• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa wizja hotelu na Wyspie Spichrzów

Michał Stąporek
17 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Przesuń aby
porównać

Architekci z pracowni RKW pracują nad bryłą hotelu Holiday Inn, który powstanie na Wyspie Spichrzów. Wciąż nie jest to jednak projekt ostateczny. Wiadomo natomiast, że operatorem hotelu, w którym znajdzie się 236 pokojów, będzie firma InterContinental Hotels Group, zarządzająca w Europie ponad 650 hotelami różnych marek.



Czy podobają ci się pomysły architektów na Wyspę Spichrzów?

W czerwcu zaprezentowano pierwsze szczegóły hotelu, który stanie na zwieńczeniu północnego cypla Wyspy Spichrzów. Obiekt zajmie cztery budynki: dwa pierwsze to zrekonstruowane spichlerze Daleka Droga 1 i 2, trzeci to nowoczesny obiekt o bryle prostopadłościanu, a czwarty kształtem będzie nawiązywać do spichlerzy, których kiedyś było wiele w tej okolicy.

W zrekonstruowanych budynkach spichlerzy znajdą się sklepy i restauracje, a w nowych obiektach - pokoje dla gości, sale konferencyjne, część rekreacyjna i bar.

Architekci z pracowni RKW, projektujący zabudowę na zlecenie spółki Granaria (tworzą ją firmy Immobel, Multibud i miasto Gdańsk w formule partnerstwa publiczno-prywatnego), cały czas modyfikują swoją wizję. Najnowsze zmiany (wciąż nie ostateczne) dotyczą budynku, który stanie w najbardziej wyeksponowanym narożniku wyspy.

Nowa wizja hotelu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Fasada widoczna od mariny jachtowej przy ul. Szafarnia. Nowa wizja hotelu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Fasada widoczna od mariny jachtowej przy ul. Szafarnia.
W projekcie, zaprezentowanym w czerwcu, bryła budynku była podzielona. Jego fasada od strony Ołowianki pochylała się w kierunku wody, sąsiednia część była zwieńczona szklaną nadbudową. Wysokość gmachu schodkowo rosła w kierunku ul. Stągiewnej.

Teraz zaprezentowano nową wizję tego budynku, którego bryła ma kształt prostopadłościanu o wąskiej i długiej podstawie i jednakowej wysokości. Fasada od strony Ołowianki została wyprostowana, a jedyną jej ozdobą pozostało obszerne przeszklenie. Od strony mariny architekci zaproponowali wcięcie w fasadzie, dzięki któremu wnętrze obiektu będzie lepiej doświetlone. Z kolei wąskie okna zdobią ścianę widoczną od strony Długiego Pobrzeża, nad zrekonstruowanymi spichlerzami Daleka Droga 1 i 2.

- Ten projekt wciąż nie jest jednak ostateczny i jest obiektem konsultacji między miastem i partnerem prywatnym - zastrzega zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski.
Inwestycje realizowane lub planowane na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Inwestycje realizowane lub planowane na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku.
Deweloperem hotelu będzie firma UBM Development, natomiast jego zarządcą InterContinental Hotels Group. Otwarcie hotelu Holiday Inn Gdańsk City Centre, w którym znajdzie się 236 pokojów, zaplanowano na 2019 rok. Nowy hotel będzie oferował gościom także przestrzeń konferencyjną, siłownię i parking.

- Dzięki lokalizacji w centrum Gdańska, nowy hotel będzie atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i gości biznesowych. Obie te grupy skorzystają na łatwym dostępie do lotniska i innych udogodnieniach zawsze potrzebnych w podróży - uważa Martin Löcker z UBM Development.
- Polska szybko staje się centrum dla podróży biznesowych i turystycznych. Dzieje się tak m.in. ze względu na rozwój ekonomiczny kraju w ostatnich latach. Staramy się dostosowywać lokalizacje i marki naszych hoteli do potrzeb i oczekiwań klientów. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że rozszerzamy portfolio IHG w Polsce o kolejny Holiday Inn razem z naszym wieloletnim partnerem UBM - powiedział odpowiedzialny za rozwój IHG w Europie Miguel Martins.
Obecnie w Polsce działa sześć hoteli IHG, a kolejne sześć jest w trakcie budowy. Firma niedawno ogłosiła, że w pierwszym półroczu podpisała kontrakty na budowę 4 tys. pokojów hotelowych w 24 obiektach.

  • Mieszkaniowa część inwestycji Deo Plaza została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
Hotel to tylko jeden z obiektów, które powstaną na Wyspie Spichrzów w ramach inwestycji Granaria. Pozwolenie na budowę mają już trzy kamienice o wysokości 25 m. Nad parterami (lokale usługowe) i pierwszym piętrem (biura) znajdzie się ok. 100 mieszkań, z których największe będą mieć powierzchnię 110 m kw.

Czytaj też: Studio Kwadrat zaprojektuje kwartał kamienic na Wyspie Spichrzów

Poza hotelem i kwartałem kamienic, na działce o powierzchni 18,3 tys. m kw., w ciągu ośmiu lat powstanie w sumie 560 mieszkań, parking podziemny na 700 aut, restauracje, punkty handlowe, biura i plac miejski.

Powstanie też kładka przez Motławę, która połączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha zobacz na mapie Gdańska. Nastąpi też przebudowa mostu Stągiewnego, rozbudowana będzie marina w kierunku południowym. Zmodernizowane będzie Długie Pobrzeże. Przebudowana zostanie też ul. Chmielna i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Poprawi to układ komunikacyjny i unowocześni infrastrukturę.

Granaria ma pochłonąć 400 mln zł. Ale to tylko jedno z przedsięwzięć, realizowanych obecnie na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.

  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
Na działce, tuż za Zielonym Mostem, powstaje kompleks Deo Plaza, na który składa się czterogwiazdkowy hotel z 374 pokojami, mieszkania, biura i lokale usługowe. Hotel ma być gotowy w połowie 2018 r. Prace ruszyły wiosną, inwestycja prowadzona jest przez spółkę Spichlerz Ognisty Wóz, powiązaną ze znanym trójmiejskim biznesmenem, Zbigniewem Nowakiem.

Tak będzie wyglądał hotel Puro po rozbudowie. Obecnie istnieje tylko jedna część obiektu (pierwsza z lewej). Tak będzie wyglądał hotel Puro po rozbudowie. Obecnie istnieje tylko jedna część obiektu (pierwsza z lewej).
Rozbudowuje się także czterogwiazdkowy hotel Puro, stojący przy ul. Stągiewnej. Przy istniejącym budynku powstaje nowy, o tej samej wysokości i estetyce. Dzięki niemu łączna liczba pokojów w hotelu wzrośnie z 92 do 211, zmieści się tu także strefa fitness i spa, restauracja oraz bar z tarasem na dachu oraz centrum konferencyjne z sześcioma salami. Pod ziemią zaplanowano niewielką halę garażową na 25 samochodów.

Inwestycje

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Spichlerz Ognisty Wóz Apartementy 10 sp. z o.o.

Gdańsk Śródmieście, ul. Chmielna 10-22 Mapa

zakończona
Realizacja
Granaria

Granaria

Granaria Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul.Chmielna Mapa

25 do 161 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Miejsca

Opinie (205) 1 zablokowana

  • (1)

    Spichlerze na pierwszym planie to owszem nawet ładne i nawiązują do historycznej architektury. Ale te wszystkie klocki i szklane domy to jest chyba jakieś ćwiczenie studenta albo coś?

    • 14 3

    • Te spichlerze to "Daleka Droga"

      I one nie nawiązują do historycznej architektury - one są dosłownie rekonstrukcją tego co tam stało przed wojną. Z oryginału pozostało kilka ścian nośnych wzmocnionych obecnie betonowymi kotwami.

      • 3 1

  • SŁABE

    Gdańsk zasługuje na coś lepszego.

    • 21 3

  • Ratujmy wyspę, nie stawiajmy na niej klocków.

    Szklano metalowy klocek na wyspie to katastrofa budowlana.
    Nieopodal na ul. Stągiewnej wybudowano wspaniałe kamienice. Teraz powstał deptak.
    Kamienice nie są takie same jak przed 1945 rokiem, ale pasują do okolicznej zabudowy.
    Popatrzmy na siedzibę ZUS. Z zewnątrz wygląda jak spichlerze, a w środku nowoczesne biura.
    Własnie tak powinna wyglądać zabudowa wyspy.

    • 25 3

  • Taką pokrakę to niech sobie budyń u siebie pod blokiem wybuduje,k:);a chcą zrobić z Gdańska drugi Kaliningrad

    • 21 2

  • Cisną się do głowy straszne myśli i straszne słowa -

    przecież TO architektoniczne DNO SZAMBA I TRZY METRY MUŁU !!!!!!

    • 17 1

  • krótko - prostackie dno!!!!!!!!!!!!!

    • 18 1

  • A budujcie sobie te architektoniczne kupy (1)

    w polach za horyzontem , ale od Wyspy Spichrzów WARA !!!! I jeszcze jedno - my wszyscy ,którzy protestujemy przeciwko parweniuszom niszczącym piękno Gdańska, odbudowanego przez naszych dziadków i ojców nie jesteśmy zblazowanymi hejterami , lecz mieszkańcami troszczącymi się wizerunek naszego miasta.

    • 22 1

    • Miej litość dla mieszkających

      "w polach za horyzontem". My też jesteśmy ludżmi !!!

      • 1 0

  • Myślałem że chociaż Wyspa Spichrzów jest jako tako broniona przez konserwatora (2)

    Pomijając spór - rekonstrukcja/nowoczesna zabudowa - myślałem że jakimś dogmatem jest tutaj chociaż dopasowanie do otoczenia. Szklane przeskalowane kloce raczej w kontekst otoczenia się nie wpisują. Dlaczego do diabła ma być tutaj tyle szkła i jasnych - wręcz śnieżnobiałych - materiałów wykończeniowych? Ktoś mi to może wytłumaczyć? Typowo gdańskim i typowo spichlerzowym materiałem była CEGŁA. Gdzie się ona podziała? W dzisiejszych czasach można (nawet w Gdańsku - vide nowy budynek przy Rajskiej, Garnizon) wykańczać elewacje cegłą. Nawet wielkie nowoczesne kobyły, które tu się planuje - gdyby wykończyć cegłą - dużo lepiej współgrałyby z historyczną (lub historyzującą) zabudową.

    I nie, ładna rekonstrukcja Dalekiej Drogi nie zamydli mi oczu na tyle, by nie widzieć koszmarnej wizji Wyspy wypełnionej b. przeciętnej jakości architekturą. W Warszawie coś tej jakości by się nadawało najwyżej na Służewiec.

    We Wrocławiu już z...ebano panoramę Ostrowa Tumskiego białym ścierwem zwanym Aluminatem. Niech chociaż Gdańsk się obroni, bo w tym kraju nie będzie nawet jednej ładnej nietkniętej historycznej panoramy w dużym mieście.

    • 19 3

    • Konkurs (1)

      Czemu miasto nie rozpisze konkursu na projekt?

      • 2 1

      • Problem w tym, że oni już chyba mieli jakieś przetargi etc.

        I koniec końców "wielka komisja" zgodziła się na wizję obecnego inwestora i sprzedała mu tę część cypla w całości. Teraz może robić co chce - jedynie zapisy planu zagospodarowania trzymają go w jakichś ramach. Jednak plan - o ile pamiętam- nakazuje jedynie trzymać przedwojenne linie zabudowy i zabytkową parcelację. Nie ma w nim słowa o kolorach fasad czy materiałach wykończeniowych. Plan z lat 90-tych był na tyle ambitny, że nakazywał w miarę wierną rekonstrukcję spichlerzy. Jednakże lobby inwestorów chcących wycisnąć z terenu ile się da jak najniższym kosztem i chęć rządzących do pokazania sukcesów w zabudowie Wyspy spowodowała 'liberalizację' planu pod dyktat deweloperów.

        • 9 1

  • urbaniści

    No to macie odpowiedź skąd Budyń ma pieniądze, mieszkania itd. Ktoś takie decyzje urbanistyczne wydaje i bierze za to pieniądze lub mieszkania. Mam nadzieję, że dobiorą się budyniowi tak do tyłka, że wyśpiewa wszystko..Ups, tylko żeby seryjny samobójca go nie dopadł pierwszy.

    • 8 2

  • danziger

    no faktycznie wpisuje się w resztę tego zabytkowego terenu żenada co na to konserwator zabytków czy znów tradycyjnie

    • 13 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane