Fakty i opinie

Żniwa bursztyniarzy na plaży w Jelitkowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Świeże ślady nielegalnego wydobycia bursztynu na Górkach Zachodnich

W ostatnich dniach - głównie wieczorową porą - plaża w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska oblegana jest przez bursztyniarzy. Poławiacze są wyposażeni w siatki i ultrafioletowe lampy. Wszystko odbywa się na chronionym i teoretycznie zamkniętym terenie poszerzanej plaży.Czy znalazłeś kiedykolwiek bursztyn na plaży?

tak, po każdym sztormie szukam go regularnie 13%
od czasu do czasu, tylko gdy jestem na spacerze po plaży 40%
nie, nigdy go nie szukałem 47%
zakończona Łącznie głosów: 2867
Wtorkowy wieczór na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Dochodzi godz. 22. Powoli robi się ciemno. Na promenadzie błyskające lampki od rowerów. Tuż obok na plaży za chwilę też będzie widać światełka - ale te z lamp ultrafioletowych. W ich blasku lepiej widać wyrzucany ze stalowych rur bursztyn.

Rury na plaży pojawiły się na początku czerwca, gdy ruszyły prace przy poszerzeniu plaży. Pojawienie się bursztyniarzy w takim miejscu nikogo nie dziwi. Nawet pracujących w tym miejscu przez 24 godziny na dobę Holendrów. Poszukiwacze bursztynu chodzą między jeżdżącymi spychaczami i koparkami, zupełnie nie zwracając uwagi na ciężki sprzęt i fakt, że de facto znajdują się na zamkniętym i niedostępnym terenie. Oficjalnie to plac budowy, ogrodzony i pilnowany przy wejściach na plażę przez pracowników agencji ochrony.


Znalezienie kopaliny w takich warunkach nie jest trudne. Bursztyniarze ustawiają się jeden obok drugiego, tworząc swego rodzaju tyralierę. Trzymają w rękach sita i podbieraki, przez które przelatuje pompowana woda z piaskiem. I kawałkami bursztynu. A te - jak mówi nam osoba pracująca w okolicy - bywają nawet wielkości pięści. Za jedno takie znalezisko w skupie można dostać nawet kilka tysięcy złotych.

Poławiacze bursztynów: Z kaszorkiem na plażę


Jak mówią świadkowie, poszukiwacze bursztynu pojawiają się na miejscu każdego dnia o zmierzchu. Największe szanse na jego znalezienie są w pobliżu miejsca zrzutu urobku pobieranego z dna Zatoki Gdańskiej.

Jak informuje Urząd Morski, poszerzanie plaży w Jelitkowie zakończy się w sobotę 15 czerwca.

Warto pamiętać, że za wydobycie bursztynu bez wymaganego zezwolenia można odpowiadać przed sądem. Grozi za to areszt lub grzywna. Osoby zbierające bursztyn w Jelitkowie mogą odpowiadać jedynie za wtargnięcie na teren budowy.

Opinie (244) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.