• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

19 nowych urządzeń badających jakość powietrza

Arnold Szymczewski
12 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Czujniki, które mają stanąć w Trójmieście, będą wymagały jedynie źródła prądu w postaci gniazdka 230v. Czujniki, które mają stanąć w Trójmieście, będą wymagały jedynie źródła prądu w postaci gniazdka 230v.

19 czujników monitorujących m.in. poziom zanieczyszczenia powietrza powstanie w Trójmieście do końca miesiąca. To wspólna inicjatywa FRAG, Wyższej Szkoły Bankowej i firmy LPP.



Często sprawdzasz jakość powietrza?

Choć powietrze w Trójmieście ma zdecydowanie wyższą jakość niż na południu Polski, to i tu, szczególnie w okresie grzewczym, smog bywa czasem dokuczliwy, a my sami lubimy wiedzieć, czym oddychamy. Już niedługo sprawdzenie tych danych będzie zdecydowanie prostsze.

Czytaj także: Krakowska riposta na gdańską kampanię rekrutacyjną

Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji w Gdańsku posiada w Trójmieście dziewięć bardzo dokładnych punktów pomiarowych, ich lokalizacje to: Śródmieście, Stogi, Nowy Port, Szadółki i Wrzeszcz w Gdańsku; Śródmieście, Pogórze i Dąbrowa w Gdyni oraz Sopot. Jednak dziewięć punktów na całe Trójmiasto, to zdecydowanie za mało. Niedługo będzie ich więcej dzięki wspólnej inicjatywie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz firmy LPP.

Do końca marca LPP sfinansuje zakup 15 urządzeń krakowskiej firmy Airly monitorujących poziom najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza tj. pyłu PM 2,5 i PM 10. Wyniki pomiaru mają być udostępnione dla wszystkich na stronie internetowej FRAG. Ponadto Wyższa Szkoła Bankowa skonstruuje i zainstaluje cztery podobne urządzenia. Docelowo nowa sieć czujników będzie dwa razy większa niż obecnie istniejący system stacji publicznej fundacji ARMAGG. Za rozlokowanie urządzeń w Gdańsku będzie odpowiadał FRAG, w Gdyni stowarzyszenie Miasto Wspólne, z kolei wsparcie informatyczno-techniczne oraz budowę czterech autorskich urządzeń będzie nadzorować WSB.

- Chcemy, aby nowe urządzenia nie tworzyły konkurencji dla istniejących już stacji, a jedynie je wspomagały. Przyszłościowym celem jest budowa sieci hybrydowej, która połączy kilka punktów o wysokiej jakości pomiaru z kilkunastoma lub kilkudziesięcioma urządzeniami o mniejszej dokładności - mówił prof. zw. dr hab. Cezary Orłowski z WSB.

Czujnik może zostać zainstalowany w twojej dzielnicy.



Czujniki zostaną udostępnione wybranym osobom, organizacjom i instytucjom. Zgłaszać swoją kandydaturę można w dniach 12-19 marca za pomocą formularza na stronie internetowej Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

- Jednym z wymogów jest uzyskanie źródła dostępu zasilania dla urządzenia. Potrzebne będzie gniazdko 230v, żeby urządzenie mogło działać. Jednak mogę zapewnić, że koszty eksploatacji urządzenia nie będą duże. Gdyby było inaczej, to odrzucilibyśmy takie rozwiązanie - mówi Karol Spieglanin z FRAGu.
W Gdańsku takich czujników powstanie 10, z kolei w Gdyni - przy pomocy stowarzyszenia Miasto Wspólne - pięć. Cztery autorskie urządzenia z WSB będą funkcjonować na Dolnym Mieście. Koszt każdego z urządzeń krakowskiej firmy Airly to około 1500 zł. Do tego dochodzi 24-miesięczny abonament GSM (40 zł/mc), który opłaca LPP.

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pytania i wątpliwości, to nie ma najmniejszego problemu - taka osoba może się z nami skontaktować. Będziemy do tego podchodzić bardzo partnersko, bez sztywnych zobowiązań i obietnic. Szukamy partnerów do projektu wśród mieszkańców - mówił Karol Spielglanin.

Miejsca

Opinie (133) 5 zablokowanych

  • 35% nie widzi problemu ze smogiem? Swoje chwalicie cudzego nie znacie, powietrze w Gdańsku (i w każdym innym dużym mieście) jest paskudne, nie wiem jak można tego nie odczuwać. A co do czujników, to faktycznie wykryją zanieczyszczenie, ktoś powoła komisję i zostanie wysunięty wniosek - jest niedobrze. I na tym się skończy, wrzody nie przestaną palić śmieciami a cwaniaki dalej będą wycinali filtry z 80 letnich diesli.

    • 2 0

  • Nowy Port i Letniewo to kluczowe miejsca na ich instalacje! Dzielnice z najbardziej zanieczyszczonym
    powietrzem, mozliwie, zw w skali kraju.

    • 2 0

  • Każdy pomysł,żeby zacząć walczyć o czyste powietrze jest potrzebny.

    Trójmiasto na tle Polski wydaje się mało zanieczyszczone i to usypia naszą czujność. A jest bardzo źle, bo trzeba pamiętać, że Polska jest w czołówce największych trucicieli na świecie, a Gdańsk w porównaniu z miastami Niemiec, Francji itd. wypada fatalnie. Nie wszyscy też wiedzą, że nasze normy są zaniżone. Trzeba naciskać na władzę, żeby coś z tym zrobiła. więcej czujników da nam argumenty.

    • 1 0

  • Dla Gdańska to bardzo dobra wiadomość, wiemy jakim smog jest aktualnie problemem. Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt za działanie na rzecz zdrowego Gdańska.

    • 3 0

  • Tak niektórzy narzekają, że LPP nie ma fabryk w Polsce. Przynajmniej nie zanieczyszczają u nas powietrza i dodatkowo biorą udział w takich akcjach.

    • 0 1

  • smog stop

    Trzeba pochwalić wszystkich uczestników inicjatywy. Fajnie, że coraz więcej osób zwraca uwagę na problem smogu.

    • 2 1

  • Może na pogórzu dolnym? Chociaż u nas już niczego nie da się zmienić

    • 0 0

  • Może ta akcja nie wpłynie bezpośrednio na jakość powietrza, ale na pewno uświadomi wielu, że problem istnieje, a to bardzo ważne, bo mam wrażenie, że większość osób bagatelizuje sprawę. Dlatego każdemu zaangażowanemu w tą inicjatywę dziękuję, bo robią coś z własnej woli dla dobra nas wszystkich.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane