• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz jak 11 Listopada świętowało Trójmiasto

Marzena Klimowicz-Sikorska, Mariusz Kurzyk
11 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Gdańska parada wypadła nadzwyczaj okazale.


Kilkanaście tysięcy osób przeszło od Targu Rybnego pod pomnik Sobieskiego w Gdańsku, by uczcić święto uzyskania przez Polskę Niepodległości. Dołączył też Jean Michel Jarre, który w czwartek gra koncert w Ergo Arenie. Barwnie było też w Gdyni, gdzie wszystkich zaskoczyło dwóch Piłsudskich.



Przy samochodzie Packard z 1933r. fotoreporterzy naszego Portalu robili zdjęcia przebranym. Przy samochodzie Packard z 1933r. fotoreporterzy naszego Portalu robili zdjęcia przebranym.
Na paradzie w Gdańsku tradycyjnie nie zabrakło najmłodszych. Na paradzie w Gdańsku tradycyjnie nie zabrakło najmłodszych.
Tegoroczna Parada Niepodległości odbyła się już po raz ósmy. Od kilku lat jest to największa w całej Polsce parada z okazji Święta Niepodległości, które przypada 11 listopada. W tym roku tradycyjnie nie zabrakło militarnych akcentów, choćby ok. 20 konnych - były Chorągwie Husarskie Marszałka Województwa Pomorskiego, 18. Pułk Ułanów Pomorskich, konne i piesze formacje, a także korowód zabytkowych samochodów.

Dopisała też frekwencja. Na paradę przybyło kilkanaście tysięcy osób, którzy flagami i biało-czerwonymi szalikami demonstrowali swoje zaangażowanie. - Przyszłam tu żeby świętować, bo bardzo cieszę się z tego, że Polska jest wolnym krajem - mówiła jedna z uczestniczek parady pani Hanna z Gdańska.

Parada ruszyła o godz. 10:45 spod Technikum Łączności przy Targu Rybnym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku i przeszła okrężną drogą pod pomnik Jana Sobieskiego, kończąc się na Targu Drzewnym zobacz na mapie Gdańska, na którym można było podziwiać piękne, zabytkowe samochody.

Niewątpliwie największe zainteresowanie na paradzie wzbudzała obecność Jean Michel Jarre'a, który w środę obiecał, że weźmie udział w tak ważnym dla Polaków wydarzeniu. Sam zresztą nie ukrywa, że ma ogromny sentyment do naszego kraju i podoba mu się pomysł celebrowania historycznych wydarzeń w tak barwny sposób.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i przywilej być na takiej właśnie paradzie. Myślę, że wiele miast powinno wzorować się na niej, by tak jak wy potrafić łączyć formalność parady ze świętem, w którym może uczestniczyć każdy - mówił Jean Michel Jarre.

Wśród uczestników parady nie zabrakło też tych, którzy w szczególny sposób uczcili klimat lat 20. i 30. minionego wieku i specjalnie na tę okazję postanowili się przebrać. - To już kolejna Parada Niepodległości, w której wzięłam udział, ale pierwsza, na której jestem przebrana za elegantkę z lat 20-tych - mówi Justyna. - Do przebrania się zainspirowała mnie ta atmosfera i chęć "przeniesienia" się w czasie choć na te kilka godzin.

Wszyscy przebierańcy, którzy sfotografowali się przy specjalnym stoisku Portalu Trojmiasto.pl mogą wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie. Szczegóły w ramce na dole.

W Gdyni dwóch Piłsudskich

W Gdyni furorę robił Piłsudski. I to nie jeeden. W Gdyni furorę robił Piłsudski. I to nie jeeden.
Gdyńskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10 uroczystą mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednak największym wydarzeniem była niewątpliwie uroczysta parada.

Punktualnie o godz. 12 kilkanaście tysięcy osób przeszło w barwnym korowodzie spod Dworca Głównego zobacz na mapie Gdyni, ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni, prosto pod Płytę Marynarza Polskiego. Z zabytkowego mercedesa zgromadzone tłumy pozdrawiał marszałek Józef Piłsudski i Stefan Żeromski. Wiele osób było zaskoczonych, bo za nimi maszerował... drugi Józef Piłsudski. Później do tego szacownego grona dołączył jeszcze Eugeniusz Kwiatkowski, który stał pod centrum handlowym swojego imienia i spokojnie rozmawiał z mieszkańcami Gdyni.

W paradzie wzięły udział orkiestry, grupy teatralne, grupy rekonstrukcji historycznej i zabytkowych pojazdów, przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, instytucji, szkół i organizacji. Całości dopełniała młodzież rozdająca Gdyński Kurier Niepodległej i chodząca wokół korowodu z biało-czerwonymi flagami. Kulminacyjnym punktem było złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego o godz. 12:30. Później zainteresowani mogli spotkać się z Żeromskim, Piłsudskim i Kwiatkowskim, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.



Do wygrania jest aparat cyfrowy Olympus. Do wygrania jest aparat cyfrowy Olympus.
Wyślij swoje zdjęcie z Parady Niepodległości i wygraj aparat cyfrowy!

Podobnie jak w zeszłym roku Portal Trojmiasto.pl przygotował konkurs na najlepsze przebranie. Jeśli więc byłaś/byłeś na Paradzie w przebraniu i uwieczniłaś/łeś to na zdjęciu, dodaje je do naszej galerii konkursowej wchodząc na stronę galeria.trojmiasto.pl i weź udział w konkursie.

Zdjęcia i regulamin dostępne są na stronie www.trojmiasto.pl/parada_konkurs2010

Zwycięzca, który otrzyma najwięcej głosów internautów, wygra nagrodę główną - aparat cyfrowy Olympus.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (283) ponad 20 zablokowanych

  • wszystko fajnie... (1)

    ale po co te gokarty? co to ma z tym swietem wspolnego?

    • 5 3

    • nic

      jak i cale te pompowane obchody. zaklamani od prezydenta do rodzica wlokacego swe dziecko na plac.

      • 1 3

  • we wsi gdynia tylko derayzacja (2)

    szczurek jest smieszny chce konfrontacji wsi gdynia z 1000 letnim gdańskiem wiocha

    • 5 10

    • dlaczego polski prezydent nie jest wladny wycofac armii sluzacej do obrony granic z konfliku afganskiego?

      bo Polska stracila swa niepodlegosc za Kwasniewskiego. A tutaj nadal ludzie zyja jakby we snie.

      • 1 0

    • derayzacja a co to??

      do szkoły się uczyć gnoju jak nie potrafisz pisać

      • 1 0

  • wolnosc nie jest dana raz na zawsze,szkoda ze nie wyciagamy wnioskow z histori i dalej jestesmy naarodem ktory mozna podbic w pare tygodni..

    • 3 0

  • W Gdyni oczywiście jak zawsze "rewelacyjna" organizacja ruchu drogowego.
    zamiast postawić panów już na rondzie ofiar Grudnia tak, żeby Ci co przyjechali obejrzeć paradę z Obłuża, Oksywia i Pogórza (również autobusami - Ci mieli nawet gorzej) pojechali przez port to oczywiście stanął w poprzek drogi samochód koło poczty i ruch do centrum zanikł aż do końca parady (a niby zajęta miała być tylko jedna ulica!) bo stamtąd wyjeżdżały pojazdy do parady. Po prostu żenada, zawsze jak się coś dzieje w Gdyni to ruch zamykają w ostatnim możliwym miejscu tak żeby nie można było zawrócić tylko przeczekać albo zwracać 5km (tak było też jak kręcili film o Grudniu 70 przy wiaduktach)

    • 1 0

  • ja pier..

    nic się nie podoba, sami coś zróbcie, aż wstyd za ludzi takich jak wy, to dla takich poświęcali się nasi przodkowie, komuna źle bo palami po plecach, demokracja jeszcze gorzej bo nie ma bata nad wami i odpier.. wam z dobroci, banda idiotów to się wyporządźcie gdzieś indziej skoro wam tak źle, a jeżeli piszesz że to twoja ojczyzna to szanują ją taką jaką jest jak nie to zamknij mor.. jedn z drugim. nieroby, zakompleksione społeczeństwo

    • 4 2

  • szopka i tyle ..

    • 2 5

  • Co roku jesteśmy na Paradzie

    Bardzo lubimy, cenimy i na kolejne będziemy uczęszczac.
    Tylko jedno w sumie ale - co robiĄ na paradzie niektóre samochody?
    Rozumiem stare pojazdy, harleye itp - SUPER
    Ale wczoraj patrzę - ford escord ? opel astra ? Nie łapię tego, zwykłe samochody, których tysiące mijamy w mieście, nic sobą nie reprezentują.

    Może by na następne parady lekko zweryfikowac kto i czym jedzie. Przecież nie chodzi o to, żeby parada miała 3 km długości ze wszystkim co ma koła

    • 8 0

  • Też byliśmy, potwierdzam musi upłynąć trochę czasu żeby ludzie potrafili się bawić na ulicach i cieszyć tak jak inne państwa.

    Za rok znowu pójdziemy z rycerstwem !!!

    • 3 1

  • Bieg Niepodległości w Gdyni - organizacyjna plajta

    Gdynia mnie zaskoczyła całkowitym brakiem wyobraźni przy organizaowaniu imprezy biegowej. Bywałem na bardzo wielu tego typu imprezach i mogę stwierdzić, że jesienny bieg niepodległości przerósł organizatorów.

    Gdyni nie poradzila sobie z organizacją biegu. Miejsce w, którym bieg był organizaowany, miał potencjał, ale cała otoczka biegu (zapisy, toalety, przebieralnie, brak medali, numerki startowe pisane odrecznie, brak długopisów do wypełniania formularzy zgłoszeniowych, etc.) niestety daje się ocenić tylko na dwóje.

    Poza tym pomysł z imprezą biegowa ok.

    • 0 1

  • Nieobecnosc Arcybiskupa (1)

    Arcybiskup Gludz byl nieobecny na mszy sw.za Ojczyzne w kosciele NMP w Gdyni,natomiast na poswieceniu place na Kamiennej Gorze im Kaczynskich znalazl czas.Uwazam ze bardziej zasluzonym dla Gdyni Byl s.p Admiral KARWETA,dowodca Marynarki Wojennej ktory tragicznie zginal w katastrofie.Panie Prezydencie Szczurek duzy blad.

    • 4 4

    • Widocznie tam dostał większą stawkę za poświęcenie

      postaracie się i uzbierajcie na świątobliwość arcybiskupa flaszkę, a nie do Szczurka pretensje.

      A zasługi nic tu do tego nie mają.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane