnymi kosztorysami prac budowlanych.
Ponadto od wykonawcy wymaga się uwzględnienia prognoz ruchu, propozycji nasadzeń zieleni, modernizacji chodników oraz przebudowy skrzyżowania Wyzwolenia-Marynarki Polskiej np. w formie skrzyżowania z sygnalizacją lub ruchem okrężnym.
Propozycje zmian muszą spełniać wymagania m.in.:
- Gdańskiego Standardu Ulicy Miejskiej,
- Standardów projektowych i katalogu nawierzchni Gdańska,
- Poradnika projektowania przestrzeni zabaw w Gdańsku,
- Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus,
- Gdańskich Przestrzeni Lokalnych dla rejonu ul. Wyzwolenia,
- przepisów prawa oraz obowiązujących planów zagospodarowania.
Opracowanie Gdańskie Przestrzenie Lokalne dla ul. Wyzwolenia.
mat. BRG
Termin realizacji uzależniony od budowy Nowej Wyzwolenia?
O wyborze wykonawcy w przetargu prowadzonym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska zdecydują kryteria: najniższej ceny (60 proc.) oraz przedłużenia minimalnego trzyletniego okresu rękojmi liczonego od dnia odbioru ostatniego elementu dokumentacji (40 proc.).
Dopiero w kolejnym etapie będzie możliwe podjęcie kolejnych kroków, w tym przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej i budowlanej dla wybranego wariantu (wariantów), a następnie wyłonienie wykonawcy robót. Niewykluczone, że o terminie realizacji "Zielonej Wyzwolenia" zdecyduje w znacznej mierze realizacja tzw. ul. Nowej Wyzwolenia.
Ul. Nowa Wyzwolenia powstanie na południe od istniejącej ul. Wyzwolenia. W 2019 r. mieszkańcy proponowali jej budowę w śladzie lub obok torowiska kolejowego.
graf. Trojmiasto.pl
Gotowy plan zagospodarowania dla budowy alternatywnej drogi
W dokumentacji przetargowej ze strony Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajduje się uwaga, aby zmiany na ul. Wyzwolenia wprowadzić dopiero po zakończeniu budowy nowej równoległej drogi, która będzie odciążać od ruchu istniejącą ulicę.
W 2019 r. usankcjonowanie jej przebiegu w nowym planie zagospodarowania wywołało protest mieszkańców Nowego Portu. Dokument został jednak przyjęty głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Obecnie w oparciu o ten plan powstaje osiedle Porto wraz z pierwszym odcinkiem ul. Nowej Wyzwolenia.
Czytaj więcej w artykule z 2019 r.:
Zielone światło dla Nowej Wyzwolenia. Radni przyjęli nowy plan zagospodarowania