• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: będzie nowa mapa akustyczna

Michał Sielski
30 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nowe drogi - jak Estakada Kwiatkowskiego - najczęściej ogradzane są ekranami akustycznymi. Nowe drogi - jak Estakada Kwiatkowskiego - najczęściej ogradzane są ekranami akustycznymi.

Gdynia zleciła opracowanie nowej Elektronicznej Mapy Akustycznej oraz pięcioletniego programu walki z hałasem. Władze miasta nie pozostawiają jednak złudzeń: dopuszczalne poziomy hałasu w Śródmieściu mogą być przekroczone.



Czy przeszkadza ci hałas w Trójmieście?

Pierwsza mapa akustyczna Gdyni powstała w 2008 roku. W miastach - zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska - jest sześć stref hałasu. Różnią się one od siebie poziomem dopuszczalnego hałasu, który jest też inny w nocy i w ciągu dnia.

W strefie Śródmieścia dopuszczalne natężenie dźwięku w dzień to 65 dB. W 2008 roku normy były przekroczone przy torach SKM w Leszczynkach i Orłowie oraz ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni i Śląskiej (o 2-5 dB), obwodnicy (10 db) i Stoczni Nauta (2-3 dB). Co zmieniło się od tamtego czasu?

- Przede wszystkim powstała Droga Różowa zobacz na mapie Gdyni. I co ciekawe, mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko jej budowie, w większości są teraz zadowoleni, bo powstały również ekrany akustyczne, które ochroniły ich nie tylko od hałasu z drogi, ale również pobliskiej trasy kolei - mówi wiceprezydent Michał Guć.

Miasto uzgodniło również z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad budowę ekranów przy obwodnicy, co skutecznie wygłuszy drogę. Od lat zabiegali o to mieszkańcy osiedli nieopodal "ekspresówki" zobacz na mapie Gdyni. Ekrany postawi GDDKiA.

- Na niektóre kwestie nie mamy jednak wpływu. Np. przy ul. Śląskiej zobacz na mapie Gdyni hałas nadal będzie. Moglibyśmy jak w Sopocie opowiadać jakieś fantasmagorie o tunelu, ale po co? To koszty nie setek milionów złotych, ale dużo większe. Każdy mieszkający w Śródmieściu musi liczyć się więc nie tylko z tego zaletami, ale również konsekwencjami - dodaje Michał Guć.

Dopuszczalne przez ministerstwo środowiska natężenie dźwięków w śródmieściach miast wynosi 65 dB. Tymczasem już hałas na poziomie 35 dB może przeszkadza w pracy wymagającej skupienia i w nauce.

- Osoby mieszkające w miejscach o wzmożonym hałasie mogą mieć przewlekłe urazy akustyczne. Można się ich nabawić przebywając w strefie hałasu powyżej 80 dB. Taki uraz zależy od predyspozycji genetycznych, nie każdy jest na to narażony. Pogorszenie słuchu jest stopniowe, ale za to nieodwracalne - mówi Sławomir Piotrowski, ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Miejskiego w Gdyni.

Elektroniczna mapa akustyczna będzie gotowa w 2012 roku. Rok później w życie wejdzie program ochrony przed hałasem, który zostanie opracowany na jej podstawie.

Mapy hałasu od kilku lat tworzą wszystkie duże miasta. Zobacz urządzenia do jego pomiaru w Gdańsku. Film archiwalny.

Opinie (57) 4 zablokowane

  • TRAGEDIIIIIAAAAA

    EKRANY ODGRADZAJACE OD POTEZNEGO HALASU OD KOLEJEK I POCIAGOW PRZY BLOKU NA ULICY MLYNSKIEJ 25 ... NA LESZCZYNKACH .LUDZIE MAJA JUZ TEGO DOSC W NOCY NIE IDZIE OKA ZMRUZYC,A DO TEGO DOCHODZA HALASY Z ZAJEZDNI POCIAGOW ,MISZKANCY ZADAJA EKRANOW AKUSTYCZNYCH..........

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane