• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kupcy zablokują ul. Świętojańską. To efekt Riviery czy znak czasu?

Michał Sielski
13 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Przedsiębiorcy twierdzą, że jak tak dalej pójdzie, to części z nich nie uratuje nawet zwyczajowo większy ruch w grudniu. - Na ul. Świętojańską mało kto już przychodzi - przekonują. Przedsiębiorcy twierdzą, że jak tak dalej pójdzie, to części z nich nie uratuje nawet zwyczajowo większy ruch w grudniu. - Na ul. Świętojańską mało kto już przychodzi - przekonują.

Spadek obrotów w lokalach o ponad 50 proc., kolejne zamykane sklepy i coraz mniej klientów. - Zróbcie ul. Świętojańską zobacz na mapie Gdyni deptakiem, bo całkiem umrze - apelują przedsiębiorcy, którzy zbierają podpisy pod tym wnioskiem. Chcą też o zablokować ulicę w proteście przeciwko wspieraniu przez miasto Hali Targowej i rozbudowanej Riviery.



Czy ul. Świętojańska powinna być deptakiem?

O tym, że ul. Świętojańska przestała być pasażem handlowym Trójmiasta, wiadomo od wielu lat. W 2011 roku władze Gdyni zmieniły nawet plan zagospodarowania przestrzennego, by ograniczyć "monetaryzację" ulicy, przy której powstawało coraz więcej oddziałów bankowych, firm ubezpieczeniowych oraz oferujących szybkie pożyczki.

Efektem był opisany przez nas wysyp lokali gastronomicznych, które radzą sobie różnie: z lepszym lub gorszym skutkiem.

Ale w ostatnich tygodniach restauratorzy i inni przedsiębiorcy z ul. Świętojańskiej otrzymali dwa kolejne, silne uderzenia. Pierwsze to informacja, że miasto wyda setki tysięcy złotych na promocję Hali Targowej.

- Rozumiem, że miasto jest teraz zarządcą obiektu, ale jak to się ma do uczciwej konkurencji? Sklepy na Świętojańskiej już teraz ledwo wiążą koniec z końcem - denerwuje się pani Sylwia, od lat sprzedająca obuwie w butiku przy ul. Świętojańskiej.

Promocja hali to co prawda melodia przyszłości, ale już teraz kupcy odczuli efekty rozbudowy Centrum Handlowego Riviera, w którym powstało m.in. wiele nowych restauracji i barów.

Czytaj także: Co otwarcie centrum Riviera zmieni na rynku handlowym w Trójmieście?

- W ostatnich tygodniach obroty w moim lokalu spadły o 60 proc. Gdyby nie zamówienia telefoniczne, byłby całkowity dramat. Teraz balansujemy na granicy opłacalności - kręci głową Tomasz Kobierzyński, prowadzący przy ul. Świętojańskiej oddział Telepizzy. - Coraz więcej klientów wybiera Rivierę, to tam zaczyna się koncentrować życie młodych ludzi, jedzących w restauracjach. Oby była to chwilowa moda, wynikająca z zaciekawienia nowością - dodaje.

Ale kupcy nie chcą czekać z założonymi rękoma. Zbierają podpisy pod petycją o zrobienie z ul. Świętojańskiej deptaka. Jeśli to nie pomoże, chcą nawet wyjść na ulice, jak zrobili to w zeszłym roku ich koledzy z Hali Targowej.

Władze miasta od lat przyglądają się problemowi. W ramach unijnego projektu Civitas Dynamo trwają nawet prace nad stworzeniem deptaka, ale tylko na części ulicy.

- Analizowaliśmy ten problem już 10 lat temu, gdy ul. Świętojańska była rewitalizowana. Niestety w całości wyłączyć jej z ruchu nie można. Z dwóch powodów: pierwszy to dostęp dla mieszkańców, którzy często dojechać mogą do podwórek wyłącznie tędy, a drugi to spore nasycenie komunikacją publiczną, która po ulicy jeździ w obu kierunkach - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni, który sam mieszka przy ul. Świętojańskiej.

Z tymi argumentami można się zgodzić, ale tylko częściowo. Przede wszystkim komunikacja publiczna nie musi przejeżdżać przez ul. Świętojańską, bo można ją łatwo ominąć szeroką, trzypasmową ul. Władysława IV zobacz na mapie Gdyni oraz dwupasmową ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni. Mieszkańcy ul. Długiej w Gdańsku też nie mają dwóch kroków do jakiegokolwiek przystanku komunikacji zbiorowej i nikt z tego powodu szat nie rozdziera. A przejazd przez nią jest możliwy na podstawie identyfikatorów, co również można wprowadzić w Gdyni. Albo zaczerpnąć z rozwiązań np. Wilna, gdzie część placów i ulic wieczorem zamienia się w deptaki. Blokowane są one zdalnie sterowanymi betonowymi słupami, które wysuwają się z jezdni. Służby publiczne oraz mieszkańcy mogą je schować w jezdni i bez przeszkód przejechać. Jeżeli ktoś chce się nielegalnie przemknąć, płaci surową karę.

- Nie każde rozwiązanie da się przetransportować do Gdyni na zasadzie "kopiuj-wklej". Krakowskie Przedmieście w Warszawie funkcjonuje mimo ruchliwej ulicy, chodniki przy ul. Świętojańskiej też zostały poszerzone, więc - zachowując proporcje - mamy do czynienia z podobną sytuacją. Oczywiście chętnie poznam pomysły przedsiębiorców na to, jak polepszyć ich sytuację, ale muszą być one wykonalne - podkreśla Bogusław Stasiak.

Świętojańska spada w rankingu

Ul. Świętojańska zamykana jest tylko okazjonalnie. Ul. Świętojańska zamykana jest tylko okazjonalnie.
Dwa lata temu ul. Świętojańska była na 9. miejscu wśród najdroższych ulic w Polsce, rok temu już 11. Raport jest przygotowywany przez Cushman & Wakefield od 25 lat. Porównuje czynsze w 334 lokalizacjach handlowych w 64 krajach. Nie wyciąga średniej, ale powstaje w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach. Najdroższy pozostaje Nowy Świat w Warszawie ze stawką 996 euro za m. kw. rocznie. Tuż za nim krakowska ul. Floriańska (936 euro), a Świętojańska w Gdyni nadal na 11. miejscu z wynikiem 372 euro za m.kw. najmowanej powierzchni rocznie. Pierwsze miejsce na świecie zajmuje Causeway Bay w Hongkongu (24,9 tys. euro), przed Piątą Aleją w Nowym Jorku (20,7 tys. euro) i Polami Elizejskimi w Paryżu (13,2 tys. euro rocznie za m.kw.).

Opinie (294) 2 zablokowane

  • Na Świętojańskiej to ostatnio nakupowałem

    jak na ptrzeciw Infoboxu był sklep z garniturami. Czyli dobre 10 lat temu.

    • 10 1

  • Na Swietojanska nie ma po co iść, a szkoda bo kiedyś była to reprezentacyjna ulica Gdyni

    Uważam, ze nie ma znaczenia czy Swietojanska będzie deptakiem czy ulica. Problem polega na tym, ze nie ma porządnych sklepów i restauracji. Najemcy są z przypadku, bez lładu i składu. Dlaczego galerie przyciągają, bo tam dobór najemców jest przemyślany i nie ma to znaczenia gdzie to jest. Gdyby stworzyć taki fajny trakt sklepów, kafejek, restauracji z ogródkami nawet zima, to napewno byliby klienci. Mieszkam na Kamiennej i codziennie jadę Armii Krajowej- tu Sturbacks, Classic po obu stronach ulicy i są ludzie. Można? Można.Ale to jest tylko fragment, reszta nie żyje, zwłaszcza zimą. Sama nad tym ubolewam

    • 11 3

  • (1)

    W innych dużych miastach gdzie Galerii Handlowych jest więcej nie mają takiego problemu !! Choćby Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie ,ale również w Katowicach,Poznaniu ,Wrocławiu sobie radzą a centrów handlowych jest bez porównania więcej ! Może handlowcy się zastanowią ,dlaczego ? UM zresztą też !

    • 11 2

    • stary

      jest więcej bo się lepiej zarabia a przede wszystkim jest handlowy ruch ( w tym też TEN słoikowy), nie porównuj Warszawki do biednej Gdyni hehe,proszę Cię...nie to żebym się śmiał ale siły nabywcze zupełnie inne.

      I. Moim zdaniem głównym złem na Świętojańskiej to wysokie czynsze i dzierżawy właścicieli kamienic, żeby oni chociaż tą kasę wkładali w ich remonty....no ale takie czasy

      II. BANKI zabiły ulicę i oczywiście wracamy do tematu pazerni najemcy - fakt Bank jst dobrym płątnikiem ale to naprawdę krótkowzroczna technika.

      III.a co do samej ulicy..umrze. taka prawda, takie czasy.

      • 3 1

  • bylem w Rivierze i wielkie NIC:: (1)

    Ceny takie same albo wyzsze niz w Szwecji,miejsce przygnebiajace, Jedyna dobra czesc to ta stara czesc z Realem i jego skelpikami wokolo. Dla mnie RIVIERA to wyrzucone pieniadze w bloto, do tego same pustki, brak tlumu klientow. za 4-5 lat beda burzyc RIVIERE jak beda burzyc GEMINI. lepiej bylo ozywic Swietojanska, pospuszczac dzierzawy, pozapraszac najmecow klepow znanych firm i centrum by ozylo, a tak bedzie umieralo a po kupno jedzenia zamiast isc do centrum miasta ludzie beda jezdzic do centrow handlowych.

    • 19 11

    • na switojanskiej nic nie maa w centrum handlowym, wszystko w jednym miejscu, mozna

      porownac ceny, wrocic, a na swietojanskiej nie!
      I parkować nie ma gdzie-a w CH jest darmowy wielki parking. Nie trzeba się spieszyć, martwic ze parkometr za daleko, ze już czas minal. Czasy swiętojanskiej już minely.

      • 7 0

  • dodam, ze mam sklepik na Swietojanskiej (1)

    • 3 1

    • wszystko jasne

      zatem nie możesz p. Adamie być obiektywny; a w Rivierze ludzie są i kupują; ewelolucji nie zatrzymasz

      • 1 0

  • Zabiliście sobie miasto tą Rivierą.

    To samo dokładnie spotkało znacznie prężniejszą Piotrkowską w Łodzi. Teraz tam tylko kojoty biegają i krzaki się przetaczają.

    • 17 4

  • przywieźcie se ruskich

    prom do kaliningradu, albo pociąg relacji kaliningrad - gdynia bez zatrzymywania się w gdańsku. chociaż ruskich to już przejmuje braniewo. to może promy do szwecji, może szwedzi zagustują w biedronkach. tak tak lewiatany, Polska się wyludnia. dzięki wam i waszym glodowym wynagrodzeniom. praw przyrody nie da się obejść. teraz wy na emigracje, albo sprowadźcie sobie z afryki. ale ci z afryki nie są tacy potulni jak polacy. mogą poderżnąć jak im się coś nie spodoba. posmakujecie co znaczy sąsiedztwo multikulti

    • 15 0

  • Świętojańska umarła już dawno! (1)

    Stała się Aleją Bankową. Mało kto wybiera się na zakupy w miejsce zdominowane przez banki i lichwiarzy

    • 25 1

    • Popieram

      Absolutna racja!

      • 8 0

  • Dokładnie - tylko przywóz bogatych rusków coś pomoze !! (1)

    Inaczej wszystko padnie. Tylko ruski moga nas uratowac !!

    • 4 1

    • ruskie

      w Riwierze same Ruskie....

      • 0 0

  • jak ktos ma dobry towar w dobrej cenie

    to zawsze klienci przyjda wroca, a zadne centrum handlowe tego nie zmieni, durne czlowieki

    • 13 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane