• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielona oaza na wrzeszczańskiej wysepce

Krzysztof Koprowski
10 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nowe rośliny na tym trawniku sprawią, że miejsce mijane codziennie przez tysiące gdańszczan zyska więcej uroku. Nowe rośliny na tym trawniku sprawią, że miejsce mijane codziennie przez tysiące gdańszczan zyska więcej uroku.

Choć wrzeszczańska wysepka nie może się doczekać metamorfozy zgodnej z wizją Biura Rozwoju Gdańska, to powstanie tu zielony skwer z wiatraczkami emitującymi światło.



Tak będzie wyglądała zieleń na "wysepce" we Wrzeszczu. Projekt został przygotowany przez absolwentki wydziału architektury PG: Izę Pydo oraz Bognę Olejarz. Tak będzie wyglądała zieleń na "wysepce" we Wrzeszczu. Projekt został przygotowany przez absolwentki wydziału architektury PG: Izę Pydo oraz Bognę Olejarz.
W ciągu kilku tygodni, na zaniedbanym trawniku od strony przystanku tramwajowego Klonowa zobacz na mapie Gdańska, pojawią się nowe krzewy, kwiaty, pnącza oraz pergole - to pierwsze efekty akcji organizowanej przez radę dzielnicy Wrzeszcz Górny (na "wysepce" znajduje się jej siedziba), Fundację Centrum i Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- Nasadzenia rozpoczną się po 15 maja, czyli po "zimnej Zośce". Prace nad zielenią potrwają do jesieni (wrzesień - październik), z wyłączeniem okresu letniego (lipiec - sierpień), kiedy nie dokonuje się nasadzeń - tłumaczy Iza Pydo, absolwentka architektury Politechniki Gdańskiej, biorąca udział w przygotowaniu projektu. - Rośliny zostały tak dobrane, by nie trzeba było ich często podlewać czy ciąć.

Jak oceniasz zieleń w centrum swojego miasta?

Na skwerze pojawi się nowinka, idealnie pokazująca, jak niskim kosztem można stworzyć ciekawą małą architekturę. Na pergolach zostaną zamontowane niewielkie wiatraczki. Wytworzą one wystarczającą ilość energii, by rozbłysnąć niewielkim światłem. Podczas specjalnych warsztatów każdy będzie mógł jednak skonstruować własny mechanizm, który może również posłużyć do podładowania komórki czy podświetlenia żarówką diodową jakiegoś elementu ogródka.

- Koszt budowy wiatraczka to nie więcej niż 100 zł. Silnik krokowy można wymontować ze starej drukarki, do tego jeszcze kable, rura PCV, łożyska oraz sklejka. Podczas warsztatów każdy będzie mógł wykonać własny wiatraczek. My przygotowaliśmy elementy do skonstruowania ok. 10 - 12 wiatraków - mówi Grzegorz Łużecki, miłośnik energii odnawialnej, absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Gdańskim.

Warsztaty odbędą się w dniach 25-26 maja, 29-30 czerwca oraz przypuszczalnie jeszcze w sierpniu. Podczas majowych, w piątek (w godz. 18-20) oraz sobotę (w godz. 12 - 16), uczestnicy poznają tajniki wykonania wiatraczków, a następnie sami lub w grupach będą mogli nad nimi pracować.

Wcześniej, bo już w tym tygodniu, będzie można natomiast zapoznać się z metodami na upiększenie ogródka przydomowego czy balkonu. W piątek, 11 maja (w godz. 18 - 20) odbędą się warsztaty z zakresu ogrodnictwa - sadzenia roślin (kwiatów, warzyw, ziół). Natomiast w sobotę, 12 maja (w godz. 12 - 16), tematyka obejmować będzie budowę mebli miejskich (np. skrzynek do kwiatów na balkon) z surowców wtórnych. Warsztaty te odbędą się także w czerwcu, odpowiednio 22 (sadzenie roślin) i 23 czerwca (recykling).

Warsztaty odbędą się w siedzibie rady dzielnicy, przy al. Grunwaldzkiej 127 zobacz na mapie Gdańska.

Opinie (97) 3 zablokowane

  • Cudownie

    proponuję aby jeden z wiatraczków nazwać Adamowicz a drugi Wałęsa.

    • 0 0

  • wysepka

    Po wystawieniu tych fotelików byłam świadkiem jak pieski i PSY obsikiwały je a potem przyszły dzieci i siedziały na nich.Uważam że można pokazać jak można z niczego zrobić coś, ale niedopuszczalne jest robienie z tej wysepki placu zabaw i wypoczynku wśród psich odchodów i spalin.Rośliny TAK plac zabaw NIE Proszę to mieć na uwadze a mebelki przekazać do ogródka i niezwłocznie postawić tabliczki ZAKAZ WYPROWADZANIA PSÓW

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane