Fakty i opinie

stat

117 mln z UE na wiadukt Biskupia Górka

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje: Gdańsk otrzyma 117,7 mln zł ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska. W środę w Warszawie podpisano umowę w tej sprawie.Czy zauważyła(e)ś, że w Trójmieście jest mniej inwestycji drogowych?

tak, ale liczę, że ten boom jeszcze wróci

52%

tak i całe szczęście, przez te rozkopy nie dało się jeździć

7%

nie, nie zauważyła(e)m, by coś się zmieniło w tej kwestii

24%

a kiedy było dużo inwestycji? bez żartów

17%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 706
Przypomnijmy: w marcu pisaliśmy, że Ministerstwo Rozwoju zwiększyło o 1,2 mld zł puli funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko. To znacznie zwiększyło szanse na dofinansowanie przebudowy wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku.

Czytaj także: Są pieniądze na budowę wiaduktu Biskupia Górka

Teraz te informacje się potwierdziły. W środę zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisała w tej sprawie umowę w Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które ocenia i zarządza projektami infrastrukturalnymi finansowanymi ze środków UE.

- Przez węzeł Biskupia Górka przejeżdżają codziennie tysiące aut. Nie tylko gdańszczan, ale również mieszkańców całej metropolii. A istniejący stary wiadukt jest w złym stanie technicznym i nie jest dostosowany do obecnego natężenia ruchu. Dlatego jego przebudowa jest konieczna. Cieszymy się, że udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel - mówi Aleksandra Dulkiewicz. - Mamy nadzieję, że również inne ważne dla Gdańska inwestycje będą mogły liczyć na podobne wsparcie ze środków centralnych, tak jak miało to miejsce w ubiegłych latach.
Tak będzie wyglądała okolica wiaduktu po zakończeniu jego przebudowy.
Tak będzie wyglądała okolica wiaduktu po zakończeniu jego przebudowy. mat. prasowe
Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka ma poprawić dojazd do Gdańska od strony południa. W zakres przedsięwzięcia wchodzi rozbiórka istniejącego wiaduktu i budowa dwóch nowych wiaduktów drogowych w ich miejsce. Do tego przebudowany zostanie układu drogowy w okolicy od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Z tych samych środków powstanie też parking wielopoziomowy przy ul. Okopowej, obsługującego znajdujące się tam urzędy - wojewódzki, marszałkowski i skarbowy.

Cała inwestycja pochłonie 138,4 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie 117,6 mln zł, czyli 85 proc. od środków kwalifikowanych inwestycji.

Za przebudowę odpowiadać będzie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Planowany termin realizacji to lata 2017-2019.

50-letni Wiadukt Biskupia Górka. Materiał archiwalny

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (141)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.