Fakty i opinie

stat

Żniwa bursztyniarzy na plaży w Jelitkowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Bursztyniarze kopią, miasto zasypuje. Rekultywacja lasów na Stogach i w Sobieszewie

W ostatnich dniach - głównie wieczorową porą - plaża w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska oblegana jest przez bursztyniarzy. Poławiacze są wyposażeni w siatki i ultrafioletowe lampy. Wszystko odbywa się na chronionym i teoretycznie zamkniętym terenie poszerzanej plaży.Czy znalazłeś kiedykolwiek bursztyn na plaży?

tak, po każdym sztormie szukam go regularnie 13%
od czasu do czasu, tylko gdy jestem na spacerze po plaży 40%
nie, nigdy go nie szukałem 47%
zakończona Łącznie głosów: 2867
Wtorkowy wieczór na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. Dochodzi godz. 22. Powoli robi się ciemno. Na promenadzie błyskające lampki od rowerów. Tuż obok na plaży za chwilę też będzie widać światełka - ale te z lamp ultrafioletowych. W ich blasku lepiej widać wyrzucany ze stalowych rur bursztyn.

Rury na plaży pojawiły się na początku czerwca, gdy ruszyły prace przy poszerzeniu plaży. Pojawienie się bursztyniarzy w takim miejscu nikogo nie dziwi. Nawet pracujących w tym miejscu przez 24 godziny na dobę Holendrów. Poszukiwacze bursztynu chodzą między jeżdżącymi spychaczami i koparkami, zupełnie nie zwracając uwagi na ciężki sprzęt i fakt, że de facto znajdują się na zamkniętym i niedostępnym terenie. Oficjalnie to plac budowy, ogrodzony i pilnowany przy wejściach na plażę przez pracowników agencji ochrony.


Znalezienie kopaliny w takich warunkach nie jest trudne. Bursztyniarze ustawiają się jeden obok drugiego, tworząc swego rodzaju tyralierę. Trzymają w rękach sita i podbieraki, przez które przelatuje pompowana woda z piaskiem. I kawałkami bursztynu. A te - jak mówi nam osoba pracująca w okolicy - bywają nawet wielkości pięści. Za jedno takie znalezisko w skupie można dostać nawet kilka tysięcy złotych.

Poławiacze bursztynów: Z kaszorkiem na plażę


Jak mówią świadkowie, poszukiwacze bursztynu pojawiają się na miejscu każdego dnia o zmierzchu. Największe szanse na jego znalezienie są w pobliżu miejsca zrzutu urobku pobieranego z dna Zatoki Gdańskiej.

Jak informuje Urząd Morski, poszerzanie plaży w Jelitkowie zakończy się w sobotę 15 czerwca.

Warto pamiętać, że za wydobycie bursztynu bez wymaganego zezwolenia można odpowiadać przed sądem. Grozi za to areszt lub grzywna. Osoby zbierające bursztyn w Jelitkowie mogą odpowiadać jedynie za wtargnięcie na teren budowy.

Opinie (244) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.