• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plac Wałowy: wizje są ciekawe, pieniędzy na realizację brak

Krzysztof Koprowski
23 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Plac Wałowy to jedno z niewielu miejsc w Gdańsku z autentyczną przedwojenna zabudową. Plac Wałowy to jedno z niewielu miejsc w Gdańsku z autentyczną przedwojenna zabudową.

Rozstrzygnięto konkurs na wizję przebudowy Placu Wałowego zobacz na mapie Gdańska na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Niestety żadna z tych wizji nie ma szans na szybką realizację.



Zespół Miłosz Zieliński i Laura Klimczak zapronowali m.in. ciekawą formę posadzki placu i elementów małej architektury. Zespół Miłosz Zieliński i Laura Klimczak zapronowali m.in. ciekawą formę posadzki placu i elementów małej architektury.
Paweł Skóra zasugerował stworzenie zadaszenia wokół placu chroniącego przed deszczem i słońcem w upalne dni. Paweł Skóra zasugerował stworzenie zadaszenia wokół placu chroniącego przed deszczem i słońcem w upalne dni.
Laureatami konkursu zostały ex aequo zespół Miłosz ZielińskiLaura Klimczak z Krakowa oraz Paweł Skóra z Bydgoszczy. Otrzymali oni nagrody w wysokości 8,5 tys zł.

Praca Zielińskiego i Klimczak zyskała uznanie, ponieważ - zdaniem jury - wyeksponowała istniejące walory kulturowe i krajobrazowe placu, jednocześnie eksponując najbardziej wartościowych elewacji tworzącej go zabudowy.

"W pracy zaproponowano także niezwykle spójną koncepcję zagospodarowania posadzki placu, z zapewnieniem możliwości jego podziału funkcjonalnego i twórczego wykorzystania zieleni. Uzupełnieniem tego rozwiązania jest także zaproponowanie nowatorskiego systemu mobilnych mebli ulicznych, możliwych do wykorzystania w realizacji rozmaitych działań, w tym artystycznych" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Z kolei pracę Pawła Skóry doceniono za nowatorskie rozwiązanie przestrzenne, zapewniające czytelne określenie granic placu i możliwości zintegrowania w jego przestrzeni różnorodnych funkcji i aktywności. W pracy zaproponowano także spójną koncepcję ukształtowania posadzki placu, pozwalającą na integracje poszczególnych jego enklaw. Wartościowym elementem rozwiązania jest także zaproponowanie nowych elementów architektury w przestrzeni placu, pozwalających jednocześnie na swobodne kształtowanie układów zieleni wysokiej.

Wyróżnienia w wysokości 1,5 tys zł przyznano pracom Marcelego Łasochy oraz GPP Grupie Projektowej (Mikołaj Iwańczuk, Kinga Trąbińska, Magdalena Zygier).

Co najbardziej niszczy potencjalną atrakcyjność Placu Wałowego?

- Zwyciężyły prace mocno zachowawcze, uwzględniające uwarunkowania kulturowo-historyczne i bardziej zbliżone do idei projektu realizacyjnego, realnego do wcielenia. Pojawiły się również prace bardzo nowatorskie, zawierające ciekawe pomysły. Tych drugich było jednak zdecydowanie mniej i w tym zakresie troszkę konkurs rozczarował, bo brakowało tej błyskotliwości, na którą liczyliśmy - przyznał po ogłoszeniu wyników Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednocześnie przewodniczący sądu konkursowego dla Placu Wałowego.

Zdaniem Ducha, najważniejszym kryterium dla oceny prac było stworzenie miejsca, które będzie "żywe", chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Brano także pod uwagę wyeksponowanie historycznego układu, autentycznej zabudowy oraz wprowadzenie rozwiązań, które zachęcałaby do spędzania tutaj czasu np. poprzez stworzenie pergoli chroniącej przed deszczem lub słońcem.

Niestety na rychłą realizację zaprezentowanych prac nie ma na razie co liczyć. - Nie mogę wskazać konkretnego terminu, kiedy prace ruszą. Bariera to brak pieniędzy. Zawsze jednak przygotowanie do inwestycji trwa dłużej, niż jej przeprowadzenie. Tak więc, im lepiej się teraz przygotujemy, tym lepiej ją później zrealizujemy. Traktujmy zaprezentowane pomysły jako wstęp do rewitalizacji Placu Wałowego - mówił podczas ogłaszania wyników konkursu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Zwycięskie prace oraz kilkanaście najciekawszych zdaniem jury konkursowego, można będzie oglądać do 27 marca w sali toastowej Nowego Ratusza zobacz na mapie Gdańska. Przypuszczalnie w maju, prace pojawią się również na samym Placu Wałowym. Część prac prezentujemy także w galerii pod artykułem.

Organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród były wspólnie firma AMS oraz miasto Gdańsk.

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

  • mieszkania budują za miastem

    podczas gdy w sercu Gdańska jest tyle wolnych terenów odłogiem stojacych

    • 6 2

  • a myślałem, że chodzi o pętle na wałowej;]

    • 2 1

  • to powinno być miejsce odpoczynku

    w Gdańsku brakuje miejsc do spacerów i odpoczyknu, takim miejscem powinien byc Plac Wałowy przy zachowaniu istniejącej architektury.Spacery zatkana przez turystów ul.Długą czy nabrzeżem nie nalezy do przyjemnych. Plac powinien byc takim miejscem gdzie będzie mozna wziąc koszyczek z prowiantem i odpocząć na kocu czy leżaku (takie miejsca są nawet w Londynie) tym bardziej że jest to blisko Redut, można by to ładnie zagospodarowaĆ.Projekt Zieliński i Klimczak jest najbliższy tej wizji. Mam juz dosyć "wklejania" szkła w mjejsca które przedstawiają wartość historyczną.

    • 4 1

  • przyszlosc gdanska

    pieniedzy brak....bo adamowicz realizuje klerykalizacje gdanska i wszystkie nasze pieniadze przeznaczone na modernizacje miasta oddaje klerykom

    • 4 3

  • Na placu Wałowym trzeba tylko pielęgnować istniejącą architekturę. Postulowana przez urzędników potrzeba nowatorstwa, ciekawych pomyslow, błyskotliwości zniszczy ten zakątek tak jak to się już się stalo z innymi miejscami naszego miasta.
    Choroba szuka nietkniętej tkanki.

    • 7 1

  • A kiedy wykopią pomnik Napoleona ukryty na tym placu ?

    A kiedy wykopią pomnik Napoleona ukryty na tym placu ?

    • 0 0

  • wizje?!?

    tytuł w sam raz. a odpowiedz tez znana

    • 4 0

  • Na wszystko brak pieniedzy ,strach pomyslec co bedzie dalrj

    • 2 0

  • Ja

    Ja uważam ze wystarczy tylko odświeżyć to miejsce. Zadbać o ten park, bastiony, budynki. Miejsce to ma swój niesamowity urok, odnowić stara drukarnie i zrobić tam muzeum np. druku lub książki. W parku odnowić ławki, postawić śmietniki.

    • 5 0

  • Po co wydawać pieniędzy na projekty?

    Po co wydawać pieniędzy na projekty jeżeli i tak nie mogą być zrealizowane. Wyrzucanie pieniedzy podatników w błoto. Za rok dwa ten będzie nie aktualny i nowy trzeaba zamawiać?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane