• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adwentyści Dnia Siódmego dają licencjat w 18 dni

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia. By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia.

Ekspresową naukę i zdobycie tytułu licencjata w niespełna 20 dni szkolnych, za 4,2 tys. zł oferuje Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna z Podkowy Leśniej założona przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Szkoła właśnie zaczęła działalność w Trójmieście.



Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok. Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok.
W budynku gdańskiego NOT-u przy ul. Rajskiej 6 zobacz na mapie Gdańska działa punkt konsultacyjny Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej z Podkowy Leśnej, którą w 1926 r. założył Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. W ostatnią niedzielę ruszyły zajęcia na pierwszym otwartym w Trójmieście kierunku tej uczelni - promocji zdrowia. W ciągu roku mają przybyć kolejne.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ekspresowy czas, w jakim uczelnia nadaje tytuł licencjata. Choć studia w WSTH trwają rok, zajęcia odbywają się przez... dwa dni w miesiącu, co przy dziewięciomiesięcznym trybie kształcenia daje ledwie... 18 dni zajęć. Uczelnia jednak nazywa to "indywidualnym tokiem nauczania" i dodaje, że tyle dni wystarczy, bo większość materiałów dla studentów jest zamieszczana na stronie internetowej.

Tymczasem według nowelizowanej niedawno ustawy prawo o szkolnictwie wyższym tytuł licencjata można uzyskać po trzech latach nauki. W art. 166 pkt.1, czytamy: "Studia licencjackie trwają co najmniej sześć semestrów(...)".

Czy skorzystał(a)byś z oferty szkoły wyższej oferującej tytuł licencjata lub magistra w ekspresowym tempie?

Dlatego, żeby roczny licencjat na WSTH był jako tako zgodny z prawem, uczelnia wymaga, by jej studenci mieli już skończoną dwuletnią szkołę policealną lub przynajmniej zaliczony drugi rok studiów związanych z kierunkiem "zdrowie". Związek może być jednak dość luźny...

- Może to być np. policealna szkoła kosmetyczna, albo coś w tym stylu - usłyszeliśmy dzwoniąc do punktu konsultacyjnego szkoły. - Mamy w grupie już kilka takich osób, mamy też panią z sanepidu. Wśród 30 osób mamy pełny przekrój wiekowy od 20 do 50 lat. To dobry sposób by podwyższyć kwalifikacje - przekonuje pracownica punktu.

Dlaczego takie działania szkoły nie powodują reakcji ministerstwa? Dlatego, że WSTH jest szkołą teologiczną, a więc wymyka się wszelkiej kontroli prawnej. Nie nadzoruje jej Polska Komisja Akredytacyjna, ani nawet Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo jednak szkołę zna i przyznaje, że ma z nią problemy.

- WSTH im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej nie podlega przepisom ustawy o szkolnictwie wyższym, a w związku z powyższym także nadzorowi ministra - tłumaczy Marta Stefańczak z biura prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Status szkoły reguluje ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tą ustawą uczelnia jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii adwentystycznej, równoważnego z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe.

Mimo ewidentnego naginania prawa, resort pozostaje bezsilny. - MNiSW nie posiada instrumentów prawnych pozwalających na kontrolowanie spełniania przez uczelnie wyznaniowe warunków dotyczących standardów kształcenia. Należy jednakże podkreślić, że obowiązujące w obszarze szkolnictwa wyższego przepisy nie przewidują możliwości wliczania do okresu studiów nauki w szkole policealnej (pomaturalnej). Studia pierwszego stopnia obejmują co najmniej sześć semestrów zajęć dydaktycznych, a tytuł zawodowy licencjata można uzyskać jedynie w przypadku ukończenia całego cyklu studiów wyższych, tzn. od przyjęcia na pierwszy rok studiów, aż do obrony pracy dyplomowej - dodaje Marta Stefańczak.

MNiSW interweniowało już w sprawie ekspresowego licencjatu w WSTH u założyciela szkoły, czyli w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Na razie jednak nie przyniosło to skutku.

Opinie (137) ponad 50 zablokowanych

  • licencjat w rok na Uniwersytecie Łódzkim - to nie sensacja (2010)

    Spotkałam sie z tym już w kilku uczelniach,m.in. Łódź, Pabianice itp, podam przykład:Niestety linki trzeba skopiować i wkleić samemu na pasek łączy:http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/217664,uniwersytet-uczy-na-skroty,id,t.html#pzw_33326 Chodzi o studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Jak wynika z artykułu urzędnicy Ministerstwa przez cały dzień po publikacji nie bardzo wiedzieli co powiedzieć i jak sie do tego odnieść bo uniwersytet ma po prostu umowę zawartą z siecią szkół o specjalności Bibliotekoznawstwo. Ponieważ chodziło tu o państwowy uniwersytet byli raczej ostrożni w potępianiu bo słusznie spodziewali się że Uniwersytet bez wątpienia wykaże że program szkoły policealnej dwuletniej plus rok u nich to realizacja pełnego programu studiów. Później był jeszcze drugi artykuł w tej samej sprawie:http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/218090,lodz-uniwersytet-wyjasnia-dyplom-w-rok,id,t.html#pzw_33483 Natychmiast też pojawiło się oświadczenie Uniwersytetu z którego wynikało że dziennikarze szukali sensacji a sam program/projekt finansowany był z budżetu PL i UE i był legalny:"Nowy program kształcenia bibliotekarzy wdrożyły Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy wraz z Uniwersytetem Warszawskim. Realizację programu rozpoczęto w 1993 r., a następnie sukcesywnie go modernizowano. Kolejna wersja programu, objęta międzynarodowym projektem badawczym TEMPUS-Phare z 1999 r. zakładała, po uzyskaniu dyplomu ukończenia dwuletnich studiów pomaturalnych w CUKB, możliwość podjęcia studiów licencjackich, realizowanych "w formie jednorocznych studiów indywidualnych".Miałam zapisany link do oświadczenia UŁ (ten jest już nieaktywny –trzeba jedynie szukać w archiwaliach (kopiach dawnych stron) http://www.uni.lodz.pl/promocja/aktualnosci,artykul,1426Ponieważ tak działa szkolnictwo wyższe w UE, wkrótce będzie to obowiązywać również u nas bo musieliśmy dostosować się do dyrektyw w wielu obszarach. Już są projekty ustaw dot. struktury kształcenia do licencjata: 2+1, 1+2 lub 1+1+1. Ważne aby w sumie 3 lata od matury. A szkoły policealne będa mialy obowiązek powiązać się z uczelnią aby zapewnic absolwentom właśnie drożność z możliwościa uzupełnienia do licencjatu

    • 1 0

  • Co na to prokuratura

    • 0 3

  • (1)

    no, kompletny kapitalizm!!! i nawet adwentysci stali sie juz kapitalistami! powinni sie wstydzic brac za nauke pieniadze!

    • 0 5

    • Wolny rynek...."rydzyjkowcy",kul też może....kto komu broni....

      • 0 0

  • Nie wiem jak tow tym naszym dziwnym kraju działa szkolnictwo wyższe, ale ja jestem tegoroczna absolwentką WSTH, z czego jestem zadowolona i nie żałuję.
    Absolwenci w/ w uczelni mają możliwość kontynuowania nauki na innych uczelniach, państwowych i niepaństwowych. Jednocześnie nie rozumiem dlaczego tak niektórych boli, że licencjat skończyliśmy w rok, mając na podbudowie szkołę policealną? Bardzo dobrze,że ktoś pomyślał o innych grupach zawodowych(np. medycznych), a nie tylko o pielęgniarkach, które mogły skończyć licencjat na podbudowie szkoły policealnej, a nawet na podbudowie liceum medycznego w 2 lub 3 semestry. Pozdrawiam i zanim wyrazicie opinię przyjrzyjcie się i zastanówcie jak to Państwo nasze, kochane skupione jest tylko na niektórych grupach zawodowych.

    • 4 0

  • Dziwny jest ten kraj

    Mam pytanie.
    Jak to zafunkcjonowało w pewnej grupie zawodowej?- sprawa dotyczy pielęgniarek?
    Przecież one też kończyły licencjaty na podbudowie szkoły policealnej, albo nawet na podbudowie liceum medycznego w 2 bądź 3 semestry.
    Przewrażliwieni są niektórzy? U jednych widzą włos, a u drugich belki nie widzą?
    Pozdrawiam, bądźmy obiektywni, albo wszyscy , albo nikt.

    • 2 0

  • nauka bez grosza

    lubią bardzo pieniążki i za nic je biorą!
    chyba wzięli przykład z jezusa, on też brał za każdy wykład ;)))
    pieniądz jest źródłem zła, może nauczać bez?
    zapomnieli adwentyści o tym?

    • 0 4

  • Nie podoba mi się ze taki Kościół na to pozwala powinien być przykładem a nie robić tak jak inni to nie fer opamiętajcie się

    • 0 0

  • Jestem na tak

    Tak tak tak

    • 0 0

  • Absolwent WSTH

    co za bzdury tu piszecie. Studia trwaja normalnie 3 lata, mimo, że odbywają się zajęcia tylko w niedziele, to nie widze w tym żadnego problemu, reszte materiałów przyswajasz w domu i idziesz tylko na egzamin.

    • 1 0

  • Gangster Zahar

    Znany trójmiejski gangster zabity Zahar też był z tego kościoła. Tak w ogóle czytając ich historię pojawia się przerażenie jak ludzie mogą być aż tak niedorozwinięci żeby się tam pchać. Jakieś nakazy oddawania 10% dochodów bez względu na sytuację majątkową, ciągle potrzeby liderów kupna i podróżowania za kasę baranków, nie jesteś wegetarianinem-będzie problem z twoim zbawieniem, złodziejstw, oszustwa, plagiaty na ogromną skalę-ich prorokini Ellen White. Czytając ich książki ma się wrażenie że to wyznawcy szatana. Już na pewno wyznawcy White. Po prostu tragedia. Więc to że jakieś dyplomy u nich w kilka dni nie dziwią. Zadzwońcie zresztą do Podkowy Leśnej gdzie mają swoje centrum indoktrynacji w Polsce. Poprowadzą was jak sprytnie ominąć prawo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane