• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

19 pomysłów na nowy budynek LOT

Ewa Budnik
3 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Budynek LOT nadal stoi na swoim miejscu. Można jeszcze umawiać się "pod LOT-em". W najbliższych latach ma się to zmienić. Budynek LOT nadal stoi na swoim miejscu. Można jeszcze umawiać się "pod LOT-em". W najbliższych latach ma się to zmienić.

Trwa konkurs na projekt architektoniczny budynku, który mógłby stanąć w miejscu dzisiejszego budynku LOT zobacz na mapie Gdańska. Właśnie minął termin składania projektów w pierwszym etapie. Wpłynęło 19 prac. Wyniki poznamy 13 października, w piątek.



Od 2012 roku właścicielem budynku LOT i działek w wieczystym użytkowaniu na których stoi jest gdyńska firma Elfeko. Od momentu zakupu działki jej przedstawiciele zapowiadają, że budynek zostanie wyburzony i zastąpiony nową zabudową. Jej architektura wyłoniona zostanie, zgodnie z zapowiedziami, w konkursie, który na zlecenie Elfeko prowadzi Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej o/Wybrzeże. Konkurs trwa wiele miesięcy, bo według wielokrotnych deklaracji inwestora zależy mu na tym, by architektura budynku, który powstanie w tym miejscu miała najwyższą jakość.

Czy wiesz co jest wewnątrz LOT-u? Zajrzeliśmy tam z kamerą

Dwa etapy i dwa warianty konkursu

Konkurs ogłoszony został na początku kwietnia tego roku, jest dwuetapowy. Pierwszy z nich to etap studialny. Dopiero potem wybrany zostanie ostateczny wariant realizacyjny. Dodatkowo każdy projekt poddany pod ocenę jury ma być dwuwariantowy - przedstawiać zabudowę jaka realizowana ma być na działce Elfeko oraz na działkach sąsiednich (otoczenie Targu Węglowego). Budżet projektu dla wariantu pierwszego nie może przekroczyć 60 mln złotych.

Prace do pierwszego etapu właśnie zostały złożone. Regulamin konkursu zabrania ujawnienia jakie pracownie przesłały swoje koncepcje. Wiadomo, że ostatecznie wpłynęło 19 prac (wcześniej do SARP wpłynęło 37 wniosków o dopuszczenie w konkursie, z czego zakwalifikowanych zostało 28 pracowni).

- Z tych dziewiętnastu prac wybierzemy sześć. Ich autorzy zostaną zaproszeni do uszczegółowienia swoich koncepcji w drugim etapie konkursu. Z tych sześciu prac wybrany zostanie zwycięzca. Dziewiętnaście złożonych prac to dużo w porównaniu z innymi konkursami tej skali. Wszystkie je będzie można zobaczyć na wystawie - mówi Paweł Wład Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże i członek konkursowego jury.
Rekonstrukcja czy współczesna architektura?

Ankieta z maja 2017 roku. Ankieta z maja 2017 roku.
Wyniki ankiety z października 2016 roku. Wyniki ankiety z października 2016 roku.
Kształt i forma przyszłej zabudowy, która pojawi się w tym miejscu budzi gorące dyskusje. Ścierają się w niej zwolennicy odbudowy hotelu Danziger Hof ze zwolennikami, dostosowanej do otoczenia i powstałej w poszanowaniu historii, ale jednak współczesnej architektury. Czytelnicy portalu Trojmiasto.pl kilkukrotnie pytani o to jaka architektura powinna zastąpić LOT zawsze w większości opowiadali się za rekonstrukcją.

Czytaj także: Międzynarodowe stowarzyszenie udowadnia, że w Europie przybywa rekonstrukcji

Żaden z trójmiejskich architektów zapytanych czy jego pracownia przygotowała konkursową pracę nie chciał tego oficjalnie potwierdzić.

- To miejsce jest tak eksponowane, że jakakolwiek praca w tym konkursie zwycięży, to będzie ostro krytykowana - mówi Marcin Kozikowski, właściciel pracowni KD Kozikowski Design. Przyznaje on, że sam nie jest zwolennikiem rekonstrukcji budynku Danziger Hof. - W tym miejscu powinna powstać zabudowa współczesna, dostosowana formą i bryłą do otoczenia.
W podobnym tonie wypowiada się Antoni Taraszkiewicz, właściciel pracowni Fort Taraszkiewicz.

- Rekonstrukcja nie znajduje w tym miejscu uzasadnienia. Architektura jest dziedziną działalności ludzkiej, która powinna być znakiem czasów, w których powstaje. Oczywiście powinna to być architektura najwyższych lotów. Dodatkowo ranga tego miejsca nakazuje ponieść wysokie nakłady finansowe na to, by budynek w dobrym stanie przetrwał dziesięciolecia. Nie może stanowić kontrastu z otaczającą go zabudową - mówi Antoni Taraszkiewicz.
Czytaj także: architekci i historycy o architekturze nowej zabudowy po budynku LOT

Miejsca

Opinie (220) ponad 10 zablokowanych

  • Jużidzę te "nowoczesne formy...

    I pan Taraszkiewicz i pan Kozikowski przeciwni są rekonstrukcji Danziger Hofu, bo wolą wepchnąć w to miejsce podobne badziewie, jak to po powstające naprzeciwko Bramy Wyżynnej . Za takie badziewie potencjalny inwestor więcej zapłaci. A przy okazji panie Taraszkiewicz - budynek LOTu był właśnie znakiem czasów w jakich powstawał, i to koszmarnym znakiem. Dać wam wolną rękę, to powstanie więcej takich koszmarków - dowodów waszego kompletnego bezguścia i bezkrytycznego podejścia do życzeń inwestora

    • 0 0

  • to był sklep meblowy.......

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane