• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W sobotę spacer po Dolnym Mieście

km
14 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
W sobotę na spacerze po Dolnym Mieście będzie można sprawdzić, jak zmieniła się ta dzielnica po rewitalizacji, a także poznać jej historię. W sobotę na spacerze po Dolnym Mieście będzie można sprawdzić, jak zmieniła się ta dzielnica po rewitalizacji, a także poznać jej historię.

Zapominane przez lata, a obecnie nagrodzone przez Komisję Europejską, zrewitalizowane Dolne Miasto zobacz na mapie Gdańska w sobotę będzie można zwiedzić spacerując miejscami opisanymi w książce Aleksandra Masłowskiego o tej dzielnicy.



Podoba ci się rewitalizacja Dolnego Miasta?

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o tym, że rewitalizacja Dolnego Miasta została uhonorowana nagrodą Komisji Europejskiej - RegioStars 2016. Natomiast w sobotę od godz. 13 (spotkanie przy Zajezdni Dolne Miasto Cafe&Bar przy ul. Toruńskiej 25-27 zobacz na mapie Gdańska, przy czerwonym tramwaju) zmiany tej części Gdańska będzie można zobaczyć na żywo.

Jak zmieniały się ulice Dolnego Miasta

Spacer po wyróżnionej dzielnicy odbywać się będzie śladami książki Aleksandra Masłowskiego "Historia Dolnego Miasta do 1945 roku", która miała premierę niespełna cztery miesiące temu. Spacerowiczów oprowadzał będzie sam autor.

Podczas wspólnej wędrówki będzie okazja zobaczyć wybrane miejsca opisane w książce, a także przyjrzeć się, jak zmieniły się niektóre ulice i budynki na przestrzeni lat. Być może - jak zapowiada autor książki - poznamy także historie, które nie zmieściły się w publikacji, a są warte wspomnienia.

Czytaj też: Aleksander Masłowski: Mieszkańcy Dolnego Miasta powinni być dumni ze swojej dzielnicy

Film i loża masońska

Książka "Historia Dolnego Miasta do 1945 roku" powstała dzięki mieszkańcom - a dokładniej dzięki Stowarzyszeniu Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, którzy postanowili wesprzeć finansowo tę inicjatywę na platformie crowdfundingowej.

Opisane przez Masłowskiego Dolne Miasto skrywa wiele ciekawych, historycznych smaczków, m.in. to, jak w 1777 roku w jednej z okazałych posiadłości powstała siedziba loży masońskiej. Kończy się na 1945 roku, kiedy do Gdańska zaczynają napływać przybysze ze wschodu.

Przed rozpoczęciem spaceru odbędzie się krótka prezentacja filmu promocyjnego (zrealizowanego przez Komisję Europejską). Ponadto o projekcie opowiedzą m.in.: Ewa Pielak - szefowa Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska, Grzegorz Sulikowski - do ubiegłego roku kierownik Referatu Rewitalizacji w Wydziale Urbanistyki i Architektury, Jacek Górski - Stowarzyszenie "Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku" i  Elżbieta Woroniecka - Stowarzyszenie "Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku".

Dolne Miasto było w tym roku także nominowane w naszym plebiscycie Skrzydła Trójmiasta, w kategorii Nowe Oblicze Trójmiasta, w której zajęło drugie miejsce. Laureatem została ulica Wajdeloty we Wrzeszczu.

Rewitalizacje Dolnego Miasta nagrodziła Komisja Europejska.



"Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku"
Wartość projektu wynosiła 34 mln 569 tys. 379,04 zł, a poziom dofinansowania wynosił 70 proc., czyli 24 mln 179 tys. 296,04 zł.

Projektem objęty był obszar o powierzchni 61,8 ha. Przedmiotem projektu były inwestycje polegające na: przebudowie dróg i infrastruktury podziemnej na odcinku 1,62 km wraz z zagospodarowaniem terenu, przebudowie elementów 17 komunalnych budynków mieszkalnych i 14 wspólnot mieszkaniowych bezpośrednio przylegających do przebudowanych pasów dróg, przebudowie i adaptacji bazy lokalowej dla działań społecznych w budynku CSW "Łaźnia" przy ul. Jaskółczej 1 oraz budynku przy ul. Dobrej 8 AiB przeznaczonego do prowadzenia Świetlicy Ucznia.

Ponadto projekt obejmował realizację działań społecznych skierowanych do różnych grup - zrealizowano 8 przedsięwzięć: Świetlica Ucznia, Klub Młodzieży, Poradnia dla Rodziców, Klub Seniora, Drużyna Smoczych Łodzi, Dotyk Sztuki, Okienko Przedszkolne oraz Konkurs małych grantów, czyli konkurs dla organizacji pozarządowych na wsparcie realizacji zadań gminnych - aktywność w czasie wolnym dla mieszkańców Dolnego Miasta. W ciągu siedmiu lat realizacji przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, zrealizowano 210 zadań, a w ramach przeprowadzonych działań w przedsięwzięciach uczestniczyły 9463 osoby.
km

Wydarzenia

Opinie (83) 9 zablokowanych

  • Dolne miasto - zaprasza

    Lamusów nie wpszczamy pamiętajcie o tym długowłosi i brodaci.

    • 12 7

  • zawsze ktoś przy takiej okazji napisze, że to stare dzieje i miejska legenda, że w niektórych rejonach jest niebezpieczniej (3)

    ale wystarczy udać się do pierwszego lepszego sklepu spożywczego "na dzielnicy", żeby przekonać się jakiż to kwiat obywatelstwa przeważa w danym rejonie.

    w tak zwanych lepszych dzielnicach ludzie często przepuszczają się w kolejce do kasy, podnoszą towar jeśli coś im spadnie z półki i ruch zwiększa się w sklepie w godzinach popołudniowych, kiedy mieszkańcy wracają z pracy do domu.

    w tych "innych" dzielnicach, brylują "królowie złoci" i nie jedna mamusia z dwoma browarami w koszyku dla siebie i lizaczkiem za 20 groszy "dla dzieciaka", królestwo Dżesik, Alanów i Nikol.
    ceny nieruchomości też dają jasno do zrozumiania jak wiele osób "pragnie" związać się na dłużej z lokalną społecznością. a nowe apartamenty zwykle kupują niezorientowani w temacie rejonów miasta, ludzie z poza trójmiasta
    dziękuje do widzenia

    • 11 13

    • dziękuje do widzenia (1)

      To jedyne co napisałeś z sensem

      "w tak zwanych lepszych dzielnicach ludzie często przepuszczają się w kolejce do kasy" haha dobre dobre! Reszty nawet szkoda komentować... Zostań w tej swojej tak zwanej lepszej dzielnicy i z niej nie wychodź

      • 8 4

      • nie "szkoda komentować" tylko tak to wygląda

        jeśli się pójdzie np do biedronki na łąkowej.
        spadł towar z półki, babka jeszcze wózkiem po nim przejechała.
        inna kazała wezwać ochroniarzowi kierowniczkę sklepu i przy niej nawrzeszczała na jakiegoś faceta, że za nią chodzi po sklepie. potem okazało się, że to była para tylko ona postanowiła mu zrobić scenę. no i jeszcze ta laska z browarami dla siebie i lizaczkiem dla dzieciaka.
        i to wszystko w czasie tylko jednej wizyty w sklepie. różne rzeczy dzieją sie w różnych miejscach, ale wierz mi, że taka kumulacja tak dziwnych zachowań, w innych rejonach miasta się nie zdarza.

        ciekawe dlaczego mieszkanie o takim samym metrażu w innych dzielnicach kosztuje jakieś 30, 40 procent więcej niż np w takim Nowym Porcie czy na Przeróbce, co?

        • 7 4

    • Twój lekarz Cię oszukuje

      Leki nie działają

      • 5 6

  • Łąkową od Dlugich Ogrodów!

    Łąkową zaczyna się od Dlugich Ogrodów,zapraszam tą trasa

    • 11 1

  • Artykuł sielanka ....

    Poszukujemy kontaktu z osobami wkręcanymi przez przestępczość, w celu założenia stowarzyszenia.
    Gdyby już ktoś nie żył, gdyż targną się na życie, lub został jego pozbawiony, to prosimy o kontakt członków rodzin.

    Nie dajmy się zastraszyć.

    • 6 6

  • (1)

    To jest moźe 10% rewitalizacji Dolnego Miasta. Nie mówiąc o okolicach.

    • 16 0

    • remont i to niezbyt udany dwóch ulic

      do tego wpompowanie kasy w Caritas i Łaźnię. Menele i kibole bez zmian. Syf, smród.

      • 4 3

  • Artykuł sielanka .... (1)

    Poszukujemy osób prześladowanych przez przestępczość w celu założenia stowarzyszenia.
    Gdyby takie osoby zostały pozbawione życia przez osoby trzecie, lub targnęły się na własne życie, to prosimy o kontakt rodziny ofiar.

    • 4 2

    • Nie dajmy się zastraszyć!

      • 3 2

  • Zapominane przez lata, a obecnie nagrodzone przez Komisję Europejską, zrewitalizowane Dolne Miasto zobacz na mapie Gdańska w sobotę będzie można zwiedzić

    zrewitalizowane - żarty

    • 11 3

  • polecam takie spacery z przewodnikiem

    Polecam takie bezpłatne spacery z przewodnikiem. Sama byłam w sierpniu na takim spacerze po Dolnym Mieście, wiele można się dowiedzieć, dużo ludzi. Poznajemy historię dzielnicy i Gdańska, promujemy dzielnice i aktywnie spędzamy czas. Kto nie chce niech nie idzie, ja zachęcam bo warto. Co do rewitalizacji to nie od razu Rzym zbudowano. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale widać jak Dolne Miasto się zmieniło na przykładzie ul Łąkowej. A my powinniśmy się cieszyć, że coś się dzieje.

    Co do historii Dolnego Miasta, tam kiedyś zamiast ulic były kanały, dzielnica przemysłowa z wielką fabryką karabinów, zajezdnią tramwajową, szpitalem blisko kościoła, dworkiem Uphagenów itp... Warto poczytać jak kiedyś było.

    • 23 1

  • Kto zna ten cykl spacerów z przewodnikiem (więcej na ibedeker.pl, ikm.pl) to wie jak wiele ludzi przychodzi na nie, jak wiele można się dowiedzieć. I to za darmo. Ja byłam na takich spacerach po Dolnym Mieście i Bastionach, po Biskupiej Górce, Oruni, Nowym Porcie. Wszystkie dzielnice te kojarzą się ze słabym bezpieczeństwem szczególnie nocą, ale czy to powód aby takie spacery nie miały racji bytu. Przeciwnie warto poznać historię. Wiele osób z tego się cieszy, z roku na rok ludzi coraz więcej. Przewodnicy to pasjonaci, historycy, przewodnicy turystyczni. Powiedzą takie ciekawostki o których rzadko kto słyszał.

    Pomijam temat rewitalizacji, który tu przeważa na forum. Warto porównać jak ta sama dzielnica wyglądała kiedyś a jak dziś. Dlatego takie spacery mają sens.

    • 22 1

  • stop kłamstwu! (2)

    Osobiście mam szacunek do ludzi ktòrzy oprowadzają ludzi po dolnym mieście i opowiadają historie (szacunek jeśli opowiadają prawdziwą historie) . Rewitalizacja kilku ulic aleji i to obowiązek miasta! Proszę się nie nabierać na takie chwyty bo ludzie zaciągają kredyty poprzez wspòlnoty na renowacje kamienic!!!Problemem aby odnowić kamienice czasami jest konserwator zabytkòw ! Dodam ,że kiedys byk bruk na ulicach: Radna ,Polna ,Wierzbowa ,Przyokopowa ,Zielona itd ale debile zalały to w latach 90-tych asfaltem! Jeśli chodz o mieszkania komunalne to pewne grono osòb pracuje nad tą sprawą bo eksmitowało się meneli ,ktoś wyremontował mieszkanie i nagle jest do opylenia...! Nagrode UE można wsadzić w kosz na śmiefi zwykła propaganda! Największe ruinybto działka TBS motława! Stop złodziejstwu ,propagandzie i krętactwu!
    PS.Nie podlizuje się do opowiadaczy historii ,ale jeśli opowiadają prawdziwą historie miasta to pełen szafunek nie patrząc na poglądy !

    • 12 9

    • (1)

      Znam ten problem o którym piszesz. Mam rodzinę która mieszka w 100 letnim zabytkowym budynku blisko centrum, nie na Dolnym Mieście. Czynsze bardzo drogie jak w apartamencie, nie można wykupić bo łazienka na korytarzu. Często nie remontowane. Jak się chce samemu coś zrobić to pod górkę. Ciekawe jest to jak mieszkanie jest w atrakcyjnej okolicy i możliwe do wykupienia widać jak szybko znajduje się chętny i to na pewno nie jest osoba biedna, potrzebująca. Szybki remont, szybka sprzedaż, bez problemu sprawy administracyjne. A ludzie którzy nie mają na tak wysoki czynsz, eksmisja lub zamiana na dzielnice mniej atrakcyjną i daleko. Tak się to kręci. Mieszkania blisko centrum, do tego po rewitalizacji to pokusa dla tych co chcą kombinować.

      • 5 0

      • Ale jak biedni?10 z hakiem za metr kwadratowy to bardzo TANIO znam wielu co za płaci za wynajem w blokowisku sporą kase! Problemem tej dzielnicy są zwykli menele i drobni kretacze kablujący jeden na drugiego i łamiący prawo! Tak z ciekawości na jakiej ulicy są tam łazienki na korytarzach?Recepta jest lrosta pozbyć sië meneli ,,szeryfòw " typu pewien wazon sądowy(nie wiem czyboajac nadal jest ławnikiem , no i normalna policja !

        • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane