• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adwentyści Dnia Siódmego dają licencjat w 18 dni

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia. By zrobić licencjat w szkole teologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę kosmetyczną i przez 18 dni w roku uczestniczyć w zajęciach z promocji zdrowia.

Ekspresową naukę i zdobycie tytułu licencjata w niespełna 20 dni szkolnych, za 4,2 tys. zł oferuje Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna z Podkowy Leśniej założona przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Szkoła właśnie zaczęła działalność w Trójmieście.



Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok. Od niedzieli w budynki NOT-u działa punkt konsultacyjny uczelni z Podkowy Leśnej, oferujący m.in. zrobienie licencjatu w rok.
W budynku gdańskiego NOT-u przy ul. Rajskiej 6 zobacz na mapie Gdańska działa punkt konsultacyjny Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej z Podkowy Leśnej, którą w 1926 r. założył Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. W ostatnią niedzielę ruszyły zajęcia na pierwszym otwartym w Trójmieście kierunku tej uczelni - promocji zdrowia. W ciągu roku mają przybyć kolejne.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ekspresowy czas, w jakim uczelnia nadaje tytuł licencjata. Choć studia w WSTH trwają rok, zajęcia odbywają się przez... dwa dni w miesiącu, co przy dziewięciomiesięcznym trybie kształcenia daje ledwie... 18 dni zajęć. Uczelnia jednak nazywa to "indywidualnym tokiem nauczania" i dodaje, że tyle dni wystarczy, bo większość materiałów dla studentów jest zamieszczana na stronie internetowej.

Tymczasem według nowelizowanej niedawno ustawy prawo o szkolnictwie wyższym tytuł licencjata można uzyskać po trzech latach nauki. W art. 166 pkt.1, czytamy: "Studia licencjackie trwają co najmniej sześć semestrów(...)".

Czy skorzystał(a)byś z oferty szkoły wyższej oferującej tytuł licencjata lub magistra w ekspresowym tempie?

Dlatego, żeby roczny licencjat na WSTH był jako tako zgodny z prawem, uczelnia wymaga, by jej studenci mieli już skończoną dwuletnią szkołę policealną lub przynajmniej zaliczony drugi rok studiów związanych z kierunkiem "zdrowie". Związek może być jednak dość luźny...

- Może to być np. policealna szkoła kosmetyczna, albo coś w tym stylu - usłyszeliśmy dzwoniąc do punktu konsultacyjnego szkoły. - Mamy w grupie już kilka takich osób, mamy też panią z sanepidu. Wśród 30 osób mamy pełny przekrój wiekowy od 20 do 50 lat. To dobry sposób by podwyższyć kwalifikacje - przekonuje pracownica punktu.

Dlaczego takie działania szkoły nie powodują reakcji ministerstwa? Dlatego, że WSTH jest szkołą teologiczną, a więc wymyka się wszelkiej kontroli prawnej. Nie nadzoruje jej Polska Komisja Akredytacyjna, ani nawet Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo jednak szkołę zna i przyznaje, że ma z nią problemy.

- WSTH im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej nie podlega przepisom ustawy o szkolnictwie wyższym, a w związku z powyższym także nadzorowi ministra - tłumaczy Marta Stefańczak z biura prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Status szkoły reguluje ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tą ustawą uczelnia jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii adwentystycznej, równoważnego z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe.

Mimo ewidentnego naginania prawa, resort pozostaje bezsilny. - MNiSW nie posiada instrumentów prawnych pozwalających na kontrolowanie spełniania przez uczelnie wyznaniowe warunków dotyczących standardów kształcenia. Należy jednakże podkreślić, że obowiązujące w obszarze szkolnictwa wyższego przepisy nie przewidują możliwości wliczania do okresu studiów nauki w szkole policealnej (pomaturalnej). Studia pierwszego stopnia obejmują co najmniej sześć semestrów zajęć dydaktycznych, a tytuł zawodowy licencjata można uzyskać jedynie w przypadku ukończenia całego cyklu studiów wyższych, tzn. od przyjęcia na pierwszy rok studiów, aż do obrony pracy dyplomowej - dodaje Marta Stefańczak.

MNiSW interweniowało już w sprawie ekspresowego licencjatu w WSTH u założyciela szkoły, czyli w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Na razie jednak nie przyniosło to skutku.

Opinie (137) ponad 50 zablokowanych

  • Jak to ładnie brzmi...

    Prawie jak: Korespondencyjny Kurs Murarki Przemysłowej.

    • 5 2

  • Powinni zlikwidowac uczelnie prywatne i zostawic jedynie panstwowe

    bo to tylko nastawione na zysk, a absolwenci potem bezskutecznie szukaja pracy w zawodzie... a tak od razy polepszylby sie poziom wyksztalcenia wszystkich magistrow itd..

    • 5 4

  • nie tylko ta szkoła tak uczy

    http://www.szkolafilmowa.pl szkoła policealna 2 lata + nauka za granicą przez 1 rok + licencjatAle tak naprawde ten tekst to jedna wielka manipulacja, sugeruje że chodzi o dni po kolei a nie przez rok, ja skonczyłam zaoczne studia mgr i to znaczy ze mam mgr w 36 dni . To jakas paranoja - indywidualna tok nie zalezy przecież od czasu i kazdy konczy kiedy zaliczy odpowiedni program. Dobrze że jest taka szkoła która w końcu to dostrzega, nie tylko ona jak widac ???

    • 8 1

  • licencjat z badziewia (1)

    co z tego ze będzie ktoś miał licencjat z badziewia? szukając pracy nikt go nie zatrudni w poważnej firmie. może zostać i wykładać na tej uczelni ;>

    • 3 3

    • Chociaz jestem katolikiem, a adwentyści za KK nie przepadają podobnie jak Jehowici

      to nie podobają mi się twoje słowa. Czasami trzeba milczeć, gdy ma sie jad na ustach. Człowieka można zabić nie tylko nożem ale i słowem.

      • 2 1

  • bardzo ładny zieleniec mamy pod NOTem

    Żałosne...

    • 2 2

  • Nieprowadziwe informacje - szukanie sensacji

    ponieważ dokładnie zbadałem wsth juz jakiś czas temu bo szukalem studiów w Gdańsku, zapisalem sie na 3-letnie studia w tej uczelni, musze dodać do tej dyskusji że to nieprawdziwe informacje, a sensacje robi sie z tego że kilku studentów może ubiegać sie o indywidualny tok studiów jeśli studiowali gdzieś wcześniej a z powodu biurokracji i wysokich kosztów wznawiania (powtarzania, uzupelniania róznic...) studiów wybrali uczelnię która zachowuje sie przyzwoicie. Nikt nie zalicza przedmiotów ze szkoły policealnej, jest bardzo duzo pracy ale zasady sa jasne i czytelne. Szkola jest wolna od doktryny, ideologii etc, tak jak wolne są inne kierunki studiów na uczelniach założonych przez koscioły (jak np. Katolicki Uniwersytet Lubelski). Przykro też czytać wulgarne komentarze wielu, wstyd normalnie ale anonimowo mozna dawać upust w internecie, szkoda...

    • 8 1

  • szacun

    Popieram Marka_studenta, ciekawe kto z konkurencji "podpuścił" dziennikarkę a raczej wpuścił ją w ten temat? Rzetelne dziennikarstwo to głos dwu stron a jakoś nie widzę żadnych zapytań w stronę władz Uczelni? Tylko przepytywanie szpiegowski seketariatów? Fakt bardzo bezstronny artyłuł. Szacun Pani Marzeno!!!!!

    • 3 1

  • artykuł nie jest obiektywny - miał być sensacyjny...

    o stronniczości "artykułu" i że jest "na zamówienie" przekonuje mnie niby-sonda. Same opcje negatywne, nie ma żadnej mozliwości innego głosu jak tylko negatywne - tak sie nie robi. Pani z ministerstwa nie mówiła o tym że coś jest nielegalne tylko że maja dużo zapytań, i tyle. Nie mówiła zaś ile mają zapytań w sprawie prawdziwego burdelu na większości szkól państwowych? szkoda, bo kto studiował to dobrze wie o czym mówie

    • 3 1

  • WSTH sprostowanie

    znalazłam przy okazji opublikowane sprostowanie uczelni:

    • 1 0

  • na głównie stronie wsth pl

    uczelni w Podkowie Leśnej

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane